Aktualizacja infotainment - jest OTA wreszcie

forum użytkowników modelu Kia XCeed
amilmar
Posty: 77
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: Aktualizacja infotainment - jest OTA wreszcie

Post autor: amilmar »

Ja mam podejrzenie graniczące z pewnością, że w tradycyjnych samochodach z tym OTA będzie ciężko i jeszcze dużo czasu minie zanim to zostanie wprowadzone. Może w elektrykach lub PHEV będzie tak jak w smartfonach i względnie szybko, ale obawiam się że to pieśń przyszłości.

Jeśli ktoś myśli, że auto będzie cokolwiek pobierać na parkingu gdy sobie stoi cała noc z wyłączonym silnikiem to się rozczaruje. Jeśli ktoś myśli, że auto samo coś będzie instalować na postoju to się rozczaruje. Nie, kiedy akumulator ledwo wyrabia się ze start-stop zimą.

Moim zdaniem pobieranie będzie się odbywać wyłącznie podczas jazdy i będzie trwać koszmarnie długo.
Raz, że połączenie komórkowe będzie zrywać i zmieniać prędkość po prostu podczas jazdy no bo zasięg przecież nie jest jednorodny i doskonały wszędzie. Do nawigacji czy do prognozy pogody, nawet do streamowania muzyki wystarczające ale do pobierania kilkunastu lub kilkudziesięciu gb danych? Nie sądzę aby to sprawnie działało.
Dwa, że instalacja bankowo będzie musiała być zainicjowana na zapalonym silniku - przynajmniej przeliczenie sum kontrolnych i wykonanie migawek na wypadek jakby aktualizacja nie poszła jak należy i w dalszej części albo instalacja w tle podczas jazdy albo jakiś ekran wyskakujący pytający kierowcę czy teraz czy po wyłączeniu silnika (po sprawdzeniu, że aku wytrzyma)

Ciekawe też jakie limity GB per auto ma KIA w umowach które podpisuje z telekomami. Nie zdziwiłoby mnie jakby mniejsze niż zajmuje pełna aktualizacja i nie zdziwiłoby mnie gdyby były przewidziane limity per auto na ilość pobieranych danych.

Nie chcę snuć czarnowidztwa ale to na prawdę nie jest takie trywialne jak się ludziom nie związanym z IT, chumrami, CDMami czy ogólnie z DevOps wydaje.

Myślę, że w najlepszym wypadku aktualizacja będzie dystrybuowana w OTA nie na zasadzie dużych paczek, tylko różnicowo aktualizacje różnych pojedynczych modułów, dystrybuowanych w różnym czasie, z różnym priorytetem, do różnych samochodów, pobieranych w tle podczas jazdy na przestrzeni tygodni, jeśli nie miesięcy, i zwieńczone okienkiem "czy chcesz zainstalować teraz czy po wyłączeniu samochodu". Mam nadzieję, że błędy instalacji będą występować stosunkowo rzadko.
Gdyby to mieli obcykane to już teraz mielibyśmy tą funkcjonalność poprzez appkę na Win, ale za to dystrybuują paczkę 39 GB wydawaną co kilka miesięcy za pomocą dedykowanej aplikacji, publikowanej na portalu gdzie brakuje nawet solidnej informacji, jaka jest najnowsza wersja i co tak na prawdę wnosi (przypominam, że w grudniu wyszła listopadowa aktualizacja wprowadzająca OTA i w styczniu grudniowa naprawiająca błędy bo Kia Connect przestało zaczytywać dane z odometru samochodu).

Obawiam się, że prezesostwo i marketing KIA trochę zbyt optymistyczne założenia miał bo w Koreańskiej kulturze posłuszeństwo wobec przełożonych jest głęboko zakorzenione i dosyć pokrewne z szacunkiem wobec osób starszych i wyższych statusem i na pewno mieli mnóstwo "yes manów" którzy zapewniali Pana prezesa i potakiwali, że już funkcjonalność jest już prawie prawie gotowa i w zasadzie można sprzedawać i liczyć kaskę.
Awatar użytkownika
shider
Posty: 523
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Re: Aktualizacja infotainment - jest OTA wreszcie

Post autor: shider »

amilmar pisze: 05 lut 2023, 21:06 Jeśli ktoś myśli, że auto będzie cokolwiek pobierać na parkingu gdy sobie stoi cała noc z wyłączonym silnikiem to się rozczaruje. Jeśli ktoś myśli, że auto samo coś będzie instalować na postoju to się rozczaruje.
Wszystkie aktualizacje od czerwca inicjowałem przed wylaczeniem auta a całość leciala na zamknietym zaparkowanym samochodzie. Weryfikacja sum kontrolnych i instalacją pełnej aktualizacji to ok 45 minut, po których dostajesz powiadomienie w Kia Connect. Nic nadzwyczajnego i tak samo będzie się pobierać aktualizacja (kilka GB) na postoju.

