Zimny rozruch silnika

forum użytkowników Kia Niro
Siwy59
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2022, 11:00
model samochodu: Niro

Zimny rozruch silnika

Post autor: Siwy59 »

Witam. Pewnie każdego z nas boli zimny rozruch a dodatkowo jak to bywa w hybrydach nie dogrzanie silnika.
Chciałbym podzielić się z Wami o pomyśle zastosowania podgrzewacza cieczy w układzie chłodzenia silnika. Poprzednio miałem auto ze Szwecji i był zastosowany system Defa ( grzałka z pompą ) do podgrzewania cieczy chłodzącej. Z własnego doświadczenia i kilkuletniej eksploatacji użytkowania nie tylko w okresie zimowym ale także jak temperatura na zewnątrz była mniej niż 5 stopni korzystałem z podgrzewania. Po około 30 minutach od włączenia grzałki do prądu temperatura cieczy miała około 50 stopni, system miał oczywiście ogranicznik i nie podgrzewał cieczy więcej niż 70 stopni. Praktycznie wsiadałem do ciepłego samochodu ponieważ zaraz po uruchomieniu silnika leciało ciepłe powietrze i co najważniejsze uruchamiałem auto częściowo rozgrzane co wpływało pozytywnie na silnik. Co prawda nie unikniemy wychłodzenia silnika podczas jazdy ale w newralgicznym momencie unikamy zimnego rozruchu. Jest jednak jeden podstawowy warunek grzałka jest zasilana z gniazdka 230 V więc jest konieczny dostęp do zasilania 230 V.
Osobiście rozważam zainstalowanie grzałki w Kia, montaż jest banalnie prosty wystarczy wpiąć się w układ chłodzenia przecinając jedną z gumowych rur, nie wiem tylko jak na pomysł zareaguje Kia względem gwarancji, oczywiście chętnie zlecę tą operację serwisowi Kia.
Może ktoś z Was już montował taki lub podobny system. Na allegro markowe urządzenie Defa można kupić już od około 700 zł, można także rozbudować system w ogrzewanie kabiny ale to już raczej zbędny luksus w naszych zimowych warunkach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”