Stukanie podczas przyspieszania itp.

forum użytkowników modelu Rio
Zygfryd M.
Posty: 4
Rejestracja: 08 cze 2023, 10:49
model samochodu: Kia Rio

Stukanie podczas przyspieszania itp.

Post autor: Zygfryd M. »

Witam. Posiadam Kia Rio 1.25 86KM/63kw z 2012 roku. Od jakiegos czasu borykam sie z problemem który mnie dołuje.
Gdy jadę autem i podaje gazu słychać stuki,trykotanie gdy odpuszcam gaz stuk ustepuje.Podczas jazdy pod wzniesienie stuk nasila się,gdy zmieniam bieg na wyższy stuki wyciszają się,mam zamiar najechac na kraweżnik lub wjechac kołami na próg z komory silnika wydobrywają się stuki.
Rio ma przebieg 140kkm przebiegu,wymieniony został rozrząd,koła zmiennych faz rozrzadu,pompa wody,hydrauliczne popychacze przy okazji wymiany rozrzadu.
Byłem na diagnostyce i gość z obsługi klienta powiedział ze to może być stukot popychaczy,oczywiscie nie wspopminalem ze profilaktycznie były wymienione.
Proszę Was o porady,a także czy ktos boryka sie z podobnym problemem.
adamo64
Posty: 155
Rejestracja: 13 cze 2021, 08:29
model samochodu: Kia Stonic 1.2 84KM

Re: Stukanie podczas przyspieszania itp.

Post autor: adamo64 »

poduszki silnika były sprawdzone?
Zygfryd M.
Posty: 4
Rejestracja: 08 cze 2023, 10:49
model samochodu: Kia Rio

Re: Stukanie podczas przyspieszania itp.

Post autor: Zygfryd M. »

Nie.Brak typowych oznak zużycia.
Jutrzejszy
Posty: 273
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Stukanie podczas przyspieszania itp.

Post autor: Jutrzejszy »

Nie mam szklanej kuli, ale sądząc po objawach przyczyną mogą być uszkodzone sprężyny tarczy sprzęgła (te sprężyny - gdy są sprawne - pełnią rolę tłumika drgań skrętnych).
Zygfryd M.
Posty: 4
Rejestracja: 08 cze 2023, 10:49
model samochodu: Kia Rio

Re: Stukanie podczas przyspieszania itp.

Post autor: Zygfryd M. »

Dziś jeździłem z kolega na spokojniejsze drogi .Wjechałem na drogę która jest pod górkę .Wziąłem ze sobą kolegę który masą nie grzeszy więc dodatkowo obciąża auto. A więc zaciągnąłem hamulec ręczny na maksa, wrzuciłem drugi bieg i puszczałem sprzęgło gdy puszczałem sprzęgło silnik był obciążany i w taki sposób słuchać stukanie. Podniosłem maskę kolega wsiadł na moje miejsce czynności wykonywał jak wcześniej. Stojąc przy komorze silnika stuki dochodziły z górnej części silnika czyli z pod plastikowej pokrywy tu gdzie znajdują się świece.
Kolejnym sposobem na stuki jest podłożenie na płaskim krawężnika lub kostki betonowej zaciągając ręczny i obciąża się silnik, gdy koła zapierają się o przeszkodę ,wyciskając sprzęgło słuchać stukot dochodzący z silnika.
Po konsultacjach 😁 doszliśmy do wniosku ze to może być sworzeń tłoka. Wstępnie wykonam pomiar kompresji na cylindrach oraz ciśnienie oleju, później już zostaje otwarcie silnika. Stukanie występuje w czasie jazdy z każdym wyższym biegiem jest ciszej ale kto wie ten usłyszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Rio”