Przegląd - 15tys

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
fuTer
Posty: 207
Rejestracja: 28 maja 2022, 00:06
model samochodu: Kia Sportage V L 1.6 150km, manual

Re: Przegląd - 15tys

Post autor: fuTer »

Ja mam trzy typy. Motul, Liqui Moly i Millers. Po rozmowie z zaprzyjaźnionym mechanikiem chyba wybiorę Millersa, gdyż on jest w 100% syntetykiem. Pozostałe dwa ponoć nie do końca, w badania laboratoryjne nie wchodziłem, swój komentarz opieram na rozmowie z nim. Ważne tylko aby spełniał parametry podane w instrukcji. Śmieszy mnie to że 5l oleju powyższych producentów kosztuje około 200zł. Po rozmowie z aso i przeliczeniu wychodzi że ich Total Quartz lany w wielkiej beczki kosztuje około 460zł. Paranoja. Biore swój olej za 200zł, przegląd i wymiana 367zł. Razem niecałe 600zł. Serwis woła 800zł.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2023, 10:56 przez fuTer, łącznie zmieniany 1 raz.
jaskier
Posty: 314
Rejestracja: 18 paź 2022, 11:04
model samochodu: sportage v mhev 180 BL AE+

Re: Przegląd - 15tys

Post autor: jaskier »

fuTer pisze: 09 sty 2023, 20:35 Gdańsk, serwis X- cena przeglądu 800zł, jak masz swój olej, to wydatek 367zł. Serwis Y- cena przeglądu 920zł, jak masz swój olej to wydatek 477zł. Z racji zniżek w Intercars ( jak coś pisać priv) zamierzam sam kupić olej. Po doświadczeniach z poprzednich aut dobrze wspominam Motul. Ktoś już lał ten olej do swojego auta? Jak coś proszę o link albo nazwę zgodną z tym parametrem do za***nego GPF.
a podasz nazwy serwisów? myślę że ukrywanie nazw serwisów nie ma większego sensu a może pomóc innym forumowiczom ;)
fuTer
Posty: 207
Rejestracja: 28 maja 2022, 00:06
model samochodu: Kia Sportage V L 1.6 150km, manual

Re: Przegląd - 15tys

Post autor: fuTer »

Gdańsk Kartuska 800zł za całość, Gdańsk Uczniowska 920zł za całość. W jednym i drugim można swój olej przywieźć.
dario37
Posty: 338
Rejestracja: 10 mar 2022, 22:12
model samochodu: Kia Sportage mHEV 180 KM BL FWD,7 DCT,EXG,AEB.AE +
Lokalizacja: Ohlau

Re: Przegląd - 15tys

Post autor: dario37 »

fuTer pisze: 11 sty 2023, 10:58 Gdańsk Kartuska 800zł za całość, Gdańsk Uczniowska 920zł za całość. W jednym i drugim można swój olej przywieźć.
Nie ma znaczenia który serwis.Wszystkie mat.eksploatacyjne mogą być Twoje pod warunkiem,że spełniają normy producenta.
jaskier
Posty: 314
Rejestracja: 18 paź 2022, 11:04
model samochodu: sportage v mhev 180 BL AE+

Re: Przegląd - 15tys

Post autor: jaskier »

wiadomo ale cena końcowa i tak może się różnić. Na Kartuskiej widzę spoko cena, za wypalenie gpf też nie kasowali więc nie są pijawkami :D
fuTer
Posty: 207
Rejestracja: 28 maja 2022, 00:06
model samochodu: Kia Sportage V L 1.6 150km, manual

Re: Przegląd - 15tys

Post autor: fuTer »

