Tryb żeglowania - stonic

forum użytkowników Kia Stonic
Dd.adam
Posty: 1
Rejestracja: 01 maja 2023, 13:57
model samochodu: Stonic 2 , 120km , mhev

Tryb żeglowania - stonic

Post autor: Dd.adam »

Witam ,
ostatnio dowiedzialem się o funkcji żeglowania w tym modelu. Niestety nigdy nie udało mi się z niej skorzystać. Szukałem wiecej informacji na różnych forach ale większość informacji o tajemniczym dla mnie trybie żeglowania ogranicza się do odjęcia gazu aby auto w trybie Eco potrzymywało prędkość. Szukałem na komputerze pokładowym i na desce przycisku który może być odpowiedzialny temu że mi się on nie włącza. Stonic 2023 w mhev 1.0 (120 km) 6 pozycyjna skrzynia manualna


Jeśli ktoś ma jakiś pomysł proszę coś podsunąć, oczywiście proszę też o kulturę wypowiedzi w tym wątku.
tomekjulia
Posty: 260
Rejestracja: 15 sty 2022, 17:45
model samochodu: kia stonic

Re: Tryb żeglowania - stonic

Post autor: tomekjulia »

Obydwie skrzynie biegów – iMT i 7DCT – umożliwiają jazdę w trybie „żeglowania” z wyłączonym silnikiem spalinowym w celu ograniczenia zużycia paliwa i emisji. System działa przy prędkościach do 125 km/h, a silnik włącza się ponownie, gdy tylko kierowca wciśnie pedał przyspieszenia lub sprzęgła. Tryb żeglowania, tak umownie nazywają to producenci, polega na tym, że kiedy kierowca zdejmuje nogę z pedału gazu, skrzynia biegów wyłącza przeniesienie napędu i zachowuje się tak, jakby auto poruszało
jotes1911
Posty: 207
Rejestracja: 02 lut 2020, 11:48

Re: Tryb żeglowania - stonic

Post autor: jotes1911 »

Dd.adam pisze: 01 maja 2023, 14:10 oczywiście proszę też o kulturę wypowiedzi w tym wątku.
Przychylamy się do prośby. Wulgaryzować będziemy w innych wątkach. :lol:
Jutrzejszy
Posty: 273
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Tryb żeglowania - stonic

Post autor: Jutrzejszy »

Tryb żeglowania oznacza odłączenie silnika od kół w czasie jazdy po puszczeniu pedału gazu, mimo wrzuconego biegu (skrzynia manualna) / trybu D (skrzynia automatyczna).
Jest to realizowane poprzez rozłączenie sprzęgła (skrzynia manualna) lub wrzucenie luzu (skrzynia automatyczna).
(W skrzyni manualnej konieczne jest do tego sprzęgło elektryczne, aby także komputer mógł rozłączyć sprzęgło)
W trybie żeglowania silnik może pracować na wolnych obrotach albo zostaje wyłączony.
Wyłączenie silnika jest możliwe jeśli akumulator MHEV jest wystarczająco naładowany aby potem sprawnie uruchomić silnik.

W Rio/Stonicu żeglowanie jest dostępne tylko w trybie Eco.
Masz skrzynię iMT czy DCT? Skoro nie działa pełny tryb żeglowania (obroty nie spadają do zera), to może zdarza się że po puszczeniu gazu obroty spadają do jałowych?

Tryb żeglowania nie zapewnia żadnego podtrzymania prędkości, ale eliminuje hamowanie silnikiem.
major115
Posty: 1
Rejestracja: 27 paź 2023, 09:38
model samochodu: Kia Stonic 2023 MHEV

Re: Tryb żeglowania - stonic

Post autor: major115 »

Witam.

I udało się żeglować? Czy dalej niestety nic z tego? Coś powiedzieli w serwisie?


Pozdrawiam,
Rafał
radek.wesecki
Posty: 7
Rejestracja: 01 lut 2024, 23:17
model samochodu: STONIC 1.0 T-GDI MHEV 120KM 6MT

Re: Tryb żeglowania - stonic

Post autor: radek.wesecki »

Witam. Mam ten sam problem. Jeżdżę obwodnicą i nie udało mi się jeszcze uruchomić trybu żeglowania. Auto ma tydzień moze ten akumulator jest nie doładowany, ale w sumie 200 km przejechane i nic. Start stop działa idealnie. Włącza się nawet przy niskich prędkościach przy dojeżdżaniu do skrzyżowania. Może już ktoś się czegoś dowiedział od serwisu w czym może być problem. Napisałem do serwisu ale na razie brak odzewu.
Jutrzejszy
Posty: 273
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Tryb żeglowania - stonic

Post autor: Jutrzejszy »

radek.wesecki pisze: 01 lut 2024, 23:33 Jeżdżę obwodnicą i nie udało mi się jeszcze uruchomić trybu żeglowania.
Turbosprężarka i olej cieszą się z tego :)

Skrzynia manualna czy automatyczna?
Czy nie działają oba tryby żeglowania: ani z wyłączonym silnikiem ani z silnikiem pracującym na luzie?
radek.wesecki
Posty: 7
Rejestracja: 01 lut 2024, 23:17
model samochodu: STONIC 1.0 T-GDI MHEV 120KM 6MT

Re: Tryb żeglowania - stonic

Post autor: radek.wesecki »

Niech się cieszy co tam chce :D Auto mam tylko na 4 lata bo co tyle wymieniam i chce żeby działało wszystko poprawnie. Skrzynia manualna. Żaden tryb nie udało się włączyć. Nie po to się dopłaca do MHEV żeby nie działało poprawnie albo w ogóle.
Jutrzejszy
Posty: 273
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Tryb żeglowania - stonic

Post autor: Jutrzejszy »

radek.wesecki pisze: 02 lut 2024, 10:31 Nie po to się dopłaca do MHEV żeby nie działało poprawnie albo w ogóle.
Układ MHEV jest tylko po to, żeby producent płacił mniejszą karę za produkowanie samochodów emitujących CO2.
W Stonicu (a dawniej także w Rio) jest sens dopłacić do droższej wersji żeby mieć 120KM (zamiast wersji 100KM bez MHEV), ale nie po to żeby mieć MHEV.
Gdyby był wybór 120KM vs 120KM-MHEV, to nikt przytomny nie dopłaciłby za sam MHEV (dopłacać za wożenie dodatkowych 30kg?).
radek.wesecki
Posty: 7
Rejestracja: 01 lut 2024, 23:17
model samochodu: STONIC 1.0 T-GDI MHEV 120KM 6MT

Re: Tryb żeglowania - stonic

Post autor: radek.wesecki »

Logiczne ale podają w specyfikacji że ma mieć opcję żeglowania więc można chyba tego wymagać. Na filmach na youtubie także jest pokazane że na manualu da się jeździć w tym trybie. Pytanie czy komuś się udało włączyć ten tryb w skrzyni manualnej czy tylko na potrzeby reklamy zrobiono test i nagrano.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stonic”