"brzęczenie" silnik 1.6

forum użytkowników modelu Kia XCeed
xuser
Posty: 161
Rejestracja: 11 cze 2021, 16:01
model samochodu: XCeed 1.6 T-GDI L+pakiety

Re: "brzęczenie" silnik 1.6

Post autor: xuser »

No ktoś np. dokładał podkładek żeby wykasować luz na ośce/pinie zaczepu (bo dźwigienka z jednej strony jest dość luźno zamocowana). Różnie ludzie kombinują - zasada jest taka, że jak się czegoś nie rozumie, to nie należy próbować go poprawiać...
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: "brzęczenie" silnik 1.6

Post autor: Tolinek »

Okej. Czyli na siłę kasowali luz zamiast np. zwiększyć bezwładność. Dzięki.
Awatar użytkownika
Tomasz_Aleksander
Posty: 56
Rejestracja: 09 maja 2023, 00:39
model samochodu: ..............................
Proceed GT 1,6 T-GDI
7DCT MY24
Full: PRE+TEC+AEB+PN
Blue Flame

Re: "brzęczenie" silnik 1.6

Post autor: Tomasz_Aleksander »

Jak myślicie, czy ta część by pasowała i załatwiała problem?

https://www.forgemotorsport.com/Turbo_A ... -1072.html
dorious
Posty: 123
Rejestracja: 02 cze 2023, 16:35
model samochodu: Kia ProCeed GT

Re: "brzęczenie" silnik 1.6

Post autor: dorious »

Cięgno zaworu turbiny! viewtopic.php?t=10016

Temat wałkowany już od lat z tego ci widzę, i nie tylko w XCeed/Proceed ale i Sportage. Problem jest w tym, że KIA/ASO twierdzi, że tak ma być a to nie prawda. Jeździłem niedawno XCeed 1.6 demówką i nic takiego tam nie ma. Znam wiele osób mówiących że w Proceed GT też tak nie mają. Drugi problem jest taki, że duża liczba ludzi to ma i mogą się zasłaniać "ten typ tak ma" "wiedział Pan co kupuje". Trzeci to pojawia się u ludzi różnie. Czasem jest od razu, czasem po 1-10k km.

Oni to po prostu chujowo montują na taśmie i nie chcą się do tego przyznać bo musieliby akcje za grubą kasę zrobić. Bo żeby dostać się do tego gówna musisz "pół auta auta" rozbierać. I a) ASO się boją b) Bałbym się ASO dać coś takiego.
adam12116
Posty: 135
Rejestracja: 28 paź 2021, 08:05
model samochodu: Xceed 1.6

Re: "brzęczenie" silnik 1.6

Post autor: adam12116 »

gdzie się znajduje to cięgno? czy po otwarciu maski widać to gdzieś?
PanKawowy
Posty: 22
Rejestracja: 06 lis 2023, 19:28
model samochodu: Kia xCeed 1,6 XL BL 2020

Re: "brzęczenie" silnik 1.6

Post autor: PanKawowy »

potwierdzam, brzęczenie występuje również u mnie i zawsze przy dłuższym postoju, gdy auto jest "zimne". Czasem pozwalam aby obroty się ustabilizowały i czekam, a czasem po prostu jadę i faktycznie czuć rezonowanie wewnątrz samochodu. Podobno chodzi o osłonę turbo (gdzieś faktycznie przewijał się już ten temat na forum, bo również szukałem odpowiedzi na ten temat). Auto kupiłem w czerwcu 2023 roku i miałem już świadomość tego problemu, bowiem oglądałem dużo testów na youtube. Również w książeczce serwisowej znalazłem pismo od Kii do poprzedniego właściciela, że rezonowanie "na zimnym", wynika z ustawień silnika i nie jest to nic nieprawidłowego.
dorious
Posty: 123
Rejestracja: 02 cze 2023, 16:35
model samochodu: Kia ProCeed GT

Re: "brzęczenie" silnik 1.6

Post autor: dorious »

adam12116 pisze: 23 sty 2024, 10:07 gdzie się znajduje to cięgno? czy po otwarciu maski widać to gdzieś?
Nie wiem jak jest w XCeed ale w Proceed GT jest od tylu silnika, dostać się tam można od spodu. Chyba sam wejde pod auto w tygodniu to zobacze.

Tak to wyglada w Hyundai. To jest od lat znany problem... W ASO ci powiedzią TTTM albo, że pierwsze słyszą :D
https://www.youtube.com/watch?v=Os34Rbv63g8
https://www.youtube.com/watch?v=07L0EI9f_Sc
dorious
Posty: 123
Rejestracja: 02 cze 2023, 16:35
model samochodu: Kia ProCeed GT

Re: "brzęczenie" silnik 1.6

Post autor: dorious »