Jaki olej lejecie na wymianie? 5w30 czy 0w20. Instrukcja podaje że 5w30 do aut eksploatowanych na terenie bliskiego wschodu, w pozostałych krajach 0w20. Dwa serwisy informują że leją 5w30, na zadane przeze mnie pytanie dlaczego nie 0w20 odpowiedzi nie uzyskałem. Natomiast po korespondencji z Millers Polska polecamy olej do tego auta: https://allegro.pl/oferta/millers-oils- ... 2378344223
sztyk
Posty: 70
Rejestracja: 17 mar 2022, 18:46
model samochodu: KIA SPORTAGE V 1.6 T-GDI (180) MHEV 7DCT, L + AEB, FWD

Re: Przegląd - 15tys

Post autor: sztyk »

Ciekawy artykuł.
https://spidersweb.pl/autoblog/jaki-olej-0w20-czy-5w30/

Moim zdaniem na bliskim wschodzie leją 5w30 bo tam nie ma wyśrubowanych norm emisji spalin.

Wg artykułu oleje 0w20 szybko zaczynają się spalać w silniku, a może to właśnie powoduje problemy z GPF.
marekc
Posty: 48
Rejestracja: 01 lis 2022, 16:21
model samochodu: Xceed

Re: Przegląd - 15tys

Post autor: marekc »

Przejechałem od nowości 3tys km , niby na dotarciu może trochę palić olej. Na bagnecie nie ubyło. W pracy mamy kilkanaście samochodów różnych marek. We wszystkich nowych pojazdach gdzie są zamontowane najnowsze silniki, jest wymóg stosowania oleju 0W20. Największy przebieg to 80 tys km, z silnikiem nic złego się nie dzieje, oleju nie pali . Niektóre najnowsze silniki wymagają nawet 0W16.Czytałem trochę na temat konstrukcji nowych silników, stosowanie olejów o niższej gęstości to być może też wymogi ekologiczne, ale przede wszystkim silniki te są bardziej spasowane i podczas rozruchu na zimnym silniku taki olej szybciej dociera i smaruje elementy. Przy zastosowaniu gęściejszego oleju występuje ryzyko, że film olejowy pomiędzy współpracującymi elementami będzie za mały i smarowanie będzie niewystarczające. Podobne opinie były, że to woda a nie olej jak wprowadzano np. W30.
dario37
Posty: 338
Rejestracja: 10 mar 2022, 22:12
model samochodu: Kia Sportage mHEV 180 KM BL FWD,7 DCT,EXG,AEB.AE +
Lokalizacja: Ohlau

Re: Przegląd - 15tys

Post autor: dario37 »

Bo to prawda,że woda nie olej.
zbigniew312
Posty: 91
Rejestracja: 06 lut 2022, 17:38
model samochodu: Sportage _150 KM MHEW_7 DCT

Re: Przegląd - 15tys

Post autor: zbigniew312 »

marekc pisze: 13 sty 2023, 14:06 Przejechałem od nowości 3tys km , niby na dotarciu może trochę palić olej. Na bagnecie nie ubyło. W pracy mamy kilkanaście samochodów różnych marek. We wszystkich nowych pojazdach gdzie są zamontowane najnowsze silniki, jest wymóg stosowania oleju 0W20. Największy przebieg to 80 tys km, z silnikiem nic złego się nie dzieje, oleju nie pali . Niektóre najnowsze silniki wymagają nawet 0W16.Czytałem trochę na temat konstrukcji nowych silników, stosowanie olejów o niższej gęstości to być może też wymogi ekologiczne, ale przede wszystkim silniki te są bardziej spasowane i podczas rozruchu na zimnym silniku taki olej szybciej dociera i smaruje elementy. Przy zastosowaniu gęściejszego oleju występuje ryzyko, że film olejowy pomiędzy współpracującymi elementami będzie za mały i smarowanie będzie niewystarczające. Podobne opinie były, że to woda a nie olej jak wprowadzano np. W30.
Jeżdziłęm Fordami ecoboost , dwa mondeo i ostani CMAX.Olej 0W20 , przegiegi mondeo po 120 tyś , wymiana co 20 tyś zero problemów ale dolewka konieczna oleju na 20 tyś to 1 litr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”