Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
kemotl
Posty: 169
Rejestracja: 11 paź 2022, 13:00
model samochodu: Kia Sportage V MHEV 180KM 7DCT L+AEB

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: kemotl »

Wczoraj jeździłem na sporcie i jedynie co mi się mogło nasunąć na myśl to tylko i wyłącznie redukcje biegów przed zatrzymaniem, które w trybie sport są wcześniejsze gwałtowniejsze i wkręcają się silnik na dużo większe obroty. Daje to efekt podobny do tego jakbyś w manualu wrzucił za niski bieg np. wrzucenie dwójki przy 70 km/h. Z tym że nie uważam tego za coś niepokojącego.
erykporter
Posty: 49
Rejestracja: 16 mar 2023, 10:03
model samochodu: Sportage MHEV 180KM 7DCT FWD Business line AEB AE+

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: erykporter »

Przede wszystkim dziękuję za zainteresowanie tematem hamowania. Ale do rzeczy. Wykonuję hamowanie niemalże książkowo tzn. Jadę na „D” i chcę zatrzymać auto. Wciskam hamulec. Auto hamuje i zanim całkowicie się zatrzyma nastąpi lekkie bujnięcie auta do przodu i lekko się cofnie. Są to minimalne ruchy, ale denerwujące. Nie ma znaczenia, czy mam wciśnięty Auto-Hold, czy też nie. Samo ruszanie jest już bardzo płynne i też nie ma znaczenia, czy z Auto-Hold, czy bez. Zdaniem serwisu KIA (dwóch w różnych miejscowościach), to normalny objaw związany ze zwalnianiem sprzęgła automatu i elektrycznymi hamulcami. Jeździłem różnymi automatami innych marek i takiego zjawiska nie zauważyłem. W tym samochodzie jest pokrętło zmiany biegów SBW. Co ciekawe, nie zauważyłem w hybrydzie KIA Sportage. Dali mi się przejechać, a tylko w MHEV.
patrykk
Posty: 184
Rejestracja: 03 sty 2023, 09:13
model samochodu: Kia Sportage BL + AEB 150KM 7DCT MHEV

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: patrykk »

HEV i MHEV to dwie kompletnie inne skrzynie. Jak jesteś z okolic trójmiasta to możemy porównać działanie :)
erykporter
Posty: 49
Rejestracja: 16 mar 2023, 10:03
model samochodu: Sportage MHEV 180KM 7DCT FWD Business line AEB AE+

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: erykporter »

Dzięki Patrykk za pomoc. Niestety moje serwisy to Płock lub Toruń.
Klimton
Posty: 32
Rejestracja: 10 lut 2022, 07:53

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: Klimton »

Może wrzuć filmik to ocenimy? :mrgreen:
erykporter
Posty: 49
Rejestracja: 16 mar 2023, 10:03
model samochodu: Sportage MHEV 180KM 7DCT FWD Business line AEB AE+

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: erykporter »

Nie bardzo wiem, jak nagrać telefonem. Wysłałem emaila do serwisu w Płocku opisując objaw końcówki hamowania. Napiszę jak sprawdzą.
stapler94
Posty: 9
Rejestracja: 21 wrz 2022, 15:27

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: stapler94 »

Mam tę samą przypadłość, ale występuje tylko w trakcie delikatnego hamowania, jak np. podjeżdżam w korku. Gdy DCT zrzuca z 2 na 1 to wtedy czuć minimalne szarpnięcie przez ułamek sekundy (hamulec mam wciśnięty cały czas, ale lekko - bo nie potrzebuję stawać dęba w miejscu).

Gdy hamowanie odbywa się bardziej zdecydowanie, to tego problemu nie ma.

Start stop mam na stałe wyłączone modułem EMG. Auto hold off.
erykporter
Posty: 49
Rejestracja: 16 mar 2023, 10:03
model samochodu: Sportage MHEV 180KM 7DCT FWD Business line AEB AE+

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: erykporter »

W mojej Kia MHEV 180 kM nie ma to znaczenia czy Auto Hold załączone, czy wyłączone. To bujnięcie w końcowej fazie hamowania czasami jest mniejsze, ale jest. Za dwa tygodnie serwis sprawdzi co jest przyczyną.
MIKIKEK12
Posty: 15
Rejestracja: 05 maja 2023, 21:58
model samochodu: Hyundai Tucson IV

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: MIKIKEK12 »

stapler94 pisze: 26 kwie 2023, 15:19 Mam tę samą przypadłość, ale występuje tylko w trakcie delikatnego hamowania, jak np. podjeżdżam w korku. Gdy DCT zrzuca z 2 na 1 to wtedy czuć minimalne szarpnięcie przez ułamek sekundy (hamulec mam wciśnięty cały czas, ale lekko - bo nie potrzebuję stawać dęba w miejscu).

Gdy hamowanie odbywa się bardziej zdecydowanie, to tego problemu nie ma.

Start stop mam na stałe wyłączone modułem EMG. Auto hold off.
Czy według Ciebie to jest ok? Mam tą samą skrzynie w Hyundai Tucson 2022 7dct 1.6 mhev i tez sie to pojawia przy dohamowywaniu ale wydaje mi się, że tak też nie powinno byc. Auto ma 3tys przebiegu
MIKIKEK12
Posty: 15
Rejestracja: 05 maja 2023, 21:58
model samochodu: Hyundai Tucson IV

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: MIKIKEK12 »

erykporter pisze: 26 kwie 2023, 15:31 W mojej Kia MHEV 180 kM nie ma to znaczenia czy Auto Hold załączone, czy wyłączone. To bujnięcie w końcowej fazie hamowania czasami jest mniejsze, ale jest. Za dwa tygodnie serwis sprawdzi co jest przyczyną.
Daj proszę znać czy rozwiazali problem. Mam taki sam problem w Hyundai Tucson 2022 mhev 7dct, w koncowej fazie hamowania ale nie zawsze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”