Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
erykporter
Posty: 49
Rejestracja: 16 mar 2023, 10:03
model samochodu: Sportage MHEV 180KM 7DCT FWD Business line AEB AE+

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: erykporter »

Gdyby nie te dziwne zatrzymywanie i zapychanie się GPF byłby to mój wymarzony samochód. Za tydzień 12 maja serwis ma coś poradzić z hamowaniem. Mam nadzieję, że gorzej nie zrobią. Podobno to "bujnięcie" to efekt kolejności rozprzęgania automatycznej skrzyni i dopiero pełnego zahamowania. Mała to pociecha, że nie jestem sam z tym problemem. Pewnie nie wszystkie modele maja ten defekt, albo niektórym to nie przeszkadza.
MIKIKEK12
Posty: 15
Rejestracja: 05 maja 2023, 21:58
model samochodu: Hyundai Tucson IV

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: MIKIKEK12 »

erykporter pisze: 06 maja 2023, 00:58 Gdyby nie te dziwne zatrzymywanie i zapychanie się GPF byłby to mój wymarzony samochód. Za tydzień 12 maja serwis ma coś poradzić z hamowaniem. Mam nadzieję, że gorzej nie zrobią. Podobno to "bujnięcie" to efekt kolejności rozprzęgania automatycznej skrzyni i dopiero pełnego zahamowania. Mała to pociecha, że nie jestem sam z tym problemem. Pewnie nie wszystkie modele maja ten defekt, albo niektórym to nie przeszkadza.
Myślę, ze nie wszyscy zwracają na to uwagę. Niestety chyba taka ,,cecha" tej skrzyni i trzeba sie do tego przyzwyczaić. Wczesniej jezdzilem skodą w dsg i jednak tam bardziej przewidywalna ta skrzynia była. Tutaj nawet przy pełnym hamowaniu skrzynia zrzuca wszystkie biegi po kolei co rowniez wplywa na zucycie sprzęgieł. Mimo wszystko proszę podziel się czy serwis coś w tym kierunku zrobił. Może jednak nowe oprogramowanie załatwi problem. Powodzenia z serwisem bo mówią, ze w KiA jak się coś dzieje z dct, to jest to ,,droga przez mękę"
Kasztelan
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2023, 19:36
model samochodu: KIA SPORTAGE V 1,6 TGDI MHEV 7DCT

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: Kasztelan »

Nie jest to, jak piszesz cecha tej skrzyni, bo jeżdżę już drugim autem z taką skrzynią i nic takiego nie występuje.
MIKIKEK12
Posty: 15
Rejestracja: 05 maja 2023, 21:58
model samochodu: Hyundai Tucson IV

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: MIKIKEK12 »

Kasztelan pisze: 06 maja 2023, 19:27 Nie jest to, jak piszesz cecha tej skrzyni, bo jeżdżę już drugim autem z taką skrzynią i nic takiego nie występuje.
Nie zwróciłeś uwagi widocznie. Ja nawet jechałem egzemplarzem testowym i mial to samo. Na forum Hyundai Tucson 2022 również temat podejmowany i większość zaobserwowała takie szarpanie
erykporter
Posty: 49
Rejestracja: 16 mar 2023, 10:03
model samochodu: Sportage MHEV 180KM 7DCT FWD Business line AEB AE+

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: erykporter »

Tak jak pisałem, 12 maja 2023 byłem w serwisie na te bujnięcia w końcowej fazie hamowania. Auto w mojej obecności testował sam kierownik serwisu. Początkowo mówił, że to masa samochodu wymusza takie zachowanie. Miałem szczęście, że taki sam model z kwietnia tego roku z przebiegiem 400 km mogliśmy przetestować. I co wyszło? O wiele gorzej jak w moim egzemplarzu! Kierownik przyznał, że dla klienta taki samochód nie wydarzą. Stwierdził, że może to wina zbyt długiego postoju i dlatego taki objaw. Toteż wzięto mój samochód na warsztat i sprawdzono cały system hamowania. Niestety, bez rezultatu. Pocieszam się tym, że ten nie sprzedany miał jeszcze gorzej. Co ciekawe, ten z kwietnia miał już nowe oprogramowanie (mój jest ze stycznia 2023), którego niestety mi nie wgrano. Nie poddaję się i będę szukał rozwiązania, skoro są takie auta, które tego efektu nie mają. A może to dotyczy tylko wersji 180 kM MHEV?
jaskier
Posty: 309
Rejestracja: 18 paź 2022, 11:04
model samochodu: sportage v mhev 180 BL AE+

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: jaskier »

mam mheva 180 i nie buja więc nie. albo mój model wyjątkowo udany 8-)
MIKIKEK12
Posty: 15
Rejestracja: 05 maja 2023, 21:58
model samochodu: Hyundai Tucson IV

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: MIKIKEK12 »

erykporter pisze: 15 maja 2023, 13:45 Tak jak pisałem, 12 maja 2023 byłem w serwisie na te bujnięcia w końcowej fazie hamowania. Auto w mojej obecności testował sam kierownik serwisu. Początkowo mówił, że to masa samochodu wymusza takie zachowanie. Miałem szczęście, że taki sam model z kwietnia tego roku z przebiegiem 400 km mogliśmy przetestować. I co wyszło? O wiele gorzej jak w moim egzemplarzu! Kierownik przyznał, że dla klienta taki samochód nie wydarzą. Stwierdził, że może to wina zbyt długiego postoju i dlatego taki objaw. Toteż wzięto mój samochód na warsztat i sprawdzono cały system hamowania. Niestety, bez rezultatu. Pocieszam się tym, że ten nie sprzedany miał jeszcze gorzej. Co ciekawe, ten z kwietnia miał już nowe oprogramowanie (mój jest ze stycznia 2023), którego niestety mi nie wgrano. Nie poddaję się i będę szukał rozwiązania, skoro są takie auta, które tego efektu nie mają. A może to dotyczy tylko wersji 180 kM MHEV?
Chyba wesja nie ma znaczenia bo ja mam Hyundai Tucson 1.6 150km mhev, auto swieżynka ma 3tys przebiegu i mam podobne odczucia. Problem wystapil po raz pierwszy przy 500km przebiegu i mam wrazenie, że ostatnio częściej występuję
Zibi76
Posty: 14
Rejestracja: 27 paź 2022, 13:36
model samochodu: Kia Sportage V

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: Zibi76 »

jaskier pisze: 15 maja 2023, 13:54 mam mheva 180 i nie buja więc nie. albo mój model wyjątkowo udany 8-)
Mój chyba też, mam Kia 1.6 MHEV 150 KM, przejechane 3300 km, żadnych szarpnięć, dziwnych zachowań.
erykporter
Posty: 49
Rejestracja: 16 mar 2023, 10:03
model samochodu: Sportage MHEV 180KM 7DCT FWD Business line AEB AE+

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: erykporter »

Do dnia dzisiejszego, czyli 15 maja miałem okazje przejechania się następnym nowym autem i to samo. Dodam, że serwis w Toruniu twierdzi, że ten typ tak ma. Mam takie pytanie. Czy w samochodach, w których ten "defekt" nie występuje jest pokrętło zmiany biegów SBW. Może tu jest problem?
Kasztelan
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2023, 19:36
model samochodu: KIA SPORTAGE V 1,6 TGDI MHEV 7DCT

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: Kasztelan »

Ja mam SBW i nie ma takiego problemu. Ale czy to ma znaczenie???
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”