system FCA

forum użytkowników modelu Ceed
mar77
Posty: 42
Rejestracja: 13 sty 2022, 21:00
model samochodu: Ceed 2022 1.5 T-GDI 6MT

Re: system FCA

Post autor: mar77 »

Sytem mi zadziałał w nieoczekiwanym momencie w mieście. Byłem na lewym pasie i chciałem wskoczyć przed samochód, który jechał na prawym pasie obok mnie. Aby to zrobić przyspieszyłem tak, żeby dojechać dość blisko do samochodu przede mną i wtedy zmienić pas na prawy. W momencie jak zacząłem dojeżdżać do samochodu z przodu i chcąc wskoczyć na prawy pas samochód zaczął hamować. Akurat w tamtym momencie nie oczekiwałem takiego hamowania.

Inny przykład, gdzie system zadziałał (na szczęście tylko zaczął pikać, ale nie hamował) to była droga ekspresowa. Układ był taki, jakby droga przesuwała się o jeden pas w lewo a dalej szła prosto. Akurat w tym miejscu na poboczu zatrzymał się samochód. Jadąc prawym pasem KIA rozpoznała stojący na poboczu samochód jako przeszkodę, która stoi na kierunku jazdy. Zaczęło pikać, ale hamowania nie było
elmer84
Posty: 134
Rejestracja: 11 mar 2021, 22:05
model samochodu: Kia ceed III 1.0 120km M manual

Re: system FCA

Post autor: elmer84 »

Mnie jeszcze nigdy auto nie przyhamowało, ale jeśli chodzi o pojawiajacy komunikat między zegarami to dość często
Aedifico
Posty: 42
Rejestracja: 16 cze 2021, 14:43
model samochodu: Kia Ceed SW 1.5 tgdi 7dct BL

Re: system FCA

Post autor: Aedifico »

Przejechałem na razie tylko 10 tys. ale nigdy poza dźwiękiem nie ingerował w hamowanie . W służbowej Skodzie odbywa się to bardziej nerwowo i reaguje szybciej i chyba niepotrzebnie.
rkon1
Posty: 39
Rejestracja: 10 sty 2022, 19:10
model samochodu: Kia Ceed PHEV 2020

Re: system FCA

Post autor: rkon1 »

Dziś jechałem droga z pierwszeństwem i na skrzyżowaniu auto przecięło mi drogę. Wg mnie nie bylo trzeba hamowac, wszystko było pod kontrolą, być może było to troszkę agresywne z mojej strony tak stwierdziła żona :D ale FCA stwierdziło niebezpieczną sytuację i gwałtownie przyhamowalo samochód. System po raz pierwszy zadziałał aktywnie. Ciekawe doświadczenie.
wercc
Posty: 44
Rejestracja: 19 kwie 2022, 14:07
model samochodu: Ceed SW

Re: system FCA

Post autor: wercc »

rkon1 pisze: 24 maja 2022, 20:01 Dziś jechałem droga z pierwszeństwem i na skrzyżowaniu auto przecięło mi drogę. Wg mnie nie bylo trzeba hamowac, wszystko było pod kontrolą, być może było to troszkę agresywne z mojej strony tak stwierdziła żona :D ale FCA stwierdziło niebezpieczną sytuację i gwałtownie przyhamowalo samochód. System po raz pierwszy zadziałał aktywnie. Ciekawe doświadczenie.
A masz zwykłe FCA czy te lepsze z pakietem bezpieczeństwa?
rkon1
Posty: 39
Rejestracja: 10 sty 2022, 19:10
model samochodu: Kia Ceed PHEV 2020

Re: system FCA

Post autor: rkon1 »

Z pakietem bezpieczeństwa
wercc
Posty: 44
Rejestracja: 19 kwie 2022, 14:07
model samochodu: Ceed SW

Re: system FCA

Post autor: wercc »

rkon1 pisze: 25 maja 2022, 14:41 Z pakietem bezpieczeństwa
To działa trochę inaczej, lepiej.
Aedifico
Posty: 42
Rejestracja: 16 cze 2021, 14:43
model samochodu: Kia Ceed SW 1.5 tgdi 7dct BL

Re: system FCA

Post autor: Aedifico »

U mnie AEB ale mimo to nigdy samo nie hamowało. Może jestem szybszy ;)
michal3141
Posty: 77
Rejestracja: 23 wrz 2021, 23:56
model samochodu: KIA Ceed SW MY22 L+AEB 160 KM 7DCT

Re: system FCA

Post autor: michal3141 »

Ja mam z AEB i raz mi przyhamował na zakręcie jak zobaczył pieszych idących po chodniku. Nie było to jakieś bardzo ostre hamowanie, ale jednak trochę przyhamował. Z kolei mam wrażenie, że na aktywnym tempomacie jak ktoś przede mną hamuje całkiem gwałtownie to ja też muszę, bo wtedy się gubi i nie wyhamuje. Także nie polegałbym w 100% na tym systemie, ale dobrze że jest.
marcinek82
Posty: 202
Rejestracja: 06 paź 2020, 22:13
model samochodu: CEED 1,4 T-GDI SW 2020
Lokalizacja: SR

Re: system FCA

Post autor: marcinek82 »

Ja tez mam AEB, i potrafi rozpoczac hamowanie a podobno (bo nie probowalem) nawet sie zatrzymac jesli sie czlowiek zagapi ;) Na zakrecie zdarzylo mi sie, ze tablice ze strzalkami uznal za przeszkode ale wtedy pokazal komunikat i alarm. Natomiast gdy auto przedemna (ok. 20-30m), skreca w boczna droge czy na plac, to poza alarmem zdaza sie ze przyhamowuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”