Car Audio - słaba jakość JBL

forum użytkowników modelu ProCeed
p.rykala
Posty: 18
Rejestracja: 14 wrz 2022, 09:01
model samochodu: ProCeed

Car Audio - słaba jakość JBL

Post autor: p.rykala »

Witam,
Czy ktoś z Was analizował pracę zestawu nagłośnienia JBL.
Mam niestety wrażenie, że głośniki graja strasznie płasko, a bas generowany jest praktycznie wyłącznie przez subwoofer w bagażniku.
Teraz pytanie, czy np. wzmacniacz Harmana tak jest wysterowany i obcina dolne pasma na głośnikach, czy glosniki w drzwiach po prostu są słabe. Nigdzie nie znalazłem żadnej informacji na ten temat lub chociaż schematu i specyfikacji wzmacniacza.
Będę wygłaszał samochód, bo tu jest sporo do zrobienia (M.in. na głośny wydech w kabinie co na trasach bywa uciążliwe) i zastanawiam się, czy samo wygłuszenie poprawi jakość dźwięku, czy wymieniać przy okazji glosniki w drzwiach. Problem będzie jeśli się okaże, że to wzmacniacz jest powodem słabych wrażeń odsłuchowych i lepiej wymienić sam wzmacniacz i głośniki odżyją (jak na JBL przystało).
Awatar użytkownika
MJRegul
Posty: 80
Rejestracja: 22 lip 2021, 11:55
model samochodu: MY2022 CEED BL 1.5T-GDI 7DCT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Car Audio - słaba jakość JBL

Post autor: MJRegul »

Jestem w trakcie ogarniania audio w Ceedzie III z 2022. Mam wersję bez JBL ale nie wiele to zmienia, dźwięk kiepski ;)

Jestem po kilku rozmowach z różnymi firmamy robiącymi audio i wszyscy jak jeden mąż stwierdzili, że sygnał z radia/navi/stacji multimedialnej jak zwał tak zwał w tych autach jest już na dzień dobry equalizowany (nie ma możliwości zmiany tego) by dopasować go do tego co siedzi w drzwiach i bagażniku i owszem jest to system JBL ale najniższy z najniższych i cudów się nie spodziewajmy. System JBL ma ten problem, że cały bas jest przekierowany do mikro subwooferka w bagażniku (większa membrana jest pasywna! realnie to ten mały pizdryk gra).

Oczywiście można działać dodatkowym wbudowanym equalizerem bo po to on jest ale cudów nie ma.

Realnym rozwiązaniem jest dodanie wzmacniacza z DSP oraz wygłuszenie drzwi i wymiana głośników (sensowne np. Morel, Helix, Raibow itd.) tylko wtedy equalizer jest ustawiany przez aplikację w telefonie, nie działa equalizer z radia bo jest z niego sygnał obcięty, wszystko robi nowy wzmacniacz.

Cena zrobienia audio (nie własnymi rękoma) czyli wzmacniacz z DSP, okablowanie, podłączenie, nowe głośniki, wygłuszenie i STROJENIE bo strojenie robi się na komputerze by później ustawić je pod ucho słuchacza (tak jak wspomniałem później można edytować to w apce) to na średniej jakości sprzętach około 7500zł niestety.

Ja będę startował bez wzmacniacza z DSP na podstawie tego, właśnie zbieram graty, ale nie wiem jak to się ma do zestawu z JBL: https://www.kiaownersclub.co.uk/threads ... ion.65048/


Jako podpowiedź: w ustawieniach radia wyłącz usuwanie szumów - bardzo zmienia dźwięk na plus.
ProCee_d56
Posty: 469
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Car Audio - słaba jakość JBL

Post autor: ProCee_d56 »

