Wersja XCEED M - poziom ciśnienia w oponach

forum użytkowników modelu Kia XCeed
bulgar71
Posty: 19
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:45
model samochodu: XCEED 1.5 160KM

Wersja XCEED M - poziom ciśnienia w oponach

Post autor: bulgar71 »

Witam forumowiczów.
Mam wersje M Xceed 1.5
Zastanawia mnie pojawiający się komunikat poziomu ciśnienia w oponach.
Czy wersja M posiada czujniki ciśnienia w oponach?
Jeśli nie to zatem skąd taki komunikat?
Aviator
Posty: 148
Rejestracja: 20 mar 2022, 20:45

Re: Wersja XCEED M - poziom ciśnienia w oponach

Post autor: Aviator »

bulgar71 pisze: 11 lis 2022, 20:40 Witam forumowiczów.
Mam wersje M Xceed 1.5
Zastanawia mnie pojawiający się komunikat poziomu ciśnienia w oponach.
Czy wersja M posiada czujniki ciśnienia w oponach?
Jeśli nie to zatem skąd taki komunikat?
Z czujnika ABS.
Blues Brothers
Posty: 480
Rejestracja: 22 lis 2021, 22:20

Re: Wersja XCEED M - poziom ciśnienia w oponach

Post autor: Blues Brothers »

Wersja M nie posiada czujników TPMS. Wartość jest brana z ABSu. Temperatura spada, ciśnienie też. Dopompuj.
Lunar GT
Posty: 1136
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wersja XCEED M - poziom ciśnienia w oponach

Post autor: Lunar GT »

Coś dla wyjaśnienia.

"Z ABS i ESP, czyli niedokładnie
Odmienny sposób monitorowania ciśnienia powietrza w oponach oferuje TPMS oparty o tzw. metodę pośrednią. W odróżnieniu od informacji pozyskiwanych przez moduły do kontroli ciśnienia używane w metodzie bezpośredniej, są one zbierane na podstawie impulsów, dostarczanych przez dwa układy: ABS i ESP. Jak to działa? W metodzie pośredniej liczone są obroty kół – chodzi o to, że koło z niższym ciśnieniem powietrza od wymaganego ma mniejszą średnicę, a zatem obraca się szybciej od pozostałych. Różnicę tę wykrywa system ABS, nie podając jednak dokładnego odczytu nieprawidłowego ciśnienia powietrza w oponie. Kolejnym minusem metody pośredniej jest znaczne opóźnienie w działaniu, na skutek czego kierujący nie jest bezpośrednio informowany o problemach z ciśnieniem powietrza w oponach."
Blues Brothers
Posty: 480
Rejestracja: 22 lis 2021, 22:20

Re: Wersja XCEED M - poziom ciśnienia w oponach

Post autor: Blues Brothers »

To są plusy dodatnie😉TPMS
Teraz kilka minusów.
Duży koszt
Nie są wieczne , ok 7lat
Czasami po zmianie kół nie widzi ich system
Wymiana opon obarczona ryzykiem uszkodzenia czujników
Drugi zestaw kół - drugi zestaw czujników.

A problem ten sam😁 spadek temperatury = spadek ciśnienia.
Po poprzednim aucie z czujnikami, z radością powitałem ich brak😁 w mojej kijance
bulgar71
Posty: 19
Rejestracja: 25 lip 2021, 19:45
model samochodu: XCEED 1.5 160KM

Re: Wersja XCEED M - poziom ciśnienia w oponach

Post autor: bulgar71 »

Dziękuję za wyjaśnienia
saron22
Posty: 631
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Wersja XCEED M - poziom ciśnienia w oponach

Post autor: saron22 »

Co za czasy…
Kierowcy zamiast najpierw sprawdzić ciśnienie w oponach i ustawić je zgodnie z naklejką na ktorej jest wyraźnie napisane jakie ma być ciśnienie to piszą tematy na forum buahahaahahha
Może jednak to, że producenci piszą w instrukcjach obsługi samochodów aby nie pić wody z akumulatora jednak nie jest takie głupie i pozbawione sensu?
Orin
Posty: 226
Rejestracja: 14 sty 2020, 00:23
model samochodu: Kia Niro HEV

Re: Wersja XCEED M - poziom ciśnienia w oponach

Post autor: Orin »

Blues Brothers pisze: 12 lis 2022, 09:37 To są plusy dodatnie😉TPMS
Teraz kilka minusów.
Duży koszt
Nie są wieczne , ok 7lat
Czasami po zmianie kół nie widzi ich system
Wymiana opon obarczona ryzykiem uszkodzenia czujników
Drugi zestaw kół - drugi zestaw czujników.

