Tarcze,klocki hamulcowe

forum użytkowników modelu ProCeed
koster1976
Posty: 13
Rejestracja: 24 maja 2022, 19:54
model samochodu: ProCeed GT MY22

Tarcze,klocki hamulcowe

Post autor: koster1976 »

Witam, wymieniał może ktoś tarcze hamulcowe i klocki na przedniej osi w Proceed GT?
Co byście polecili, coś lepszego od fabrycznego zestawu który według mnie jest kiepskiej jakości.
ProCee_d56
Posty: 468
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Tarcze,klocki hamulcowe

Post autor: ProCee_d56 »

Dlaczego fabryczne tarcze i klocki w Proceed są złej jakości? Czy wg Ciebie konstruktorzy samochodu nie potrafią dobrać odpowiednich tarcz i klocków hamulcowych? To nie jest chiński wyrób wykonany w garażu...
Największym wrogiem postępu nie jest błąd, ale lenistwo. :)
koster1976
Posty: 13
Rejestracja: 24 maja 2022, 19:54
model samochodu: ProCeed GT MY22

Re: Tarcze,klocki hamulcowe

Post autor: koster1976 »

Auto ma przebieg 12tys.km, niestety pojawiły się wibracje na kierownicy przy hamowaniu z prędkości większej niż 60km,diagnoza bicie na tarczach,klocka hamulcowego jest około połowy.
Przy takim przebiegu auta to raczej nie jest ok, tarcze i klocki są z kiepskiego materiału, albo ja trafiłem na jakąś wadliwa partie tarcz/klocków.
ProCee_d56
Posty: 468
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Tarcze,klocki hamulcowe

Post autor: ProCee_d56 »

Wg mojej wieloletniej wiedzy tarcze się krzywią a klocki nadmiernie ścierają tylko wtedy, kiedy są niewłaściwie lub ponadprzeciętnie eksploatowane. Tarcze i klocki to materiały cierne i im bardziej skuteczne, tym bardziej się ścierają, ponieważ w jakiś sposób muszą doprowadzić do krótkiej drogi hamowania.
Ciekawy jestem jaki zamiennik znajdziesz wg ,, doradców" sklepowych i jaka będzie ich wytrzymałość oraz skuteczność.
Największym wrogiem postępu nie jest błąd, ale lenistwo. :)
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 603
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Tarcze,klocki hamulcowe

Post autor: Tolinek »

PHEV, 7kkm przebiegu, hamowanie praktycznie wyłącznie maszyną elektryczną, klocki w zasadzie nowe i nie zużyte, tarcze mają jeszcze resztki warstwy(taka jakby przecierka papierem ściernym lub drobnym frezem) która umozliwia dotarcie się pary klocek-tarcza.

Telepie przy hamowaniu z użyciem hamulca hydraulicznego lub obu na raz. Żebym chociaż miał awaryjne hamowanie czy coś tego typu... NIC.
Jeżeli nie uznają mi reklamacji to napewno nie kupię tarczy KIA/Hundaj bo nie wiem w jaki soposób dochodzi do deformacji. NIe jestem w stanie
powziać żadnych środków zaradczych. Pewnie jest to jednostkowy przypadek 1 na 1000 ale może inne tarcze nie-OEM mają współczynnik 1/10 000?

Wydaje mi się że Proceedem nie da się wolno jeździć ani wolno hamować więc również jestem ciekaw co się tutaj sprawdza.

w żadnym z 6 samochodów które miałem przez 20 lat nie doświadczyłem telepania kierownicy przy hamowaniu.
ProCee_d56
Posty: 468
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Tarcze,klocki hamulcowe

Post autor: ProCee_d56 »

Kiedyś miałem problemy z tarczami w MB W203. Montowałem różne, które mi doradzali.
W końcu kupiłem Brembo tarcze i dedykowane do nich klocki, oczyściłem porządnie przylgnie piast, na których są osadzone tarcze hamulcowe (w grę wchodzą setne części milimetra, ponieważ na początku jest dobrze ale po kilku tyś km zaczyna się bicie i są do wymiany), i skończył się problem z tarczami. Klocki z tego zestawu mocno brudziły felgi, skuteczność hamowania bardzo dobra, brak wyżłobień i wybłyszczeń na powierzchni tarcz hamulcowych. Coś musi się ścierać przy tarciu, lepiej klocki niż tarcze w jednakowym stopniu.
Największym wrogiem postępu nie jest błąd, ale lenistwo. :)
Marek3003
Posty: 579
Rejestracja: 06 paź 2020, 10:52
model samochodu: ProCeed GT 1.6 T-GDI 6MT 2020
Lokalizacja: POMORSKIE

Re: Tarcze,klocki hamulcowe

Post autor: Marek3003 »

U mnie wibracje pojawiły się chyba przy 17 tys. Wymieniłem na Brembo i niestety pech albo woda ponieważ wróciło to samo po około 2 tys. Na szybkiego wymieniłem na komplet Trw i chodzą bardzo dobrze a kosztują dużo mniej. Latem wymienię sobie tył tez na Trw
Już był podobny temat i pisałem jak wyglądały moje klocki,
viewtopic.php?t=7320
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 603
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Tarcze,klocki hamulcowe

Post autor: Tolinek »

Dzięki panowie.

EDIT: Napiszę jak się skończyło. I chyba oddzielny wątek napiszę żeby Wam tu nie śmiecić.

pozdro
Ostatnio zmieniony 12 maja 2023, 11:30 przez Tolinek, łącznie zmieniany 2 razy.
ProCee_d56
Posty: 468
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Tarcze,klocki hamulcowe

Post autor: ProCee_d56 »

Napisz jaki będzie finał z reklamacją.
Największym wrogiem postępu nie jest błąd, ale lenistwo. :)
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 603
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Tarcze,klocki hamulcowe

Post autor: Tolinek »

Mam jeszcze jedno pytanie. Jak wam się tarcze deformowały to obie na raz czy tylko jedna?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia ProCeed”