Jak ładować akumulator?

forum użytkowników modelu Sorento
galloper
Posty: 401
Rejestracja: 04 mar 2021, 14:21
model samochodu: Sorento PHEV 2021

Jak ładować akumulator?

Post autor: galloper »

W zeszłym roku miałem średnio sympatyczną przygodę (opisywaną już na forum), gdzie po pozostawieniu samochodu na parkingu lecąc na wakacje (2 tygodnie) po przyjściu zastałem samochód z poziomem naładowania akumulatora 2,8V. Assitance odpalił samochód z super chargera podłączonego do wyjścia plus, które znajduje się pod maską z prawej strony patrząc od przodu, schowane w plastikowej skrzynce.
ASO sprawdziło aku - wszystko OK, nie ma błędów, obserwować. Nie miałem żadnych urządzeń mogących pobierać prąd.
W nadchodzące wakacje będę miał analogiczną sytuację w kwestii pozostawienia samochodu na 2 tygodnie pod chmurką. I chciałbym spróbować przynajmniej ustrzec się od tych konsekwencji AD2022 podładowując akumulator przed wyjazdem.
I tutaj prośba i zapytanie do Kolegów.
Gdzie prostownik podłączyć? Wiem, że musi to być automat, bo taki zwykły to zabije akumulator AGM.
Czy trzeba odłączyć aku od klem? Jeśli tak to co z elektroniką po podłączeniu? Wszystko wstanie automatycznie?
A może nie trzeba go odłączyć?
A może w ogóle nie trzeba ładować akumulatora bezpośrednio a podłączyć prostownik do tego wyjścia pod maską tak jak zrobiło Assistance?
Za wszelkie porady z góry dzięki.
saron22
Posty: 620
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Jak ładować akumulator?

Post autor: saron22 »

Podłączasz prostownik najlepiej bezpośrednio pod klemy akumulatora i idziesz do domu. Co w tym skomplikowanego?
Nie musisz odłączać klem ani wyciągać akumulatora.
nagdob
Posty: 1120
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Jak ładować akumulator?

Post autor: nagdob »

A masz w ogóle akumulator 12 V w samochodzie?
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
galloper
Posty: 401
Rejestracja: 04 mar 2021, 14:21
model samochodu: Sorento PHEV 2021

Re: Jak ładować akumulator?

Post autor: galloper »

To pytanie to jakaś podpucha.../ ;)
Jest w bagażniku po lewej stronie pod podłogą schowany.
inquis
Posty: 1252
Rejestracja: 05 paź 2021, 09:14
model samochodu: KIA SORENTO MY22 PHEV XL+PNS, SNOW PEARL WHITE

Re: Jak ładować akumulator?

Post autor: inquis »

Może poczekaj. Jeśli się rozładuje po 2 tygodniach, to podładujesz. A może nie będzie potrzeby. Po co negatywnie antycypować?
nagdob
Posty: 1120
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Jak ładować akumulator?

Post autor: nagdob »

galloper pisze: 18 kwie 2023, 08:56 To pytanie to jakaś podpucha.../ ;)
Jest w bagażniku po lewej stronie pod podłogą schowany.
To nie żadna podpucha. U mnie już nie ma akumulatora 12 V. Do rozruchu wydzielana jest część baterii trakcyjnej. Ale wcześniej, na samym początku produkcji był akumulator 12 V w bagażniku po prawej stronie. Nie jestem pewny, ale na pewno tak było w Niro.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
galloper
Posty: 401
Rejestracja: 04 mar 2021, 14:21
model samochodu: Sorento PHEV 2021

Re: Jak ładować akumulator?

