KIA XCeed 2022 Carplay

forum użytkowników modelu Kia XCeed
melonme
Posty: 76
Rejestracja: 20 mar 2023, 21:08
model samochodu: Kia x ceed 1,5 GDI Buisiness plus DCT
Lokalizacja: Siedlce

KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: melonme »

Witajcie, pytanie mam w sprawie Carplay w autkach naszych. Ogólnie łączy się przez kabelek, czy ktoś już przerabiał temat łączenia bezprzewodowego przez jakieś urządzonka allegro lub od braci zza chińskiego muru?
7,22
melonme
Posty: 76
Rejestracja: 20 mar 2023, 21:08
model samochodu: Kia x ceed 1,5 GDI Buisiness plus DCT
Lokalizacja: Siedlce

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: melonme »

Po przeszukaniu forum i Allegro znalazłem to ale nie mam pewności czy to działa ok. To tylko do Iphonea bo tylko u mnie taki. Czy ktoś tego używa??
https://allegro.pl/oferta/carlinkit-3-0 ... 6bfeef39a5
7,22
amilmar
Posty: 81
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: amilmar »

Mam, działa, raczej nie używam.

Trzeba pamiętać o kilku rzeczach.

1. Trwa około 20-30 sekund zanim się wszystko w pełni włączy i połączy. Urządzenie podłącza się pod port USB i ono „oszukuje” auto, że masz CarPlay na kablu, a telefon bezprzewodowo łączy się z tym urządzeniem więc nie działa to tak świetnie jak natywny bezprzewodowy CarPlay.
2. Na domyślnych ustawieniach jest spory lag (około 2 sekund). Można go zmniejszyć do akceptowalnego (około pół sekundy) ale wtedy może się rozłączać lub rwać muzykę czy audio podczas rozmów. Sam musisz metodą prób i błędów dobrać wielkość bufora.
3. iPhone straaaaaasznie szybko baterie zużywa na bezprzewodowym CarPlay. GPS + WiFi + Bluetooth + strumieniowani muzyki praktycznie zabija te telefony. Można sobie radzić automatyzując tryb oszczędzania baterii i pobierając muzykę z Apple Music offline, ale niewiele to daje.
4. Co za tym idzie iPhone straaaaaaasznce się grzeje. Prędzej czy później bezprzewodowy CarPlay się zawies bo iPhone wyświetli komunikat o przegrzaniu lub skończy się bateria lub po prostu się zrestartuje od przegrzania.
5. Co za tym idzie trzeba telefon ładować. Ja mam ładowarkę bezprzewodową i z bezprzewodowym CarPlay iPhone zawiesza się w około 20 min. NA szybko dojazd do pracy wystarczy, na podróż na drugi koniec miast już nie.
6. Co za tym idzie warto dokupić osobną ładowarkę z chłodzeniem jeśli już.
7. Nawet bym używał gdyby nie to że potrzebuje dzwonić w samochodzie a Siri nie ma wybierania głosowego po polsku.
8. Pojawia się pytanie "po co?". Dla ładniejszych map?
9. Te urządzenia też się grzeją i z tego co czytam to mniej więcej po roku zdychają.

Ostatecznie nie używam bo nie widzę powodu.
To co jest wbudowane auto działa doskonale - muzyka po bluetooth, dzwonienie z wybieraniem głosowym, wbudowane mapy choć nie są idealne to są wystarczające, nawet lepiej rozrysowują skrzyżowania. Google maps i Apele maps też idealne nie są. A tak mogę normalnie używać ładowarki indukcyjnej i telefon nie zdycha od przegrzania się lub rozładowania mimo tej ładowarki indukcyjnej.
Jak faktycznie potrzebuję CarPlay to używam krótkiego kabla USB-lightning (tego 50cm) i wydaje mi się, że lepiej jest pieniądze na ten krótki kabel przeznaczyć.

Generalnie jak auto nie ma bardzo dobrze rozwiązanego wbudowanego systemu ładowania bezprzewodowego z aktywnym chłodzeniem od klimatyzacji to te bezprzewodowe CarPlay mają mało sensu i lepiej jest po kablu używać.
melonme
Posty: 76
Rejestracja: 20 mar 2023, 21:08
model samochodu: Kia x ceed 1,5 GDI Buisiness plus DCT
Lokalizacja: Siedlce

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: melonme »

Dzięki za wyczerpującą opinię, jak zwykle decyzja należy do użytkownika. A tak naprawdę to już jak jest tak wiele w tych autach to bezprzewodowe by się przydało, nie wiem tylko czy x ceed tego nie ma ?
7,22
amilmar
Posty: 81
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: amilmar »

Bezprzewodowy CarPlay jest w najtańszej wersji gdzie nie ma wbudowanej nawigacji. W innych wersjach jest po kablu tylko.

Tak jak w ostatnim akapicie wyżej napisałem - generalnie bezprzewodowy CarPlay grzeje telefon i żre baterie po prostu kosmicznie mocno i tylko w tych autach w których do bezprzewodowego CarPlay jest ładowarka z chłodzeniem opartym o klimatyzacje to działa w miarę ok i telefon ładuje się mniej więcej tak samo szybko jak traci baterie i się nie zawiesza. Mało które auto tak ma, nawet premium warte kilkukrotnie więcej niż xceed.

