Ekstremalne oczekiwanie na NIRO EV

forum użytkowników Kia Niro
wandanical@gmail.com
Posty: 7
Rejestracja: 06 mar 2023, 15:23
model samochodu: NiroEV

Re: Ekstremalne oczekiwanie na NIRO EV

Post autor: wandanical@gmail.com »

Dramat
U mnie to samo 10 miesięcy od zamówienia.
A auto nie wyprodukowane!!!
Specjalnie tak robią abyśmy zrezygnowali, bo mamy gwarancję ceny....
Ale nie doczekanie..... Nie zrezygnuję.
Ale na przyszłość po doświadczeniach z tą marką radzę innym:
K-kup
i- inne
A- Auto
Awatar użytkownika
colins
Posty: 221
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Ekstremalne oczekiwanie na NIRO EV

Post autor: colins »

Nie mam zamiaru bronić KIA, ale w zeszłym roku (w okolicach października) byłem w salonie Toyoty, bo brałem również pod uwagę zakup Corolli.
I już wówczas przewidywany czas odbioru tego auta, to był pierwszy kwartał 2024 r. :shock:
Obecnie natomiast jeżdżę jeszcze Skodą Octavią i w związku z tym zaglądam często na forum Skody. Wyobraźcie sobie, że są tam jeszcze nieszczęśnicy, którzy czekają na ten model (Octavię) od 2021 roku. :(
W trakcie moich zeszłorocznych rekonesansów po salonach zabłądziłem również do salonu Cupry, gdzie wziąłem pod uwagę Formentora.
Czas oczekiwania na ten samochód według zapewnień sprzedawcy wynosił standardowe kilka miesięcy. Tymczasem prawda jest taka, że obecnie nawet na ich stronie internetowej nakłaniają wprost klientów do rezygnacji przy swoich zamówieniach z elektrycznej klapy i kamer 360, bo te podzespoły przedłużają czas oczekiwania w nieskończoność.
To tylko kilka przykładów z dzisiejszego motoryzacyjnego podwórka.
Jak wspominałem na wstępie, nie bronię KIA, ale jak widać obecnie dla nas (osób, które chcą nabyć nowy samochód) czas jest nieciekawy i to niezależnie od marki. :(
marcinos
Posty: 175
Rejestracja: 19 lis 2022, 17:49
model samochodu: KIA Niro II 2023 HEV Business Line

Re: Ekstremalne oczekiwanie na NIRO EV

Post autor: marcinos »

Kolega na Suzuki Jimny czekał 14 miesięcy :)
marcinos
Posty: 175
Rejestracja: 19 lis 2022, 17:49
model samochodu: KIA Niro II 2023 HEV Business Line

Re: Ekstremalne oczekiwanie na NIRO EV

Post autor: marcinos »

Czyli tak, na samochód czekam 5 miesięćy, ni widu ni słychu a tymczasem mail :
"W dniu wczorajszym otrzymaliśmy informację od Kia Motor Poland o wstrzymaniu produkcji samochodów w kolorze Delight Orange (DRG), wszystkie zamówienia na Niro w tym kolorze zostaną usunięte do dnia 05.04.2023. W związku z tym do dnia 04.04. importer prosi o podanie na jaki kolor zmienić zamówiony pojazd. Proszę o informację zwrotną jaki z dostępnych kolorów został wybrany."

Problem w tym, że pomarańczowy był bez dopłaty, teraz wybiorę inny (do pomarańczowego już przywykłem myślami, podobał mi się) i muszę dopłacić ?
Awatar użytkownika
colins
Posty: 221
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Ekstremalne oczekiwanie na NIRO EV

Post autor: colins »

