Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

forum użytkowników modelu Optima
hepos
Posty: 189
Rejestracja: 30 maja 2023, 06:54
model samochodu: Optima 1.7 VGT SW 2017

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: hepos »

Mam kolejna ciekawą rzecz.
Urlop objechałem bez problemu prawie 4 tys km, z wypalaniem między 80 a 150 km. Po powrocie użytkowałem normalnie z podobnym interwałem. Przyszła zima i temperatury około zero stopni i nagle .... DPF wypala się co 400-500 km. Zapewne zima się skończy i znów będzie jak było .. Gdzie tu logika?
artic82
Posty: 95
Rejestracja: 06 lip 2022, 10:38
model samochodu: Optima GT Line 1.7 CRDI

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: artic82 »

Może ma to związek z chłodniczką EGR? Jak temperatury wysokie to temperatura spalin krążących w układzie recyrkulacji wyższa i gdzieś podaje sygnał że warunki do wypalania są odpowiednie, a ubogie oprogramowanie to łyka i puszcza procedurę. Teraz zimą ciężej uzyskać wysoką temperaturę spalin w tym ustrojstwie i może proces przebiega rzadziej. Gdyby było wiadomo, skąd komputer musi dostać info by procedurę zainicjować to łatwiej byłoby znaleźć winnego, ale tego ci nawet w ASO nie są w stanie wyjaśnić. Przyjdzie wiosna to wezmę się za czyszczenie całego dolotu i obiegu EGR
hepos
Posty: 189
Rejestracja: 30 maja 2023, 06:54
model samochodu: Optima 1.7 VGT SW 2017

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: hepos »

Ale kontroluję też prędkość zapełniania się filtra. Po 300 kilometrach mam dopiero 0.7 na wolnych obrotach. W lecie 0.7 było po 30-40 kilometrach. Czyli zapełnia się 8-10 razy wolniej. Czyli nie chodzi o warunki do wypalania a o to że po prostu wolniej się zapycha. Ale zauważyłem że pozycja EGR jest inna, przez co obrotu są wyższe pewnie w celu przyspieszenia nagrzania się silnika. więc może coś z EGR być
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: Tolinek »

W ciepłym powietrzu jest mniej tlenu i więcej pary wodnej. Czy to może mieć związek?
marecki_78
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2023, 19:22
model samochodu: Kia Carens IV 1.7 CRDI 136KM Automat

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: marecki_78 »

hepos pisze: 28 lip 2023, 08:03 Mam pytanie, czy w tym silniku da się wyciągnąć olej bagnetem używając pompki to odsysania oleju, czy miska olejowa ma jakieś finezyjne kształty uniemożliwiające taka operację? Pomyślałem że podmienienie przed trasą ten rozrzedzony olej na normalny.
Da sie na 100%, tanią pompką podciśnieniową z Allegro przedłuzona przewodem (u mnie ze starego inhalatora :) )

czy macie aktualizacje tego wypalania? Co prawda mam Carensa 1.7 CRDI ale tez czasem jest wiecej oleju niż wlane. Nie ma narazie problemów z DPF ale ma 88tys KM na blacie. Niemniej ostanio czujnik temperatuy spalin górny (przy turbinie) padł i zmieniłem - mozę to rozwiąże problem.
hepos
Posty: 189
Rejestracja: 30 maja 2023, 06:54
model samochodu: Optima 1.7 VGT SW 2017

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: hepos »

U mnie o dziwo się poprawiło. W zimie zaczął wypalać co 300 - 400 km. Teraz temperatury są koło 10 stopni, aktualnie mam przejechane w mieście 170 km i nadal szacuje5 niecała połowę (po wartości różnicy ciśnień DPF na biegu jałowym).
Reasumując wypalał w lecie co 80 km. Wymieniłem czujnik różnicy ciśnienia DPF, wypralem DPF, bez zmian. Pojechałem do Chorwacji wypalanie co 80-100. Wróciłem , wypalanie tak samo. Przyszła zima, jadę do Gdańska, zrobiłem 350 km, nie wypalił. Dopiero po 400 zaczął. Od tej pory wypalanco 200-400.
Jaka logika? Nie wiem. Albo w niższych temperaturach rzadziej wypala, albo po praniu DPF źle mi zresetowali DPF i dopiero po kilkudziesięciu wypaleniach sam się zaadaptował?
Ja trochę się pobawiłem i zrobiłem sobie na bazie Arduino wyświetlacz który łączy się z OBD2 przez Bluetooth i wskazuje mi temperature wydechu i ciśnienie DPF, dzięki temu wiem że nie przerwę nigdy wypalania :) Nie muszę już za każdym razem odpalać torque na telefonie.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: Tolinek »

Logika jest chyba tylko taka, że zimą jest zimno więc powietrze gęstsze. Jak powietrza więcej to pewnie afr idzie nieco do góry bo więcej paliwa spala się kompletnie. Ale skąd więcej paliwa ze wtryskiwaczy które mają 260 kkm nalotu?? Nie wiem, ale się domyślam :p

Poka co zmotałeś na arduinie :)
hepos
Posty: 189
Rejestracja: 30 maja 2023, 06:54
model samochodu: Optima 1.7 VGT SW 2017

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: hepos »

Jeszcze nad tym pracuje, muszę trochę doszlifować obudowę oraaz dopracować kod. Ale ogólny zamysł miałem taki, że łącze się przez bluetooth ze swoim OBD2 i odczytuje pidy temperatury wydechu i różnicy ciśnien DPF i sobie je wyświetlam. Jak temperatura podskoczy do 450 i utrzyma się 3 sekundy wtedy wyrzucam komunikat o wypalaniu DPF.

Zajęło mi to niestety 1,5 miesiąca bo mailem problem z przeliczeniem bajtów na właściwe wartości, ale ostatecznie udało mi się i wyświetla identyczne parametry jak Torque.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: Tolinek »

Super.
hepos
Posty: 189
Rejestracja: 30 maja 2023, 06:54
model samochodu: Optima 1.7 VGT SW 2017

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: hepos »

A dziękuję :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”