Optima 1.6 T-GDI 180km - kontrola trakcji - wheel hop

forum użytkowników modelu Optima
Mickt
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2023, 21:35
model samochodu: Kia Optima

Optima 1.6 T-GDI 180km - kontrola trakcji - wheel hop

Post autor: Mickt »

Mam Optimę 1.6 T-GDI 180km + 7DCT. Auto ma ogromny problem z kontrolą trakcji - przy próbie szybkiego ruszenia zawsze traci trakcję, koła podskakują, buksują, są dohamowywane a auto stoi w miejscu zamiast sprawnie odjechać. Mam na nim porządne, nowe opony i mówię o sytuacji suchej czystej nawierzchni. Przy mokrym jest jeszcze gorzej - na wilgotnej drodze potrafi nie mieć trakcji aż 4 biegu.
Przy hamowaniu ma mokrym również trakcja się w ten sposób odpala, auto hamuje znacząco gorzej niż poprzednie.

Czy ten typ tak ma, popsuł się jakiś czujnik czy mam jakieś stare oprogramowanie komputera?

Oglądając filmy pokazujące przyśpieszenie Optimy na YT, moja nie jest w stanie tak wystartować, ale w komentarzach również są głosy że inne egzemplarze mają ten problem
BasMar
Posty: 74
Rejestracja: 30 kwie 2019, 22:53
model samochodu: Optima SW 2019 1.6 T-GDI 7DCT GT Line <TECH, NAVI>

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km - kontrola trakcji - wheel hop

Post autor: BasMar »

Ten sam model i skrzynia biegów. Potwierdzam, że trakcja nie należy do silnych punktów tego auta. Łatwo traci przyczepność przy ruszaniu, szybko załącza się ABS przy hamowaniu. Dobre opony nie pomagają.
Guciu
Posty: 62
Rejestracja: 30 kwie 2022, 20:33
model samochodu: Kia Optima JF Sportwagon GT

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km - kontrola trakcji - wheel hop

Post autor: Guciu »

Ja mam 2.0 T-GDi 245KM i jest chyba o wiele lepiej. Jasne, na 1 biegu straci trakcję zawsze, jeszcze mocniejszy silnik niż wasz, napęd tylko na przód - nie oszuka fizyki ale już od 2 nie ma siły żeby stracił na suchym (na mokrym czasami tak) ale żeby na 4 biegu?
Chyba pomaga to, że jednostka 2.0 T-GDi jest o wiele cięższa i ma skrzynię hydrokinetyczną a nie dwusprzęgłową i to pewnie lepiej dociąża przód. Tak mi się przynajmniej wydaje.
saron22
Posty: 600
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km - kontrola trakcji - wheel hop

Post autor: saron22 »

Opony najwyższej klasy powinny odrobinę pomóc.
Co z amortyzatorami? Ktory to rok? Ile przebiegu? Może w tym jest problem?
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km - kontrola trakcji - wheel hop

Post autor: MarcinIKS »

Przy ruszaniu potrafi stracić przyczepność, to nawet było chyba w różnych recenzjach wyciągane w necie, ale żadnego wheel hoopa nie ma a kontrola trakcji i ABS poza ruszaniem działa zupełnie normalnie. Obstawiałbym padnięte amortyzatory, skoro coś takiego się dzieje.
Mickt
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2023, 21:35
model samochodu: Kia Optima

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km - kontrola trakcji - wheel hop

Post autor: Mickt »

Wrzucam film na którym widać ten efekt: https://www.youtube.com/watch?v=iLncFq-M97E
Dajcie znać czy w waszych egzemplarzach też tak to wygląda.
Na filmie powoli się toczę, chce szybko przyśpieszyć- naciskam gaz za kickdown. Auto na początku całe podskakuje przednią osią, dopiero po podskokach zapala się kontrola trakcji. Jeśli stałbym od zera, przez pierwszą ponad sekundę w ogóle nie ruszyłbym z miejsca. Jeśli dalej trzymałbym gaz przed 3-cim biegiem również by podskakiwał.
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km - kontrola trakcji - wheel hop

Post autor: kon »

w pierwszej kolejności pojechałbym na SKP zrobić test amortyzatorów.
Klosiak
Posty: 8
Rejestracja: 11 wrz 2021, 15:20
model samochodu: KIA Optima GT SW 2.0 T-GDI 2016

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km - kontrola trakcji - wheel hop

Post autor: Klosiak »

Mickt pisze: 16 mar 2023, 17:50 Wrzucam film na którym widać ten efekt: https://www.youtube.com/watch?v=iLncFq-M97E
Dajcie znać czy w waszych egzemplarzach też tak to wygląda.
Na filmie powoli się toczę, chce szybko przyśpieszyć- naciskam gaz za kickdown. Auto na początku całe podskakuje przednią osią, dopiero po podskokach zapala się kontrola trakcji. Jeśli stałbym od zera, przez pierwszą ponad sekundę w ogóle nie ruszyłbym z miejsca. Jeśli dalej trzymałbym gaz przed 3-cim biegiem również by podskakiwał.
Dziwnie to wygląda. Ja użytkuję Optime SW GT 2.0 T-GDI (245KM) i czegoś takiego u mnie nie ma. Na tym filmie u Ciebie bardzo szybko obroty rosną. Nie wiem, może przy skrzyni DCT tak ma być. Na klasycznym hydrokinetyku wygląda to inaczej. Temat do zbadania w warsztacie moim zdaniem. Na pierwszym biegu na suchym potrafi zamielić kołami, a czasem wejdzie dobry start. Najlepszy czas (0-100) jaki zrobiłem wg Dragy to 6.75s, a takie powtarzalne 6.9-7.0s to wchodzi często.
kazaa
Posty: 95
Rejestracja: 23 gru 2019, 22:07
model samochodu: Optima SW 1.6 T-GDI L + NAV + TECH
Lokalizacja: Wawa

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km - kontrola trakcji - wheel hop

Post autor: kazaa »

Mickt pisze: 16 mar 2023, 17:50 Wrzucam film na którym widać ten efekt: https://www.youtube.com/watch?v=iLncFq-M97E
Dajcie znać czy w waszych egzemplarzach też tak to wygląda.
Na filmie powoli się toczę, chce szybko przyśpieszyć- naciskam gaz za kickdown. Auto na początku całe podskakuje przednią osią, dopiero po podskokach zapala się kontrola trakcji. Jeśli stałbym od zera, przez pierwszą ponad sekundę w ogóle nie ruszyłbym z miejsca. Jeśli dalej trzymałbym gaz przed 3-cim biegiem również by podskakiwał.
u mnie tak to wygląda: https://www.youtube.com/watch?v=jhVBm2Py16U

natomiast po prawie 4 latach opony nie są już tak nowe, amorki też i teraz z 1b trakcja jest mizerna i piszczą opony strasznie... może nie traci aż tak trakcji jak u Ciebie, ale niestety lekka przednia oś bo mały silnik, krótka jedynka, późno wkraczające asr -- to nie może ruszać z gracją
Marcin697
Posty: 3
Rejestracja: 09 cze 2023, 20:15
model samochodu: Optima GT linę 2019

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km - kontrola trakcji - wheel hop

Post autor: Marcin697 »

Witam pytanie dotyczy hamowania z małej prędkości przed pasami czy uruchamiania wam się ABS I tylko przednie koła hamują pod warunkiem że samochód jest nie obciążony
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”