Rio II nagłe skoki wskazań termometru

forum użytkowników modelu Rio
XVII
Posty: 1
Rejestracja: 17 gru 2022, 20:46
model samochodu: Kia Rio II CRDi Hatchback

Rio II nagłe skoki wskazań termometru

Post autor: XVII »

Witam wszystkich, mam od wczoraj dziwny problem a mechanicy na mojej wsi zawaleni robotą, więc może przynajmniej od Was się czegoś dowiem.
Rio II CRDi. Odpalam samochód, chwilę chodzi na luzie żeby się trochę zagrzał, jadę. Na początku wszystko w normie, silnik grzeje się do normalnej temperatury i utrzymuje ją przez jakiś czas. Po mniej więcej 15 minutach wskazówka termometru zaczyna szybko iść w górę. Zjeżdżam na pobocze, wyłączam auto, wyciągam kluczyk, wkładam kluczyk, włączam "prąd" - termometr znowu pokazuje normalną temperaturę. Dwa razy taka akcja w ciągu dwóch dni. Oba razy zaryzykowałem powrót pod dom i wtedy już nie miałem żadnych atrakcji.
Na ten moment zakładam usterkę termometru, bo nie wydaje mi się możliwe, żeby temperatura silnika w parę sekund spadła z prawie końcówki skali do połowy. Pytanie brzmi: czy ktoś już miał taki problem i ma pojęcie o co może chodzić? Auto miało jechać do mechanika i tak, bo parę razy się zdarzyło, że przekręciłem kluczyk i nagle traciłem całe zasilanie, wracało po pogmeraniu przy kablach na akumulatorze (powiązane? przepięcie gdzieś w okolicy termometru?). Z góry dzięki za wszelkie sugestie.
Jutrzejszy
Posty: 273
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Rio II nagłe skoki wskazań termometru

Post autor: Jutrzejszy »

Skoki wskaźnika temperatury płynu chłodzącego mogą świadczyć o zapowietrzeniu układu chłodzenia.
man70
Posty: 30
Rejestracja: 26 paź 2019, 01:28
model samochodu: Kia Rio IV

Re: Rio II nagłe skoki wskazań termometru

Post autor: man70 »

Możesz mieć zakamienioną chłodnicę. W takiej sytuacji silnik będzie się przegrzewać. Gdy temperatura znowu wejdzie powyżej 90 stopni, sprawdź czy przewody doprowadzające płyn do chłodnicy są bardzo gorące i twarde.
Jutrzejszy
Posty: 273
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Rio II nagłe skoki wskazań termometru

Post autor: Jutrzejszy »

Opisany efekt (skoki wskaźnika temperatury) teoretycznie może być także skutkiem przepalenia uszczelki pod głowicą, gdy gazy są przedmuchiwane do układu chłodzenia.
Proponuję zacząć od zwykłego odpowietrzenia układu chłodzenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Rio”