Pobór oleju

forum użytkowników modelu Kia XCeed
tomek_j10
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2022, 09:43
model samochodu: Xceed

Pobór oleju

Post autor: tomek_j10 »

Witam wszystkich użytkowników Xceed.
Od marca 2022 roku jestem szczęśliwym posiadaczem takiego samochodu z silnikiem 1.5 tgdi w wersji M z pakietem Smart. Ostatnio zauważyłem że w silniku ubywa oleju jakoś 1/4 bagnetu na około 4 tysiące kilometrów. Oczywiście oddałem samochód do ASO w celu sprawdzenia i ewentualnego usunięcia wycieków.
Mechanicy z ASO nic nie znaleźli i nie widzą problemu, został dolany olej na full i tyle. Samochód ma przejechane 13500 km. Oleju zaczęło ubywać po około 6 tysiącach. I teraz moje pytanie.Czy w waszych samochodach olej jest cały czas na max na bagnecie czy obserwujecie zużycie oleju przez silnik.
dam9an
Posty: 364
Rejestracja: 08 mar 2022, 19:07

Re: Pobór oleju

Post autor: dam9an »

U mnie tez jest pobór oleju - póki co ok 250ml -300ml na ok 1500km. Tyle, że ja jestem jeszcze przed przebiegiem 6000km a do tego czasu niby silnik cos tam moze brać.
Choc troche mnie to niepokoi, bo co to ma być żeby nowy silnik wciagal olej...
Jak dalej bedzie wciagal to opcje da 2: albo zmienic marke oleju albo lepkośc na wieksza.
Liquid
Posty: 92
Rejestracja: 29 paź 2021, 13:49
model samochodu: Xceed 1.5 T-GDI 7 DCT Prestige Line + PNS Cassa White

Re: Pobór oleju

Post autor: Liquid »

Przebieg 11 500 km, poziom oleju w połowie między min/max. Rzeczywiście go ubywa ale daleko do minimum. Nie pamiętam ile było oleju od nowości. Ja się tym nie przejmuję bo pod koniec stycznia będę mieć wymianę - upłynie rok lub (w co wątpię) Kia przejedzie 15 000 km.
tomek_j10
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2022, 09:43
model samochodu: Xceed

Re: Pobór oleju

Post autor: tomek_j10 »

W ASO podczas kontroli uzyskałem informacje że norma Kia to 1litr na 1000 km. Poprosiłem żeby mi to pokazał na piśmie to powiedział że taki zapis jest w instrukcji. Dzisiaj wprawdzie pobieżnie ale sprawdziłem, nie znalazłem innych informacji oprócz zalecanej klasy lepkości i instrukcji jak sprawdzić poziom oleju
adiek
Posty: 38
Rejestracja: 27 sty 2021, 21:25
model samochodu: Kia Rio 1.2 2015
Kia XCeed 1.5 T-GDI 2022 M

Re: Pobór oleju

Post autor: adiek »

@tomek_j10
Jaki stosujesz olej? Od nowości 0W20 ?
tomek_j10
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2022, 09:43
model samochodu: Xceed

Re: Pobór oleju

Post autor: tomek_j10 »

Olej zalał serwis 0w20 jak w instrukcji
adiek
Posty: 38
Rejestracja: 27 sty 2021, 21:25
model samochodu: Kia Rio 1.2 2015
Kia XCeed 1.5 T-GDI 2022 M

Re: Pobór oleju

Post autor: adiek »

Ja właśnie czekam na zamówionego Xceeda z silnikiem 1.5 T-GDI. Przyznam szczerze, że trochę zastanawiający jest fakt brania oleju przez jednostkę 1.5 tgdi.
Niektóre silniki np fiatowski 1.4 bierze olej od nowości i ten typ tak ma.
Nie słyszałem jeszcze o braniu oleju przez silnik 1.5 T-GDI. Ciekawy jestem jak wygląda sprawa u innych kolegów z tym silnikiem....
QRST
Posty: 106
Rejestracja: 04 wrz 2021, 10:53
model samochodu: XCEED 1.5 T-GDI 7DCT +AEB

Re: Pobór oleju

Post autor: QRST »

Pierwsza wymiana oleju przy 3,5 tys. Idealnie stan.
Następna wymiana przy ok 10,8 tys czyli trochę ponad 7tys. Tu minimalnie ok 2-3mm poniżej F w granicy błędu lub znikome "branie"
Te 2 wymiany były na oleju 5W30.
Odpowiedzcie sobie czy docieraliście auto bo to ma wpływ na pobór oleju.
Ja przez pierwsze 3,5 tys 2 razy przekroczyłem 3 tys obr.- sytuacje na drodze mnie zmusiły.
W instrukcji jest informacja o tym by przez pierwsze - teraz nie pamiętam dokładnie- 3 tys. km nie przekraczać lub unikać obrotów pow. 3 tys.
Sprawdźcie w instrukcji.
Na branie oleju może też mieć wpływ traktowanie auta z niedogrzanym silnikiem . Np krótkie dystanse po mieście.
tomek_j10
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2022, 09:43
model samochodu: Xceed

Re: Pobór oleju

Post autor: tomek_j10 »

U mnie w instrukcji jest napisane żeby przez pierwszy tysiąc kilometrów nie przekraczać 3 tysięcy obrotów tak też robiłem natomiast zastanawiam się dlaczego masz wlany olej 5w30
QRST
Posty: 106
Rejestracja: 04 wrz 2021, 10:53
model samochodu: XCEED 1.5 T-GDI 7DCT +AEB

Re: Pobór oleju

Post autor: QRST »

5W30 to moja decyzja. ASO zgodnie z zaleceniami producenta dla krajów o zaostrzonych normach emisji wlewa 0W20.
Ja przywiozłem swój spełniających API SN PLUS a właściwie przewyższający zalecaną klasę jakości czyli API SP. Jedyna różnica to lepkość. Wybrałem lepszą ochronę silnika zamiast niższego spalania/emisji.
Średnie z 11 tys 6,2l.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”