KIA XCeed 2022 Carplay

forum użytkowników modelu Kia XCeed
amilmar
Posty: 77
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: amilmar »

iPhone XR ma największa baterie ze wszystkich iPhone. 88% na XR to i tak więcej niż w zasadzie każdy inny iPhone na 100%. XR to potwór jeśli chodzi o czas pracy na baterii. iPhone 14 Pro zjechałby na trasie 3h nie około 40% a tak ze 60%. Jak ktoś chce mieć mniej niż pół baterii przed południem to jego sprawa.

To chłodzenie w ładowarce indukcyjnej w kia to takie średnie jest bo tam jest tylko ruch powietrza przez kilka szparek w gumowej podkładce. Gdyby tak klima od góry dawała to byłoby ok. Telefon i tak będzie się grzać nawet bez żadnego CarPlay włączonego i rozłączać ładowarkę indukcyjną bo z jakiegoś powodu kia dała najmocniejszą ładowarkę Qi. Gdyby dali zwykłą 5W to by nie grzała tak i byłoby super. Jak telefon się zagrzeje za mocno latem to cały CarPlay się zawiesi, o co nietrudno. Przyjdą upały i będzie masakra.

Ja wole wbudowany system bo CarPlay w Polsce nie ma sensu. Mogę głosowo wybierać numery, mogę czytać i odpowiadać na SMS czego w CarPlay robić się nie da. Telefon działa i się nie zawiesza a ładowarka indukcyjna choć i tak rozłącza lądowanie co kilka minut to ogólnie raczej ładuje niż rozładowuje telefon.
Mapy nie są tak aktualne jak Google ale też są online wiec widzę warunki ruchu, powiadamia przed wypadkami, omija korki, powiadamia o radarach, nawiguje dobrze, również za granicą. Preferuje to jak rozrysowuje skrzyżowania i rozjazdy na autostradach od tego mega prostackiego jaki stosuje Google. Mapy Google tez nie są nieomylne jeśli chodzi o jakość nawigacji. Mapy Apple to w ogóle zabaweczka.

Jak dla mnie CarPlay ma same wady po prostu i na to zwracam uwagę bo mało kto o tym pisze, bezprzewodowy moduł tylko je potęguje. Gdyby Apple wprowadziło obsługę języka Polskiego to bym do miasta używał tego carlonkit, ale w trasę używałbym kabel.
krgorny
Posty: 148
Rejestracja: 24 sie 2021, 19:34
model samochodu: Kia Ceed

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: krgorny »

amilmar pisze: 27 mar 2023, 08:31 iPhone XR ma największa baterie ze wszystkich iPhone. 88% na XR to i tak więcej niż w zasadzie każdy inny iPhone na 100%. XR to potwór jeśli chodzi o czas pracy na baterii. iPhone 14 Pro zjechałby na trasie 3h nie około 40% a tak ze 60%. Jak ktoś chce mieć mniej niż pół baterii przed południem to jego sprawa.
Coś dziwne rzeczy piszesz o tej baterii. Odejmijmy od tego modele "mini" bo tam fizycznie nie da się wpakować większej baterii, to od czasu (4 lat) pojawienia się iPhone XR, tylko iPhone 12 miał mniejszą baterię:
https://rapidrepair.in/blog/iphone-battery-mah-list/

Nie mówiąc już o tym, że nowszy procesor to też większa wydajność, nowszy proces technologiczny i mniejsze zużycie baterii (zobacz sobie filmy na YT jak wygląda pobór prądu w "codziennych" taskach między generacjami iPhone).

Ja się nie będę upierał, że Caplay jest idealny i jest super, ale też nie będę na pewno mówił, że to najgorszy możliwy wybór. Jak Tobie odpowiada fabryczna nawigacja to ok, niech każdy sprawdzi co lubi. Ja też chce dodać, że nie mam ładowarki indukcyjnej w samochodzie i z własnego doświadczenia, gdy kupiłem ładowarkę indukcyjną Samsunga do domu, to też zauważyłem, że telefon się bardziej grzeje niż na kablu. Ciężko mi rozpatrywać Twoje przypadki, u mnie jest tak jak pisze.
amilmar
Posty: 77
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: amilmar »

krgorny pisze: 27 mar 2023, 09:09
amilmar pisze: 27 mar 2023, 08:31 iPhone XR ma największa baterie ze wszystkich iPhone. 88% na XR to i tak więcej niż w zasadzie każdy inny iPhone na 100%. XR to potwór jeśli chodzi o czas pracy na baterii. iPhone 14 Pro zjechałby na trasie 3h nie około 40% a tak ze 60%. Jak ktoś chce mieć mniej niż pół baterii przed południem to jego sprawa.
Coś dziwne rzeczy piszesz o tej baterii. Odejmijmy od tego modele "mini" bo tam fizycznie nie da się wpakować większej baterii, to od czasu (4 lat) pojawienia się iPhone XR, tylko iPhone 12 miał mniejszą baterię:
https://rapidrepair.in/blog/iphone-battery-mah-list/
To ja ostatni raz od swojej strony ten offtopic z iPhone podciągnę i się już zamykam - obiecuję.