PanKawowy pisze: 26 sty 2024, 16:49 potwierdzam, brzęczenie występuje również u mnie i zawsze przy dłuższym postoju, gdy auto jest "zimne". Czasem pozwalam aby obroty się ustabilizowały i czekam, a czasem po prostu jadę i faktycznie czuć rezonowanie wewnątrz samochodu. Podobno chodzi o osłonę turbo (gdzieś faktycznie przewijał się już ten temat na forum, bo również szukałem odpowiedzi na ten temat). Auto kupiłem w czerwcu 2023 roku i miałem już świadomość tego problemu, bowiem oglądałem dużo testów na youtube. Również w książeczce serwisowej znalazłem pismo od Kii do poprzedniego właściciela, że rezonowanie "na zimnym", wynika z ustawień silnika i nie jest to nic nieprawidłowego.
To ciekawe, możesz podesłać pismo? Ja idę ostatni raz do ASO w przyszłym tygodniu i jak tego nie zrobią to mam już rzeczoznawcę i będę sądził sqrwysynów, to jest nie do wytrzymania.
adam12116
Posty: 135
Rejestracja: 28 paź 2021, 08:05
model samochodu: Xceed 1.6

Re: "brzęczenie" silnik 1.6

Post autor: adam12116 »

zwracałem na to uwagę już 3x w 2 różnych ASO, ale jak dojadę do nich to silnik już gorący i wtedy nie słychać już tego brzęczenia :D i wtedy gadają że oni nic nie słyszą i duże oczy robią i patrzą jak na nawiedzonego głupka. Już się w zasadzie przyzwyczaiłem , odechciało mi się z tym specjalnie jechać, przy okazji kolejnego przeglądu 3go zgłoszę znowu.
PanKawowy
Posty: 22
Rejestracja: 06 lis 2023, 19:28
model samochodu: Kia xCeed 1,6 XL BL 2020

Re: "brzęczenie" silnik 1.6

Post autor: PanKawowy »

dorious pisze: 09 lut 2024, 10:49
PanKawowy pisze: 26 sty 2024, 16:49 potwierdzam, brzęczenie występuje również u mnie i zawsze przy dłuższym postoju, gdy auto jest "zimne". Czasem pozwalam aby obroty się ustabilizowały i czekam, a czasem po prostu jadę i faktycznie czuć rezonowanie wewnątrz samochodu. Podobno chodzi o osłonę turbo (gdzieś faktycznie przewijał się już ten temat na forum, bo również szukałem odpowiedzi na ten temat). Auto kupiłem w czerwcu 2023 roku i miałem już świadomość tego problemu, bowiem oglądałem dużo testów na youtube. Również w książeczce serwisowej znalazłem pismo od Kii do poprzedniego właściciela, że rezonowanie "na zimnym", wynika z ustawień silnika i nie jest to nic nieprawidłowego.
To ciekawe, możesz podesłać pismo? Ja idę ostatni raz do ASO w przyszłym tygodniu i jak tego nie zrobią to mam już rzeczoznawcę i będę sądził sqrwysynów, to jest nie do wytrzymania.
Rozchorowałem się i nie miałem możliwości odpisać wcześniej, ale już pisze co się działo w ASO.
Pismo akurat odnosi się do tego, że po odpaleniu na zimnym są faktycznie wyższe obroty i wynika to z ustawienia silnika. Również pan z ASO, mi to potwierdził.
Tobie podejrzewam chodzi o to rezonowanie i jak już obroty spadają do okolic 1k i wówczas faktycznie zaczynają rezonować plastiki. Dźwięki dochodzą jakby z "nóg pasażera", lecz to chyba najbardziej rozchodzi się o podłokietnik. Nagrałem w ogóle filmik tuż po odpaleniu , aby pokazać jak te plastiki rezonują w ASO i również przygotowałem sobie foto z forum gdzie w temacie "1.6 w xCeedzie" jeden z użytkowników podsuwa rozwiązanie problemu. I cytuje "jest to (osłona) po gorącej stronie turbosprężarki". Karnąłem się z szefem serwisu, odtworzyłem filmik i wskazałem , gdzie może leżeć problem i Pan z entuzjazmem zapytał, czy poczekam bo oni mi to od razu zrobią. I to była faktycznie przyczyna rezonowania, bo osłona okazała się FAKTYCZNIE luźna i została zamontowana w inny sposób. Testowałem w różnych warunkach atmosferycznych , po dziurach jak i po płaskim, bo rezonowało faktycznie w każdych warunkach i ku mojej radości nie trzeszczy. Jeszcze dzisiaj zrobiłem z 40km dla ostatecznej pewności i nie rezonowało ani razu. Dodatkowo wziąłem po około 2cm takiego filcu do podklejania i jeszcze podkleiłem podłokietnik w razie czego.
Nie ma co się awanturować, tylko poprosić o poprawienie tej osłony i będzie po problemie. Z drugiej strony rozumiem Twoją frustrację, bo jak raz jechałem przez 50km , a przez całą droga mi trzeszczały te plastiki (czy też podłokietnik), to odechciewało mi się egzystencji. Też dziwi mnie, że serwisy nie dzielą się ze sobą doświadczeniami, ale na szczęście jest też forum. Też jestem zaskoczony, że w moim ASO w Chorzowie, pomimo moich niecodziennych problemów, to wszyscy są bardzo mili.
Powodzenia w ASO, bo to było z 20 minut roboty , a oddało tyle spokoju :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”