Koło dojazdowe 16 - czy to pomyłka?

forum użytkowników modelu Kia XCeed
arhetyp
Posty: 7
Rejestracja: 18 mar 2023, 15:15
model samochodu: Kia xCeed

Koło dojazdowe 16 - czy to pomyłka?

Post autor: arhetyp »

Witam.

Mam pytanie.

Tydzień temu kupiłem w salonie nowa XCeed w wersji Business Line - na kołach 18 cali.

Patrzę dzisiaj pod matę bagażnika z tyłu a tam dojazdowe koło 16 cali:)

O co w tym chodzi?
Ktoś się pomylił czy w takich chorych czasach żyjemy?

Będę wdzięczny za informację jak w Waszych autach.

Pozdrawiam.
Arek
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Koło dojazdowe 16 - czy to pomyłka?

Post autor: Lunar GT »

Koło dojazdowe jedynie musi mieć średnicę zewnętrzną zgodną z kołami samochodu, reszta jest w gestii producenta samochodu, co sobie wymyśli to wsadzi do bagażnika.
arhetyp
Posty: 7
Rejestracja: 18 mar 2023, 15:15
model samochodu: Kia xCeed

Re: Koło dojazdowe 16 - czy to pomyłka?

Post autor: arhetyp »

Ok. Dziękuję za odpowiedzi.

Czyli w razie kapcia mam zmieniać na to mniejsze koło dojazdowe (z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności podczas późniejszej chwilowej jazdy) i nie szukać dziury w całym?

Jeżeli jednak tak to dlaczego pełno jest ofert w internecie na dojazgowki jednak 18 cali?

Pozdrawiam.
Arek
dam9an
Posty: 360
Rejestracja: 08 mar 2022, 19:07

Re: Koło dojazdowe 16 - czy to pomyłka?

Post autor: dam9an »

arhetyp pisze: 18 mar 2023, 19:03 Ok. Dziękuję za odpowiedzi.

Czyli w razie kapcia mam zmieniać na to mniejsze koło dojazdowe (z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności podczas późniejszej chwilowej jazdy) i nie szukać dziury w całym?

Jeżeli jednak tak to dlaczego pełno jest ofert w internecie na dojazgowki jednak 18 cali?

Pozdrawiam.
Arek
Kola podstawowe w xceed/ceed/proceed to 16 z tego co kojarzę. I taki daja zapas. Niewazne z jakimi kolami kupujesz auto. Felga w zapasie ma byc na tyle duza, aby weszla na zacisk hamulcowy. Reszta kola to opona. Jest to calkowicie normalne. Inni producenci tez tak robia wiec nie szukaj dziury w calym.
krisbe
Posty: 68
Rejestracja: 11 lut 2022, 11:05
model samochodu: XCeed 1.6 T-GDI 204 KM Prestige Line

Re: Koło dojazdowe 16 - czy to pomyłka?

Post autor: krisbe »

Właśnie nie wiem czy te koło wejdzie przy automatycznym ręcznym.. Ja musiałem to Prestige Line kupować zapas ze Stingera.
dam9an
Posty: 360
Rejestracja: 08 mar 2022, 19:07

Re: Koło dojazdowe 16 - czy to pomyłka?

Post autor: dam9an »

krisbe pisze: 21 mar 2023, 12:43 Właśnie nie wiem czy te koło wejdzie przy automatycznym ręcznym.. Ja musiałem to Prestige Line kupować zapas ze Stingera.
Czyli w salonie sprzedali Ci auto z zapasem ktory nie pasuje do auta?
dragonn
Posty: 92
Rejestracja: 28 mar 2022, 09:22
model samochodu: XCeed PHEV

Re: Koło dojazdowe 16 - czy to pomyłka?

Post autor: dragonn »

krisbe pisze: 21 mar 2023, 12:43 Właśnie nie wiem czy te koło wejdzie przy automatycznym ręcznym.. Ja musiałem to Prestige Line kupować zapas ze Stingera.
Już to gdzieś pisałem, automatyczny ręczny nie ma nic do rzeczy, PHEV w wersji L przychodzi fabrycznie na 16 i ma auto hold.
Podobno 1.6 silnik ma większe klocki hamulcowe i wtedy może nie pasować, podobno.
Przy czym też tak jak wyżej uważam to za dziwne że sprzedali Ci auto z niepasującą felgą zapasową... przecież to podchodzi pod reklamację.
Awatar użytkownika
shider
Posty: 523
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Re: Koło dojazdowe 16 - czy to pomyłka?

Post autor: shider »

krisbe pisze: 21 mar 2023, 12:43 Właśnie nie wiem czy te koło wejdzie przy automatycznym ręcznym.. Ja musiałem to Prestige Line kupować zapas ze Stingera.
Powaznie nie wiecie co zamawiacie?

Prestige Line ani elektryczny reczny nie mają tu nic do rzeczy. Różnice robi silnik 1.6 T-GDI, ktory posiadasz gdyż wraz z 1.6 T-GDI z przodu pojawiają się 17 calowe tarcze. Tylko to eliminuje kompaktowe 16 calowe koło dojazdowe.

Paradoksalnie takie koło nie jest jednak ani z silnikiem 1.6 T-GDI ani z 1.5 MHEV oferowane nie z uwagi na tarcze lecz ze względu na masę pojazdu. Zamiast niego przy tych silnikach dostajecie zestaw naprawczy.

W nowym cenniku ten silnik na razie nie występuje tak samo jak MHEV dlatego wszystkie auta mają kompaktowe 16 calowe koło dojazdowe na wyposażeniu.

W ceed/proceed sytuacja jest analogiczna.
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Koło dojazdowe 16 - czy to pomyłka?

Post autor: Lunar GT »

dragonn pisze: 21 mar 2023, 20:15 Przy czym też tak jak wyżej uważam to za dziwne że sprzedali Ci auto z niepasującą felgą zapasową... przecież to podchodzi pod reklamację.
Masz wyjaśnienie Twojej teorii
shider pisze: 21 mar 2023, 22:01 Paradoksalnie takie koło nie jest jednak ani z silnikiem 1.6 T-GDI ani z 1.5 MHEV oferowane nie z uwagi na tarcze lecz ze względu na masę pojazdu. Zamiast niego przy tych silnikach dostajecie zestaw naprawczy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”