Sama pojemność baterii w telefonie to nie wszystko. Hardware też ma znaczenie i to chyba nawet większy w przypadku iPhone/
iPhone XR ma bardzo oszczędny procesor, tutaj aż tak dużo się nie zmieniło bo u Apple raczej nowszy proces jest szybszy przy podobnym zużyciu energii niż zużywający mniej energii i równie szybki (innymi słowy - zawsze nowy iphone jest "naszybszym iphonem w hsitorii iphoneów", nigdy nie jest "równie szybki co stary iPhone") i ekran LCD o słabej rozdzielczości (przez co ten procesor nie musi tak dużo "liczyć pixeli" (renderować grafiki) jak w innych modelach bez szybkiego odświeżania (czyli nie musi tak często tego robić) co powoduje, że ogólnie ten iPhone kosmicznie długo pracuje na baterii, zwłaszcza w porównaniu do innych.
Jakikolwiek podbieg ma iPhone Pro MAX i o ile na papierze wygląda porównywalnie to w praktyce XR wytrzymuje jakieś 20-30% dłużej.

Miałem XR i miałem kilka MAXów, Plusów etc. w różnych generacjach, używałem całe lata i o ile na papierze jest porównywalnie to w praktyce żaden iPhone nie ma co nawet startować do XR jeśli chodzi o czas pracy na baterii, nawet teoretycznie porównywalny na papierze iPhone 14 Pro MAX.
Tu przykład dla XS Max vs XR bo wtedy były w tej samej generacji ale to ciągle jest prawda. Wiem bo używam. https://www.coolblue.nl/en/advice/compa ... ttery-life

A co do carplay w samochodzie - jak kto woli.
Sam używam od czasu do czasu, tyle że po kabelku bo ten carlinkit mimo, że mam to ostatecznie jest dla mnie bez sensu przez ułomności samego carplay i tym co się wiąże z tym aby to działało w miarę sensownie.
Jak Apple wprowadzi obsługę Polskiego do Siri to myślę że się przerzucę na Carplay i wrócę do używania carlinkit, bo tak jak pisałem na początku - mam, działa.
Carplay jest super za samą możliwość przeglądania playlist z Apple Music czy Spotify + aktualne mapy google czy Apple czy Waze czy janosik czy kto co tam chce, ale ważniejsze dla mnie jest wybieranie głosowe kontaktów do dzwonienia i reszta wbudowanego systemu spełnia swoją funkcję, nie czuję żebym coś tracił. Gdyby dało się chociaż wyklikać, ale nie. Trzeba przez Siri obsługiwać kontakty i SMS.

Moje 0,02 zł w szerszym kontekście jest takie, że nie ma co płakać po braku bezprzewodowego carplay bo nie jest tak miło w tym aucie jak się wydaje po przeczytaniu katalogu i można się srogo rozczarować na lagach, zawieszaniu się telefonu od grzania i trzeba się "zmierzyć" z "problemem" ładowania.

Gdyby Kia dała normalną ładowarkę Qi 5W, nakierowało klimę na tą półkę z ładowarką i zrobiła tak, że jak auto wykrywa tam telefon to włącza klimę nawet zimą aby to chłodziło to byłoby super, ale tak nie jest i to fajnie w katalogu wygląda i tyle.
melonme
Posty: 76
Rejestracja: 20 mar 2023, 21:08
model samochodu: Kia x ceed 1,5 GDI Buisiness plus DCT
Lokalizacja: Siedlce

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: melonme »

Tak więc prawie wszystko jasne. W wersji podstawowej car play jest bezprzewodowy. W wersji najwyższej wyposażenia przez kabelek, nie rozumiem tej polityki ale może jakaś aktualizacja w przyszłości to zmieni. Ponieważ używanie kabelka jest trochę kłopotliwe kupiłem carlinkit 4,0 za 350 zeta. Używam go 2 dni i nie jest najgorzej, ma jakieś zwiechy gdy się nie zdąży rozłączyć i zaraz wsiadasz do auta, ale wystarczy rozłączyć z usb i dalej działa. Jest to rozwiązanie i do zaakceptowania, zwłaszcza, że w X1 miałem podobnego car playa ale tam kosztowało to 2 tys.
7,22
mcy
Posty: 176
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:11
model samochodu: XCeed GT-Line 1.5 DCT

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: mcy »

