Dziwne trzeszczenie z okolic podszybia

forum użytkowników modelu ProCeed
GoldenMat
Posty: 32
Rejestracja: 24 wrz 2022, 12:24
model samochodu: Kia Proceed GT 1.6

Dziwne trzeszczenie z okolic podszybia

Post autor: GoldenMat »

Dobry wieczór, Chciałbym zwrócić się z prosba o pomoc w ustaleniu przyczyny pojawienia sie dźwięków (delikatne "stuki i cos jakby trzeszczenie) dobiegajace ze strony przedniej szyby od strony kierowcy. Dwa dnia temu przegadalem ze znajoma w aucie ponad 2h, pijac kawy z kubka. Mielismy delikatnie uchylone szyby boczne, jednak szyby w aucie mocno zaparowaly. Po okolo 2h wlaczylem silnik i klime. Po ok 5 min para zniknela. Wracając do domu, po przejechaniu ok 20km, z prawej strony przedniej szyby zacząło dobiegac cos jakby trzeszczenie. Bylo to slyszalne nawet pomimo wl. radia. Trzeszczenie utrzymywalo sie az do dotarcia do celu (~40km). Po zaparkowaniu jeszcze raz zamknalem szybe pasazera i podociskalem slupek od strony pasazera. Na drugi dzien zrobilem jazde testowa i problem zniknął. Następnilego dnia rano jechalem z Krakowa do Konina. Zadnych trzaskow podczas trasy. Na miejscu podczas jazdy zaczalem slyszec podobne trzeszczenie i jakby delikatne stukanie z przedniej szyby, tym razem od strony kierowcy (wydaje mi sie, ze podszybie). Zeby nie przedluzac tego i tak juz dlugiego wpisu - to trzeszczenie sie utrzymuje od tamtego czasu. Nasila sie przy, o dziwo, skrecaniu i co mniej dziwne, nierównościach. Macie moze pomysl co to moze powodowac? Czy moze to miec zwiazek z tym, ze szyby tak mocno zaparowaly? Strasznie dziwne wydaje mi sie to, ze te dzwieki najpierw pojawily sie z prawej strony i na druci dzien zniknely. Po czym po kilkunastu godz. problem wrocil ale po przeciwnej stronie szyby.


P.S. Pozniej juz zadne dociskanie szyby, slupkow czy innych elementow nie pomoglo

Dotyczy - KIA Proceed GT, z podgrzewana szyba przednia.

W srode mam wizyte w serwisie ale moze macie jakies sugestie co to moze byc?

Z gory dzieki za pomoc
Fahrenheit
Posty: 57
Rejestracja: 19 lut 2019, 12:37
model samochodu: Proceed GT
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne trzeszczenie z okolic podszybia

Post autor: Fahrenheit »

Sprawdzałeś ten wątek?

viewtopic.php?t=3932&start=20

Był też ten temat w "wielkim" wątku usterek Proceeda. Chodzilo o kostkę która podczas jazdy udeża o elementy obok.
download/file.php?id=1213&mode=view

Ktoś miał też podobną przygodę z generatorem dźwięku, tego od trybu sport. Dziwnie pierdział.
GoldenMat
Posty: 32
Rejestracja: 24 wrz 2022, 12:24
model samochodu: Kia Proceed GT 1.6

Re: Dziwne trzeszczenie z okolic podszybia

Post autor: GoldenMat »

Dzieki za odpowiedź. Podsune ten temat z kostka w srode w serwisie. Choc wydaje mi się, że to jednak inna przyczyna 🤔 Ten dzwiek dobiega jakby z podsufitki od strony kierowcy. Dokładnie tam gdzie konczy sie szyba przednia. A przynajmniej tak mi się wydaje.

Poprosilem tez dziewczyne o probe zlokalizowania zrodla trzaskow/pykakania, wskazala podobne miejsce.

Czy myslisz/myslicie, ze po takim czasie zawilgocenie wnetrza moglo to spowodowac? Ja jestem zielony w takich sprawach zupełnie.😔😮‍💨
Marek3003
Posty: 579
Rejestracja: 06 paź 2020, 10:52
model samochodu: ProCeed GT 1.6 T-GDI 6MT 2020
Lokalizacja: POMORSKIE

Re: Dziwne trzeszczenie z okolic podszybia

Post autor: Marek3003 »

Myśle, że o zawilgoceniu nie może być mowy. Sprawdź czy przypadkiem nie masz okularów w schowku przy lusterku. Był taki przypadek opisany. Potrafiły trzeszczeć i hałasować dziwnie. Jak nie to ….
https://allegro.pl/oferta/bitoplast-tap ... 9084671866
GoldenMat
Posty: 32
Rejestracja: 24 wrz 2022, 12:24
model samochodu: Kia Proceed GT 1.6

Re: Dziwne trzeszczenie z okolic podszybia

Post autor: GoldenMat »

Dzieki Marek.