Post autor: galloper »

inquis pisze: 18 kwie 2023, 10:28 Może poczekaj. Jeśli się rozładuje po 2 tygodniach, to podładujesz. A może nie będzie potrzeby. Po co negatywnie antycypować?
Jak to mawiają: przezorny zawsze ubezpieczony. Jak mam kurna podładować akumulator na parkingu lotniskowym ?? :) Nie jest to miłe jak podchodzisz po samochodu po całym dniu w trasie marząc, że teraz jeszcze tylko 3h drogi i koniec, naciskasz przycisk na pilocie a tu...echo. Mój akumulator może wymagać podładowania ponieważ samochód używa żona wyłącznie na krótkich odcinkach. Tym bardziej mając PHEV, gdzie latem możesz jeździć bez włączania silnika (teoretycznie jest to możliwe), a światła, klapa, wyświetlacze itd. - wszystko łyka prąd z akumulatora, który jest praktycznie nie ładowany.
inquis
Posty: 1252
Rejestracja: 05 paź 2021, 09:14
model samochodu: KIA SORENTO MY22 PHEV XL+PNS, SNOW PEARL WHITE

Re: Jak ładować akumulator?

Post autor: inquis »

galloper pisze: 18 kwie 2023, 12:28
inquis pisze: 18 kwie 2023, 10:28 Może poczekaj. Jeśli się rozładuje po 2 tygodniach, to podładujesz. A może nie będzie potrzeby. Po co negatywnie antycypować?
Jak to mawiają: przezorny zawsze ubezpieczony. Jak mam kurna podładować akumulator na parkingu lotniskowym ?? :) Nie jest to miłe jak podchodzisz po samochodu po całym dniu w trasie marząc, że teraz jeszcze tylko 3h drogi i koniec, naciskasz przycisk na pilocie a tu...echo. Mój akumulator może wymagać podładowania ponieważ samochód używa żona wyłącznie na krótkich odcinkach. Tym bardziej mając PHEV, gdzie latem możesz jeździć bez włączania silnika (teoretycznie jest to możliwe), a światła, klapa, wyświetlacze itd. - wszystko łyka prąd z akumulatora, który jest praktycznie nie ładowany.
Ok, parking lotniskowy to nie garaż:) A nie łatwiej w razie czego zamówić charger niż się teraz pałować z podładowywaniem, z czego może być więcej szkody niż pożytku, a i tak nie masz gwarancji, że to pomoże.
galloper
Posty: 401
Rejestracja: 04 mar 2021, 14:21
model samochodu: Sorento PHEV 2021

Re: Jak ładować akumulator?

Post autor: galloper »

Jest to opcja ale kolega elektryk przestrzegał mnie, że taki wysoki impuls nie jest generalnie zalecany - może też mieć negatywny wpływ na samochodowa elektronikę szczególnie w starszych samochodach, gdzie płyty, złącza itp. są już nadkruszone zębem czasu. Generalnie czasami nie da się inaczej wystartować ale lepiej unikać. Taka jest moja wiedza.
Oczywiście nie mam gwarancji, że podładowując akumulator i tak on nie zdechnie. Wtedy będę znów ciut bardziej mądrzejszy na 2024 :-)
inquis
Posty: 1252
Rejestracja: 05 paź 2021, 09:14
model samochodu: KIA SORENTO MY22 PHEV XL+PNS, SNOW PEARL WHITE

Re: Jak ładować akumulator?

Post autor: inquis »

galloper pisze: 18 kwie 2023, 13:33 Jest to opcja ale kolega elektryk przestrzegał mnie, że taki wysoki impuls nie jest generalnie zalecany - może też mieć negatywny wpływ na samochodowa elektronikę szczególnie w starszych samochodach, gdzie płyty, złącza itp. są już nadkruszone zębem czasu. Generalnie czasami nie da się inaczej wystartować ale lepiej unikać. Taka jest moja wiedza.
Oczywiście nie mam gwarancji, że podładowując akumulator i tak on nie zdechnie. Wtedy będę znów ciut bardziej mądrzejszy na 2024 :-)
Jest jeszcze jedna opcja - odpowiedni dobór lotniska, tak, by kilkaset kilometrów przejechać i żeby w trasie auto się podładowało 8-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sorento”