Raport spalania Kia Sportage V.

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
MARCO46
Posty: 284
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: Raport spalania Kia Sportage V.

Post autor: MARCO46 »

Od kilku dni mam nowe auto więc testuję, ustawiam i bardziej lub mniej się dziwię, nie rozumiem, cieszę, itd.
Trasa miała być identyczna w obie strony ale wyszło jak wyszło. Ale po kolei. Za każdym razem oczywiście tankowanie do pierwszego odbicia. Spokojne podjechanie do dystrybutora i odczekanie chwili po otwarciu wlewu.

1) najpierw jazdy samemu wokół komina 5-10-15 km; tryb eco, start/stop raczej aktywny, jazda dziadkowa bo auto nowe; pokonany dystans od zatankowania 168,5 km, wlane 9,66 czyli z kalkulatora wyszło 5,73l (!) - co ciekawe komputer pokazywał 6,4; wynik moim zdaniem super

2) osoba dorosła + nastolatek, porywy wiatru, eco (żeglowanie) + start / stop, odcinkowo klima, radio non stop; jazda spokojna przepisowa + 10/15 km/h ;) trasa ze wschodnich obrzeży Poznania - Kórnik - Śrem - Dolsk - Gostyń - Rawicz - Żmigród - Prusice - Trzebnica; zatankowano 10,25, dystans 149 - z kalkulatora 6,88.....na wyświetlaczu 5,8; tu niemiłe zaskoczenie bo spodziewałem się wyniku koło 6,0 skoro było to żeglowanie, jazda po części przez miasteczka po części obwodnice, itd.

3) powrót Trzebnica - obrzeża Poznania; jakieś 25-30 km dojazdu/zjazdu krajówką a tak trasa s5/a2; bez wiatru; tryb sport, tempomat 125 km/h; wlano 10,75, dystans 180,6 - spalanie z kalkulatora 5,95 (!), a wg kompa 6,2; radio non stop, bez klimy

Wniosek po takim dniu to nie warto jechać na trasie i zawalać gpf-a na eco tylko lecieć sobie spokojnie na sporcie. No bo jak to inaczej odczytać? Te kolejne odpalenia auta, przyspieszania po żeglowaniu, itp. chyba powodują wyższe spalanie.

Teraz jeszcze inne spostrzeżenia / pytania (może ktoś odpowie) :
- zauważyłem, że na zimnym przy włączeniu wstecznego biegu z trybu P autem szarpnie - choć nie zawsze; też tak macie?
- gdy cofnę, przechodzę z R na D i chcę to zrobić tak sekwencyjnie tj. R-N-D to przy delikatnym ruchu pokrętłem od razu wskakuje mi D; dobrze czy źle?
- w trybie eco i neutral gdy przejdę z automatu na manetki to potem gdybym na jakimś biegu chciał przeciągnąć auto skrzynia sama przejdzie w tryb automatu; na sport nie wraca nawet gdybym włączył 7 bieg i jechał tak 10 km - przechodzi w trakcie jazdy na automat gdy dużym pokrętłem zrobię na D; tak powinno być? mogę tak robić?
- próbowałem ustawić ograniczenie prędkości tj. by auto zwalniało - nie wiem jak to do końca działa bo to udało mi się tylko odpalić na s5 (pokazywały mi się strzałki w górę lub w dół) ale to robiłem jakoś "przypadkowo" więc pewnie myliłem kolejność działań
- czujniki parkowania działają z opóźnieniem, b.mała czułość, a boki praktycznie nie łapią; potrafią się też same załączyć na postoju (?)
- czy kąt działania spryskiwacza można ustawić ? prawa strona sika mi w 40% tak, że obija się to o maskę silnika i nie leci w ogóle na szybę

No to tyle.
Dobrej nocy Panie i Panowie.
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Raport spalania Kia Sportage V.

