Dziwny dźwięk podczas jazdy

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
Pulcpio
Posty: 79
Rejestracja: 29 mar 2023, 21:23
model samochodu: Kia Sportage 2023 benzyna manual

Re: Dziwny dźwięk podczas jazdy

Post autor: Pulcpio »

Tolinek pisze: 22 maja 2023, 08:21 Oby komisja była szybka i zdecydowana.
Komisja Kia wyraziła zgodę na wymianę całej skrzyni biegów na nową. Skrzynia zamówiona, a ja dalej jeżdżę ceedem na koszt ASO.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 604
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Dziwny dźwięk podczas jazdy

Post autor: Tolinek »

Pulcpio pisze: 23 maja 2023, 12:12
Tolinek pisze: 22 maja 2023, 08:21 Oby komisja była szybka i zdecydowana.
Komisja Kia wyraziła zgodę na wymianę całej skrzyni biegów na nową. Skrzynia zamówiona, a ja dalej jeżdżę ceedem na koszt ASO.
To się nazywa prawdziwe ludzkie szczęście ;)
jaskier
Posty: 309
Rejestracja: 18 paź 2022, 11:04
model samochodu: sportage v mhev 180 BL AE+

Re: Dziwny dźwięk podczas jazdy

Post autor: jaskier »

nie wiem czy nie słyszę podobnego dźwięku, tylko jest cichszy, też od 60 km/h w górę, też przy dodawaniu gazu. położyłem dyktafon na podłokietniku drzwi kierowcy, wyłączyłem radio i nawiewy, od ok 9 sekundy - słyszycie coś czy wymyślam? żona twierdzi że nic nie słyszy

https://www.youtube.com/watch?v=q_sTBwa ... zdomeniarz
Pulcpio
Posty: 79
Rejestracja: 29 mar 2023, 21:23
model samochodu: Kia Sportage 2023 benzyna manual

Re: Dziwny dźwięk podczas jazdy

Post autor: Pulcpio »

jaskier pisze: 23 maja 2023, 14:52 nie wiem czy nie słyszę podobnego dźwięku, tylko jest cichszy, też od 60 km/h w górę, też przy dodawaniu gazu. położyłem dyktafon na podłokietniku drzwi kierowcy, wyłączyłem radio i nawiewy, od ok 9 sekundy - słyszycie coś czy wymyślam? żona twierdzi że nic nie słyszy

https://www.youtube.com/watch?v=q_sTBwa ... zdomeniarz
Może to turbina? Ale jedno jest pewne, ASO tego nie usłyszy. Ja bym się nie przejmował. To nawet nie jest 1% tego co u mnie.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 604
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Dziwny dźwięk podczas jazdy

Post autor: Tolinek »

Wydaje mi się że u Ciebie to normalny odgłos pracującej skrzyni. Coś tam słychać ale ledwo, ledwo. W ASO będzie że nie słyszą albo co najwyżej jeździć oberwać. Dyktafon to kiepski sprzęt do nagrywania tego typu rzeczy. Dużo z nich ma filtry odszumiające górę i dół częstotliwości aby wyraźnie było słychać ludzką mowę. Smartfon jest lepszy i umożliwia identyfikację częstotliwości. Więc się Jaskier nie martw (Jeszcze :P ).

Np.w skrzyni Pulpcia widać, że podstawowa częstotliwość tej usterki to przy 60 km/h około 415hz. Widać też drugą harmoniczną więc albo jest już dobrze zepsute albo to coś co jest zepsute obraca czymś innym co kręci się 2krotnie szybciej. Nie rozbierzesz, nie uwidzisz chyba że jesteś inżynierem konstruktorem tego tutaj to pewnie mają modele dynamiczne które da się symulować w Catia czy gdzieśtam w czymś dedykowanym do tego. w sumie, jak się zna przełożenia to można i na piechotę policzyć ;)

Edit: Wadliwe turbo to kiloherce. tutaj pewnie zesrało się jakieś łożysko i zęby kwiczą w skrzyni albo cuś w ten deseń. Może się trafiła parita niezahartowanych kół zębatych....
Załączniki
gbx_sportage.JPG
Ostatnio zmieniony 23 maja 2023, 16:34 przez Tolinek, łącznie zmieniany 1 raz.
jaskier
Posty: 309
Rejestracja: 18 paź 2022, 11:04
model samochodu: sportage v mhev 180 BL AE+

Re: Dziwny dźwięk podczas jazdy

Post autor: jaskier »

Speca to i miło poczytać :)
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 604
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Dziwny dźwięk podczas jazdy

Post autor: Tolinek »

Ja jestem teoretykiem z platoniczą miłością do mechaniki i praktyczną alergią na hałasy. Przydał by się głos doświadczenia praktycznego. Z drugiej strony to i tak póki co jest zmartwienie producenta jeżeli Pulpcio ma czym jeździć na czas usunięcia usterki.
Pulcpio
Posty: 79
Rejestracja: 29 mar 2023, 21:23
model samochodu: Kia Sportage 2023 benzyna manual

Re: Dziwny dźwięk podczas jazdy

Post autor: Pulcpio »

Skrzynia biegów dojechała wczoraj, dzisiaj już samochód zaczął wysyłać ostrzeżenia do aplikacji o nie zamkniętych drzwiach. Do końca tygodnia ma być gotowy łącznie z dodatkowo zgłoszonym cieknącym spryskiwaczem na tylną szybę. Szczegółowa diagnoza skrzyni wg ASO, cytuję - "złe spasowanie wałków".
Pulcpio
Posty: 79
Rejestracja: 29 mar 2023, 21:23
model samochodu: Kia Sportage 2023 benzyna manual

Re: Dziwny dźwięk podczas jazdy

Post autor: Pulcpio »

Samochód odebrałem wczoraj, skrzynia biegów wymieniona. Po 40 km jazdy testowej nic nie wyje, a mam wrażenie, że i sprzęgło chodzi przyjemniej. Spryskiwacz naprawiony, nic nie cieknie na tylną szybę, gdy spryskuję przednią. Koszt samochodu zastępczego na ponad miesiąc - 0 PLN. W sumie ASO KIA Patecki w Krakowie oceniam na plus.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 604
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Dziwny dźwięk podczas jazdy

Post autor: Tolinek »

Fajnie że poszło szybko i bezproblemowo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”