[Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
TomekR
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2022, 08:41
model samochodu: Sportage V

[Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: TomekR »

Temat dotyczy Sportage V MHEV. Jak docierałem silnik, potulnie jeździłem w trybie ECO - i wiele razy aktywował się tryb żeglowania w trakcie jazdy czy system start/stop w korkach.

Po dotarciu zacząłem jeździć dynamiczniej, zazwyczaj w trybie NORMAL. Ale w ramach ciekawości wróciłem do spokojnej jazdy w trybie ECO. I jeżdżę tak już spokojnie któryś dzień i... ani razu nie aktywował się system start/stop w czasie korków czy zatrzymania na światłach. I ani razu nie włączył się tryb żeglowania (jazda w trasie / obwodnicą). Mimo, że kilka tysięcy kilometrów wcześniej działały bez problemu.

Upewniłem się - na 100% jeżdżę w trybie ECO. I na 100% jest włączony system start/stop (jest biała kontrolka "A" ze z okrągłą strzałką na wyświetlaczu).

Czy przegapiłem coś oczywistego? Czy może jakieś jeszcze ustawienie powstrzymuje systemy przed ich działaniem? A może nie działają w jakichś innych specyficznych warunkach (np. filtr GPF blisko zapchania, ale jeszcze bez sygnalizacji)? Czy ktoś ma jakieś wskazówki albo spotkał się z takimi obserwacjami?

Jeśli nie, to pojeżdżę jeszcze kilka dni i skonsultuję się z serwisem.
dario37
Posty: 338
Rejestracja: 10 mar 2022, 22:12
model samochodu: Kia Sportage mHEV 180 KM BL FWD,7 DCT,EXG,AEB.AE +
Lokalizacja: Ohlau

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: dario37 »

Pasy bezpieczeństwa masz zapięte?To jeden z warunków,żeby działał s&s oraz tryb żeglowania.
TomekR
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2022, 08:41
model samochodu: Sportage V

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: TomekR »

dario37 pisze: 16 kwie 2023, 08:18 Pasy bezpieczeństwa masz zapięte?To jeden z warunków,żeby działał s&s oraz tryb żeglowania.
Tak, zapięte.
Kasztelan
Posty: 42
Rejestracja: 08 lut 2023, 19:36
model samochodu: KIA SPORTAGE V 1,6 TGDI MHEV 7DCT

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: Kasztelan »

Z tego co się orientuję, żeglowanie działa tylko w trybie ECO. Jeśli chodzi o Start/Stop, to w trybie NORMAL powinien się włączać, ale po spełnieniu wszystkich założonych warunków przez komputer.
Przynajmniej u mnie tak to działa.
sztyk
Posty: 73
Rejestracja: 17 mar 2022, 18:46
model samochodu: KIA SPORTAGE V 1.6 T-GDI (180) MHEV 7DCT, L + AEB, FWD

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: sztyk »

U mnie też tryb żeglowania działa tylko w trybie ECO. Natomiast funkcja start-stop działa w trybie ECO i NORMAL, ale nie wiem, czy działa w trybie SPORT, ponieważ rzadko go używam. Funkcja start-stop w trybie NORMAL działa podczas zatrzymywania się i postoju. Natomiast żeglowanie w trybie ECO działa podczas jazdy. Zauważyłem, że żeglowanie i system start-stop rzadziej się włączają, gdy samochód był nieużywany przez dłuższy czas. Wydaje mi się, że akumulatory muszą się najpierw naładować.
patrykk
Posty: 192
Rejestracja: 03 sty 2023, 09:13
model samochodu: Kia Sportage BL + AEB 150KM 7DCT MHEV

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: patrykk »

W instrukcji tylko to znalazłem:

