Benzyna 95 czy 98?

forum użytkowników modelu ProCeed
RobertZG
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2023, 15:28
model samochodu: Proceed GT

Benzyna 95 czy 98?

Post autor: RobertZG »

Cześć,

Od tygodnia jestem właścicielem nowego Proceeda GT. Pierwsze dwa tankowania zrobiłem na 95 a dziś z ciekawości zatankowałem 98. Robiłem tak regularnie w moim poprzednim aucie, bo lepiej pracował mi automat. Na 95 zdarzały się szarpnięcia na 98 bardzo rzadko. W Proceedzie po zatankowaniu 98 odczułem również wyraźną różnicę na plus. Auto płynniej się rozpędza, mam wrażenie, że jest bardziej dynamiczne i co ciekawe mam również wrażenie, że ciszej pracuje tłumik (do którego wciąż się przyzwyczajam) bo silnika i tak nie słyszę wcale. Czyli same plusy. Minusem jest oczywiście cena, benzyna 98 jest droższa około 70 gr na litrze. Na 98 jeździłem wcześniej od bardzo dawna, bo moim zdaniem jest ona lepszej jakości niż 95. Tankowałem na stacji naszego narodowego producenta benzynę 95 i 98.

A jaką wy lejecie benzynę do baku? Czy czujecie różnicę na 98?

Pozdr,
Robert
omar77
Posty: 72
Rejestracja: 31 maja 2021, 17:07

Re: Benzyna 95 czy 98?

Post autor: omar77 »

Daj spokój. To że na 95 szarpie a na 98 nie to takie bajki z mchu i paproci. Reszta tego co napisałeś podobnie, nie ma żadnej zauważalnej różnicy w niczym, także w spalaniu. To znaczy sorki jest różnica, jak płacisz :D
mcy
Posty: 176
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:11
model samochodu: XCeed GT-Line 1.5 DCT

Re: Benzyna 95 czy 98?

Post autor: mcy »

To ja może trochę bardziej technicznie. Warto sprawdzić jakimkolwiek skanerem OBD, albo nawet i telefonem + dongle czy na benzynie 95 nie występują cofnięcia zapłonu. W takim wypadku 98 faktycznie może sprzyjać lepszej pracy silnika.
X-Ceed 1.5 GT-LineObrazek
Megane Sport 2.0T 225 Obrazek
saron22
Posty: 600
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Benzyna 95 czy 98?

Post autor: saron22 »

mcy pisze: 16 kwie 2023, 21:12 To ja może trochę bardziej technicznie. Warto sprawdzić jakimkolwiek skanerem OBD, albo nawet i telefonem + dongle czy na benzynie 95 nie występują cofnięcia zapłonu. W takim wypadku 98 faktycznie może sprzyjać lepszej pracy silnika.
Oczywiście, że im więcej oktanów tym późniejszy zapłon ponieważ im wyższa liczba oktanowa tym mniejsza podatność na spalanie stukowe. A co za tym idzie możliwość późniejszego zapłonu. Więc na benzynie 95 powinien być przyspieszony zapłon a nie cofnięty. Generalnie wiesz ze dzwoni ale nie wiesz w ktorym kościele. Jak cełe to forum…
mcy
Posty: 176
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:11
model samochodu: XCeed GT-Line 1.5 DCT

Re: Benzyna 95 czy 98?

Post autor: mcy »

saron22 pisze: 16 kwie 2023, 22:49
mcy pisze: 16 kwie 2023, 21:12 To ja może trochę bardziej technicznie. Warto sprawdzić jakimkolwiek skanerem OBD, albo nawet i telefonem + dongle czy na benzynie 95 nie występują cofnięcia zapłonu. W takim wypadku 98 faktycznie może sprzyjać lepszej pracy silnika.
Oczywiście, że im więcej oktanów tym późniejszy zapłon ponieważ im wyższa liczba oktanowa tym mniejsza podatność na spalanie stukowe. A co za tym idzie możliwość późniejszego zapłonu. Więc na benzynie 95 powinien być przyspieszony zapłon a nie cofnięty. Generalnie wiesz ze dzwoni ale nie wiesz w ktorym kościele. Jak cełe to forum…
Być może słowo `cofka` nie jest najprecyzyjniejsze, choć powszechnie używane. Chodzi o opóźnianie (retarded), w ramach walki ze spalaniem stukowym.
X-Ceed 1.5 GT-LineObrazek
Megane Sport 2.0T 225 Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia ProCeed”