Błąd czujników parkowania - "sprawdź układ"

forum użytkowników modelu Optima
Krycha00
Posty: 46
Rejestracja: 19 paź 2021, 14:52
model samochodu: C5

Błąd czujników parkowania - "sprawdź układ"

Post autor: Krycha00 »

Optima 2019, 2,0 pb.
Przy wrzuceniu wstecznego pojawił mi się błąd czujników parkowania "sprawdź układ". Zdjęcie w załączonych.
Czujniki czyste. Spotkał się już ktoś z czymś takim?
Serwis będę miał możliwość odwiedzić dopiero po świętach.
Załączniki
PXL_20230404_175423602~2.jpg
Krycha00
Posty: 46
Rejestracja: 19 paź 2021, 14:52
model samochodu: C5

Re: Błąd czujników parkowania - "sprawdź układ"

Post autor: Krycha00 »

Problem rozwiązał się sam. Czujniki działają. Co było przyczyną - nie wiem.
grzesiu_j
Posty: 53
Rejestracja: 28 lip 2021, 07:39
model samochodu: Kia Optima 1,7 DCT

Re: Błąd czujników parkowania - "sprawdź układ"

Post autor: grzesiu_j »

Hej.
U mnie też tak się czasem pojawiało, choć wg mojej obserwacji najczęsciej jesienią, po obfitych opadach deszczu. Uważam, że woda gdzieś się dostaje, co powoduje jakieś elektroniczne komplikacje i stąd problem. Taki komunikat pojawiał się u mnie najczęściej rano po odpaleniu, po deszczowej i wilgotnej nocy (bez garażu).
Krycha00
Posty: 46
Rejestracja: 19 paź 2021, 14:52
model samochodu: C5

Re: Błąd czujników parkowania - "sprawdź układ"

Post autor: Krycha00 »

U mnie problem dzisiaj powrócił. Nie padało od kilku dni, nie było przymrozków. Poprostu znowu przestały działać. :cry:
Sid
Posty: 367
Rejestracja: 01 sty 2021, 15:25
model samochodu: Ceed
Lokalizacja: Polska

Re: Błąd czujników parkowania - "sprawdź układ"

Post autor: Sid »

A czyste masz? Bo u mnie że dwa razy wywaliło błąd, jak były zabrudzone zderzaki. Piszesz, że czyste, ale przestrzyj ściereczką lekko wilgotną.
:D Ceed 1.4 t-gdi. :D
Krycha00
Posty: 46
Rejestracja: 19 paź 2021, 14:52
model samochodu: C5

Re: Błąd czujników parkowania - "sprawdź układ"

Post autor: Krycha00 »

Odświeżam temat .
Auto było w serwisie. Serwis twierdził że "zrobione na gwarancji, będzie ok". Rzeczywiście było ok kilka dni. Dzisiaj znowu to samo. Dołączam zdjęcie jednego z czujników, jest lekko wciśnięty, tak z 4mm. Czy to może mieć wpływ że wywala błąd? Tylni lewy narożnik. Sprawdzałem jak wygląda dojście do niego i chyba w kombi nie jest zbyt prosto, trzeba się dostawać od spodu, zdejmować wszystkie maskownice itp.
Załączniki
PXL_20230518_043238666~2.jpg
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 605
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Błąd czujników parkowania - "sprawdź układ"

Post autor: Tolinek »

Może za głęboko wlazł i teraz ciągle widzi krawędzie zderzaka więc ECU sypło błędem?
Krycha00
Posty: 46
Rejestracja: 19 paź 2021, 14:52
model samochodu: C5

Re: Błąd czujników parkowania - "sprawdź układ"

Post autor: Krycha00 »

Problem w tym że działa okresowo, tzn nie działa kilka dni, później nagle działa kilka dni, znowu nie działa i tak w kółko.
Krycha00
Posty: 46
Rejestracja: 19 paź 2021, 14:52
model samochodu: C5

Re: Błąd czujników parkowania - "sprawdź układ"

Post autor: Krycha00 »

Zabrałem się do sprawdzenia tego wciśniętego czujnika, ale nie wiem jak do niego dojść. Od spodu dostęp blokuje plastikowa osłona która jest po lewej stronie podwozia z tylu. O ile kołki z nakładki pod zderzakiem łatwo idzie zdemontować o tyle z tej dodatkowej osłony są inne i za nic nie da się ich wyciągnąc. Na pierwszy rzut oka wygląda jakby wszystkie miały ułamane łebki przez co nie da się ich wyciągnąc i trzeba będzie je rozwiercać. Ma ktoś pomysł jak je odczepić i czy zdjęcie tej nakładki (a La dyfuzora) pod zderzakiem pozwoli na dostęp do czujników od spodu?
Załączniki
Klips. Ułamany łepek?
Klips. Ułamany łepek?
Krycha00
Posty: 46
Rejestracja: 19 paź 2021, 14:52
model samochodu: C5

Re: Błąd czujników parkowania - "sprawdź układ"

Post autor: Krycha00 »

Naprawione. Nie wiedziałem że te kołki poprostu się wciska do środka, tzn środkowy pin. Po zdjęciu osłony okazało się że uchwyt w którym siedzi czujnik jest fabrycznie przyklejony do zderzaka. Klej puścił i uchwyt z czujnikiem odstawał. Podkleilem taśma dwustronna i jak narazie problem zniknął.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”