Jak z GPF w 1.6 150 ?

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
patrykk
Posty: 191
Rejestracja: 03 sty 2023, 09:13
model samochodu: Kia Sportage BL + AEB 150KM 7DCT MHEV

Re: Jak z GPF w 1.6 150 ?

Post autor: patrykk »

Niebieska linia to GPF Charge State - i skala z prawej strony dotyczy niebieskiej linii. Zaczyna od poziomu 3, potem schodzi na 2, następnie schodzi na 1. Maksymalnie można zejść do 0, a przy 4 lub 5 zapala się kontrolka GPF.

Kolega wrzucił link do urządzenia OBD. Podłączasz po lewej stronie pod kierownicą do gniazda OBD. trzeba wyjąć klapkę, która się tam znajduje z napisem "FUSE" + aplikacja na telefon Car Scanner (podniesiony do wersji Pro) z google play.
KijKija
Posty: 30
Rejestracja: 13 kwie 2023, 15:15
model samochodu: Kia sportage v 1.6 t-gdi m smart

Re: Jak z GPF w 1.6 150 ?

Post autor: KijKija »

Witam,
Szacunek za te wykresiki - może, ktoś będzie kiedyś w temacie będzie pisał prace dyplomowe, a szanowna Kia kupi to i wnioski zawrze w instrukcji dla użytkowników ;)

A tak na poważnie mnie doświadczenie Gpfa spotkało w styczniu i w marcu i dotychczas śledziłem dość pobieżnie dyskusję.

Z racji, że jednak temat mam gdzieś z tyłu głowy postanowiłem dziś porozmawiać z rzeczoznawca samochodowym. Stwierdzil, że jako wada konstrukcyjna, to temat dosyć ciężki, bo kto by sprawdził odpowiednią próbę aut. Ale te wykresy i samobadania dały mi do myślenia, że w indywidualnych sprawach i opiniach na temat aut, które posiadamy to jakiś dowód czy też podstawa do opinii by to była?

Czy ktoś z Was próbował występować z roszczeniem wobec Sprzedawcy samochodu z tytulu wadliwego gpf?
JohnWayne
Posty: 58
Rejestracja: 19 sie 2022, 19:30
model samochodu: KIA Sportage 1.6 150KM, manual, Business Line, Black Pearl

Re: Jak z GPF w 1.6 150 ?

Post autor: JohnWayne »

JohnWayne pisze: 22 mar 2023, 22:12 Może w najbliższym czasie jakaś trasa się trafi to dam znać czy udało się zejść do 0. Nie mam zamiaru jeździć specjalnie gdzieś tylko po to żeby wypalić GPF.
Obiecałam że napiszę jak uda się zejść do 0 więc piszę 😄.
Od ostatniego czasu status GPF 1.
Wczoraj następująca trasa:
44km, średnia prędkość 61km/h, prędkość maksymalna 145km/h.
Status GPF zmienił się na 0 i ikona zgasła około 35 kilometra trasy.
Jazda bez katowania na 3 czy 4 biegu (naprawdę podziwiam tych którzy to robią 🤣🤣).
Normalna jazda na 6 biegu, a że jechałem trasą S11 i troszkę A2 to prędkość większa i to zrobiło robotę.
Pozdrawiam i życzę udanego wypalania GPF-a.
Gregory90
Posty: 26
Rejestracja: 25 lip 2022, 16:47
model samochodu: Sportage GT 1.6 MHEV AEB, AE+, LTH, 2TR

Re: Jak z GPF w 1.6 150 ?

Post autor: Gregory90 »

A ja życzę żebyście nie wypalali tego sami tylko niech serwisy na gwarancji robią, inaczej nigdy nie doczekamy się aktualizacji bo po co skoro użytkownicy sami sobie ogarniają sytuacje
jaskier
Posty: 314
Rejestracja: 18 paź 2022, 11:04
model samochodu: sportage v mhev 180 BL AE+

Re: Jak z GPF w 1.6 150 ?

Post autor: jaskier »

wypalanie w serwisie to strata czasu i paliwa, ja czekałem prawie 3 godziny i więcej się na wypalanie do serwisu nie wybieram. Problem doskonale znają i producent gdyby chciał/mógł coś zrobić to by zrobił już dawno.

W ogóle problem jest na tyle znany że w internecie pod filmikami czy artykułami o sportrage jest pełno komentarzy o gpf w kontekście odradzania zakupu. Martwię się czy uda się sprzedać auto w dobrej cenie po zakończeniu leasingu bo tą łatkę będzie trudno zrzucić
jarmk
Posty: 312
Rejestracja: 09 wrz 2022, 19:26
model samochodu: Już nie KIA z wadliwym GPF-em..