I znowu wracamy do kwestii, czego ktoś oczekuje. Ja dobrej jakości dźwięku oczekuję od sprzętu audio w domu.
Samochód nie jest ani cichy w środku ani prawidłowo wygłuszony.
Nie bez powodu maniacy audio wyklejają i wygłuszają pomieszczenia odsłuchowe w domu. Podobno są tacy, którzy słyszą ile jest drutów w przewodzie głośnikowym i z czego zrobione są przewody zasilające gniazdo 230V, do którego sprzęt jest podłączony. Podobno...
Jeżeli ktoś ma na to pieniądze i zmiana sprzętu w samochodzie uspokoi jego umysł, to niech czyni zmiany.
Inni by poprawiali wydech w ProCeed GT bo nie takie dźwięki słyszą. A przecież ten wydech skonstruowali inżynierowie i akustycy, którzy w 100% znają się na tym i dysponują sprzętem do tego przeznaczonym. I nie zrobili go z ,, pazłotka po czekoladzie"
Różnej maści ,,redaktorki i oceniacze'' piszą, że im przeszkadza w ProCeed to i tamto i jeszcze wydech.
A innym nie podobają się np. ich buty, ich gacie i fryzury. I nikt ich nie krytykuje za ich wygląd. Po prostu nie ubierają się tak jak oni i tyle.
Jeżeli komuś nie odpowiada ProCeed, to niech kupi bełemwu albo szajsewagen albo młerca.
Największym wrogiem postępu nie jest błąd, ale lenistwo. :)
Awatar użytkownika
MJRegul
Posty: 80
Rejestracja: 22 lip 2021, 11:55
model samochodu: MY2022 CEED BL 1.5T-GDI 7DCT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Car Audio - słaba jakość JBL

Post autor: MJRegul »

ProCee_d56 pisze: 11 maja 2023, 16:15 I znowu wracamy do kwestii, czego ktoś oczekuje. Ja dobrej jakości dźwięku oczekuję od sprzętu audio w domu.
Samochód nie jest ani cichy w środku ani prawidłowo wygłuszony.
Nie bez powodu maniacy audio wyklejają i wygłuszają pomieszczenia odsłuchowe w domu. Podobno są tacy, którzy słyszą ile jest drutów w przewodzie głośnikowym i z czego zrobione są przewody zasilające gniazdo 230V, do którego sprzęt jest podłączony. Podobno...
Jeżeli ktoś ma na to pieniądze i zmiana sprzętu w samochodzie uspokoi jego umysł, to niech czyni zmiany.
Inni by poprawiali wydech w ProCeed GT bo nie takie dźwięki słyszą. A przecież ten wydech skonstruowali inżynierowie i akustycy, którzy w 100% znają się na tym i dysponują sprzętem do tego przeznaczonym. I nie zrobili go z ,, pazłotka po czekoladzie"
Różnej maści ,,redaktorki i oceniacze'' piszą, że im przeszkadza w ProCeed to i tamto i jeszcze wydech.
A innym nie podobają się np. ich buty, ich gacie i fryzury. I nikt ich nie krytykuje za ich wygląd. Po prostu nie ubierają się tak jak oni i tyle.
Jeżeli komuś nie odpowiada ProCeed, to niech kupi bełemwu albo szajsewagen albo młerca.
Przepraszam ale o czym Ty mówisz? Audio jest jakie jest i nie oznacza, że jest zrobione przez ludzi co kochają muzykę i że w ogóle znają się na rzeczy. Dostali info - marka JBL dostarcza produkty, wy to zepnijcie w całość. Koniec.
Absolutnie nie znaczy, że jest to audio na wysokim poziomie i już w ogóle pomysł zmiany auta bo audio liche to jakaś abstrakcja.
Pytanie padło co zrobić by to poprawić. Odpowiedź - zmodyfikować we własnym zakresie.
Jak się wydech nie podoba to też można modyfikować a nie od razu przez to zmieniać auto.
ProCee_d56
Posty: 469
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Car Audio - słaba jakość JBL

Post autor: ProCee_d56 »

Przepraszam ale o czym Ty mówisz? Audio jest jakie jest i nie oznacza, że jest zrobione przez ludzi co kochają muzykę i że w ogóle znają się na rzeczy. Dostali info - marka JBL dostarcza produkty, wy to zepnijcie w całość. Koniec.
Absolutnie nie znaczy, że jest to audio na wysokim poziomie i już w ogóle pomysł zmiany auta bo audio liche to jakaś abstrakcja.
Pytanie padło co zrobić by to poprawić. Odpowiedź - zmodyfikować we własnym zakresie.
Jak się wydech nie podoba to też można modyfikować a nie od razu przez to zmieniać auto.