No to słabo, ale można było się tego spodziewać.
Jednocześnie zaglądam na forum elektrowoz.pl, gdzie jest bardzo rozbudowany wątek na temat oczekiwania na Niro w wersji elektrycznej i tam ludzie żalą się, że okresy oczekiwania sięgają często już roku. Na dodatek padają podejrzenia, że KIA próbuje zniechęcić do realizacji tych starych zamówień sprzed wielu miesięcy, gdy była sporo niższa cena i ludzie mieli gwarancję ceny. Zdarza się więc, że szybciej realizowane są zamówienia świeże, które już nie miały gwarancji i przy odbiorze klienci płacą aktualną cenę, a te stare wiszą i ludzie nie mogą się doczekać.
https://forum.elektrowoz.pl/forums/kia- ... 64-kwh.30/
W związku z tym niektórzy snują już na tamtym forum domysły, że to celowe zniechęcanie klientów do odbioru tych gwarantowanych cenowo samochodów, m.in.przez przedłużanie produkcji. Zresztą podobny zarzut padł także w tym tutaj temacie, kilka postów wyżej.
Pewnie jak zwykle prawda leży gdzieś po środku i wcale nie musi tak być w Twoim przypadku.
Wprawdzie też masz chyba gwarancję ceny (z tego co pamiętam), ale faktem jest, że ten pomarańczowy kolor został rzeczywiście wycofany.
Jeśli więc chcesz utrzymać w mocy dotychczasowe zamówienie, to wg.obecnego konfiguratora teraz bez dopłaty jest lakier czarny (ABP Aurora Black). Za 1200 zł dopłaty jest kolor biały (UD Clear White). Pozostałe zaś kolory (swoją drogą biedna ta paleta barw) są za dopłatą 2800 zł.
Daj znać jeśli podejmiesz jakąś decyzję.
marcinos
Posty: 175
Rejestracja: 19 lis 2022, 17:49
model samochodu: KIA Niro II 2023 HEV Business Line

Re: Ekstremalne oczekiwanie na NIRO EV

Post autor: marcinos »

Jeden z dilów, prowadzący kanał na YT "oczami doradcy" poradził mi aby ponegocjował ze sprzedawcą. czarny odpada bo mi ten kolor jeżeli chodzi o ten samochód nie dość, że nie podoba mi się to jeszcze w ogóle nie pasuje do tego samochodu. Ponadto ja lubię wesołe kolory a szarzyzny i czerni za dużo jest na drogach, zbiera mnie na wymioty. Może wreszcie spełnię swoje pragnienie i wybiorę biały ? Porozmawiam dzisiaj z dilerem. Nie zmienia mnie faktu, że ja gwarancji ceny nie mam ale cena jaka u mnie zostały wyszarpana to 142 tys. Coraz bardziej jednak opcha mnie coś w stronę Mazdy CX-30 z którą takich cyrków nie ma ale za Mazdę będę musiał więcej zapłacić. gadka jednak jest teraz taka w KIA, że o ile 5 miesięcy temu czas oczekiwania był do 6 miesiecy, teraz już zamiast takiej deklaracji jest "ło Panie..." :)

No i rozmawiałem, 1200 zł to jest zwykły biały jak wanna akrylowa, biała perła normalnie - 2800 zł i taki zamówiłem. Gość powiedział, że jak będzie znał cenę pojazdu to wrócimy do negocjacji, najwyżej ceną koloru się podzielimy i jeszcze coś ewentualnie dorzuci. Oni też są poirytowania, że po tylu miesiącach wycofują kolor bo najwięcej miał zamówionych właśnie pomarańczowych i białych i teraz przez te pomarańczowe mają problem. Jak na ironię losu, przed chwilą widziałem KIA Sportage w kolorze Orange Delight :cry:
No szku....

Sprzedawca sam przyznał, że to wygląda na zniechęcanie bo dobra cena...
Awatar użytkownika
colins
Posty: 221
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Ekstremalne oczekiwanie na NIRO EV

Post autor: colins »

