1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

forum użytkowników modelu Ceed
PawelP
Posty: 5
Rejestracja: 05 kwie 2021, 18:46

1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: PawelP »

Cześć,

samochód: Ceed III SW 1.5 T-gdi manual, rocznik 2021, przebieg 15,5kkm.

Dzis po dłuższej jeździe (200 km autostradą) zaobserowalem zjawisko szarpania podczas przyspieszania. Najpierw myślałem, że to jednorazowy wybryk, niestety pojawił się na stałe (podczas kolejnych 200 km efekt się powtarzał). Co się dzieje - podczas przyspieszania na biegach raczej 3-6, z obrotow ok. 2-2,5k/min., przy wciśnięciu gazu do dechy lub do pierwszego oporu pojawia się szarpanie, jakby chwilowe przerwywanie przyspieszenia, trwa to ułamki sekundy. Czasem jest to jednorazowe, a czasem jest to seria szarpnięć. Lekkie odpuszczenie gazu rozwiązuje sprawę. Szarpanie pojawia się jednak przy niemal każdej (2 na 3) próbie dynamicznego przyspieszenia.

Co to może być? Soft? Coś z turbo? Wtryski? Przepustnica?

Na serwis będę się umawiał na koniec tygodnia, oczywiście dam znać co zdiagnozowano.

Pozdr.,
Paweł
Jutrzejszy
Posty: 273
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: Jutrzejszy »

PawelP pisze: 08 maja 2022, 20:11 Co się dzieje - podczas przyspieszania na biegach raczej 3-6, z obrotow ok. 2-2,5k/min., przy wciśnięciu gazu do dechy lub do pierwszego oporu pojawia się szarpanie, jakby chwilowe przerwywanie przyspieszenia, trwa to ułamki sekundy. Czasem jest to jednorazowe, a czasem jest to seria szarpnięć. Lekkie odpuszczenie gazu rozwiązuje sprawę.
To wygląda jak opis zjawiska LSPI.
dam9an
Posty: 361
Rejestracja: 08 mar 2022, 19:07

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: dam9an »

Jutrzejszy pisze: 08 maja 2022, 21:54
PawelP pisze: 08 maja 2022, 20:11 Co się dzieje - podczas przyspieszania na biegach raczej 3-6, z obrotow ok. 2-2,5k/min., przy wciśnięciu gazu do dechy lub do pierwszego oporu pojawia się szarpanie, jakby chwilowe przerwywanie przyspieszenia, trwa to ułamki sekundy. Czasem jest to jednorazowe, a czasem jest to seria szarpnięć. Lekkie odpuszczenie gazu rozwiązuje sprawę.
To wygląda jak opis zjawiska LSPI.
....albo zuzyte cewki zaplonowe...
Fred.X
Posty: 365
Rejestracja: 27 cze 2021, 09:38

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: Fred.X »

Na 99% problem z układem zapłonowym , albo któraś cewka albo świeca
Blues Brothers
Posty: 480
Rejestracja: 22 lis 2021, 22:20

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: Blues Brothers »

Sygnalizowane były problemy z wtryskiwaczami.. :roll:
Lunar GT
Posty: 1120
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: Lunar GT »

Naprawy powinno się zaczynać od najprostszych rzeczy, czyli przed trasą pewnie było tankowane, więc zużyj wszystko z baku i zatankuj na innej pewnej stacji.
peniakoff
Posty: 17
Rejestracja: 16 maja 2019, 09:29
model samochodu: Kia Ceed SW 1.4 T-GDi 2019

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: peniakoff »

Kiedyś w jednym z samochodów (jednak nie był to Ceed) miałem podobny problem. Z tym że po jakimś czasie silnik w takich przypadkach zaczął wchodzić nawet w tryb awaryjny. Przyczyną były pogryzione przez kuny kable zapłonowe. Brak izolacji i zwiększona częstotliwość prądu (chodzi bowiem o przyspieszanie) powodowało przeskoki ładunków elektrycznych na obudowę silnika zamiast do świecy. Wystarczyło wymienić kable, żeby problem ten przestał się pojawiać. Polecałbym zatem sprawdzić (przy wyłączonym silniku), czy kable wraz z wtykami nie są nigdzie uszkodzone.
MarRa
Posty: 279
Rejestracja: 27 kwie 2022, 20:42
model samochodu: Kia Ceed, Kia Stonic

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: MarRa »

W moim pierwszym ceedzie 1.6 rocznik 2007, serwis raz "zapomniał" o okresowej wymianie świec przy przeglądzie i miałem podobny problem (lekkie przyduszanie - szarpanie silnika przyspieszaniu od 3 biegu w górę). Ponieważ nie było to bardzo uciążliwe, to zgłosiłem przy następnym przeglądzie i po wymianie świec było już o.k.
Tutaj samochód do okresowej wymiany świec się z pewnością nie kwalifikuje (dopiero 15k przebiegu), ale może w tym rejonie jest źródło problemu.
Radi850
Posty: 23
Rejestracja: 03 kwie 2021, 15:51
model samochodu: KIA Ceed III 1.4 T-GDI

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: Radi850 »

Wprawdzie przy 1.4 T-GDI z przebiegiem 13 kkm ale objaw identyczny - zauważalny od około 5kkm. W serwisie na razie mnie zbywali. Dostałem generalnie odpowiedź że dopóki się fizycznie nie wysypie nie mają podstaw do solidnej diagnozy problemu. Błędów brak, czepiasz się pan. Kupiony, zatopiony chciałoby się rzec. Będę dalej ich dociskał.
Tojaartek
Posty: 124
Rejestracja: 02 lip 2020, 21:29
model samochodu: Ceed lll sw 1,4T 7dct + full
Lokalizacja: Wawa

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: Tojaartek »

U mnie przy podobnych objawach wysypała się świeca. Niestety to dość powszechna usterka ze świecami ngk. Jak będziesz dalej jeździł to może świeca dodatkowo zabić cewkę. U mnie nie było problemów z diagnoza bo zapaliło czeka i zapisało błędy. Po wymianie jednej świecy problem nie wrócił. Auto miało przebieg 15 tys. Problem wypadającego zapłonu przez wadliwe świece ngk nie jest tajemnica. Nie dotyczy to tylko kia. Lekarstwo jest proste. Każde inne tylko nie ngk. Ale dopiero po gwarancji bo KMP życzy sobie ngk.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”