Czy Sportage 1.6 T-GDI mhev nadaje się do miasta?

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
Obcy_astronom
Posty: 8
Rejestracja: 28 maja 2023, 10:26

Czy Sportage 1.6 T-GDI mhev nadaje się do miasta?

Post autor: Obcy_astronom »

Cześć. Jestem przy kupnie auta. Będzie używane 80-90% w mieście, na krótkich odcinkach. Bardzo sporadycznie na trasie Kraków-Rzeszów. Dla rodziny 2+2. Myślę o Sportage, bo lubię suvy, i zmieszczę do niego jakieś rowerki czy hulajnogi, które ciągle przewozimy. Ale martwi mnie kwestia spalania. Czy Sportage będzie palił rzeczywiście dużo więcej niż xceed i cee'd kombi z tą samą jednostką (bez mhev)? Tamte też rozważam.
inquis
Posty: 1223
Rejestracja: 05 paź 2021, 09:14
model samochodu: KIA SORENTO MY22 PHEV XL+PNS, SNOW PEARL WHITE

Re: Czy Sportage 1.6 T-GDI mhev nadaje się do miasta?

Post autor: inquis »

Jeśli mogę coś sugerować to rozważ Tucsona, który jest pojemniejszy od Sptga, a spalanie w mieście pozwoli obniżyc napęd hybrydowy HEV, choć to już koszta. Nie wiem jakim budzetem dysponujesz.
Obcy_astronom
Posty: 8
Rejestracja: 28 maja 2023, 10:26

Re: Czy Sportage 1.6 T-GDI mhev nadaje się do miasta?

Post autor: Obcy_astronom »

Max 135k brutto. Dzięki, obczaję.
inquis
Posty: 1223
Rejestracja: 05 paź 2021, 09:14
model samochodu: KIA SORENTO MY22 PHEV XL+PNS, SNOW PEARL WHITE

Re: Czy Sportage 1.6 T-GDI mhev nadaje się do miasta?

Post autor: inquis »

Sportage HEV startuje od ceny 164 tys. w średniej wersji L, a Tucson od 147 w najniższej Modern. Kia pewnie dorzuci jeszcze 3-5% zniżki.
MARCO46
Posty: 284
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: Czy Sportage 1.6 T-GDI mhev nadaje się do miasta?

Post autor: MARCO46 »

Obcy_astronom pisze: 28 maja 2023, 14:49 Max 135k brutto. Dzięki, obczaję.
Kilka linków do aut z 2022 zasadniczo w Twoim budżecie
wersja m : https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/k ... FuPCi.html
wersja m : https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/k ... FxpDp.html
wersja L : https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/k ... FuPDa.html

Nie wiem czy skoro będziesz jeździł niemal tylko po mieście to mhev ma sens. Nie wyobrażam sobie żeglowania od świateł do świateł bo "silnik zwariuje" od częstego wyłączenia i włączenia; a jak jeszcze będziesz miał aktywny start/stop to już w ogóle. Gdybyś dojeżdżał gdzieś z obrzeży i masz kilka km "trasy" to spalanie ładnie zejdzie w dół. Sam dziś dojechałem 12 km do pracy - przed 6 rano to i nawet korków nie było ; spalanie 5,5 przy spokojnej jeździe.
patrykk
Posty: 184
Rejestracja: 03 sty 2023, 09:13
model samochodu: Kia Sportage BL + AEB 150KM 7DCT MHEV

Re: Czy Sportage 1.6 T-GDI mhev nadaje się do miasta?

Post autor: patrykk »

Też jestem zdziwiony, że w trasach 10-30 km osiągnięcie 6 litrów jest bardzo łatwe, nawet w 5 osób i to bez dużego wysiłku co mnie mocno zaskakuje.
jaskier
Posty: 309
Rejestracja: 18 paź 2022, 11:04
model samochodu: sportage v mhev 180 BL AE+

Re: Czy Sportage 1.6 T-GDI mhev nadaje się do miasta?

Post autor: jaskier »

jak nie przeszkadza Ci że nie zejdziesz poniżej 10 litrów w mieście to bierz mheva. na krótkich odcinkach i 14 wciągnie bez problemu. bez awd zapewne jest z litr lepiej
kukuku2
Posty: 126
Rejestracja: 01 kwie 2022, 17:30
model samochodu: Sportage V BL 180km MHEV DCT AEB Blue Flame

Re: Czy Sportage 1.6 T-GDI mhev nadaje się do miasta?

Post autor: kukuku2 »

Am mheva i do pracy 13km z tego 10km krajówką i da radę zejść do 5,5l
Sportage V BL 180km MHEV DCT AEB Blue Flame
MARCO46
Posty: 284
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: Czy Sportage 1.6 T-GDI mhev nadaje się do miasta?

Post autor: MARCO46 »

No to wrzucę opis trasy z pracy do domu.
Poznań - wyjazd z hali w centrum miasta o 14.45 więc już czas korkowy ale nie maksymalnych korków.
Na odcinku do 4km przejechanych (światła/przejścia dla pieszych/itd.) spalanie pokazywał komputer 13l/100 km - start/stop wyłączony (dla poznaniaków ; ul.Towarowa, potem koło starego browaru, przez Wartę, Piotrowo do krzyżówki przy Malcie)
Od 4 km do 7,8km jazda od świateł do świateł ale już na większych odległościach między sobą (od Malty w kierunku Antoninka)
od 7,8 km do 7,9 km jazda powoli bo roboty drogowe - również stanie w korku (od Kobylegopola w kierunku Szczepankowa)
Od 7,9 km do 14 km jazda w miarę płynna max 70 km/h (Darzyborska, przez las do Zalasewa).
Łącznie spalanie wyszło 7,8 l/100 km wg. komputera.

Jak ktoś patrzy w zestaw liczników to zwariuje. Noga z gazu i auto jak ma pełną baterię zaczyna żeglować ; jeszcze obroty nie spadną do 0 a poprzez przyhamowanie uruchamia się silnik spalinowy (wynika to z sytuacji na drodze). I tak niejednokrotnie. W takim ruchu żeglowanie moim zdaniem średnio się spisuje. No i ja mam obawę o trwałość tych wszystkich rozwiązań skoro tyle razy do się "gasi i odpala". A gdyby był jeszcze włączony star / stop to już w ogóle.

Uprzedzam; gdyby znalazł się jakiś chętny do napisania po co kupiłem takie auto :
1) wziąłem bo chciałem automat
2) zasadniczo dojeżdżam pociągiem do pracy i nie muszę katować auta w korkach więc opisana sytuacja nie dzieje się zbyt często
3) jak jadę do pracy do ruch jest duuużo mniejszy i spalanie odpowiednio niższe ; wtedy żeglowanie ma sens (jadę do pracy ul. Warszawską i dalej Solna - dziś rano spore odcinki jechałem z żeglowaniem).

Może i szeroko opisane ale przynajmniej przekazałem więcej informacji.

Dobrego popołudnia.
jaskier
Posty: 309
Rejestracja: 18 paź 2022, 11:04
model samochodu: sportage v mhev 180 BL AE+

Re: Czy Sportage 1.6 T-GDI mhev nadaje się do miasta?

Post autor: jaskier »

kukuku2 pisze: 29 maja 2023, 13:13 Am mheva i do pracy 13km z tego 10km krajówką i da radę zejść do 5,5l
na krajówce do 100 km/h też potrafię zejść poniżej 6 litrów. Autorka posta pyta typowo pod auto do miasta czyli zapewne korki i raczej krótkie dystanse
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”