To serio jest mała strata w xceed.
Fajnie by było? Tak, ale jak dla mnie i tak fakt ze Siri nie umie po polsku powoduje ze i tak bym nie używał.
melonme
Posty: 76
Rejestracja: 20 mar 2023, 21:08
model samochodu: Kia x ceed 1,5 GDI Buisiness plus DCT
Lokalizacja: Siedlce

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: melonme »

Właśnie nie wiem na czym to polega. Odbieram we wtorek i się przekonam co tam jest, wprawdzie nagłośnienie JBL to raczej powinno być wszystko. W X1 miałem doposażenie w Carlplay i działało to ok. Bardzo lubię słuchać swojej muzyki ze Spotifi. Ale zobaczymy. Mapy też są lepsze, choć tu jest nawigacja z kartą sim więc może się sprawdzi. Ale generalnie lepiej gdyby był możliwy wybór.
7,22
Cocosh
Posty: 262
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: Cocosh »

Spotify działa bardzo dobrze po Bluetooth.
Dla mnie korzystanie z Car Play jest mniej wygodne i wygląd tego Car Płat jest brzydki.
Korzystam tylko z map Kia. A byłem fanem Google Maps.
amilmar
Posty: 81
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: amilmar »

melonme pisze: 26 mar 2023, 21:53 Właśnie nie wiem na czym to polega. Odbieram we wtorek i się przekonam co tam jest, wprawdzie nagłośnienie JBL to raczej powinno być wszystko. W X1 miałem doposażenie w Carlplay i działało to ok. Bardzo lubię słuchać swojej muzyki ze Spotifi. Ale zobaczymy. Mapy też są lepsze, choć tu jest nawigacja z kartą sim więc może się sprawdzi. Ale generalnie lepiej gdyby był możliwy wybór.
Polega to na tym co pisałem wcześniej. W najtańszej wersji jest bezprzewodowy CarPlay. W każdej innej jest po kablu. Możesz używać. Klik i już.

Spotify umie po Bluetooth. W czym problem?
krgorny
Posty: 154
Rejestracja: 24 sie 2021, 19:34
model samochodu: Kia Ceed

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: krgorny »

Nie rozumiem tego narzekania na bezprzewodowy CarPlay. Ja specjalnie kupiłem CarLinkit 3.0 żeby go mieć i używam w 95% czasu. Nie wyobrażam sobie podłączać telefonu na 15 min do ładowania, żeby dojechać gdzieś w mieście, a używam go też na jazdach po 3h. W trakcie tych 3h telefon zjedzie mi z baterią jakieś 10% (czasem więcej), ale nie przypominam sobie żeby przekroczył 40% łącznie (ale to jak dolicze jeszcze postój na toalete). Telefonu też nie mam jakiegoś super, bo iPhone XR, który ma 88% żywotności baterii (można to sprawdzić w ustawieniach). Tak więc spodziewam się, że nowsze telefony z większymi bateriami i jeszcze bardziej energoszczędnymi procesorami wypadają lepiej. Oczywiście sam telefon się grzeje na bezprzewodowym Carplay, ale czy jakoś mega dużo? Ciężko mi powiedzieć. Tak samo się grzeje jak mam go podłączonego kablem do samochodu w celu ładowania.

Dla mnie ten spadek baterii jest akceptowalny, ale ja nie mam auta z ekranem 10" tylko 8". Czy bym używał dalej Carplay lub AA gdybym miał radio z nawigacją? Prawodopodobnie tak, bo jednak bardziej ufam Google/Waze niż Kii w odniesieniu do aktualności samych map i aktualności informacji na temat warunków na drodze. Dodatkowo u mnie prawie na każdej jeździe leci jakaś muzyka z Apple Music czy jakiś podkast. Nie wyobrażam sobie brania telefonu do ręki po to żeby zmienić playlistę. Z poziomu Carplay zrobie to bez problemu.

Do właścicieli 8" Kii, które już w standardzie mają bezprzewodowy Carplay - pomyślałbym o aktualizacji tak jak pisał o niej tutaj jeden kolega:
viewtopic.php?p=78202#p78202

Jeśli aktualizacja przejdzie tą ogólnie dostępną metodą, bez wchodzenia do menu serwisowego, to bym się nie zastanawiał i aktualizował. Na pewno poprawi ona stabilność połączenia i lagowanie (sam wiem jak to jest, bo początkowe wersje oprogramowania CarLinkit cierpiały na to samo).
Ostatnio zmieniony 27 mar 2023, 08:56 przez krgorny, łącznie zmieniany 1 raz.
melonme
Posty: 76
Rejestracja: 20 mar 2023, 21:08
model samochodu: Kia x ceed 1,5 GDI Buisiness plus DCT
Lokalizacja: Siedlce

Re: KIA XCeed 2022 Carplay

Post autor: melonme »

Dzięki za opinie tego Carlinka , bo 3,0 różni się od 4,0 bo może z androidami. Tak się doczytałem. W moim x ceed jest ładowarka indukcyjna, chyba z chłodzeniem więc po problemie. Nie wiem na czym polega ,że radio ma stały dostęp do internetu ale jutro odbieram autu to dopytam.
7,22
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”