A no piszę o tym, że wszędzie dookoła są jacyś poprawiacze, zarzucając tym, którzy coś wykonali, że wykonali to źle i do tego nieznając się na tym.
Fabryka samochodów to nie garaż u Zdzisia, że ktoś tam przyniósł sprzęt JBL i powiedział, wrzuć to do samochodu i połącz, niech jakoś gra.
Chcesz czymś zabłysnąć to napisz do fabryki i dowiedz się dlaczego zrobili taką ,,kichę dźwiękową'', wg Ciebie oczywiście.
Czytam wypowiedzi na tym forum i okazuje się, że świetny samochód jakim jest ProCeed ma nie takie hamulce, nie taki silnik, nie taki wydech, nie taką widoczność, nie takiego asystenta, nie takie światła, nie taką tapicerkę itd.
Mnie, jeżeli nie interesują marki włoskie, czeskie i francuskie, to nawet nie patrzę na te samochody, nie chodzę do salonów sprzedaży i niczego w tych samochodach nie krytykuję. One dla mnie nie istnieją.
Przez wiele lat spotykałem się z tym, że w odtwarzaczach cd nagminnie wymieniali op-ampy, bo wtedy już miały odtwarzać płyty nieziemsko. Odtwarzały najczęściej gorzej.
Niech kolega wymienia nagłośnienie, wyda kasę, zasili kasą czyjąś kieszeń i stworzy sobie bum cyk cyk. Może to robić, jeżeli lubi... Ale jeżeli chce posłuchać muzyki dobrej jakości, to musi posłuchać w domu lub używając dobrych słuchawek.
Kiedyś, kiedy pracowałem w serwisie medycznym jako elektronik naprawiałem aparat do EKG, przyszedł chirurg i zaczął mnie nauczać jak mam to robić. Przecież wiedział lepiej niż ja po szkoleniach i z doświadczeniem. Aż dziwne, że był lekarzem a nie serwisantem sprzętu medycznego i to elektronikiem.
O tym właśnie piszę i jest to łatwe do zrozumienia.
Ot i tyle.
Największym wrogiem postępu nie jest błąd, ale lenistwo. :)
p.rykala
Posty: 18
Rejestracja: 14 wrz 2022, 09:01
model samochodu: ProCeed

Re: Car Audio - słaba jakość JBL

Post autor: p.rykala »

MJRegul pisze: 11 maja 2023, 14:03 Jestem w trakcie ogarniania audio w Ceedzie III z 2022. Mam wersję bez JBL ale nie wiele to zmienia, dźwięk kiepski ;)

Jestem po kilku rozmowach z różnymi firmamy robiącymi audio i wszyscy jak jeden mąż stwierdzili, że sygnał z radia/navi/stacji multimedialnej jak zwał tak zwał w tych autach jest już na dzień dobry equalizowany (nie ma możliwości zmiany tego) by dopasować go do tego co siedzi w drzwiach i bagażniku i owszem jest to system JBL ale najniższy z najniższych i cudów się nie spodziewajmy. System JBL ma ten problem, że cały bas jest przekierowany do mikro subwooferka w bagażniku (większa membrana jest pasywna! realnie to ten mały pizdryk gra).

Oczywiście można działać dodatkowym wbudowanym equalizerem bo po to on jest ale cudów nie ma.

Realnym rozwiązaniem jest dodanie wzmacniacza z DSP oraz wygłuszenie drzwi i wymiana głośników (sensowne np. Morel, Helix, Raibow itd.) tylko wtedy equalizer jest ustawiany przez aplikację w telefonie, nie działa equalizer z radia bo jest z niego sygnał obcięty, wszystko robi nowy wzmacniacz.

