Świece żarowe a DPF.

forum użytkowników modelu Optima
artic82
Posty: 93
Rejestracja: 06 lip 2022, 10:38
model samochodu: Optima GT Line 1.7 CRDI

Świece żarowe a DPF.

Post autor: artic82 »

Witam. Orientuje się ktoś, albo ma sprawdzone info, czy przy wypalaniu DPF biorą udział świece żarowe. Czy w 1.7 CRDI cykliczne wypalanie wiąże się jedynie ze zwiększeniem dawki paliwa do uzyskania temperatury czy jednak pomagają w tym świece?
lukasrad
Posty: 12
Rejestracja: 18 mar 2022, 12:31

Re: Świece żarowe a DPF.

Post autor: lukasrad »

Żeby wypalić dpf trzeba zrobić parenaście km (przynajmniej w naszych starych 1.7crdi nie chodzi o wyższe obroty, czy jazdę kilkadziesiąt km), nie mam pojęcia co może mieć do tego rozruch silnika. Jeżeli u siebie nie wypalę go jednego dnia, kolejnego zaczynam od nowa.
artic82
Posty: 93
Rejestracja: 06 lip 2022, 10:38
model samochodu: Optima GT Line 1.7 CRDI

Re: Świece żarowe a DPF.

Post autor: artic82 »

Nie chodzi o rozruch silnika, tylko o to czy np sterownik podczas procesu wypalania DPF podnosi temperaturę w cylindrach przy pomocy świec żarowych zwiększając tym samym temperaturę spalin. Słyszałem o takim procesie w kilku modelach innych marek.
PanBambaryla
Posty: 74
Rejestracja: 11 wrz 2020, 18:32
model samochodu: Kia Optima SW GT Line 1.6 T-GDI 7DCT (2019 JF)

Re: Świece żarowe a DPF.

Post autor: PanBambaryla »

artic82 pisze: 14 sty 2023, 20:58 Nie chodzi o rozruch silnika, tylko o to czy np sterownik podczas procesu wypalania DPF podnosi temperaturę w cylindrach przy pomocy świec żarowych zwiększając tym samym temperaturę spalin. Słyszałem o takim procesie w kilku modelach innych marek.
Temperatura spalin jest zwiększana poprzez regulację dawki paliwa, a nie świece żarowe. Celem jest wypalenie filtra DPF, który jest jednak kawałek za cylindrem. Czy jesteś pewien, że to o to chodziło?
Pzdr, Bam
artic82
Posty: 93
Rejestracja: 06 lip 2022, 10:38
model samochodu: Optima GT Line 1.7 CRDI

Re: Świece żarowe a DPF.

Post autor: artic82 »

Czyli w 1.7Crdi proces wypalania filtra polega na zwiększeniu dawki paliwa i świece żarowe nie pomagają w procesie podnoszenia temperatury spalin. Wsio jasne.
ryszard1225
Posty: 20
Rejestracja: 30 sie 2022, 09:15
model samochodu: Optima 1,7 crdi 141kM

Re: Świece żarowe a DPF.

Post autor: ryszard1225 »

Witam skąd wiecie że akurat załączył się układ wypalania?jest jakaś kontrolka czy załancza się klima ?
artic82
Posty: 93
Rejestracja: 06 lip 2022, 10:38
model samochodu: Optima GT Line 1.7 CRDI

Re: Świece żarowe a DPF.

Post autor: artic82 »

Niektórzy twierdzą że dzieję się to gdy wskazanie chwilowego spalania po odjęciu gazu nie schodzi do zera. Ja tam nie wiem czy to jest wiarygodne wskazanie...
ryszard1225
Posty: 20
Rejestracja: 30 sie 2022, 09:15
model samochodu: Optima 1,7 crdi 141kM

Re: Świece żarowe a DPF.

Post autor: ryszard1225 »

Witam kiedyś Duda w tvn turbo montował diode świecąca jako taką kontrolke podpinał ja chyba pod szybe ogrzewana z tyłu chodziło chyba o wiekszy pobór lradu podczas wypalania a w astrze u kolegi wyświetlił się komunikat trwa wypalanie bez żadnej kontrolki po wymuszonym przejechaniu kilkunastu km zgasł pierwszy raz mu się zaświecił od półtora roku
ryszard1225
Posty: 20
Rejestracja: 30 sie 2022, 09:15
model samochodu: Optima 1,7 crdi 141kM

Re: Świece żarowe a DPF.

Post autor: ryszard1225 »

Ufff wczoraj przy normalnej jeżdzie po mieście podczas ruszania i wolnego hamowania do zera słychać było takie trzaski jakby była pęknięta sprezyna podczas ruszania także ,mysle robota się trafiła powoli do domu i co ? zaparkowałem pod domem nie wyłanczałem silnika ponieważ dochodziły tez dziwne metaliczne stuki od wydechu kopnąłem w rure i nic lekko pociągnalem żeby ucichło mysle pech jeszcze rura,,, wyłaczyłem poszlem do domu ,po godz wyszłem nie dawało.mi.spokoku ,tylko ja jezdze nie zaliczyłem dziury ani krawężnika wsiadłem odpaliłem ruszyłem a tu cisza nic nie zgrzyta ani nie drga przejechałem się nic nie strzela ,,,,,a może to własnie trwało wypalanie dpf dodam także ze nie było żadnej kontrolki nic co.byśmy wiedzieli o tej czynności szkoda ale uczymy się zawsze pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”