Asystent jazdy po autostradzie, a aktywny tempomat

forum użytkowników modelu ProCeed
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Asystent jazdy po autostradzie, a aktywny tempomat

Post autor: Lunar GT »

shider pisze: 31 sty 2023, 20:58 Może ktoś zatem wyjaśnić co wnosi HDA względem aktywnego tempomatu i LFA? Bo ja nie odkryłem niczego.
"Asystent jazdy po autostradzie (HDA 2)
Podróżowanie z rozbudowanym asystentem jazdy po autostradzie (HDA 2) pomaga utrzymać ustaloną odległość i prędkość od poprzedzającego pojazdu, a także pomaga przy zmianie pasa. Po prostu przytrzymaj kierownicę, włącz kierunkowskaz, a Twoja Kia automatycznie przejedzie na wybrany pas, jeśli będzie to bezpieczne."
Awatar użytkownika
shider
Posty: 523
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Re: Asystent jazdy po autostradzie, a aktywny tempomat

Post autor: shider »

Lunar GT pisze: 31 sty 2023, 22:04
shider pisze: 31 sty 2023, 20:58 Może ktoś zatem wyjaśnić co wnosi HDA względem aktywnego tempomatu i LFA? Bo ja nie odkryłem niczego.
"Asystent jazdy po autostradzie (HDA 2)"...
HDA 2 nie występuje w ceed a jedynie w EV6 i Nowym Niro. To bardziej złożony system, który dodaje nowe funkcje. Moje pytanie dotyczy HDA w ceed.

Szczerze to zastanawiam się czy to nie jest błąd w cenniku. Już zgłaszałem kiedyś błąd w cenniku do Kia Polska. O ile dobrze rozumiem to AEB dodaje w przypadku Procka z DCT wyłącznie dwa tylne radary, więc wypadałoby doszukiwać się w nim wyłącznie funkcji skorelowanych z tymi tylnymi radarami. HDA wymaga przedniego radaru, który jest na wyposażeniu.
Awatar użytkownika
shider
Posty: 523
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Re: Asystent jazdy po autostradzie, a aktywny tempomat

Post autor: shider »

Nie tylko dla mnie jest to mylące i jak się okazuje prawdopodobnie HDA dodatkowo względem LFA i SCC tylko dba o limity predkosci na autostradzie.

https://www.palisadeforum.com/threads/i ... -hda.4266/

"HDA’s main purpose is to maintain the posted speed limit on the highway. From the functional standpoint it acts the same as LKA/LFA in conjunction with smart cruise but also ,maintain the posted speed limit on the highway. "

Jest więc prawdopodobne, że w sumie to chodzi jednak o to o czym pisałem wcześniej - HDA w cenniku faktycznie oznacza NSCC a więc sterowaniem prędkością w oparciu o nawigację.

Jeżeli tak jest to wygląda to na niezły wałek - HDA kosztuje 1000 zł i w sumie nic nie daje, ale może jakoś chcieli usprawiedliwić droższe AEB dla automatu :D

Fajnie jakby ktoś kto ma Ceed GT-Line albo Proceed MY23 z DCT ale bez AEB potwerdził jak to jest u niego.
saron22
Posty: 600
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Asystent jazdy po autostradzie, a aktywny tempomat

Post autor: saron22 »

Nie bierz tych dodatkowych funkcji bo są denerwujące jak choćby to, ż jedziesz sobie ulicą w mieście czy też na drodze poza miastem i chcesz np ominąć dziurę lub kałużę i zahaczasz lewym kołem o linie na środku to system zaraz zaczyna piszczeć, kierownica wibrować a jak masz włączony ten drugi stopień to kierownica sama ciągnie w prawo. W dodatku nie można tego permanentnie wyłączyć bo po każdym wyłączeniu zapłonu włącza się na nowo. I tak w kółko. Zostań przy aktywnym tempomacie bo ten działa wg mnie nieźle choć niektórzy narzekają, że np po zmianie pasa gdy masz chęć wyprzedzić to samochód za wolno przyspiesza.
Bocheeen
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2023, 13:54

Re: Asystent jazdy po autostradzie, a aktywny tempomat

Post autor: Bocheeen »

Dobra, stwierdziłem, że najlepszym sposobem, żeby się dowiedzieć, będzie zapytać u dealera. Zapytałem nawet u dwóch i wersja jest ta sama:
1. Adaptacyjny tempomat jest teraz w każdym nowozamawianym Proceedzie jako standard. W katalogu na 2023 po prostu wprowadzili zmiany.
2. HDA od samego tempomatu plus asystenta pasa ruchu różni się tym, że HDA dodatkowo odczytuje znaki i w razie ograniczeń sam zwalnia. W razie gdy ktoś nam np. zajedzie drogę i nie ma możliwości wyhamowania, jeśli jest wolny pas (korzysta też z czujników monitorowania martwego pola) obok to również go sam powinien zmienić, żeby ominąć przeszkodę.

