Tylne amortyzatory + odboje CARENS 4

forum użytkowników Kia Carens
Pharus
Posty: 2
Rejestracja: 22 lip 2022, 16:53
model samochodu: KIA CARENS

Tylne amortyzatory + odboje CARENS 4

Post autor: Pharus »

Cześć, chciałbym podzielić się moim ostatnim doświadczeniem naprawy.
Ostatnio w moim Carensie wylały się tylne amortyzatory i rozpadły odboje. Problem typowy dla tego modelu. Jak się dowiedziałem koszt nowego samego amortyzatora w ASO to ponad 500 zł + odbój ponad 200 zł. Czyli generalnie drogo. Jeśli chodzi o zamienniki mechanik powiedział mi 400+100. Czyli dalej drogo. Na allegro amortyzatory Sachs można dostać już od 290 zł. ale dalej problem z dostępnością odbojów. Z pomocą przyszło: Korean Parts z ofertą na zamiennik https://www.sklep-kia.pl/odboj-amortyza ... -7402.html Mając numery zamienników ( 55348-A6000; 55348A6000; 55348A4000; 55348-A4000;) można dobrać z innych modeli KIA i Hyundai. I pasuje. Zamienniki na znanym portalu aukcyjnym wyniosły 37,70 za sztukę. Mechanik też był zaskoczony, że aż sam zapisał sobie numery na przyszłość.
Także mam nadzieję że zamienniki pojeżdżą przynajmniej tyle co oryginały :)
Tomasz_GD
Posty: 8
Rejestracja: 19 sty 2023, 13:36
model samochodu: Kia Carens 4

Re: Tylne amortyzatory + odboje CARENS 4

Post autor: Tomasz_GD »

Witam.
Niestety również dopadła mnie przyjemność wymiany tylnych amortyzatorów z odbojami. Jak kolega powyżej pisał w ASO koszt za cały zestaw na jedną stronę nieco ponad 700zl.
Schemat z numerami części:
Schemat
Schemat
Mój zestaw:
- amortyzatory tylne Sachs numer 316 741 po 292 zł/szt.
- odboje zamienniki numer 55348 A6000 po 40-75 zł/szt.
Tu chciałbym zaznaczyć, że powyższe odbojniki są o około centymetr niższe niż oryginały, różnią się nieznacznie kształtem i są twardsze. Numer oryginałów 55348-A4000 koszt około 200zł/szt.
Odboje
Odboje
- poduszki (mocowanie) amortyzatora tylnego na szczęście nie były potrzebne, ale jakby co numer 55311 A4000, koszt 135zł/szt. i mało dostępne.
Do wymiany potrzebne są dwie nasadki i najlepiej klucz pneumatyczny bo przy dolnej śrubie trzeba użyć dużego momentu. O dziwo najdłużej zeszło mi przy wciskaniu odboju w kubek i osłonę przeciwpyłową. Czasowo po 30minut na stronę.
Górne mocowanie - śruby rozmiar 14
Górne mocowanie - śruby rozmiar 14
Dolne mocowanie - śruba rozmiar 19
Dolne mocowanie - śruba rozmiar 19
Miłego majsterkowania 😄
gck01
Posty: 37
Rejestracja: 12 mar 2023, 16:53
model samochodu: CARENS IV 1,6 135 KM
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Tylne amortyzatory + odboje CARENS 4

Post autor: gck01 »

a możecie określić jak prawidłowo powinno wyglądać sprawnie działające zawieszenie. mam Carens od kilku tygodni. przestrzeń pomiędzy oponom a bitnikiem mogę określić na luźne 2 palce baź sztywno 3 przy nieobciążonym samochodzie. Sprawdziłem na stacji diagnostycznej na trzepakach zawieszenie jest ok. jak usiądą 3 osoby na tylnej kanapie wolna przstrzeń zanika. czy ten typ tak ma czy szukać usterki- tylko podpowiedzcie gdzie. na pewno mam do wymiany gumy- tuleje przy belce tylnej( guma zrzesiała- samochód ma 10 lat. ale to chyba nie to do końca
Tomasz_GD
Posty: 8
Rejestracja: 19 sty 2023, 13:36
model samochodu: Kia Carens 4

Re: Tylne amortyzatory + odboje CARENS 4

Post autor: Tomasz_GD »

Witam.
Podobno ten typ tak ma tzn tył "siedzi" niżej niż w innych autach. U mnie pojawiła się inna przypadłość. Prawy ty siedzi niżej o około 1-2cm. Jak załaduje na wakacje to góra opony wchodzi w nadkole a po lewej stronie nie. Chyba sprężyny do wymiany. Gdzieś czytałem że wstawiają od innego modelu i auto nieco wyżej siedzi. Muszę poszukać.
Pozdrawiam
gck01
Posty: 37
Rejestracja: 12 mar 2023, 16:53
model samochodu: CARENS IV 1,6 135 KM
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Tylne amortyzatory + odboje CARENS 4

Post autor: gck01 »

ja wymieniłem sprężyny tylne i przy okazji w belce tylnej tuleje były wybite. trochę pracy było ale sam poradziłem. klucz udarowy pomaga nie powiem. ale teraz siedzi równo. może nie poprawiła sie wysokość ale na pewno przy załadowanym bagażniku tak nie siedzi. i prowadzi się stabilniej i sztywniej.
Wojtas1987
Posty: 1
Rejestracja: 02 maja 2023, 17:28
model samochodu: Kia carens 4

Re: Tylne amortyzatory + odboje CARENS 4

Post autor: Wojtas1987 »

Cześć kolego. Możesz napisać mały tutorial jak wymienić amortyzatory i sprężyny. Bardzo byś mi pomógł. Z góry wielkie dzięki 🙂
gck01
Posty: 37
Rejestracja: 12 mar 2023, 16:53
model samochodu: CARENS IV 1,6 135 KM
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Tylne amortyzatory + odboje CARENS 4

Post autor: gck01 »

Wojtas1987 pisze: 02 maja 2023, 17:31 Cześć kolego. Możesz napisać mały tutorial jak wymienić amortyzatory i sprężyny. Bardzo byś mi pomógł. Z góry wielkie dzięki 🙂
tak jak pisałem. na pewno bardzo pomogło ze moglem skorzystać z podnośnika. samochód do góry. z odkręceniem sprężyn nie ma większych problemów. klucz udarowy załatwia sprawe.
gck01
Posty: 37
Rejestracja: 12 mar 2023, 16:53
model samochodu: CARENS IV 1,6 135 KM
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Tylne amortyzatory + odboje CARENS 4

Post autor: gck01 »

zastanawiam się czy może nasze carensy były wyposażone w samoregulujące się zawieszenie KIA. może to by pomogło aby poprawić warunki i wizualne i jezdne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Carens”