Kia Ceed III denerwujący hałas z zawieszenia lub napędu przy skręcie w prawo

forum użytkowników modelu Ceed
przmk
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2023, 21:23
model samochodu: Kia Ceed III

Kia Ceed III denerwujący hałas z zawieszenia lub napędu przy skręcie w prawo

Post autor: przmk »

Cześć,
w zasadzie od samego początku w moim egzemplarzu (Kia Ceed '20 1.4 99/100 KM) występuje dziwny hałas przy niektórych skrętach w prawo.
Na początku postukiwało naprawdę rzadko i cicho. Z czasem, bardzo powoli ten dźwięk stawał się coraz łatwiej i częściej słyszalny. Obecnie potrafi pojawić się również przy jeździe na wprost na wyboistej drodze lub przy przejeżdżaniu przez progi zwalniające.
Najłatwiej da się ten dźwięk wywołać/odtworzyć podczas zawracania w prawo (i tylko w prawo) lub lekkim skręcie w prawo na długich łukach drogi (np. zjazdach/dojazdach do autostrady):
https://photos.app.goo.gl/71e6TFH86d1NGJuG9
Wystarczy na jedynce lub dwójce wciskać delikatnie gaz i odpuszczać - wprowadzając auto w lekkie bujanie. Z okolic lewego nadkola dochodzi takie szuranie/chrobotanie/stukanie - dżwięk o charakterze gumowo-metalicznym, z mocną przewagą gumowego wytłumienia.:) W ASO po kilku podejściach również zaczęli słyszeć ten dźwięk, ale ich jedyną receptą była propozycja wymiany podzespołów zawieszenia - jeden po drugim. Początkowo odmówiłem, ale w obecnej sytuacji będę chyba musiał poważnie rozważyć tę możliwość.
Dotychczas, w związku z tym hałasem, w ASO wymienili mi tylną poduszkę pod silnikiem (w pobliżu ściany grodziowej silnika) - bez zmian, a znajomy, doświadczony mechanik dość obficie nasmarował dedykowanym smarem podejrzaną tuleję przedniego lewego wahacza - również bez żadnego efektu (czyli teoretycznie to raczej nie będzie to). Wg znajomego mechanika, kolejnym podejrzanym jest końcówka drążka kierowniczego lub łącznik stablilizatora.
W ASO wcześniej typowali jeszcze górne mocowanie kolumny McPhersona, rozważaliśmy wspólnie też przegub.

Na forum widziałem kilka podobnych lub lekko powiązanych wątków (najbliższy wydawał się ten: viewtopic.php?t=7817), ale niestety nigdzie nie znalazłem informacji/końcowego rozstrzygnięcia dot. źródła tego stukania.

Może komuś z Was udało się już ten problem rozwiązać? Sądzę, że nie jestem jedyny, który ma w aucie taką "dodatkową, wyjątkową cechę"...:)
Marek3003
Posty: 606
Rejestracja: 06 paź 2020, 10:52
model samochodu: ProCeed GT 1.6 T-GDI 6MT 2020
Lokalizacja: POMORSKIE

Re: Kia Ceed III denerwujący hałas z zawieszenia lub napędu przy skręcie w prawo

Post autor: Marek3003 »

U mnie tego nie ma tzn. nie zaobserwowałem i nie będę nawet sprawdzał bo bym się wściekł 😂 Ale dla mnie ten hałas to górne mocowanie kolumny, zacierające się łożysko w mocowaniu czy jak to się nazywa w poduszce,
Żałosny, rozpaczający i niedouczony krytykant Proceeda :lol:
przmk
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2023, 21:23
model samochodu: Kia Ceed III

Re: Kia Ceed III denerwujący hałas z zawieszenia lub napędu przy skręcie w prawo

Post autor: przmk »

Marek3003 pisze: 06 maja 2023, 17:23 U mnie tego nie ma tzn. nie zaobserwowałem i nie będę nawet sprawdzał bo bym się wściekł 😂 Ale dla mnie ten hałas to górne mocowanie kolumny, zacierające się łożysko w mocowaniu czy jak to się nazywa w poduszce,
Dzięki za cenny głos.:)
Poduszka/mocowanie/łożysko kolumny MacPhersona jest teraz faktycznie na "krótkiej liście" najbardziej podejrzanych...
Gielu
Posty: 171
Rejestracja: 04 gru 2019, 13:44
model samochodu: Ceed III SW 1.4 T-GDi

Re: Kia Ceed III denerwujący hałas z zawieszenia lub napędu przy skręcie w prawo

Post autor: Gielu »

"szuranie/chrobotanie/stukanie" - hmmm to sa trzy rozne efekty ale jezeli z tych trzech jest to bardziej "stukanie" i slychac ze jest to dzwiek elementu metalowo-gumowego to u mnie takie stukanie powodowala poduszka ale nie ta tylna (tzw lizak) tylko lewa czyli ta od strony skrzyni biegow. Organoleptycznie poduszka wygladala ok ale po kilku wizytach w ASO i szukaniu przyczyny w roznych innych miejscach to jej wymiana rozwiazala problem.
przmk
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2023, 21:23
model samochodu: Kia Ceed III