To chyba tyle ;)
Awatar użytkownika
shider
Posty: 523
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Re: Asystent jazdy po autostradzie, a aktywny tempomat

Post autor: shider »

Straszne bajki opowiadają Ci dealerzy 😀 U mnie o ile dobrze pamiętam HDA nie reagowało na znaki. To samo tyczy się automatycznej zmiany pasa ruchu w przypadku gdy ktoś nam zajedzie drogę. Nieźle popłynęli. Instrukcja nic o czymś takim nie wspomina a zmiana pasa pojawia się dopiero w HDA 2 w EV6 i Niro. Jak ktoś Ci zajedzie drogę samochód zacznie ostro hamować i tyle...

Nie zmienia to faktu, że raczej HDA nikomu potrzebne nie jest.
Awatar użytkownika
shider
Posty: 523
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Re: Asystent jazdy po autostradzie, a aktywny tempomat

Post autor: shider »

Pozwolę sobie odswieżyć temat gdyż Pan Kropisz nagrał film, który powinien rozwiać wątpliwości dotyczace tego co daje AEB i HDA w przypadku wersji wyposażenia, które już mają aktywny tempomat w standardzie. Co prawda film dotyczy XCEED ale w proceed wygląda to obecnie identycznie.

https://youtu.be/P9_Z2f1Pr_c

Ja tylko podtrzymam to co zaobserwowałem u siebie i to co usłyszycie na Kia Oczami Doradcy. Na autostradach, po których miałem okazję jechać, HDA dodaje obecnie wyłącznie automatyczną zmianę prędkości.
Bartekkkk
Posty: 1
Rejestracja: 09 lut 2024, 11:36

Re: Asystent jazdy po autostradzie, a aktywny tempomat

Post autor: Bartekkkk »

Aż się musiałem zalogować żeby wam ułatwić Co to jest hda,( asystent jazdy po autostradzie) bo czytam że ani dileży Ani Wy nie wiecie co to jest za super funkcja bez której nie wyobrażam sobie jazdy po autostradzie teraz.
No więc po jej włączeniu auto same skręca na autostradzie!! utrzymuje pas przez jakieś 5 minut około, potem trzeba ruszyć lekko kierownicą i samo prowadzi auto dalej albo wyłączy się.Rozpoznaje też auta przed tobą i hamuje w razie konieczności. I nie jest to lka asystent utrzymania pasa ruchu, który sam nie skręca a jedynie piszczy i wibruje kierownicą,którego wyłączam od razu.
Więc auto samo skręca samo hamuje samo utrzymuje prędkość wykrywa niebezpieczeństwa coś pięknego.
Awatar użytkownika
KaReS
Posty: 156
Rejestracja: 07 lip 2020, 09:51
model samochodu: Proceed GT '20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Asystent jazdy po autostradzie, a aktywny tempomat

Post autor: KaReS »

Bartekkkk pisze: 09 lut 2024, 11:44 Aż się musiałem zalogować żeby wam ułatwić Co to jest hda,( asystent jazdy po autostradzie) bo czytam że ani dileży Ani Wy nie wiecie co to jest za super funkcja bez której nie wyobrażam sobie jazdy po autostradzie teraz.
No więc po jej włączeniu auto same skręca na autostradzie!! utrzymuje pas przez jakieś 5 minut około, potem trzeba ruszyć lekko kierownicą i samo prowadzi auto dalej albo wyłączy się.Rozpoznaje też auta przed tobą i hamuje w razie konieczności. I nie jest to lka asystent utrzymania pasa ruchu, który sam nie skręca a jedynie piszczy i wibruje kierownicą,którego wyłączam od razu.
Więc auto samo skręca samo hamuje samo utrzymuje prędkość wykrywa niebezpieczeństwa coś pięknego.
To co opisujesz to nie jest HDA tylko SCC.

"Highway Driving Assist (HDA)

Inteligentny tempomat i asystent jazdy po autostradzie i w korkach. Zaawansowana i rozbudowana wersja SCC wprowadzona wraz z nowym Sorento. Nie tylko steruje, hamuje i przyspiesza, ale też potrafi dostosowywać się do ograniczeń prędkości. Kiedy np. jedziemy 140 km/h, system sam zwalnia w miejscach gdzie można jechać np. 110 km/h. Tak naprawdę HDA to połączenie tempomatu SCC z nowym systemem ISLA
."
Źródło: https://kiawiarnia.pl/systemy-bezpiecze ... Assist_HDA
RobekK4
Posty: 43
Rejestracja: 18 kwie 2022, 12:01
model samochodu: KIA Proceed GT

Re: Asystent jazdy po autostradzie, a aktywny tempomat

Post autor: RobekK4 »

Takie pytanko mam (sorry, jeżeli gdzieś już o tym było):
Czy można włączyć "sam tempomat", czyli nie jako "aktywny tempomat", tylko jako "tępy tempomat"?
Taki, który tylko utrzymuje zadaną prędkość i nic więcej? Chodzi o procka przedliftowego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia ProCeed”