KASUJĄCY SIĘ LICZNIK "OD TANKOWANIA DO TANKOWANIA"

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
komoornik
Posty: 38
Rejestracja: 25 lip 2022, 22:30
model samochodu: Sportage V HEV FWD BL AE+

Re: KASUJĄCY SIĘ LICZNIK "OD TANKOWANIA DO TANKOWANIA"

Post autor: komoornik »

Ta wymiana licznika wygląda jak totalnie losowa próba diagnozy.

Objawy które opisujesz prędzej wskazują na jakiś problem z czujnikiem poziomu paliwa.
tomkal
Posty: 12
Rejestracja: 12 sie 2022, 16:07
model samochodu: KIA Sportage V, HEV FWD, wersja L

Re: KASUJĄCY SIĘ LICZNIK "OD TANKOWANIA DO TANKOWANIA"

Post autor: tomkal »

Czytając wątek widzę, że aso eksperymentuje na twoim samochodzie. To po wymianie czujnika poziomu paliwa, druga bezskuteczna naprawa i ciekawe co teraz wytypują do wymiany. Na nietrafiony licznik czekałeś 48 dni, ja na swój sterownik modułu elektroniki czekam już 51 dni, a moje auto przez ten czas z małą przerwą stoi w serwisie. Po twoich doświadczeniach już się boję że u mnie też nie trafią z diagnozą i dalej będę bez auta. Szkoda, że to wszystko odbywa się kosztem sfrustrowanego klienta, który kompletnie traci zaufanie do marki. Pozdrawiam
MARCO46
Posty: 284
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: KASUJĄCY SIĘ LICZNIK "OD TANKOWANIA DO TANKOWANIA"

Post autor: MARCO46 »

Cześć,

Ja swoim jeździłem bo to taka usterka co na to pozwala; choć gdybym się uparł to pewnie bym dostał zastępcze, a mój stał by gdzies na dworze.
A tak jest garażowany, itd.
Żebym był obiektywny.
Zawsze dostaję auto zastępcze....byłem już nie raz z różnymi sprawami.
Kiedyś nawet dostałem sportage z przejechanymi 6 km czyli nówkę sztukę.
Innym razem zawieźli mnie do domu bo następnego dnia miało być już auto zrobione....nie było i wtedy dali zastępczy.
ceed, xceed, sportage - wszystko nowe lub z przebiegiem do 3000 km.

Tylko co z tego jak jeżdżę z nosem w liczniku.
Wierzcie lub nie. Wczoraj skasował mi się licznik 4 dni po wymianie.
Dziś 5.30 wyjeżdżam z garażu , wrzucam jedynkę, a tam....tak brawo wygrał Pan opiekacz - qrwa znowu na liczniku 0,0 km.

Serwus.
MARCO46
Posty: 284
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: KASUJĄCY SIĘ LICZNIK "OD TANKOWANIA DO TANKOWANIA"

Post autor: MARCO46 »

jest światełko w tunelu ........
po tym jak zastosowałem rękojmię odbyło się spotkanie i zgodziłem się na ostatnią naprawę
przełożono mój sterownik silnika do innego auto i nim robiono ponoć setki km
skasował licznik więc sterownik za zgodą kia zamówiono
ma być w przyszłym tygodniu - dam znać jak będzie po wymianie; wiązka kabli ponoć cała sprawdzona, a wymiana licznika była zbędna
MARCO46
Posty: 284
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: KASUJĄCY SIĘ LICZNIK "OD TANKOWANIA DO TANKOWANIA"

Post autor: MARCO46 »

auto odebrane
dotankowałem 5,51..... i licznik od tankowania się skasował choć książka serwisowa mówi, że trzeba wlać minimum 6 l
zrobiłem 25 km; stojąc w korku przy 3 uruchomieniu auta przez system start stop licznik się samoczynnie skasował
w serwisie do którego pojechałem usłyszałem pytanie po co tankowałem? że na pewno oszukuje dystrybutor (stacja BP, a nie jakaś podejrzana; zresztą zapytałem o to na niej kierownika zmiany to go niemal szlag trafił z powodu mojego pytania)
dzień później jadąc ,3 zadziałanie start - stop i licznik skasowany

takie rzeczy tylko w KIA
MARCO46
Posty: 284
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: KASUJĄCY SIĘ LICZNIK "OD TANKOWANIA DO TANKOWANIA"

Post autor: MARCO46 »

nagrałem to
mógłbym pokazać sekwencję zdjęć ale są za duże by je załączyć ... o filmie nie wspominając

11 miesięcy i się udało - choć dzieją się rzeczy dziwniejsze niż do tej pory np. skasował się też licznik km do przejechania, który o ile kojarzę się nie resetował przy kasowaniu km od zatankowania
paboGliwice
Posty: 47
Rejestracja: 24 maja 2022, 09:15
model samochodu: Sorento

Re: KASUJĄCY SIĘ LICZNIK "OD TANKOWANIA DO TANKOWANIA"

Post autor: paboGliwice »

MARCO46 pisze: 04 kwie 2023, 14:54 nagrałem to
mógłbym pokazać sekwencję zdjęć ale są za duże by je załączyć ... o filmie nie wspominając

11 miesięcy i się udało - choć dzieją się rzeczy dziwniejsze niż do tej pory np. skasował się też licznik km do przejechania, który o ile kojarzę się nie resetował przy kasowaniu km od zatankowania
Nie zrozumiałem w końcu. Opanowali to, winny był sterownik?
Ja po sąsiedzku, ale w sorrento mam podobny objaw. Zeruje się przebieg od tankowania, czyli na liczniku mam przejechane na baku 400km, a od tankowania jest 120km. Wskaźnik paliwa i średnie zużycie wygląda ok. Niby pierdoła, ale wkurza.

