Kia Sorento PHEV Ładowanie

forum użytkowników modelu Sorento
Bodzio1965
Posty: 20
Rejestracja: 23 sie 2022, 14:56

Re: Kia Sorento PHEV Ładowanie

Post autor: Bodzio1965 »

Nie zawsze mogę ladowac zaraz po przyjezdzie staram sie tylko w dzien kiedy slonce poniewaz mam solary i teoretycznie darmowy prąd
raku
Posty: 230
Rejestracja: 16 lip 2021, 12:40
model samochodu: KIA Sorento HEV 2WD XL (2022)

Re: Kia Sorento PHEV Ładowanie

Post autor: raku »

Wiem, głupi komentarz, ale...

Od zawsze powtarzano mi, aby nie ładować akumulatorów Li-Po zaraz po użyciu, tj. gdy są jeszcze ciepłe.
Sugestia ta natomiast dotyczyła ładowania tego typu akumulatorów w pojazdach typu: hulajnoga, rower elektryczny lub pojazd zdalnie sterowany.

Po prostu zastanawiam się, czy tego typu zalecenie dotyczące bezpieczeństwa w procesie ich ładowania, nie ma także zastosowania w przypadku samochodów?

W końcu w takie właśnie akumulatory wyposażone są Sorento HEV i PHEV.
inquis
Posty: 1223
Rejestracja: 05 paź 2021, 09:14
model samochodu: KIA SORENTO MY22 PHEV XL+PNS, SNOW PEARL WHITE

Re: Kia Sorento PHEV Ładowanie

Post autor: inquis »

raku pisze: 21 kwie 2023, 11:19 Wiem, głupi komentarz, ale...

Od zawsze powtarzano mi, aby nie ładować akumulatorów Li-Po zaraz po użyciu, tj. gdy są jeszcze ciepłe.
Sugestia ta natomiast dotyczyła ładowania tego typu akumulatorów w pojazdach typu: hulajnoga, rower elektryczny lub pojazd zdalnie sterowany.

Po prostu zastanawiam się, czy tego typu zalecenie dotyczące bezpieczeństwa w procesie ich ładowania, nie ma także zastosowania w przypadku samochodów?

W końcu w takie właśnie akumulatory wyposażone są Sorento HEV i PHEV.
Podrzuć jakiś link ad rem. Ale biorąc te uwagi na "chłopski rozum", to groźne byłoby ładowanie elektryka w takcie podróży, a tu dopuszczalne jest ładowanie nawet prądem stałym czyli jakieś 50 kWh. W przypadku słabiutkiego 2,5 kWh z 230v nie widzę zagrożenia.
Bodzio1965
Posty: 20
Rejestracja: 23 sie 2022, 14:56

Re: Kia Sorento PHEV Ładowanie

Post autor: Bodzio1965 »

raku pisze: 21 kwie 2023, 11:19 Wiem, głupi komentarz, ale...

Od zawsze powtarzano mi, aby nie ładować akumulatorów Li-Po zaraz po użyciu, tj. gdy są jeszcze ciepłe.
Sugestia ta natomiast dotyczyła ładowania tego typu akumulatorów w pojazdach typu: hulajnoga, rower elektryczny lub pojazd zdalnie sterowany.

Po prostu zastanawiam się, czy tego typu zalecenie dotyczące bezpieczeństwa w procesie ich ładowania, nie ma także zastosowania w przypadku samochodów?