Re: Kia Ceed III denerwujący hałas z zawieszenia lub napędu przy skręcie w prawo

Post autor: przmk »

Gielu pisze: 08 maja 2023, 07:29 "szuranie/chrobotanie/stukanie" - hmmm to sa trzy rozne efekty ale jezeli z tych trzech jest to bardziej "stukanie" i slychac ze jest to dzwiek elementu metalowo-gumowego to u mnie takie stukanie powodowala poduszka ale nie ta tylna (tzw lizak) tylko lewa czyli ta od strony skrzyni biegow. Organoleptycznie poduszka wygladala ok ale po kilku wizytach w ASO i szukaniu przyczyny w roznych innych miejscach to jej wymiana rozwiazala problem.
O widzisz, to bardzo ciekawy trop, bo rzadko kto wskazuje ten element, a u Ciebie jego wymiana rozwiązała problem...
Wg mnie ten dźwięk to najbardziej stukanie, ale na wszelki wypadek podałem też inne słowa opisujące niepokojące hałasy, bo często ludzie zupełnie inaczej nazywają/opisują te same dźwięki. :)

A czy mógłbyś porównać dźwięk, który u Ciebie występował z tym dźwiękiem u mnie:
https://photos.app.goo.gl/71e6TFH86d1NGJuG9
?
Znajdujesz podobieństwo? :)

Nagranie nie jest idealne, bo mikrofon telefonu łapie sporo szumów oraz delikatnych otarć ręki o kierownicę podczas jej trzymania i szelest ubrań.
Natomiast te stukania da się tam dość łatwo wysłuchać - szczególnie w momentach gdy lekko dodaję gazu i auto robi małego "kangura" do przodu.
Gielu
Posty: 171
Rejestracja: 04 gru 2019, 13:44
model samochodu: Ceed III SW 1.4 T-GDi

Re: Kia Ceed III denerwujący hałas z zawieszenia lub napędu przy skręcie w prawo

Post autor: Gielu »

Nie, u mnie dzwiek byl inny. U mnie bylo jednoznaczne pojedyncze stukniecie (takie nie metaliczne), to co slysze na nagraniu to faktycznie bardziej przypomina jak by cos szuralo a nie stukalo :)
Kawu
Posty: 48
Rejestracja: 04 lip 2020, 14:20
model samochodu: Kia Cee'd II; 1,6 CRDi 128KM
Lokalizacja: Legnica

Re: Kia Ceed III denerwujący hałas z zawieszenia lub napędu przy skręcie w prawo

Post autor: Kawu »

Z doświadczenia bym typował tak:
1) górne "mocowanie" amortyzatora
2) tuleja zawieszenia
3) hamulce przy tym kole, np. "luźna" prowadnica zacisku.
przmk
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2023, 21:23
model samochodu: Kia Ceed III

Re: Kia Ceed III denerwujący hałas z zawieszenia lub napędu przy skręcie w prawo

Post autor: przmk »

Gielu pisze: 08 maja 2023, 15:04 Nie, u mnie dzwiek byl inny. U mnie bylo jednoznaczne pojedyncze stukniecie (takie nie metaliczne), to co slysze na nagraniu to faktycznie bardziej przypomina jak by cos szuralo a nie stukalo :)
Dzięki za cenną informację. Szukamy zatem dalej, może ktoś miał bardziej podobnie brzmiący problem. :)
przmk
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2023, 21:23
model samochodu: Kia Ceed III

Re: Kia Ceed III denerwujący hałas z zawieszenia lub napędu przy skręcie w prawo

Post autor: przmk »

Kawu pisze: 08 maja 2023, 16:00 Z doświadczenia bym typował tak:
1) górne "mocowanie" amortyzatora
2) tuleja zawieszenia
3) hamulce przy tym kole, np. "luźna" prowadnica zacisku.
Dziękuję za istotny głos. W "głosowaniu" na razie prowadzi górne mocowanie amortyzatora... :)
marcinek82
Posty: 203
Rejestracja: 06 paź 2020, 22:13
model samochodu: CEED 1,4 T-GDI SW 2020
Lokalizacja: SR

Re: Kia Ceed III denerwujący hałas z zawieszenia lub napędu przy skręcie w prawo

Post autor: marcinek82 »

Tam cos ociera, jakby metal o cos. Gorne mocowanie bym odrzucil a postawilbym na zacisk czy oslone tarczy lub cos innego co moze ocierac o jakis ruchomy element. Pod koniec filmiku mialem wrazenie ze im auto bardziej przyspiesza tym dzwiek jest intensywniejszy.
Mozesz jeszcze: stojac autem poskrecaj kierownica czy cos slychac (kiedys w moim Seiczku jak konczylo sie lozysko to wlasnie przy kreceniu kierownica bylo slychac... ale cos jak skrzypienie czy strzelanie), albo bujnij dobrze autem i posluchaj czy cos od zawieszenia slychac.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”