Jakieś pomysły?
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: KASUJĄCY SIĘ LICZNIK "OD TANKOWANIA DO TANKOWANIA"

Post autor: nagdob »

paboGliwice pisze: 05 kwie 2023, 12:14 ...
Ja po sąsiedzku, ale w sorrento mam podobny objaw. Zeruje się przebieg od tankowania, czyli na liczniku mam przejechane na baku 400km, a od tankowania jest 120km. Wskaźnik paliwa i średnie zużycie wygląda ok. Niby pierdoła, ale wkurza.

Jakieś pomysły?
Zawsze jak zatankujesz paliwo powyżej około 6 litrów to kasuje się licznik "od tankowania". Ale można ta funkcję wyłączyć w ustawieniach.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 605
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: KASUJĄCY SIĘ LICZNIK "OD TANKOWANIA DO TANKOWANIA"

Post autor: Tolinek »

Może trzeczą styki od czujki paliwa? Dzwonione multimetrem było? Styki na pinach podginali? Źle obsłużone w sofcie trzeszczenie może być...
Idzie zapłon, trzeszczy, Wartość odczytana z licznika jest np. FF (bo coś se trzeba założyć w sofcie żeby mieć przewidywalność w razie błędu).
Powiedzmy że 255 (0xFF) znaczy zatankowane do pełna - i "włala" :) licznik się kasuje. Bez oscyloskopu albo potencjometru zapiętego jak najbliżej modułu który to czyta "nie uwidzisz".
MARCO46
Posty: 284
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: KASUJĄCY SIĘ LICZNIK "OD TANKOWANIA DO TANKOWANIA"

Post autor: MARCO46 »

Z grubszych napraw robili :
- wymiana jakiegoś czujnika z zbiorniku; zrobiłem chyba 1800 km i wciąż się kasował więc nową część wyciągnęli wsadzając ją z powrotem na półkę magazynową (wg słów obsługi serwisu) , a mi "oddali" moją starą !!! teraz dopytam kia Polska i Europa czy to ich wytyczna czy pomysł na biznes samego dealera; zresztą pytań będzie więcej np. dlaczego musiałem im zapłacić przy odbiorze auta (!) za paliwo kt wyjechali szukając usterki
- potem był nowy licznik; nic nie dało
- jak napisałem pismo z rękojmią uprosili mnie był dał im jeszcze szansę; przełożyli sterownik silnika do innego auta i tam ponoć skasował licznik - w trakcie jazdy (bo po tankowaniu więcej niż 6 litrów to oczywiste) ; po odbiorze auta pojechałem uzupełnić poziom by mieć full - wlałem 5,5 l ...... i licznik się skasował choć nie powinien bo za mała ilość - ale machnąłem ręką ; zrobiłem 25 km i przy ruszaniu licznik się sam skasował - w serwisie nasłuchałem się bzdur o przelaniu czujnika, itd. - kazali wyjechać zbiornik, zatankować i obserwować; miałem średnie spalanie 7,3 l/100 km, zostało mi do przejechania na zbiorniku 52 km (czyli w zbiorniku powinno zostać max 3,5l), zatankowałem niespełna 47 l i zbiornik niby był pełny; wg mnie było łącznie ciut powyżej 50 l a pojemności ma 54 więc dlaczego nie mogłem wlać więcej? ; długo nie czekałem skasowany licznik ; 3 tankowanie zbiornika i też skasowanie....tylko je nagrałem
Nie mam pojęcia czy taka sekwencja obowiązywała zawsze przy kasowaniu podczas jazdy, ruszania, itp. bo jadą na autostradzie 150 km/h widzę odnotowuję tylko fakt skasowania się licznika w trakcie.
A tu postanowiłem to nagrać tj. jak idiota jeździłem z telefonem z dłoni i nagrywałem licznik.
Z domu zrobiłem ponad 11 km. Zatrzymałem się na skrzyżowaniu i start / stop wyłączył auto.
Po kilkunastu sekundach stania na czerwonym następuje taka sekwencja :
- samoczynnie podnosi się poziom paliwa i zbiornik jest pełen
- w tym momencie zmieniają się km do przejechania....bo "zbiornik jest pełen" - i chyba to jest nowość bo przedtem jakoś nie kojarzyłem by pozostałe km do przejechania się kasowały
- nadal auto wyłączone km od zatankowania się nie zmieniły
- wciskam sprzęgło, odpala się auto - nic się nie dzieje
- na prędkościomierzu pojawia się 1 i km od zatankowania się kasują; niemniej winne jest samoczynne uzupełnienie paliwa
Żeby było śmieszniej. Jadę dalej i po przejechaniu 4,4 km od samo skasowania poziom paliwa spada o jedną kostkę na wyświetlaczu ale km jakie mogę jeszcze przejechać nie spadają do stanu sprzed skasowania!

Gdy nie zauważę tego jadąc gdzieś w trasie mogę się zdziwić gdy będę miał powiedzmy jeszcze ćwierć baku redukuję bieg by kogoś wyprzedzić a tu auto szarpie, prycha i gaśnie....bo faktycznie nie ma paliwa a "tylko" licznik źle pokazywał. No i w czarnym scenariuszu czołówka z innym autem.

Wada /wady wystąpiła pierwszy raz 3 dni po zakupie auta. Nie robię nic innego tylko przez praktycznie rok śledzę w trakcie jazdy licznik od tankowania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”