Start Stop Coasting (SSC) (do silnika MHEV) Układ SSC zmniejsza zużycie paliwa poprzez samoczynne wyłączanie silnika w trakcie poruszania się pojazdu. Silnik zatrzymuje się, gdy prędkość pojazdu może być utrzymywana bez wciśnięcia pedału przyspieszania. Warunki pracy
• Wybrany tryb jazdy to ECO
• Pojazd utrzymuje określoną prędkość
• Pedał przyspieszania ani hamulca nie jest wciśnięty
Warunki ponownego uruchomienia silnika
• Silnik uruchomi się ponownie ręcznie, gdy:
- Zostanie naciśnięty pedał przyspieszenia
- Zostanie naciśnięty pedał hamulca
- Zostanie naciśnięty pedał sprzęgła.
• Silnik uruchomi się ponownie automatycznie,
gdy:
- Zostanie wykonany skręt kierownicy przekraczający 30~45 stopni
- Nachylenie drogi mieści się w zakresie od -4 do +4 procent
- Pozostały poziom naładowania baterii wysokiego napięcia lub baterii 12 V jest niski.
UWAGA
• Układ SSC (Start Stop Coasting) działa tylko trybie jazdy ECO.
• Układ SSC może wyłączyć się w zależności od temperatury wewnętrznej i zewnętrznej.
• Układ SSC może wyłączyć się w zależności od warunków układu klimatyzacji (odmrażanie, prędkość wentylatora itp.)

Z tego co wyczytałem na FB, to u jednej z osób pomogło doładowanie akumulatora w zimę i auto zaczęło częściej żeglować.
Kasztelan
Posty: 42
Rejestracja: 08 lut 2023, 19:36
model samochodu: KIA SPORTAGE V 1,6 TGDI MHEV 7DCT

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: Kasztelan »

Zgadza się. Również zauważyłem, że przy mrozach, kiedy auto stało 2-3 dni, nie włączało się żeglowanie. Czyli najpierw musiał być doładowany "główny" akumulator.
eathan
Posty: 7
Rejestracja: 17 lis 2022, 12:31
model samochodu: Sportage V 2022 (L, 1.6 T-GDI, 7DCT, MHEV)

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: eathan »

Potwierdzam, że jak auto zimą stało kilka dni to potem nie działał start / stop oraz żeglowanie. Dopiero po kilku dłuższych jazdach i doładowaniu akumulatorów wszystko wraca do normy.
jaskier
Posty: 314
Rejestracja: 18 paź 2022, 11:04
model samochodu: sportage v mhev 180 BL AE+

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: jaskier »

swoją drogą często używacie trybu żeglowania? dla mnie to mało przydatne bo nie działa przy tempomacie
zbigniew312
Posty: 91
Rejestracja: 06 lut 2022, 17:38
model samochodu: Sportage _150 KM MHEW_7 DCT

Re: [Sportage V] Tryb żeglowania i system start/stop nie działają?

Post autor: zbigniew312 »

jaskier pisze: 18 kwie 2023, 14:09 swoją drogą często używacie trybu żeglowania? dla mnie to mało przydatne bo nie działa przy tempomacie
to nie tylko kwestia żeglowania , ale i rówez wkraczania do akcji silnika elektrycznego w wersji mhew.Skoro akumulator się rozładowuje , a jest oczywistym że w temeperaturach ujemnych pojemność akumulatora może się obniżyc około 20 % , to nie działa auto start-stop, żeglowanie i nie jest uruchamiany silnik elektyczny wspomagający silnik spaliowy.Konsekwencja tego zjawiskaj jest większe spalanie , mniejsza elastyczność przy przyspiesaniu , wzrost emisji cząstek satłych , których ograniczeniem " szczycą " się producencji.Nie ma problemów jeżeli temperatury zzewnętrzne rosną powyzej 10 stopi plus, ale gdzie sa zapewienia producenta że systemy działają , wspierają , oszczędzaja paliwo i ekologię .Skoro tak to wniosek jeden ,a to że akumulator w mhew ( ten wiekszy) jest za słaby , nie na nasz klimat , tym bardziej ze według producenta i gwaranta tego akumulatora się nie ładuje tak jak można inne.Sugeruję przy takich objawac domagać się usunięcia usterki w ASO.U mnie po takim zgłoszeniu wgrali jakąś aktualizację .Nieco się zmieniło bo szybciej wszystkie funcje o których wyżej , się uruchamiają nawet w temperaturach minusowych .Na dodatek , wydaje się że aktualizacja zmieniła dawkę paliwa gdy funkcja silnika elektrycznego nie dziła, Silnik bez zmiany biegu w skrzyni 7 dct, podnosi znacznie obroty przy wciśnieciu "gazu" i jak dla mnie rękompensuje brak Nm ,chwilowego doładowania, który dawałby w tym momencie silnik elektryczny .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”