Problemem może być co najwyżej szybkość transferu, bo te dwie darmowe aktualizacje były wliczone w koszcie samochodu. Następne będą płatne.

Jeśli to udostępnią to wszystko będzie się pobierać na parkingu właśnie, bo pobierana będzie nie całość a jedynie aktualizowane elementy. Poczytaj sobie odpowiedź Kia Polska z wątku o Stingrrze, którą cytowałem kilka postów wyżej.
amilmar
Posty: 77
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: Aktualizacja infotainment - jest OTA wreszcie

Post autor: amilmar »

No, ja miałem ze 3 razy sytuację gdy uruchamiałem aktualizację z pendrive i wybierałem aby się robiło na zgaszonym silniku i po około godzinie dostawałem powiadomienie że aktualizacja nieudana, a po odpaleniu auta info że sorry ale akumulator za słaby więc jednak aktualizacja nie może być zaaplikowana. Zanim ktoś coś wyskoczy - aku oczywiście w 100% sprawny, po prostu widać nie wystarczająco naładowany akurat gdy próbowałem - przejechałem się i poszło, ale to tylko potwierdza jak wiele czynników ludki z KIA muszą wziąć pod uwagę i rozwiązać.
Z resztą co ja o mocy akumulatora mówię jak to auto start stop w zimie na jeden cykl świateł we Wrocławiu nie jest w stanie nawiewu podtrzymać, a co dopiero jakieś pobieranie i aktualizacje map i firmware.

To, że Tobie się udało z pendrive nie znaczy, że OTA, które ma działać kompletnie inaczej według zapewnień, tak różowo będzie działać że na akumulatorze na postoju w parkingu podziemnym coś się będzie samo pobierać i samo instalować a Ty wejdziesz do auta które jest up to date.

To, że będziesz płacić za usługę nie znaczy że będzie pobieranie no limit bo gdyby tak miało być to by Cię z butów rachunek za taką usługę wyrwał.
Transfer danych nie tylko w samym 3G po sieci komórkowej ale z instancje CDNa z geokolokacją i load balancer na chmurze też swoje kosztuje.

Może moje lata spędzone w IT, DevOPs i ogólnie "na backendzie" powodują, że jestem pesymistycznie do tego nastawiony. Dla mnie najlepszym dowodem na to, że oni nie mają pojęcia co robią i dopiero uczą się po drodze jest fakt, że w sumie od dwóch lat to OTA wprowadzają i obiecują i ciągle nie ma po za EV 6 gdzie połowy tych bolączek nie ma bo to elektryk.

Nie rozczarujcie się po prostu i nie obiecujcie sobie za wiele - takie moje przesłanie.

PS: to co trwa 45 min jako pierwszy etap aktualizacji to jest walidacja plików źródłowych i trwa to tyle bo musi zaczytać wszystkie dane z pendrive - to nie jest przeliczanie sum kontrolnych. On tyle czasu waliduje bo inżynierowie z Kia chcieli mieć 100% pewność że dane na pendrive są kompletne i odpowiadają wzorcom, więc leci pełen skan pendrive. W OTA i różnicowych aktualizacjach tego się nie da zrobić bo paczki zawierają tylko skrawki danych, te które się różnią między "tym co jest" a "tym co ma być", stąd byłoby tylko porównywanie sum kontrolnych. Zupełnie inny proces.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2023, 22:04 przez amilmar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
shider
Posty: 523
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Re: Aktualizacja infotainment - jest OTA wreszcie

Post autor: shider »

amilmar pisze: 05 lut 2023, 21:57 Może moje lata spędzone w IT, DevOPs i ogólnie "na backendzie" powodują, że jestem pesymistycznie do tego nastawiony.
Ta sama branża co u mnie 😉 ale nie jestem co do tego takim pesymistą. Po prostu robią to po raz pierwszy i dopiero się tego uczą. Pamiętaj że samochód już teraz jest na stałe podpięty pod sieć. Okazjonalne pobieranie aktualizacji raczej nie wygeneruje takiego zużycia prądu aby był to problem dla akumulatora. Najwyżej stanie się to dopiero po jakiejś dłużej trasie gdy acu będzie miał odpowidni zapas mocy.
amilmar
Posty: 77
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: Aktualizacja infotainment - jest OTA wreszcie

Post autor: amilmar »

shider pisze: 05 lut 2023, 22:03
amilmar pisze: 05 lut 2023, 21:57 Może moje lata spędzone w IT, DevOPs i ogólnie "na backendzie" powodują, że jestem pesymistycznie do tego nastawiony.
Ta sama branża co u mnie 😉 ale nie jestem co do tego takim pesymistą. Po prostu robią to po raz pierwszy i dopiero się tego uczą. Pamiętaj że samochód już teraz jest na stałe podpięty pod sieć. Okazjonalne pobieranie aktualizacji raczej nie wygeneruje takiego zużycia prądu aby był to problem dla akumulatora. Najwyżej stanie się to dopiero po jakiejś dłużej trasie gdy acu będzie miał odpowidni zapas mocy.
Dlatego właśnie ja osobiście myślę, że proces aktualizacji będzie się generalnie odbywać podczas jazdy, a co najwyżej kończyć na parkingu. Po prostu wątpię by auto sobie stało nie wiem, tydzień i zaskoczyło jak smartfon "oho, jest update, to zacznę pobierać i se zainstaluje".
Awatar użytkownika
shider
Posty: 523
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Re: Aktualizacja infotainment - jest OTA wreszcie

