Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
bar_sie
Posty: 8
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:14
model samochodu: kia sportage 3

Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Post autor: bar_sie »

Cześć, potrzebuję porady dotyczącej kia sportage 3 z 2014r silnik 2.0 benzyna. Przebieg ok 150 000km
Podczas jazdy wystąpiło stukanie słyszalne z silnika, nasila się po zwiększeniu obrotów. Samochód ma moc, normalnie jedzie, nie szarpie. Stukanie nastąpiło nagle podczas jazdy, bez żadnego szarpnięcia, wcześniej nie było nic słychać, nawet cichutkich stuków. To stukanie teraz też nie jest jakieś zagłuszające ale jest dość wyraźnie słyszalne.
Mechanik bez zdejmowania głowicy stwierdził, że tłoki lub jeden z nich ma luz i obija się o cylinder stąd ten stukot. Zaleca remont silnika.
Samochód nie kopci, nie bierze oleju, nie wyświetla błędów. Moim zdaniem gdyby taki luz istniał to pobierany byłby olej i to w sporej ilości. Występowałby problem z kompresją i odpalaniem a samochód na zimno i na ciepło odpala normalnie.
Czy ktoś miał podobny problem, lub wie co to może stukać ?
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Post autor: nagdob »

Zatarta panewka na wale korbowym silnika.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Niko123
Posty: 498
Rejestracja: 07 sty 2021, 21:27

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Post autor: Niko123 »

Olej wymieniany co 15 tys km byl ?
bar_sie
Posty: 8
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:14
model samochodu: kia sportage 3

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Post autor: bar_sie »

Samochód kupiłem miesiąc temu, przejechałem nim niecałe 1500 km . Poprzedni właściciel twierdził że olej i serwis był co rok, a w roku nie zrobił więcej niż 9 000 km.

Samochód z 2014 r, kia ma 7 lat gwarancji więc w to wierzę , a przynajmniej że przez pierwsze 7 lat był serwisowany jak powinien,
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Post autor: Lunar GT »

Zapytaj może poprzedniego właściciela co to za usterka, jak go dobrze zapytasz to może się okazać że wie.
bar_sie
Posty: 8
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:14
model samochodu: kia sportage 3

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Post autor: bar_sie »

Dostałem filmik od mechanika. Obroty silnika 2000 i klekocze, odłącza kostki i przy drugim cylindrze zdecydowanie cichnie.

https://youtube.com/shorts/oMuIYmdMKHY
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Post autor: nagdob »

bar_sie pisze: 23 lut 2023, 18:55 Dostałem filmik od mechanika. Obroty silnika 2000 i klekocze, odłącza kostki i przy drugim cylindrze zdecydowanie cichnie.

https://youtube.com/shorts/oMuIYmdMKHY
No niestety nie słyszymy twojego silnika. Ja stawiam na panewki (panewkę) na wale. Daj znać czy miałem rację.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Awatar użytkownika
gisio
Posty: 526
Rejestracja: 21 wrz 2018, 18:01
model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Post autor: gisio »

bar_sie pisze: 23 lut 2023, 18:08 Samochód kupiłem miesiąc temu, przejechałem nim niecałe 1500 km . Poprzedni właściciel twierdził że olej i serwis był co rok, a w roku nie zrobił więcej niż 9 000 km. Samochód z 2014 r, kia ma 7 lat gwarancji więc w to wierzę , a przynajmniej że przez pierwsze 7 lat był serwisowany jak powinien,
Masz prawo do zwrotu zakupionego towaru z tytułu rękojmi i ja bym na tym opierał swoje argumenty.
Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
saron22
Posty: 602
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Post autor: saron22 »

Wygląda mi to na sworzeń tłokowy ale tylko rozebranie silnika może to zweryfikować.
bar_sie
Posty: 8
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:14
model samochodu: kia sportage 3

Re: Sportage 3 2.0 benzyna stukanie w silniku

Post autor: bar_sie »

Silnik rozebrany, okazało się że obróciło panewkę , wał przytarty i prawdopodobnie nie nadaje się do szlifu ( jeszcze będzie weryfikowany ) pompa oleju też dostała. Mam pytanie bo może ktoś już coś robił - mechanik powiedział że jest problem z częściami zamiennymi do tego silnika i w większości trzeba wsadzać oryginał - czy to prawda ?
Dowiedział się w kia że wału nie mają i nie wiadomo kiedy będzie, śruby głowicy też nie osiągalne.
Myślałem że sportage to dość pospolite auto i nie będzie problemu z częściami .
Mam jeszcze jedno pytanie - czy ktoś słyszał i może potwierdzić - podobno Hundai Tuscon ma taki sam silnik co kia ( przynajmniej ten 2 litrowy benzyniak ) ?


A co do kwestii zwrotu samochodu z tytułu rękojmi - jest coś takiego. Jest też wiele innych możliwości - obniżenie wartości samochodu o koszt remontu, poprzedni właściciel płaci za remont, koszty remontu dzielimy po połowie. Ogólnie dróg dogadania się jest wiele ALE, no właśnie, to nie takie proste. Mam prawo do 2 lat od zakupu samochodu domagać się tych rzeczy z tytułu rękojmi pod warunkiem, że poprzedni właściciel wyrazi zgodę, w przeciwnym razie sprawa jest załatwiana sądownie. Jak sprawa idzie do sądu to na mój koszt jest wzywany rzeczoznawca, samochód jest uziemiony do końca rozprawy, a na rozprawę czeka się dłuuuuugo bo to POLSKA. W dodatku są bardzo małe szanse na wygranie sprawy w tym przypadku. Ciężko to podciągnąć pod wadę ukrytą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”