Z tego co rozpoznałem temat to wykluczają się dwie opcje: Modul gps do nawigacji z modułem wifi (bezprzewodowe CarPlay/AA). Niestety nic się z tym nie da zrobić, oprócz fizycznego zagrzebania w sprzęcie i podmianie modułów. Wcześniejsze wersje radia gen5w były na oparte na androidzie i na nich po odblokowaniu z poziomu „tajnego” menu można było mieć jedno jak i drugie. Aktualne (gdzieś na oko od 2022) wersje są oparte na „czystym” linuxie i niestety brak bezprzewodowego CP/AA to kwestia sprzętu.
X-Ceed 1.5 GT-LineObrazek
Megane Sport 2.0T 225 Obrazek
melonme
Posty: 76
Rejestracja: 20 mar 2023, 21:08
model samochodu: Kia x ceed 1,5 GDI Buisiness plus DCT
Lokalizacja: Siedlce

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: melonme »

Używam modułu Carplay Ottocast. Ja kupiłem u Kolegów. Ale na amazonie jest w takiej samej cenia i szybko. Działa dobrze i wygodnie jest mi z nim. Polecam 67 usd . Warto.
7,22
Odyseusz89
Posty: 8
Rejestracja: 26 kwie 2023, 13:08
model samochodu: XCeed

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: Odyseusz89 »

mcy pisze: 06 kwie 2023, 19:52 Z tego co rozpoznałem temat to wykluczają się dwie opcje: Modul gps do nawigacji z modułem wifi (bezprzewodowe CarPlay/AA). Niestety nic się z tym nie da zrobić, oprócz fizycznego zagrzebania w sprzęcie i podmianie modułów. Wcześniejsze wersje radia gen5w były na oparte na androidzie i na nich po odblokowaniu z poziomu „tajnego” menu można było mieć jedno jak i drugie. Aktualne (gdzieś na oko od 2022) wersje są oparte na „czystym” linuxie i niestety brak bezprzewodowego CP/AA to kwestia sprzętu.
Radia po lifcie w wersji M posiadają moduł WiFi i to umożliwia aktywację AA/CP, w bliźniaczych i30 jest możliwość aktywacji przez ukryte menu, ale te radia mają moduł WiFi.
mcy
Posty: 176
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:11
model samochodu: XCeed GT-Line 1.5 DCT

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: mcy »

Odyseusz89 pisze: 28 kwie 2023, 17:00
mcy pisze: 06 kwie 2023, 19:52 Z tego co rozpoznałem temat to wykluczają się dwie opcje: Modul gps do nawigacji z modułem wifi (bezprzewodowe CarPlay/AA). Niestety nic się z tym nie da zrobić, oprócz fizycznego zagrzebania w sprzęcie i podmianie modułów. Wcześniejsze wersje radia gen5w były na oparte na androidzie i na nich po odblokowaniu z poziomu „tajnego” menu można było mieć jedno jak i drugie. Aktualne (gdzieś na oko od 2022) wersje są oparte na „czystym” linuxie i niestety brak bezprzewodowego CP/AA to kwestia sprzętu.
Radia po lifcie w wersji M posiadają moduł WiFi i to umożliwia aktywację AA/CP, w bliźniaczych i30 jest możliwość aktywacji przez ukryte menu, ale te radia mają moduł WiFi.
A posiadają wbudowany gps? Wedle mojej wiedzy jeśli jest wifi to nie ma gps i na odwrót.
X-Ceed 1.5 GT-LineObrazek
Megane Sport 2.0T 225 Obrazek
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: Lunar GT »

mcy pisze: 30 kwie 2023, 04:10 A posiadają wbudowany gps? Wedle mojej wiedzy jeśli jest wifi to nie ma gps i na odwrót.
Po co Ci GPS, jak chcesz korzystać z AA czy CP po wifi to GPS jest w telefonie.
marimach77
Posty: 169
Rejestracja: 21 wrz 2019, 21:12
model samochodu: Kia XCeed 1.4 T-GDI 7DCT XL+AEB
Lokalizacja: Warszawa

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: marimach77 »

Odyseusz89 pisze: 28 kwie 2023, 17:00 Radia po lifcie w wersji M posiadają moduł WiFi i to umożliwia aktywację AA/CP, w bliźniaczych i30 jest możliwość aktywacji przez ukryte menu, ale te radia mają moduł WiFi.
Mnie zastanawia, czy to musi być jakiś "specjalny" moduł WiFi, no bo jakby nie było w moim aucie z 2019 (MY'2020), wersja XL, WiFi przecież jest. Używam z mobilnym małym ruterkiem WiFi. Dlaczego więc nie może działać bezprzewodowe AA/CP? Wydaje mi się, że to tylko kwestia oprogramowania.
Kia XCeed 1.4 T-GDI 7DCT XL+AEB
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”