Post autor: shider »

amilmar pisze: 05 lut 2023, 22:06 Dlatego właśnie ja osobiście myślę, że proces aktualizacji będzie się generalnie odbywać podczas jazdy, a co najwyżej kończyć na parkingu. Po prostu wątpię by auto sobie stało nie wiem, tydzień i zaskoczyło jak smartfon "oho, jest update, to zacznę pobierać i se zainstaluje".
Ja z kolei obstawiam bardziej parking. Auto w ruchu powoduje obniżenie transferów, auto na postoju je właśnie stabilizuje. Jeżeli samochód będzie stał w miejscu gdzie jest dobry zasieg to dane aktualizacji pobiorą się szybciej niż w ruchu. Nie dotyczy to sytuacji takich jak moja, gdzie zasięg w miejscu gdzie parkuje auto mam bardzo słaby. Szybciej sam dokonam aktualizacji via USB.

Nie ma co debatować. Przekonamy się sami co z tego będzie w przyszłości.
dam9an
Posty: 360
Rejestracja: 08 mar 2022, 19:07

Re: Aktualizacja infotainment - jest OTA wreszcie

Post autor: dam9an »

amilmar pisze: 05 lut 2023, 21:06 Ja mam podejrzenie graniczące z pewnością, że w tradycyjnych samochodach z tym OTA będzie ciężko i jeszcze dużo czasu minie zanim to zostanie wprowadzone. Może w elektrykach lub PHEV będzie tak jak w smartfonach i względnie szybko, ale obawiam się że to pieśń przyszłości.
Nie wiem czemu maja sluzyc takie domysły. Lanie wody i nic poza tym
Liquid
Posty: 92
Rejestracja: 29 paź 2021, 13:49
model samochodu: Xceed 1.5 T-GDI 7 DCT Prestige Line + PNS Cassa White

Re: Aktualizacja infotainment - jest OTA wreszcie

Post autor: Liquid »

Zainstalowałem OTA kilkanaście tygodni temu. Pojawiały się w międzyczasie aktualizacje systemowe ale nie instalowały się przez OTA i nie instalują się do dziś. Niedawno zauważyłem że jest możliwość zaznaczenia automatycznej aktualizacji w opcjach. Zaznaczyłem. W dniu wczorajszym w Aplikacji Kia Connect pojawiło mi się powiadomienie: "[Zakończone powodzeniem] Zakończono bezprzewodową aktualizację nawigacji. Sprawdź szczegóły aktualizacji". Mapy zaktualizowały się automatycznie bez żadnej ingerencji użytkownika.
amilmar
Posty: 77
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: Aktualizacja infotainment - jest OTA wreszcie

Post autor: amilmar »

To jesteś chyba pierwszą osobą która raportuje, że działa w aucie innym niż EV6. Jeśli faktycznie cały update odbył się zdalnie to wtedy wychodzi na to ze faktycznie moje wypociny to bez sensu lanie wody.

Pokażesz zdjęcia z wersji nawigacji, firmware i map? Ciekawi mnie czy są takie same czy może różnią się wersją.

Jeśli OTA, wprowadzone w listopadzie 2022, dopiero w okolicach 6 lutego 2023 wypchnęło aktualizację map (ciekawe co z firmware, bo były 2 aktualizacje po drodze, grudniowa i styczniowa), które zostały opublikowane 7 grudnia, to niezła obsuwa - cały grudzień i styczeń przeleciały.

Działa Ci odometr / przebieg w Kia Connect czy zaaplikowało Ci tą wersję firmware co zepsuła połaczenie z appką Kia Connect?
Liquid
Posty: 92
Rejestracja: 29 paź 2021, 13:49
model samochodu: Xceed 1.5 T-GDI 7 DCT Prestige Line + PNS Cassa White

Re: Aktualizacja infotainment - jest OTA wreszcie

Post autor: Liquid »

amilmar pisze: 06 lut 2023, 10:41 Pokażesz zdjęcia z wersji nawigacji, firmware i map? Ciekawi mnie czy są takie same czy może różnią się wersją.
amilmar pisze: 06 lut 2023, 10:41 Działa Ci odometr / przebieg w Kia Connect czy zaaplikowało Ci tą wersję firmware co zepsuła połaczenie z appką Kia Connect?
Na razie działa, nic się nie zmieniło w aplikacji.
Załączniki
Screenshot_2023-02-06-08-31-18-046_com.kia.connect.eu.jpg
IMG_20230206_173846.jpg
IMG_20230206_174018.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”