system FCA

forum użytkowników modelu Ceed
kerim
Posty: 42
Rejestracja: 17 wrz 2019, 12:55

system FCA

Post autor: kerim »

Witam,
mam pytanie, chodzi mi o dzialanie systemy FCA w Ceed III z 2019, wersja M.
Czy obserwujecie na co dzien dzalanie tego systemu?
Mi na przestrzeni trzech lat pojawilo sie ostrzezenie o przeszkodzie moze z dwa razy.
Czy system mam wbudowany radar w zderzaku, czy uzywa tylko kamery na szybie?
Dzieki i pozdrawiam
Widerski
Posty: 223
Rejestracja: 07 lip 2021, 07:52

Re: system FCA

Post autor: Widerski »

Kamera za szybą jest używana przez samochód do ostrzegania i hamowania przed przeszkodą. Radar używany jest dla np adaptacyjnego tempomatu
kerim
Posty: 42
Rejestracja: 17 wrz 2019, 12:55

Re: system FCA

Post autor: kerim »

Czyli jezeli dobrze rozumiem przy manualnej skrzyni biegow system uzywa tylko kamery, tak mi sie wydawalo.
Dzieki
prezes_lbn
Posty: 109
Rejestracja: 25 sty 2021, 11:41
model samochodu: CEED III Kombi

Re: system FCA

Post autor: prezes_lbn »

Widerski pisze: 09 maja 2022, 12:57 Kamera za szybą jest używana przez samochód do ostrzegania i hamowania przed przeszkodą.
Tak - do tego jeszcze obsługuje asystenta pasa ruchu.Ogólnie kto nie siedzi za często komuś na zderzaku rzadko widuje działanie układu. Najczęściej można zobaczyć jego działanie na parkingu wjezdzajac szybko w ciasne miejsce parkingowe. Kilka razy mi przyhamowal :D
wercc
Posty: 44
Rejestracja: 19 kwie 2022, 14:07
model samochodu: Ceed SW

Re: system FCA

Post autor: wercc »

prezes_lbn pisze: 09 maja 2022, 13:54
Widerski pisze: 09 maja 2022, 12:57 Kamera za szybą jest używana przez samochód do ostrzegania i hamowania przed przeszkodą.
Tak - do tego jeszcze obsługuje asystenta pasa ruchu.Ogólnie kto nie siedzi za często komuś na zderzaku rzadko widuje działanie układu. Najczęściej można zobaczyć jego działanie na parkingu wjezdzajac szybko w ciasne miejsce parkingowe. Kilka razy mi przyhamowal :D
A czy z tym układem siedzenie na ogonie z manualem jest bezpieczne? Wyhamuje? Widziałem co wyprawia automat znajomego.. ale to aktywny tempomat i inna bajka. On siedzi na zderzaku cały czas, auto samo hamuje zawsze nawet do zera, nic się nie trzeba stresować. Tutaj boję się sprawdzać.
prezes_lbn
Posty: 109
Rejestracja: 25 sty 2021, 11:41
model samochodu: CEED III Kombi

Re: system FCA

Post autor: prezes_lbn »

wercc pisze: 09 maja 2022, 23:29
A czy z tym układem siedzenie na ogonie z manualem jest bezpieczne? Wyhamuje? Widziałem co wyprawia automat znajomego.. ale to aktywny tempomat i inna bajka. On siedzi na zderzaku cały czas, auto samo hamuje zawsze nawet do zera, nic się nie trzeba stresować.
Ogólnie nigdy nie zdarzyło mi się tak żeby hamował całkowicie do zera,a i też nie mam aktywnego tempomatu. Zdarzylo się kilka razy że zaczynał hamować, ale ja w sumie sam dalej kontynuowałem zatrzymywanie. Nigdy tak że stanął całkowicie. Może nie było takiej potrzeby.
Deepsea
Posty: 187
Rejestracja: 07 sty 2022, 00:07

Re: system FCA

Post autor: Deepsea »

Ogólnie te systemy teraz są robione tak, że mają nie przeszkadzać (choć nie wszędzie), a może wydawać się, że nie reagują, bo dość skompilowane obliczenia kontrolują to czy kierowca zwraca uwagę na drogę i najczęściej kierowca szybciej zareaguje niż system go do tego zmusi. Zwyczajnie nie są nadgorliwe, choć w ustawieniach da się te w niektórych modelach zmienić, w kia chyba też, ale pewność nie mam.
Osobiście raz dupę mi uratował jak się oglądałem, a raz bez sensu zareagował na łuku, na auto stojące na poboczu. Z tym że ja mam full pakiet więc nie do końca może to działać tak samo jak w wersjach niższych.
Drugie auto innej marki z tym systemem tylko dekadę starsze czasem panikowało, gdy widziało barierki na łuku, oraz czulsze było na pojazdy nagle zjeżdżające z drogi, z reguły pod kątem 90°. W XCeed nic takiego mi się nie dzieje. Za to mogę ponarzekać na tempomat aktywny i ronda, czy ostrzejsze łuki. W starym ładnie wytracał i trzymał prędkość by bezpiecznie zjechać po czym przyspieszał, w XCeed działa to różnie, z reguły dodaje gazu na rondzie :D
kubanos
Posty: 67
Rejestracja: 15 wrz 2021, 14:49
model samochodu: Ceed SW 1,5T-GDI M manual 2021

Re: system FCA

Post autor: kubanos »

Mam wer.M z 2021.
FCA działa stosunkowo często bo jeżdżę ogólnie blisko przeszkód i stosunkowo szybko.
Często potrafi przyhamować przy wyprzedzaniu kiedy zbliżasz się szybko do "ślimaka" przed Tobą,
ostatnio złapał mi całkiem daleko wbiegające dziecko na pasy - zacząłem hamowanie minimalnie po nim ale widziałem dzieciaka i sam zamierzałem się zatrzymać aby go przepuścić - czasami system jest "nadopiekuńczy".
Nigdy mnie nie wyhamował do zera!!! - może nie ma takiej funkcji w tej wersji ale sprawdzać nie będę.
Przydatna funkcja, jestem zadowolony - tyłek raz naprawdę uratował bo się zagapiłem w bok a przede mną auto się zatrzymało na skrzyżowaniu.
Pozdrawiam
rkon1
Posty: 39
Rejestracja: 10 sty 2022, 19:10
model samochodu: Kia Ceed PHEV 2020

Re: system FCA

Post autor: rkon1 »

Aktywny tempomat w korku, przerabiałem. Potrafi zatrzymać auto do 0 i samodzielnie ruszyć czyli prawie autonomiczna jazda :D . Choć te zatrzymywanie nie jest aż tak płynne więc spróbowałem działa i długo czasu minie zaczym użyje ponownie.
wercc
Posty: 44
Rejestracja: 19 kwie 2022, 14:07
model samochodu: Ceed SW

Re: system FCA

Post autor: wercc »

rkon1 pisze: 10 maja 2022, 18:44 Aktywny tempomat w korku, przerabiałem. Potrafi zatrzymać auto do 0 i samodzielnie ruszyć czyli prawie autonomiczna jazda :D . Choć te zatrzymywanie nie jest aż tak płynne więc spróbowałem działa i długo czasu minie zaczym użyje ponownie.
To nie wiem jak to działa w Kia, ale w leonie na aktywnym wrzucasz 140 i tylko jedziesz. Jak cię ktoś zablokuje/wyhamuje to auto przyhamuje, nawet do 0, a potem samo znów do 140 i tak cały czas. Niczym się nie trzeba martwić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”