Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

forum użytkowników modelu Optima
maciej.pyza
Posty: 55
Rejestracja: 10 wrz 2021, 18:01
model samochodu: Optima JF SW 2017

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: maciej.pyza »

artic82 pisze: 01 sie 2023, 18:15 A jak czysciles ten czujnik? Mam nadzieję że go nie moczyłeś w jakimś rozpuszczalniku... Jedynie mechaniczne ile się da a resztę spray do czyszczenia hamulców, albo coś co odparowuje
Tylko mechanicznie ile się dało wyskrobałem. Na elmie pokazuje ciśnienie na tym czujniku około 100kPa na jałowym i rośnie pod obciążeniem. To nie jest za dużo?
hepos
Posty: 189
Rejestracja: 30 maja 2023, 06:54
model samochodu: Optima 1.7 VGT SW 2017

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: hepos »

jest ok. Na wolnych ma być ciśnienie atmosferyczne, czyli około 1 bar. Sprawdź ciśnienie z przepływomierza.
maciej.pyza
Posty: 55
Rejestracja: 10 wrz 2021, 18:01
model samochodu: Optima JF SW 2017

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: maciej.pyza »

Nie ma tam chyba ciśnienia z przepływomierza tylko podaje przepływ w gramach na sekunde
IMG_6796.png
hepos
Posty: 189
Rejestracja: 30 maja 2023, 06:54
model samochodu: Optima 1.7 VGT SW 2017

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: hepos »

Screenshot_20230801_202450.jpg
hepos
Posty: 189
Rejestracja: 30 maja 2023, 06:54
model samochodu: Optima 1.7 VGT SW 2017

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: hepos »

artic82 pisze: 14 lip 2023, 09:47 Hepos, z ciekawości podjechałem do znajomego i podpielismy diagnoskop pod moją kijankę. To jeśli chodzi o sondy to one pokazują do 8V na jałowym, napięcia spadają podczas przyspieszania na obu podobnie. Stosunek powietrza u mnie 29,98:1 na jałowym, podczas wciskania do oporu max spadło do 13,7:1 po czym przy utrzymywaniu prędkości rosło w pobliże 29:1. Więc albo twoja apka źle pokazuje stosunek powietrze/paliwo albo faktycznie coś w tym kierunku trzeba szukać. Korekty wtrysków u mnie w normie.
Zrobiłem trasę 1500 km, pod koniec już mi wypala co 30 km. Jak to jest z tym dymieniem i AFR? u mnie podczas jazdy utrzymuje 130 się na poziomie 17-18. U Ciebie podczas utrzymywania prędkości jest 29?
artic82
Posty: 95
Rejestracja: 06 lip 2022, 10:38
model samochodu: Optima GT Line 1.7 CRDI

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: artic82 »

Hej. Dawno nie sprawdzałem, ale ostatnie zapisane dane z pomiarów to przy max bucie w podłogę spadło do 14:1 po odpuszczeniu i utrzymywaniu prędkości w okolicach 90-100 waha się miedzy 19:1 a 24:1. Przy wyższych prędkościach nie sprawdzałem bo akurat nie mam gdzie. Ja bym u ciebie obstawiał zawalony dolot, może przy klapach coś się nazbierało i one zmniejszyły prześwit. Dostaje za mało powietrza i spalanie nie jest optymalne, dużo sadzy się wytwarza i zapycha filtr. Nie wiem, ja na razie wyczyściłem sitko w baku. Było tak zawalone kleistą smołą że nie wiem którędy pompka brała paliwo. Nie wiem też jak to miało się do tworzenia ciśnienia na pompie paliwa i ostatecznie na wtryskiwaczach. Na pewno czuję różnicę w tym jak dynamicznie odpycha się teraz kijanka, i nie jest to tylko moja opinia bo żona też była zaskoczona jak wzięła auto a nic nie wiedziała o mojej interwencji. Myślę że tu problem z tym DPF w tych silnikach to splot różnych czynników, może jednym z nich jest ciśnienie paliwa i tworzenie mieszkanki związane ze słabym zasilaniem wtryskiwaczy. A może coś jest w sofcie nasrane. Z drugiej strony u mnie bez żadnych interwencji w DPF na razie wypala średnio co 140-160 kilometrów. Niestety nie ma gdzie potwierdzić co ile powinno się to odbywać bo w autoryzowanym serwisie to się niczego człowiek nie dowie.
hepos
Posty: 189
Rejestracja: 30 maja 2023, 06:54
model samochodu: Optima 1.7 VGT SW 2017

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: hepos »

Czy to było Twoje pierwsze czyszczenie sitka? Ja właśnie przed podróżą czyscilem kolejny raz, po raz trzeci od zakupu i za każdym razem tyle samo syfu. Zdecydowałem spuścić całe paliwo, wytrzeć bak do sucha, pozostałe paliwo przefiltrować przez rajstopę. Także zobaczymy co z tego będzie.
Jestem po trasie 1600 km, więc mogę powiedzieć że spalanke liczone z dystrybutora jest w porządku, przy średniej prędkości 120 km/h , miejscami 130, miejscami 90 - spalanie wyszło 5.8 litra, 4 osoby i pełny bagażnik. Do tego doszło jedno lub dwa wypalania na każde 100 km więc pewnie jeszcze z 0.3 l wzrosło na wypalanie DPF .

Cóż począć może po powrocie sprawdzę ten dolot. Jak mówiłem, moc jest, spalanie niskie, nie ma szarpania czy nierównej pracy i tu wtryskiwacze bym przynajmniej po objawach jak nie wykluczył, to zepchnął na niższe miejsca w hierarchii możliwych przyczyn 😊

Tutaj mój post o czyszczeniu zbiornika
viewtopic.php?p=86663#p86663
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: Tolinek »

To mówisz że ile za demontaż wtrysków i sprawdzenie na maszynie śpiewają w okolicy? ;)
hepos
Posty: 189
Rejestracja: 30 maja 2023, 06:54
model samochodu: Optima 1.7 VGT SW 2017

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: hepos »

Pewnie niebawem i tak mnie to nie minie to będę wiedział, ale wszystko w swoim czasie, po kolei :) Jak wrócę z urlopu to będę dalej działał (jeśli wrócę ☺️)
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Optima 1.7 przybywa oleju, częste wypalanie DPF

Post autor: Tolinek »

No worries, wrócisz. Ciesz się urlopem :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”