Tej pary sie w prawdzie sporo zebralo ale no tez mi sie wydaje, ze to malo prawdopodobne. Tym bardziej, ze temp na zewnatrz +7, a problem pojawil sie najpierw po jednej stronie zeby po kolejnych ~500km przeniesc sie na przeciwna strone, ta od strony kierowcy.

Dziękuję za link. Może jutro w ASO cos wymysla.

Co do okularów, zawsze je tam trzymalem i ten problem nie wystepowal. Wyjme je jednak teraz na czas jazdy, choc te trzaski raczej wygladaja mi na cos innego (o dziwo potrafi tez "pyknac" gdy auto stoi na wolnych obrotach. Najmocniej slyszalne jest to na nierownosciach przy predkosciach rzedu 60km+ oraz podczas skretow.
GoldenMat
Posty: 32
Rejestracja: 24 wrz 2022, 12:24
model samochodu: Kia Proceed GT 1.6

Re: Dziwne trzeszczenie z okolic podszybia

Post autor: GoldenMat »

Hej,

W ASO powiedzieli mi, ze to prawdopodobnie zużyte uszczelki w szyberdachu. Dla mnie to dziwne bo dzwiek dobiega z innego miejsca. A tak przynajmniej mi się wydaje. :p
Czy ktos z posiadaczy procka ze szklanym dachem rowniez mial podobny problem?
przmk
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2023, 21:23
model samochodu: Kia Ceed III

Re: Dziwne trzeszczenie z okolic podszybia

Post autor: przmk »

Temat stary, ale się wypowiem. :)
Podejrzewam że to trzeszczenie z okolic podszybia może podchodzić z... podszybia (tego od strony komory silnika).
Obserwuję u siebie (w Ceed '20) podobne do opisywanych dźwięki. Łączę je z brudem, pyłem, piaskiem, liśćmi, które gromadzą się na tym podszybiu lub wchodzą pod szybę (pomiędzy szybę a podszybie). W szczególności jesienią ten dźwięk się pojawia - gdy przez dłuższy czas nie pada, a na auto spada dużo różnych elementów z drzew. Po zimie (gdy zapewne woda z topniejącego śniegu i lodu) oczyszcza lub powoduje namoknięcie/zgnicie tego "dziadostwa" po tych dźwiękach nie ma już śladu.
Jeśli moja teoria jest prawdziwa, to teoretycznie jazda po intensywnym deszczu lub po wizycie w myjni (po obfitym podlaniu okolic podszybia) powinna przynajmniej chwilowo wyciszyć problem.
Jesienią (ale nie tylko) na podszybiu lubi zaplątać się sporo liści, które łodyżkami na delikatnych nierównościach potrafią w niego irytująco stukać (jakieś to podszybie takie cienkie i badziewne jest, że tak przenosi takie dźwięki). Wiele razy po szybkim oczyszczeniu podszybia z zewnątrz stuki ustawały.
Ciekawe czy ktoś jeszcze ma podobne obserwacje w zakresie stuków podszybia? :)

Doklejam jeszcze ciekawy, podobny wątek z modelu Rio, który może się okazać przydatny w kwestii podszybia:
viewtopic.php?p=76785&hilit=podszybie#p76785

A jeśli chodzi o schowek na okulary, to on niestety przy przyspieszaniu lubi na chwilę wpadać w wibracje i brzęczeć. Nawet gdy jest pusty. :/
Problem częściowo rozwiązałem przyklejając we wnętrzu pasek samoprzylepnej, grubej i elastycznej pianki wygłuszającej, który powoduje, że schowek po złożeniu jest ciaśniej osadzony w swoim gnieździe. Ale wciąż (co prawda cichsze) brzęczenie potrafi się z niego wydobywać. Pewnie jeszcze coś spróbuję tam dokleić, by jeszcze lepiej go tam przyblokować i wytłumić...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia ProCeed”