Post autor: nagdob »

MARCO46 pisze: 13 maja 2023, 22:06 ...
- zauważyłem, że na zimnym przy włączeniu wstecznego biegu z trybu P autem szarpnie - choć nie zawsze; też tak macie?
...
- czy kąt działania spryskiwacza można ustawić ? prawa strona sika mi w 40% tak, że obija się to o maskę silnika i nie leci w ogóle na szybę

No to tyle.
Dobrej nocy Panie i Panowie.
- na zimnym raczej nie zauważyłem, ale bardzo rzadko zdarzyło się lekkie szarpnięcie, be żadnych zgrzytów czy coś takiego.
- kąta nie można ustawić. Przerabiałem ten temat przy okazji pierwszego przeglądu bo mi się wydaje, że spryskiwacz kierowcy daje ciut niżej niż pasażera. Robiliśmy z diagnostą różne próby na innych egzemplarzach i w zasadzie było tak samo. Ale szyba czyszczona jest ok. nawet przy wyższych prędkościach więc odpuściłem.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
patrykk
Posty: 184
Rejestracja: 03 sty 2023, 09:13
model samochodu: Kia Sportage BL + AEB 150KM 7DCT MHEV

Re: Raport spalania Kia Sportage V.

Post autor: patrykk »

MARCO46 pisze: 13 maja 2023, 22:06 - zauważyłem, że na zimnym przy włączeniu wstecznego biegu z trybu P autem szarpnie - choć nie zawsze; też tak macie?
czasem ale to wynika raczej z tego jak się akurat zablokuje skrzynia podczas gaszenia silnika, zawsze trzymam hamulec nożny podczas gaszenia silnika aż zaciągnie się ręczny, szarpnie najczęściej podczas startu w momencie kiedy wyłączałem silnik i puszciłem hamulec zanim ręczny się zaciągnął i auto przenosi ciężar na silnik/skrzynie
MARCO46 pisze: 13 maja 2023, 22:06 - gdy cofnę, przechodzę z R na D i chcę to zrobić tak sekwencyjnie tj. R-N-D to przy delikatnym ruchu pokrętłem od razu wskakuje mi D; dobrze czy źle?
u mnie zawsze wymaga to dwukliku - dwa przeskoki w prawo albo dwa przeskoki w lewo, może w wersji 2023 zrobili na 1 klik ?
MARCO46 pisze: 13 maja 2023, 22:06 - w trybie eco i neutral gdy przejdę z automatu na manetki to potem gdybym na jakimś biegu chciał przeciągnąć auto skrzynia sama przejdzie w tryb automatu; na sport nie wraca nawet gdybym włączył 7 bieg i jechał tak 10 km - przechodzi w trakcie jazdy na automat gdy dużym pokrętłem zrobię na D; tak powinno być? mogę tak robić?
przytrzymaj prawą łopatkę aby wrócił do trybu automatu, reszta jest ok
MARCO46 pisze: 13 maja 2023, 22:06 - próbowałem ustawić ograniczenie prędkości tj. by auto zwalniało - nie wiem jak to do końca działa bo to udało mi się tylko
odpalić na s5 (pokazywały mi się strzałki w górę lub w dół) ale to robiłem jakoś "przypadkowo" więc pewnie myliłem kolejność działań
tempomat musi podpowiadać zmianę ograniczenia poprzez strzałkę w górę lub w dół - wtedy zatwierdzasz to na kierownicy przesuwając suwak tempomatu w górę lub w dół, zależy to mocno od nawigacji, bo potrafi wjechać w teren zabudowany 90km/h i po chwili zaproponować zmianę ograniczenia n 50 km/h pokazując strzałkę w dół, więc zaczynasz zwalniać będąc już kilkaset metrów w zabudowanym, niestety tempomat nie przewiduje zmniejszenia prędkości przed ograniczeniem
MARCO46
Posty: 284
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: Raport spalania Kia Sportage V.

Post autor: MARCO46 »

MARCO46 pisze: 13 maja 2023, 22:06 - gdy cofnę, przechodzę z R na D i chcę to zrobić tak sekwencyjnie tj. R-N-D to przy delikatnym ruchu pokrętłem od razu wskakuje mi D; dobrze czy źle?
u mnie zawsze wymaga to dwukliku - dwa przeskoki w prawo albo dwa przeskoki w lewo, może w wersji 2023 zrobili na 1 klik ?