Cena zrobienia audio (nie własnymi rękoma) czyli wzmacniacz z DSP, okablowanie, podłączenie, nowe głośniki, wygłuszenie i STROJENIE bo strojenie robi się na komputerze by później ustawić je pod ucho słuchacza (tak jak wspomniałem później można edytować to w apce) to na średniej jakości sprzętach około 7500zł niestety.

Ja będę startował bez wzmacniacza z DSP na podstawie tego, właśnie zbieram graty, ale nie wiem jak to się ma do zestawu z JBL: https://www.kiaownersclub.co.uk/threads ... ion.65048/


Jako podpowiedź: w ustawieniach radia wyłącz usuwanie szumów - bardzo zmienia dźwięk na plus.
Dzięki za linka. Fajnie rozwinięty wątek.

Obawiałem się właśnie tego co piszesz, że wzmacniacz i equalizer będą ograniczeniem i nawet jakbym wsadził dobre Morele, albo Gladeny to niewiele to zmieni.
To zadanie oddam zapewne specjaliście.
Próbowałem nawet uzyskać od Harman schematy i specyfikację tego wzmacniacza, ale niestety się nie udało.

Wygłuszenie samochodu to już całkiem inna kwestia i uważam, że jest obowiązkiem. Jest to niestety problem większości obecnie produkowanych aut ze względu na oszczędności. Nawet najnowsze mercedesy i lexusy to już nie ta klasa wygłuszenie co kiedyś. Niestety Proceed zwłaszcza w wersji GT z tym wydechem na dłużysz trasach daje w kość, a na deszczu słychać dosłownie wodę rozbijająca się o podlege i drzwi.
Awatar użytkownika
MJRegul
Posty: 80
Rejestracja: 22 lip 2021, 11:55
model samochodu: MY2022 CEED BL 1.5T-GDI 7DCT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Car Audio - słaba jakość JBL

Post autor: MJRegul »

ProCee_d56 pisze: 11 maja 2023, 17:40 A no piszę o tym, że wszędzie dookoła są jacyś poprawiacze, zarzucając tym, którzy coś wykonali, że wykonali to źle i do tego nieznając się na tym.
[...]
Wybacz, mamy zupełnie inne zdanie na ten temat po prostu.
Jak widać ja z podstawowym audio i kolega co zauważył lichość audio JBL chcemy mieć tą jakość dużo wyższą w aucie, nie w mieszkaniu, w aucie.
Tak chcemy i tak zrobimy by było na ile pozwolą finanse, przynajmniej mi.
Widzę, że Ty wychodzisz z założenia, że co producent zrobił to jest dobre.
Jak Ci tak pasuje to ok, ale na razie namieszałeś w wątku bez niczego treściwego.
Pozdrawiam.
p.rykala
Posty: 18
Rejestracja: 14 wrz 2022, 09:01
model samochodu: ProCeed

Re: Car Audio - słaba jakość JBL

Post autor: p.rykala »

ProCee_d56 pisze: 11 maja 2023, 17:40 Przepraszam ale o czym Ty mówisz? Audio jest jakie jest i nie oznacza, że jest zrobione przez ludzi co kochają muzykę i że w ogóle znają się na rzeczy. Dostali info - marka JBL dostarcza produkty, wy to zepnijcie w całość. Koniec.
Absolutnie nie znaczy, że jest to audio na wysokim poziomie i już w ogóle pomysł zmiany auta bo audio liche to jakaś abstrakcja.
Pytanie padło co zrobić by to poprawić. Odpowiedź - zmodyfikować we własnym zakresie.
Jak się wydech nie podoba to też można modyfikować a nie od razu przez to zmieniać auto.