Ja tymczasem zapytałem mojego sprzedawcę jak to wygląda teraz z zamówieniami Niro, no i od razu przekazał niezbyt pocieszające wieści.
Oczywiście potwierdził wycofanie tego pomarańczowego koloru i przyznał się, że sam wczoraj też go zmieniał w uzgodnieniu z klientem.
Oprócz tego dodał jednak, że (cytuję):
"Coś ogólnie leży, bo niezależnie od koloru czy wersji wyposażenia, od sierpnia wyprodukował nam się zaledwie jeden samochód i to nawet nie pod klienta, a ekspozycyjny."
Czyli jak widać są niezrealizowane zamówienia jeszcze z lata zeszłego roku.
Nie nastawiałbym się więc Marcinosie na rychłą dostawę.
Z innych źródeł dowiedziałem się, że nawet gdy samochód wyprodukuje się, to mija jeszcze około 2 miesiące zanim trafi z Korei do salonów w Europie. Tymczasem statek (samochodowiec), który jakieś 2 tygodnie temu przywiózł samochody KIA do Europy z wyładunkiem w słoweńskim Koper, hasa sobie gdzieś teraz niespieszno w okolicach Belgii więc nie wiadomo kiedy wróci do Korei po następną dostawę.
Osobiście zakładam, że realnie nie mamy co liczyć na odbiór wcześniej jak za 3 miesiące (a nie zdziwię się jeśli będzie to nawet do pół roku). Dodam, że mnie akurat przy zamówieniu sprzedawca nie mamił krótkim okresem oczekiwania i od razu powiedział, że może to być okres nawet 10 miesięcy.
Zgodziłem się wtedy i choć czekam już pół roku, to jakoś mi nadal niespieszno, bo mam jeszcze czas do września (dzięki opóźnieniom może uda mi się jeszcze przetestować nadchodzącą Konę).
Natomiast nie wiem jak u Ciebie z czasem?
Zaś co do Mazdy CX-30, to na tle Niro chyba ona mała, czyż nie?
marcinos
Posty: 175
Rejestracja: 19 lis 2022, 17:49
model samochodu: KIA Niro II 2023 HEV Business Line

Re: Ekstremalne oczekiwanie na NIRO EV

Post autor: marcinos »

Jak u mnie z czasem ? Spoko, Astra już wykupiona z leasingu od 2 miesięcy, jeżdżę, ubezpieczyłem na cały rok przewidując różne warianty i też jakoś mam nadzieję, że Konę przetestuję a ta ma być w salonach w maju/czerwcu. Jestem również otwarty na inne marki a póki co muszę oswajać się, żę niro będzie białe a nie pomarańczowe, chyba, że znowu coś zmienią :evil:
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ekstremalne oczekiwanie na NIRO EV

Post autor: Lunar GT »

Okleisz kilka elementów i będzie dobrze wyglądała a może i ciekawiej niż cała pomarańczowa (i dodatkowo będzie lakier zabezpieczony).
Awatar użytkownika
colins
Posty: 221
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Ekstremalne oczekiwanie na NIRO EV

Post autor: colins »

marcinos pisze: 31 mar 2023, 17:23 Jak u mnie z czasem ? Spoko, Astra już wykupiona z leasingu od 2 miesięcy, jeżdżę, ubezpieczyłem na cały rok przewidując różne warianty i też jakoś mam nadzieję, że Konę przetestuję a ta ma być w salonach w maju/czerwcu. Jestem również otwarty na inne marki a póki co muszę oswajać się, żę niro będzie białe a nie pomarańczowe, chyba, że znowu coś zmienią :evil:
Tymczasem moje dzisiejsze nagabywania pobudziły mojego sprzedawcę do poszperania w systemie KIA. :D
No i nagle dowiedziałem się, że zamówione przeze mnie Niro w wersji BL i kolorze Mineral Blue (który ponoć też potrafi opóźnić produkcję) ma już ustalony termin produkcji na drugi tydzień kwietnia.
Teraz krótka matematyka :mrgreen: - zamówiłem ten wehikuł dokładnie pół roku temu, produkcja przewidziana za 2 tygodnie, a transport po morzach i oceanach z wyładunkiem w słoweńskim Koprze i późniejszym dostarczeniem do europejskich salonów, to jakieś 2 - 2,5 miesiąca.
Jeśli się nie pomyliłem, to według tych skomplikowanych wyliczeń ;) odbiór przypadnie pomiędzy 9, a 10 miesiącem mojego oczekiwania. Co akurat mi pasuje, bo muszę jeszcze "dojechać" do końca aktualną umowę leasingową.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”