Drgania nadwozia powyżej 120km/h

forum użytkowników modelu Kia XCeed
Krzemyczek
Posty: 115
Rejestracja: 18 maja 2019, 19:02
model samochodu: Sportage 1,6 T-GDI > X-Ceed 1,6 T-GDI
Lokalizacja: Śląsk

Re: Drgania nadwozia powyżej 120km/h

Post autor: Krzemyczek »

Cześć.
W nowym aucie - jeżeli jest sprawne - nie prawa nic drgać, wpadać w rezonans, huczeć itp.
Wracaj w podskokach do serwisu i się okop! Serwis powinien brać zadowolenie klienta i jego pozytywną opinię za punkt honoru. Niestety w twoim przypadku tak nie jest i wcale mnie to nie dziwi, na dodatek jeszcze im zapłaciłeś za coś co powinni zrobić gratis... :shock:

Tu nie chodzi tylko o koła.
Usterka może być poważna - np. niewyważone półosie mogą rozwalić prędzej czy później łożyska główne przy mechanizmie różnicowym - znam taki przypadek w 2-letnim aucie (optima) z 60 tysiącami przebiegu!

Jeżeli twierdzą, że jest ok, to poproś gwaranta (osobę) z serwisu o jazdę próbną wraz z Tobą i jakimś "kumatym" świadkiem z kamerą - to zadziała na 100%, o ile faktycznie coś drga. Spiszcie zlecenie naprawy, protokół lub inny dokument potwierdzający usterkę - to bardzo ważne. Nic "na gębę". Należy Ci się auto zastępcze - pamiętaj.
KarolXceed00
Posty: 33
Rejestracja: 09 kwie 2022, 14:29
model samochodu: XCeed 1.5 AT

Re: Drgania nadwozia powyżej 120km/h

Post autor: KarolXceed00 »

Krzemyczek pisze: 10 maja 2022, 21:03 Cześć.
W nowym aucie - jeżeli jest sprawne - nie prawa nic drgać, wpadać w rezonans, huczeć itp.
Wracaj w podskokach do serwisu i się okop! Serwis powinien brać zadowolenie klienta i jego pozytywną opinię za punkt honoru. Niestety w twoim przypadku tak nie jest i wcale mnie to nie dziwi, na dodatek jeszcze im zapłaciłeś za coś co powinni zrobić gratis... :shock:

Tu nie chodzi tylko o koła.
Usterka może być poważna - np. niewyważone półosie mogą rozwalić prędzej czy później łożyska główne przy mechanizmie różnicowym - znam taki przypadek w 2-letnim aucie (optima) z 60 tysiącami przebiegu!

Jeżeli twierdzą, że jest ok, to poproś gwaranta (osobę) z serwisu o jazdę próbną wraz z Tobą i jakimś "kumatym" świadkiem z kamerą - to zadziała na 100%, o ile faktycznie coś drga. Spiszcie zlecenie naprawy, protokół lub inny dokument potwierdzający usterkę - to bardzo ważne. Nic "na gębę". Należy Ci się auto zastępcze - pamiętaj.
Dziękuje za rzeczowa odpowiedź. Jutro pojadę i będę z nimi walczył. Ogólnie jestem bardzo niezadowolony z obsługi klienta salonu Carserwis w Warszawie. Samochód odbierałem ma parkingu i aby szybciej. Jak bym nie zapisał pytań i ich nie zadał nie wiedział bym nic.
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Drgania nadwozia powyżej 120km/h

Post autor: kon »

KarolXceed00 pisze: 10 maja 2022, 18:31 . Za zbieżność i wyważenie skasowali mnie 600 zł bo tego gwar nie obejmuje?!?
Nawet jeśli uznajemy że gwarancja i rękojmia na pojazd nie obejmuje takich rzeczy, to przyjechałeś do serwisu, zleciłeś naprawę. W wyniku tego wykonano pewne czynności, które:
-albo były niepotrzebne
-albo nie zostały wykonane właściwie
a to dlatego, że nic się nie zmieniło. Śmiało możesz reklamować tę "usługę naprawy", bo zapłaciłeś za coś, co nie przyniosło żadnego oczekiwanego przez ciebie rezultatu. Niech wyważają koła do skutku, albo oddają za to pieniądze.
xuser
Posty: 157
Rejestracja: 11 cze 2021, 16:01
model samochodu: XCeed 1.6 T-GDI L+pakiety