A no piszę o tym, że wszędzie dookoła są jacyś poprawiacze, zarzucając tym, którzy coś wykonali, że wykonali to źle i do tego nieznając się na tym.
Fabryka samochodów to nie garaż u Zdzisia, że ktoś tam przyniósł sprzęt JBL i powiedział, wrzuć to do samochodu i połącz, niech jakoś gra.
Chcesz czymś zabłysnąć to napisz do fabryki i dowiedz się dlaczego zrobili taką ,,kichę dźwiękową'', wg Ciebie oczywiście.
Czytam wypowiedzi na tym forum i okazuje się, że świetny samochód jakim jest ProCeed ma nie takie hamulce, nie taki silnik, nie taki wydech, nie taką widoczność, nie takiego asystenta, nie takie światła, nie taką tapicerkę itd.
Mnie, jeżeli nie interesują marki włoskie, czeskie i francuskie, to nawet nie patrzę na te samochody, nie chodzę do salonów sprzedaży i niczego w tych samochodach nie krytykuję. One dla mnie nie istnieją.
Przez wiele lat spotykałem się z tym, że w odtwarzaczach cd nagminnie wymieniali op-ampy, bo wtedy już miały odtwarzać płyty nieziemsko. Odtwarzały najczęściej gorzej.
Niech kolega wymienia nagłośnienie, wyda kasę, zasili kasą czyjąś kieszeń i stworzy sobie bum cyk cyk. Może to robić, jeżeli lubi... Ale jeżeli chce posłuchać muzyki dobrej jakości, to musi posłuchać w domu lub używając dobrych słuchawek.
Kiedyś, kiedy pracowałem w serwisie medycznym jako elektronik naprawiałem aparat do EKG, przyszedł chirurg i zaczął mnie nauczać jak mam to robić. Przecież wiedział lepiej niż ja po szkoleniach i z doświadczeniem. Aż dziwne, że był lekarzem a nie serwisantem sprzętu medycznego i to elektronikiem.
O tym właśnie piszę i jest to łatwe do zrozumienia.
Ot i tyle.
No cóż. Każdy może mieć swoje zdanie. Uważam, że Proceed jest dobrym samochodem, inaczej bym go nie kupił. Ma wiele zalet, zwłaszcza pod kątem prowadzenia co było istotne dla mnie. Ale ma też sporo wad i nie ma co się czarować. Ekonomia w dzisiejszych czasach robi swoje i nie powiesz mi że zestaw nagłośnienia JBL, który w pakiecie kosztuje 5000 razem z cyfrowymi zegarami i innymi bajerami to jest jakieś cudo zaprojektowane specjalnie dla tego modelu przez najlepszych japońskich inżynierów dźwięku.
Spędzając w samochodzie sporo czasu może nie oczekuje filharmonii jak po układach Bang&Olufsen, ale raczej chciałbym posłuchać dobrego koncertu niż wiejskiej remizy i żeby to miec nie musze kupowac Audi za 1 mln zł. Takie argumenty są conajmniej śmieszne.

No ale cóż, są gusta i guściki. Wymieniając nagłośnienie w domu też od jednej osoby usłyszałem, że nie słyszy różnicy.
Marek3003
Posty: 579
Rejestracja: 06 paź 2020, 10:52
model samochodu: ProCeed GT 1.6 T-GDI 6MT 2020
Lokalizacja: POMORSKIE

Re: Car Audio - słaba jakość JBL

Post autor: Marek3003 »

Audi za 1 mln to chyba tylko R8. Myślisz, że w R8 jest nagłośnienie do słuchania koncertów?😀
p.rykala
Posty: 18
Rejestracja: 14 wrz 2022, 09:01
model samochodu: ProCeed

Re: Car Audio - słaba jakość JBL

Post autor: p.rykala »

Marek3003 pisze: 11 maja 2023, 18:10 Audi za 1 mln to chyba tylko R8. Myślisz, że w R8 jest nagłośnienie do słuchania koncertów?😀
Tam to się już raczej słycha "wydechu".

Ale tak dla porównania to system Bang&Olufsen w wersji advance w A8 w pakiecie Comfort kosztuje połowę Proceeda 😅
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia ProCeed”