Zmiana kół z 16" na 18"

forum użytkowników Kia Niro
marcinos
Posty: 177
Rejestracja: 19 lis 2022, 17:49
model samochodu: KIA Niro II 2023 HEV Business Line

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: marcinos »

No polityka kretyńska jak ich gwarancja ale co zrobisz. Co do 16 kół to tylko wspomnę, że jeździłem S-Crossem i było ok, zdecydowanie lepiej do letnich 17 tek bo te 16 to miałem drugi komplet na zimę. A jak tak będę czekał to przerzucę się na Mazdę w wersji Hikari. Oczywiście Kona tak jak mówisz, na rozkładzie też jest...
Awatar użytkownika
colins
Posty: 226
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: colins »

Sid pisze: 03 mar 2023, 18:47 Nie da się zrobić aneksu do zamówienia :shock: :shock: :shock: :shock:?
No nie da. Nie wierzyłem sprzedawcy więc napisałem do centrali KIA Polska i odpisali mi to samo.
Jakakolwiek zmiana konfiguracji skutkuje tym, że stare zamówienie jest anulowane i trzeba robić nowe i niestety wiąże się to z ponownym okresem oczekiwania w kolejce.
Sid
Posty: 368
Rejestracja: 01 sty 2021, 15:25
model samochodu: Ceed
Lokalizacja: Polska

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: Sid »

Idiotyczne to. Ciekawe, czym to motywują, że aneksu do jeszcze nie wyprodukowanego auta nie da się zrobić?
[Edit] :idea: Ale chyba rozumiem, dlaczego nie da się zmienić zamówienia? Pewnie to wynika z logistyki i planowania w dłuższym terminie, itp., itd. Spływa zamówienie, planują wyprodukowanie auta, zamawiają części... i za jakiś czas auto idzie na produkcję. Jeżeli ktoś chce zmienić wyposażenie, części ze starego zamówienia zostają niewykorzystane. Biorąc pod uwagę ilość zamównień, takich zmian może być dość sporo. Może to naiwnie rozumiem :D, ale nic innego i sensownego nie przychodzi mi do głowy :roll:.
Ostatnio zmieniony 03 mar 2023, 22:12 przez Sid, łącznie zmieniany 1 raz.
:D Ceed 1.4 t-gdi. :D
Awatar użytkownika
colins
Posty: 226
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: colins »

W przypadku mojego pytania o możliwość dołożenia kół 18" zamiast 16" sprzedawca napisał tak:

"To nie jest po prostu założenie kół w serwisie tylko inny kod FSC, inna specyfikacja auta i inna emisja spalin – rozmiar felg wpływa na zużycie paliwa, a tym samym na emisję, można to sprawdzić w cenniku, więc wg homologacji, wg fabryki, wg Importera i wg Unii Europejskiej, zamawia Pan kompletnie inne auto."

Potem napisałem do KIA Polska, że trochę to zabawne, że nie można zrobić korekty zamówienia w samochodzie, którego nawet jeszcze nie ma, ale odpisali mi podobnie, że w takim przypadku trzeba zrobić nowe zamówienie i niestety czas oczekiwania liczy się od nowa. :?
Jutrzejszy
Posty: 273
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: Jutrzejszy »

Logistyka.
Jeśli samochód został zamówiony, to nawet jeśli nie został jeszcze wyprodukowany, zmiana jego specyfikacji oznaczałaby zmianę zamówień u poddostawców.
Fabryka nie przechowuje żadnych części na zapas, wszystko trafia do fabryki just-in-time.
A zmiana koloru już zupełnie zaburza plan produkcyjny.

PS
Gdybym miał do wyboru w tej samej cenie koła (o tej samej średnicy zewnętrznej) z felgami 16'' oraz 18'', wybrałbym 16''.
Niskoprofilowe opony nie mają żadnych zalet (w zastosowaniach pozatorowych).
Awatar użytkownika
colins
Posty: 226
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: colins »

No dzięki. Kolejny głos na 16" więc tym bardziej mnie przekonaliście. :)
Jeśli na chłodno przemyśleć wszelkie za i przeciw, to rzeczywiście poza ładniejszym wyglądem i jak mniemam minimalnie lepszą przyczepnością, większe koła nie mają więcej zalet.
Na mniejszych "balonówach" tymczasem komfort lepszy, spalanie niższe, jedzie się ciszej, mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia felgi i niższy koszt zakupu ogumienia jak i samych felg.
Już mi lepiej. :lol:
Kijaszek
Posty: 4
Rejestracja: 20 lis 2022, 19:44

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: Kijaszek »

Niro na 16" ma dłuższą drogę hamowania niż na 18". Ze 100km do 0 różnica to aż 1,2m (36,2m vs 35m). 18" są też ładniejsze i dają lepsze proporcje. Reszta po stronie 16".
marcinos
Posty: 177
Rejestracja: 19 lis 2022, 17:49
model samochodu: KIA Niro II 2023 HEV Business Line

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: marcinos »

Wiele osób kupuje "oczami" bo to wygląda bardzo atrakcyjnie. Później jednak okazuje się, że popełnili błąd dlatego do wszystkiego trzeba podejść na chłodno. Ja mam porównanie 16 vs 17 i korzyści większe są po stronie 16 a w przypadku 18 pewnie te różnice większe i to samo piszą koledzy jak widać.

Dziś dzwoniłem do Hyundaia w Lubinie i Kona będzie dopiero w drugiej połowie kwietnia :x
Kijaszek
Posty: 4
Rejestracja: 20 lis 2022, 19:44

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: Kijaszek »

marcinos pisze: 04 mar 2023, 12:15 Wiele osób kupuje "oczami" bo to wygląda bardzo atrakcyjnie. Później jednak okazuje się, że popełnili błąd dlatego do wszystkiego trzeba podejść na chłodno. Ja mam porównanie 16 vs 17 i korzyści większe są po stronie 16 a w przypadku 18 pewnie te różnice większe i to samo piszą koledzy jak widać.....

Komfort, mniejsze ryzyko uszkodzenia profil 60 vs 45), niższe zużycie paliwa (szerokość 205 vs 225) i cena vs 1,2m krótsza droga hamowania i wygląd. Co komu pasuje...

Ps. Jak kiedyś kolegom zabraknie te odrobinę drogi hamowania, to ciekawe co wtedy napiszą? Będą uważali, że 18" to błąd?
Nikt wcześniej nie wspominał o drodze hamowania, była mowa tylko o lepszym wyglądzie 18" (od tego zaczął się temat).
Sid
Posty: 368
Rejestracja: 01 sty 2021, 15:25
model samochodu: Ceed
Lokalizacja: Polska

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: Sid »

A jak to jest z drogą hamowania na śliskiej nawierzchni?
:D Ceed 1.4 t-gdi. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”