Re: Drgania nadwozia powyżej 120km/h

Post autor: xuser »

@Karol - pilnuj jeszcze jak są opisywane zlecenia serwisowe. Bo "cfaniaki" w warsztacie często robią tak - mówisz: "Samochód telepie", oni, "Panie, to pewnie zbieżność", ty: "Pewnie tak". No i podpisujesz zlecenie "ustawienie zbieżności" - później oni są kryci, że zrobili to co zleciłeś.
NIE - ma być zlecenie na "telepiący samochód przy 120km/h", wtedy nie wcisną kitu że robili co Ty chciałeś i nie ich wina że nadal nie działa.
Juras01
Posty: 6
Rejestracja: 22 lis 2021, 18:15

Re: Drgania nadwozia powyżej 120km/h

Post autor: Juras01 »

Może ten link będzie jakąś podpowiedzią
https://youtu.be/QUERJuPuUqs
eng
Posty: 40
Rejestracja: 29 maja 2021, 07:59
model samochodu: Kia Sportage V BL MHEV

Re: Drgania nadwozia powyżej 120km/h

Post autor: eng »

Ciekawa sprawa z tym otworem centrującym. Pytanie do kolegów. Czy do oryginalnych felg da się dokupić taki pierścień centrujący? Mam taki w felgach zimowych bo tam faktycznie otwór jest większy niż w oryginale. Nie wiem natomiast czy oryginalne 18 są super dopasowane tak, że nie wciśnie się tam nic na otwór centrujący. Wiem mogę ściągnąc felgę i sam zmierzyć, ale może ktoś to po prostu już przerabiał.

Pozdrawiam
Deepsea
Posty: 187
Rejestracja: 07 sty 2022, 00:07

Re: Drgania nadwozia powyżej 120km/h

Post autor: Deepsea »

Zasada jest taka, że oryginał ma być dopasowany bez pierścieni. Pierścienie wymyślili gdy ludzie z felgami zaczęli kombinować i im telepało i zrywało śruby ;)
KarolXceed00
Posty: 33
Rejestracja: 09 kwie 2022, 14:29
model samochodu: XCeed 1.5 AT

Re: Drgania nadwozia powyżej 120km/h

Post autor: KarolXceed00 »

Hej, aktualizacja tematu, koła były zdjęte wyważone ponownie opony tez były ściągane. Telepie dalej, mam umówiona wizytę na czwartek, teraz telepie juz różnie od 110-150 czasem od 130-140 czasem wcale. Miałem juz kilka samochodów doszedłem do tego ze to jednak nie z kół. Wiec tknęło mnie by wejść pod samochód i zobaczyć półosie. I niestety ale prawa półoś ma luz góra dół. Wiec obstawiam przegub wewnętrzny. Tylko jakim cudem takie sytuacje w nowym samochodzie z 0 przebiegiem?
Krzemyczek
Posty: 115
Rejestracja: 18 maja 2019, 19:02
model samochodu: Sportage 1,6 T-GDI > X-Ceed 1,6 T-GDI
Lokalizacja: Śląsk

Re: Drgania nadwozia powyżej 120km/h

Post autor: Krzemyczek »

KarolXceed00 pisze: 16 maja 2022, 14:35 Hej, aktualizacja tematu, koła były zdjęte wyważone ponownie opony tez były ściągane. Telepie dalej, mam umówiona wizytę na czwartek, teraz telepie juz różnie od 110-150 czasem od 130-140 czasem wcale. Miałem juz kilka samochodów doszedłem do tego ze to jednak nie z kół. Wiec tknęło mnie by wejść pod samochód i zobaczyć półosie. I niestety ale prawa półoś ma luz góra dół. Wiec obstawiam przegub wewnętrzny. Tylko jakim cudem takie sytuacje w nowym samochodzie z 0 przebiegiem?
Cześć, trochę Ci współczuję, bo bezradność to najgorszy możliwy stan umysłu. Na razie nic nie obstawiaj :D .
Mi wymieniali sprawne części na nowe więc Cię rozumiem.

:!: - Nie wpadli na pomysł aby założyć na chwilę koła od innego auta? Serio? To najczęstsza przyczyna drgań (opony / felgi / piasty).