Re: Jak z GPF w 1.6 150 ?

Post autor: jarmk »

jaskier pisze: 15 kwie 2023, 11:01Problem doskonale znają i producent gdyby chciał/mógł coś zrobić to by zrobił już dawno.
Tak się składa, że wczoraj miałem telefon od kierownika jednego z serwisów, gdzie 27.03.2023 r. złożyłem reklamacje w sprawie wadliwego działania filtra cząstek stałych - GPF. Wspominałem o tym tutaj wcześniej w którymś z postów, że składam/wysyłam reklamacje..
Jedną reklamacje złożyłem w styczniu do KIA Polska, jednak została odrzucona i skierowano mnie do serwisu w którym kupiłem auto na jego diagnostykę... czywiście nie pojechałem, bo i tak by wykazało, że jest wszystko z autem i GPF-em jest ok..

Kiedy to w marcu GPF wyskoczył po raz trzeci w przeciągu pięciu miesięcy, napisałem koleją reklamacje, opisując wszystko na trzy strony, załączyłem zdjęcia z kontrolkami GPF tak, żeby było widać stany liczników, podpisałem, zeskanowałem i tym razem wysłałem mailem w PDF-ie do serwisu (salonu), gdzie kupiłem auto zgodnie z tym jak wcześniej mi nakazano oraz wysłałem także do wiadomości do KIA Polska.

Jak w pierwszym zdaniu tego postu wspomniałem, wczoraj w południe miałem telefon, a na maila mam dostać odpowiedź na reklamację w poniedziałek. Aktualizacja w sprawie GPF jest na ukończeniu, trwają niby testy.
Aktualizacja ta nie będzie jednak udostępniona dla ogółu, tylko wykonywana w serwisie dla osób, które zgłosiły problem do serwisu i ich numer VIN mają w bazie danych z problemami z GPF.
Tak więc jeżeli ktoś nie zgłosił się z problemem, nie udokumentował, to aktualizacji nie dostanie.

Tyle, więc czekam.
Gregu
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwie 2023, 14:59
model samochodu: Sportage 5

Re: Jak z GPF w 1.6 150 ?

Post autor: Gregu »

Daj znać jak dostaniesz aktualizację
dario37
Posty: 338
Rejestracja: 10 mar 2022, 22:12
model samochodu: Kia Sportage mHEV 180 KM BL FWD,7 DCT,EXG,AEB.AE +
Lokalizacja: Ohlau

Re: Jak z GPF w 1.6 150 ?

Post autor: dario37 »

Czyli coś ruszyło w temacie...to chyba krok do przodu,żeby GPF nie nastręczał już problemów.
Gregory90
Posty: 26
Rejestracja: 25 lip 2022, 16:47
model samochodu: Sportage GT 1.6 MHEV AEB, AE+, LTH, 2TR

Re: Jak z GPF w 1.6 150 ?

Post autor: Gregory90 »

KIA Polska na Instagram odpisała mi coś takiego:

Sytuacja, o której wspominasz jest nam znana. Ze względu na zgłoszenia serwisowe użytkowników samochodów Kia, nasz zespół techniczny podejmuje działania mające na celu kompleksową analizę tej sytuacji i jest w kontakcie z fabryką, która pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Użytkownikom, którzy doświadczą kłopotu z filtrem GPF, zalecamy działanie zgodne z instrukcją obsługi pojazdu, tj. wykonanie jazdy na dłuższym odcinku w celu prawidłowego wypalenia filtra. Należy wówczas wykonać jazdę trwająca ponad 30 minut z prędkością co najmniej 80 km/h. Jeśli to nie pomoże zalecamy kontakt z najbliższym serwisem Kia, których dane teleadresowe są dostępne pod linkiem https://www.kia.com/pl/dealerzy/#/. Pozdrawiamy serdecznie.
Załączniki
8C2EA3F8-3221-45A4-802C-3495E713EAFA.png
jaskier
Posty: 314
Rejestracja: 18 paź 2022, 11:04
model samochodu: sportage v mhev 180 BL AE+

Re: Jak z GPF w 1.6 150 ?

Post autor: jaskier »

a ja się kilka dni temu wdałem w komentarzach pod YT (na temat innego modelu kia) w dyskusję o sportage z gościem który rzekomo pracuje w jednym z aso kia, bagatelizował problem gpf na koniec stwierdził że źle użytkuję auto także uwierzę w tą aktualizację jak ją zobaczę (i przy okazji nie spowoduje ona np podwyższenia spalania)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”