Raz jeszcze dziękuję za informację.
Chyba nie zrobili na 1 klik. Staram się to zrobić wolno, sekwencyjnie tylko nie zawsze się uda.
A co myślisz o spalaniu?
Wg. mnie extra - choć jak pisałem spodziewałem się trochę mniej na eco+żeglowanie+spokojna jazda od miejscowości do miejscowości.

Serwus!
patrykk
Posty: 184
Rejestracja: 03 sty 2023, 09:13
model samochodu: Kia Sportage BL + AEB 150KM 7DCT MHEV

Re: Raport spalania Kia Sportage V.

Post autor: patrykk »

Da sie zejsc nizej :-) ale to jazda miedzy wioskami, omijałem korki. Predkosc do 80km/h i dużo żeglowania. Faktem jest, że wymaga to nauki i wprawy. Zazwyczaj wyjezdzam z wioski, przyspieszenie do 80-90 km/h I odpowiednio przed terenem zabudowanym puszczałem gaz aby sam wytracil predkosc. Chyba bardziej z nudów sie bawiłem aby zobaczyć ile można zejsc. 2 dorosłe + dziecko
Załączniki
received_235637992408022.jpeg
MARCO46
Posty: 284
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: Raport spalania Kia Sportage V.

Post autor: MARCO46 »

Cisza na forum to wrzucam coś z dziś ; krótki wyjazd z synem na mecz.
"Trasa" Swarzędz - Kleszczewo - Środa Wielkopolska.
Ruch mały, bez deszczu i wiatru.

Tam tryb eco+żeglowanie; powrót sport.
Jazda do 70 km/h + przepisowo w miejscowościach.

Zdjęcia i spalania wg komputera poniżej.
Taka mała różnica to dla mnie to kolejny argument za jazdą na sport.


Wrzucajcie co macie bo forum zamiera :)
Załączniki
IMG_20230520_122354_resized_20230520_122646607.jpg
IMG_20230520_084559_resized_20230520_122647035.jpg
Kasztelan
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2023, 19:36
model samochodu: KIA SPORTAGE V 1,6 TGDI MHEV 7DCT

Re: Raport spalania Kia Sportage V.

Post autor: Kasztelan »

@MARCO46, przy tak małym przebiegu, nie przesadzałbym z tym trybem Sport. Auto masz raptem na "dotarciu". Ale oczywiście, to Twój wybór :)
MARCO46
Posty: 284
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: Raport spalania Kia Sportage V.

Post autor: MARCO46 »

Kasztelan pisze: 21 maja 2023, 10:52 @MARCO46, przy tak małym przebiegu, nie przesadzałbym z tym trybem Sport. Auto masz raptem na "dotarciu". Ale oczywiście, to Twój wybór :)
ale w trybie sport "nie zamykam" obrotomierza - jadę bardzo spokojnie, często na tempomacie
dlaczego mam go zamulać na eco? skoro różnica w 2 strony między eco / sport wynosi śmieszne dziesiąte części litra to chyba dowód na to , że nie katuję auta
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Raport spalania Kia Sportage V.

Post autor: nagdob »

Aż się rano zatrzymałem żeby zrobić zdjęcie przy "okrągłym" przebiegu. ;)
Załączniki
22222 km.jpg
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
MARCO46
Posty: 284
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: Raport spalania Kia Sportage V.

Post autor: MARCO46 »

nagdob pisze: 23 maja 2023, 07:51 Aż się rano zatrzymałem żeby zrobić zdjęcie przy "okrągłym" przebiegu. ;)
cześć,
wynik spalania przy założeniu , że dobrze wskazuje myślę , że bardzo pozytywny
oczywiście można się bawić w statystyki ile miasta?, czy duże korki?, ile trasy? jakie prędkości? itd. - ale nie dajmy się zwariować

inni też coś wrzucą?
wątek fajny ale mało co się w nim dzieje - może po weekendzie będzie kilka raportów z wyjazdu na działkę? ;) :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”