Rozkładając na czynniki pierwsze problem łożyskowania, luzu i braku wyważenia.
Zaczynamy, ja mam satysfakcję, a Ty możesz skorzystać.

Opcja 1 - Problem może się pojawić się przy braku "osiowości"przy osadzeniu łożyska w piaście lub w obudowie skrzyni biegów ale...
- To prawie niemożliwe w nowym aucie, bo proces jest raczej zautomatyzowany, łoża są nowe niepowybijane...

Opcja 2 - Luz na łożysku w skrzyni + niewyważona półoś i/lub wadliwy przegub z luzem / krzywa półoś / wadliwy frez na osi = drgania. To możliwe.

I teraz posłuchaj lub nie. Takich opcji może być wiele ale problem prawdopodobnie jest banalny, mniej skomplikowany.

Według mnie popełnisz taktyczny błąd jak pokażesz im ten luz. Nic im nie pokazuj, ale sugestywnie poproś o sprawdzenie luzu osiowego przy zwrotnicach / przy skrzyni, i bądź przy weryfikacji, jeśli luz jest - znajdą go.

Poproś o usunięcie objawów, nie luzu - może ruszą szare komórki i powiążą je z symptomami usterek. Zapytaj czy luz może być przyczyną.
Niech sami będą inicjatorami napraw :idea:. Przecież Ty się na niczym nie znasz :D . Nic na gębę.

Pozdrawiam.
KarolXceed00
Posty: 33
Rejestracja: 09 kwie 2022, 14:29
model samochodu: XCeed 1.5 AT

Re: Drgania nadwozia powyżej 120km/h

Post autor: KarolXceed00 »

Krzemyczek pisze: 16 maja 2022, 19:06
KarolXceed00 pisze: 16 maja 2022, 14:35 Hej, aktualizacja tematu, koła były zdjęte wyważone ponownie opony tez były ściągane. Telepie dalej, mam umówiona wizytę na czwartek, teraz telepie juz różnie od 110-150 czasem od 130-140 czasem wcale. Miałem juz kilka samochodów doszedłem do tego ze to jednak nie z kół. Wiec tknęło mnie by wejść pod samochód i zobaczyć półosie. I niestety ale prawa półoś ma luz góra dół. Wiec obstawiam przegub wewnętrzny. Tylko jakim cudem takie sytuacje w nowym samochodzie z 0 przebiegiem?
Cześć, trochę Ci współczuję, bo bezradność to najgorszy możliwy stan umysłu. Na razie nic nie obstawiaj :D .
Mi wymieniali sprawne części na nowe więc Cię rozumiem.

:!: - Nie wpadli na pomysł aby założyć na chwilę koła od innego auta? Serio? To najczęstsza przyczyna drgań (opony / felgi / piasty).



Rozkładając na czynniki pierwsze problem łożyskowania, luzu i braku wyważenia.
Zaczynamy, ja mam satysfakcję, a Ty możesz skorzystać.

Opcja 1 - Problem może się pojawić się przy braku "osiowości"przy osadzeniu łożyska w piaście lub w obudowie skrzyni biegów ale...
- To prawie niemożliwe w nowym aucie, bo proces jest raczej zautomatyzowany, łoża są nowe niepowybijane...

Opcja 2 - Luz na łożysku w skrzyni + niewyważona półoś i/lub wadliwy przegub z luzem / krzywa półoś / wadliwy frez na osi = drgania. To możliwe.

I teraz posłuchaj lub nie. Takich opcji może być wiele ale problem prawdopodobnie jest banalny, mniej skomplikowany.

Według mnie popełnisz taktyczny błąd jak pokażesz im ten luz. Nic im nie pokazuj, ale sugestywnie poproś o sprawdzenie luzu osiowego przy zwrotnicach / przy skrzyni, i bądź przy weryfikacji, jeśli luz jest - znajdą go.

Poproś o usunięcie objawów, nie luzu - może ruszą szare komórki i powiążą je z symptomami usterek. Zapytaj czy luz może być przyczyną.
Niech sami będą inicjatorami napraw :idea:. Przecież Ty się na niczym nie znasz :D . Nic na gębę.

Pozdrawiam.

Dzięki za podpowiedzi zrobię tak jak mówisz. Ale tez tak jak mówisz szlag mnie trafia bo tu chciałby się człowiek cieszyć nowym autem. A takie jakieś jazdy wychodzą 😐
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”