W końcu w takie właśnie akumulatory wyposażone są Sorento HEV i PHEV.
Nie uważam że głupi może być pomocny przy kolejnych ładowaniach. Nie wiedziałem o tym i w instrukcji też nic takiego nie znalazłem. Dobrze posłuchać kogoś kto ma jakieś doświadczenie. Ja mam samochód od 3 tygodni i wciąż eksperymentuje. Staram się też czytać uwagi na forum. Pozdrawiam i czekam na kolejne podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 605
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Kia Sorento PHEV Ładowanie

Post autor: Tolinek »

W phevah hundaja są "pouch"-e. Te przed którymi Musk ostrzegał (W celu zdobycia przewagi konkurencyjnej). Można to ładować dużymi prądami i nic im nie będzie. Każde ogniwo jest indywidualnie nadzorowane i chłodzone wtedy kiedy trzeba (wentylatorem promieniowym, mocnym). Ładujecie kiedy chcecie i czym chcecie. Nie musicie o nic się martwić.
Bodzio1965
Posty: 20
Rejestracja: 23 sie 2022, 14:56

Re: Kia Sorento PHEV Ładowanie

Post autor: Bodzio1965 »

inquis pisze: 21 kwie 2023, 09:20
Bodzio1965 pisze: 20 kwie 2023, 20:14 Witam
U mnie najnowsze ladowanie oryginalną ładowarką na gniazdo 240 v od 14% do 100% przy ustawieniu prądu ladowania 12A trwalo 4 godziny 48 min i pobralo z sieci 14,89 kWh. Przy ustawieniu 6 A czas okolo 9 godzin .
W moim przypadku w takich samych warunkach ładowanie od 15 do 100% trwa 5h 35 minut. Spróbuj ładować na "ciepłej" baterii - zaraz po jeździe - wówczas do naładowania baterii powinno wystarczyć 13,5 kWh.
Dzisiaj spróbowałem ładować zaraz po przyjeździe do domu na ciepło i od 14 do 100 % 5 godzin i 25 minut i pobór z sieci 12,45 kwh czyli o 2 kWh mniej niż na zimno. Wygląda że działa jak pisałeś. Dzieki
inquis
Posty: 1223
Rejestracja: 05 paź 2021, 09:14
model samochodu: KIA SORENTO MY22 PHEV XL+PNS, SNOW PEARL WHITE

Re: Kia Sorento PHEV Ładowanie

Post autor: inquis »

Nie wiem jak u Was, ale u mnie stosunek poziomu zużycia baterii do zasięgu wygląda mniej więcej tak:
90% - 50km
70% - 35km
50% - 20km
PiterW
Posty: 159
Rejestracja: 19 kwie 2018, 13:26
model samochodu: Kia Sorento IV PHEV Prestige Line + dach (2022)
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kia Sorento PHEV Ładowanie

Post autor: PiterW »

Bodzio1965 pisze: 26 kwie 2023, 16:56 Dzisiaj spróbowałem ładować zaraz po przyjeździe do domu na ciepło i od 14 do 100 % 5 godzin i 25 minut i pobór z sieci 12,45 kwh czyli o 2 kWh mniej niż na zimno. Wygląda że działa jak pisałeś. Dzieki
Czytam co piszesz, ale coś tu się do końca nie spina gdyż:
12.45kWh / 5h25m = 2.3kWh/h
zakładam że ładowałeś prądem 12A - maksymalne ustawienie dołączonej ładowarki czyli
2.3kW / 12A = 191 V
czyli w gniazdku musiałbyś mieć napięcie 191V co jest zdecydowanie poza zakresem dopuszczonym 207V-253V dla napięcia sieciowego w naszym kraju.

Może coś źle zmierzyłeś tą moc pobraną?

Edit: No chyba że ładowałeś prądem 10A to wtedy by oznaczało napięcie 230V czyli wszystko by się zgadzało :)
Kia Sorento IV PHEV Prestige Line + dach, 2022
była: Kia Optima 2.0 DOHC + automat, L + NAV, snow white pearl, 2018
Pawel_W
Posty: 36
Rejestracja: 23 lis 2022, 15:27

Re: Kia Sorento PHEV Ładowanie

Post autor: Pawel_W »

chciałem przed domem zamontować "ładowarkę" ale nie wall boxa tylko "gniazdko" + założyć jakąś ładną skrzynkę w której mogę zostawić również kabel. Czy ktoś z was coś takiego zakłądał? mogę prosić o zdjęcia skrzynki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sorento”