A problem ten sam😁 spadek temperatury = spadek ciśnienia.
Po poprzednim aucie z czujnikami, z radością powitałem ich brak😁 w mojej kijance
A istotnym minusem wskazań opartych na ABS w przypadku spadku temperatury przy tak samo napompowanych oponach jest to, że system nie zasygnalizuje zbyt niskiego ciśnienia, ponieważ średnica wszystkich kół zmniejszy się w takim samym stopniu. I to jest dopiero wada!
MarRa
Posty: 280
Rejestracja: 27 kwie 2022, 20:42
model samochodu: Kia Ceed, Kia Stonic

Re: Wersja XCEED M - poziom ciśnienia w oponach

Post autor: MarRa »

Chyba nie jest do końca tak jak piszesz, bo system kontroli przez ABS nie bada ciśnienia porównując obrót jednego koła względem innego, ale obrót każdego koła względem wzorca przypisanego dla tego koła po dokonaniu kalibracji ( po wciśnięciu przycisku "set" system najpierw kalibruje sobie na początkowym odcinku wzorzec i potem do tego wzorca porównuje obrót koła podczas dalszej jazdy).
Tak mi się wydaje, ale pewności nie mam😉.
Poza tym ja osobiście uważam ten system za zbędny i gdyby była taka możliwość to bym go wyłączył, jak niektórzy robią że start&stop.
W Stonicu mam z tym trochę problemów. Na letnich oponach wariuje, a na zimówkach jest ok.
Pi_
Posty: 91
Rejestracja: 23 kwie 2022, 15:34
model samochodu: Obecnie:
Ceed III FL Kombi M 1.5 T-GDI 160KM 6MT Lunar Silver

Ostatnio:
Ceed II HB 1,4 CRDi '14

Dużo wcześniej wiele aut temu:
Ceed I HB 1,6 CRDi '08
Ceed I FL HB 1,6 CRDi '11

Pomiędzy Ceed-ami:
Fabia I 1,4 TDI '08, Astra II 1,6 '08, Fabia II 1,6 TDI '12, Octavia II FL 1,6 TDI '12, Fabia III 1,4 TDI '16, Octavia III 1,6 TDI '16.

Dawno temu:
Fiat 126p '99, Audi 80 B2 FL 1,6 '86, Mercedes 124 230E '86, Audi 80 B3 1,6D '89, Mercedes 190 2,0D '88, Ford Mondeo 2.0 '95, Kia Clarus 2.0 '00, Opel Corsa C 1,3 cdti,

Re: Wersja XCEED M - poziom ciśnienia w oponach

Post autor: Pi_ »

MarRa pisze: 17 lis 2022, 22:25 Chyba nie jest do końca tak jak piszesz, bo system kontroli przez ABS nie bada ciśnienia porównując obrót jednego koła względem innego, ale obrót każdego koła względem wzorca przypisanego dla tego koła po dokonaniu kalibracji ( po wciśnięciu przycisku "set" system najpierw kalibruje sobie na początkowym odcinku wzorzec i potem do tego wzorca porównuje obrót koła podczas dalszej jazdy).
Tak mi się wydaje, ale pewności nie mam😉.
Poza tym ja osobiście uważam ten system za zbędny i gdyby była taka możliwość to bym go wyłączył, jak niektórzy robią że start&stop.
W Stonicu mam z tym trochę problemów. Na letnich oponach wariuje, a na zimówkach jest ok.
System porównuje do wzorca, dlatego ważne jest, aby po każdej korekcie ciśnienia zaprogramować nowy wzorzec.
Jak to zrobić wyjaśnia instrukcja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”