[Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
patrykk
Posty: 191
Rejestracja: 03 sty 2023, 09:13
model samochodu: Kia Sportage BL + AEB 150KM 7DCT MHEV

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: patrykk »

Działa tylko w eco
Nie działa przy włączonym aktywnym tempomacie
Gdy start/stop jest wyłączony auto nadal żegluje.
Manetki działają normalnie - często w eco używam do wyprzedzenia.
Na eco jeździe między wioskami, z żeglowaniem do 100km/h da się zejść poniżej 6l, przy 120km/h na tempomacie bez żeglowania na S7 wyszło mi 6,7 ale wystarczy wjechać do miasta aby popsuć sobie statystyki :)

Żeglowanie działa chyba najefektywniej (długi czas jazdy) jak odpuszczasz gaz odpowiednio wcześniej przed wjazdem w teren zabudowany i auto rozpina napęd i sobie zwalnia do tych 50-60 km/h oraz jak jedziesz np. 60km/h w zabudowanym, puścisz gaz, zwalnia do 50-55 km/h i znowu na chwile przyspieszasz.

warto dodać, że są "2 poziomy" działania żeglowania, albo rozpina napęd ale silnik spalinowy pracuje na biegu jałowym albo rozpina napęd i gasi silnik, pewnie zależy od poziomu baterii i kilku innych czynników.
MARCO46
Posty: 288
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: MARCO46 »

patrykk pisze: 04 maja 2023, 11:41 Działa tylko w eco
Nie działa przy włączonym aktywnym tempomacie
Gdy start/stop jest wyłączony auto nadal żegluje.
Manetki działają normalnie - często w eco używam do wyprzedzenia.
Na eco jeździe między wioskami, z żeglowaniem do 100km/h da się zejść poniżej 6l, przy 120km/h na tempomacie bez żeglowania na S7 wyszło mi 6,7 ale wystarczy wjechać do miasta aby popsuć sobie statystyki :)

Żeglowanie działa chyba najefektywniej (długi czas jazdy) jak odpuszczasz gaz odpowiednio wcześniej przed wjazdem w teren zabudowany i auto rozpina napęd i sobie zwalnia do tych 50-60 km/h oraz jak jedziesz np. 60km/h w zabudowanym, puścisz gaz, zwalnia do 50-55 km/h i znowu na chwile przyspieszasz.

warto dodać, że są "2 poziomy" działania żeglowania, albo rozpina napęd ale silnik spalinowy pracuje na biegu jałowym albo rozpina napęd i gasi silnik, pewnie zależy od poziomu baterii i kilku innych czynników.
Dziękuję za odpowiedzi.
Wrzuciłem moją relację o wyjeździe 1300km na wschód kraju. Do 110 km/h miałem z kalkulatorem w ręku 5,8.
Przy 125 km/h trasa 570 km wyszło 7,0.
Kiedyś jadąc między miejscowościami i tak max do 80 zszedłem do 4,9. Ale bez wyprzedzeń.
Auto potrafi mało spalić - to żeglowanie to chyba gadżet nic nie wnoszący.......
sztyk
Posty: 71
Rejestracja: 17 mar 2022, 18:46
model samochodu: KIA SPORTAGE V 1.6 T-GDI (180) MHEV 7DCT, L + AEB, FWD

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: sztyk »

Potwierdzam. Na trasie MHEV potrafi bardzo mało spalić. Ja miałem najniższe średnie spalanie 4,7 l ze 100km trasy, ale prędkości to między 80-90 km/h. Obecnie z danych skumulowanych po przejechani 4 tyś. km mam średnie 6,5 l.
patrykk
Posty: 191
Rejestracja: 03 sty 2023, 09:13
model samochodu: Kia Sportage BL + AEB 150KM 7DCT MHEV

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: patrykk »

Jest to dodatek, niż jakiś game changer, podczas jazdy działa to niezauważalnie. Można jeździć w oparciu o to i planować dłuższe odpuszczanie gazu albo pominąć, najgorzej to chyba puszczać gaz, gasić silnik aby po sekundzie znowu dotknąć gaz i załączać silnik.
inquis
Posty: 1252
Rejestracja: 05 paź 2021, 09:14
model samochodu: KIA SORENTO MY22 PHEV XL+PNS, SNOW PEARL WHITE

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: inquis »

patrykk pisze: 04 maja 2023, 16:36 Jest to dodatek, niż jakiś game changer, podczas jazdy działa to niezauważalnie. Można jeździć w oparciu o to i planować dłuższe odpuszczanie gazu albo pominąć, najgorzej to chyba puszczać gaz, gasić silnik aby po sekundzie znowu dotknąć gaz i załączać silnik.
Tak właśnie działa HEV:)
P.S. Czy w klasycznych hybrydach Sportage jest obrotomierz?
MARCO46
Posty: 288
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: MARCO46 »

Wczoraj auto odebrałem i już żeglowałem :)
Na razie to się uczę jazdy - czasem szukam ręką lewarka zmiany biegów :)
Zauważyłem, że bardzo szybko wrzucane są wysokie biegi więc obawiam się o filtr gpf.

Nie kojarzę bym musiał ustawiać działanie czujników w wersji M - w mhev nie działały. Jeden z kolegów z forum, który grzecznościowo podał mi nr podpowiadał mi co i jak ustawić ale mam wrażenie , że coś jest nie halo z tymi czujnikami. Gdy stałem i ktoś przechodził blisko dawały znać w M, a tutaj cisza.

Jak dojedziecie do celu to po prostu wyłączacie auto tak jak jest np. na auto hold czy przełączacie na P? Jest jakaś zasada?

Będę miał okazję to zrobię trasę 150 km okolice Poznania - Trzebnica na Dolnym Śląsku; ale zwykłymi drogami jadąc po dziadkowemu i przepisowo. Z powrotem pojadę w trybie sport ale też przepisowo. Sam jestem ciekaw jaka wyjdzie różnica w spalaniu.
nagdob
Posty: 1120
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: nagdob »

inquis pisze: 04 maja 2023, 19:31 ....
P.S. Czy w klasycznych hybrydach Sportage jest obrotomierz?
Oczywiście. Można go ustawić w Settingu.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
inquis
Posty: 1252
Rejestracja: 05 paź 2021, 09:14
model samochodu: KIA SORENTO MY22 PHEV XL+PNS, SNOW PEARL WHITE

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: inquis »

nagdob pisze: 05 maja 2023, 09:33
inquis pisze: 04 maja 2023, 19:31 ....
P.S. Czy w klasycznych hybrydach Sportage jest obrotomierz?
Oczywiście. Można go ustawić w Settingu.
W HEVach Sorento obrotomierz nie występuje, tylko w PHEVach i dieslach. Dziwne to...
nagdob
Posty: 1120
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: nagdob »

inquis pisze: 05 maja 2023, 11:21 ....

W HEVach Sorento obrotomierz nie występuje, tylko w PHEVach i dieslach. Dziwne to...
Sądzę, że jest dostępny, tylko może być problem z "dotarciem" do niego w Settingu.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
inquis
Posty: 1252
Rejestracja: 05 paź 2021, 09:14
model samochodu: KIA SORENTO MY22 PHEV XL+PNS, SNOW PEARL WHITE

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: inquis »

nagdob pisze: 05 maja 2023, 12:56
inquis pisze: 05 maja 2023, 11:21 ....

W HEVach Sorento obrotomierz nie występuje, tylko w PHEVach i dieslach. Dziwne to...
Sądzę, że jest dostępny, tylko może być problem z "dotarciem" do niego w Settingu.
Żadnych złudzeń - brak obrotomierza w Sorento HEV
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”