O co chodzi z tym GAPem - osoba fizyczna

forum użytkowników modelu ProCeed
Sosen
Posty: 81
Rejestracja: 26 lis 2021, 22:12
model samochodu: Ceed SW 2022

O co chodzi z tym GAPem - osoba fizyczna

Post autor: Sosen »

Cześć,
Czy ktoś z was brał w. KIA GAPa kupując samochód za gotówkę na osobę fizyczną?
Czy jest sens?
W czym mnie uchroni ubezpieczenie GAP?

Z góry dziękuję za pomoc! :)
sebaseba
Posty: 86
Rejestracja: 01 lis 2021, 20:08
model samochodu: Kia

Re: O co chodzi z tym GAPem - osoba fizyczna

Post autor: sebaseba »

Kupiles auto za 140 tys, mija 3 lata, kradna ci auto albo masz calke, AC wyplaca ci 90 tys (bez gap tyle bys dostal i nara), jak masz gap to gap doplaca 50 tys i razem dostajesz 140 tys z ubezpieczenia.
Gap trzeba wziac... glupi by nie bral (sorry ale tak uwazam).
Ostatnio zmieniony 20 mar 2022, 19:32 przez sebaseba, łącznie zmieniany 1 raz.
Grundi
Posty: 165
Rejestracja: 24 paź 2021, 13:18

Re: O co chodzi z tym GAPem - osoba fizyczna

Post autor: Grundi »

GAP przy płatności gotówką? a wystarczyło wygooglać czy w ogóle jest GAP

Ubezpieczenie GAP jest skierowane do osób kupujących samochód na kredyt lub korzystających z leasingu. Zapewnia ochronę przed utratą wartości pojazdu w czasie. Zwykle polisa pokrywa różnicę pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami a kwotą odszkodowania wypłaconego z AC.
Grundi
Posty: 165
Rejestracja: 24 paź 2021, 13:18

Re: O co chodzi z tym GAPem - osoba fizyczna

Post autor: Grundi »

sebaseba pisze: 20 mar 2022, 19:31 Kupiles auto za 140 tys, mija 3 lata, kradna ci auto albo masz calke, AC wyplaca ci 90 tys (bez gap tyle bys dostal i nara), jak masz gap to gap doplaca 50 tys i razem dostajesz 140 tys z ubezpieczenia.
Gap trzeba wziac... glupi by nie bral (sorry ale tak uwazam).
A z jakiego powodu ubezpieczyciel miał by wypłacić tylko 90 tys ??

Jeżeli Auto było ubezpieczone na 100% wartości to ubezpieczyciel przy kradzieży np musi wypłacić cała kwotę ubezpieczenia, inna sytuacja jest w przypadku leasingu, gdzie to nie Ty jesteś właścicielem auta, i w przypadku kradzieży musisz oddać CAŁĄ kwotę jaką ktoś za Ciebie wyłożył bez znaczenia jest fakt, że wpłaciłeś już jakąś tam kwotę,
sebaseba
Posty: 86
Rejestracja: 01 lis 2021, 20:08
model samochodu: Kia

Re: O co chodzi z tym GAPem - osoba fizyczna

Post autor: sebaseba »

Grundi pisze: 20 mar 2022, 19:34
sebaseba pisze: 20 mar 2022, 19:31 Kupiles auto za 140 tys, mija 3 lata, kradna ci auto albo masz calke, AC wyplaca ci 90 tys (bez gap tyle bys dostal i nara), jak masz gap to gap doplaca 50 tys i razem dostajesz 140 tys z ubezpieczenia.
Gap trzeba wziac... glupi by nie bral (sorry ale tak uwazam).
A z jakiego powodu ubezpieczyciel miał by wypłacić tylko 90 tys ??

Jeżeli Auto było ubezpieczone na 100% wartości to ubezpieczyciel przy kradzieży np musi wypłacić cała kwotę ubezpieczenia, inna sytuacja jest w przypadku leasingu, gdzie to nie Ty jesteś właścicielem auta, i w przypadku kradzieży musisz oddać CAŁĄ kwotę jaką ktoś za Ciebie wyłożył bez znaczenia jest fakt, że wpłaciłeś już jakąś tam kwotę,
Serio? Co za bzdura. Dostajesz z ubezpieczenia wartość rynkową. Koniec kropka. Gap ją uzupełnia do wartości fakturowej. Idąc twoim rozumowanie mam ubezpieczenie ac na 5 lat, auto za 500 tys i po 5 latach dostaje 500 tys. BZDURA. Od tego właśnie jest gap, żeby otrzymać wartość fakturową z ubezpieczenia.
Sosen
Posty: 81
Rejestracja: 26 lis 2021, 22:12
model samochodu: Ceed SW 2022

Re: O co chodzi z tym GAPem - osoba fizyczna

Post autor: Sosen »

A jak jest ze szkodą całkowita? Jeśli jest z mojej winy to obejmuje GAP? A jak zwiny innego użytkownika też obejmuje?
sebaseba
Posty: 86
Rejestracja: 01 lis 2021, 20:08
model samochodu: Kia

Re: O co chodzi z tym GAPem - osoba fizyczna

Post autor: sebaseba »

Gap wyrównuje w 2 przypadkach: kradzieży i szkody całkowitej, jeśli szkoda z twojej winy dostajesz z ac i resztę z gap, jak wina nie twoja, dostajesz z oc sprawcy i resztę z gap.
Roman1100
Posty: 78
Rejestracja: 08 gru 2021, 20:44
model samochodu: ProCeed GT MY2022

Re: O co chodzi z tym GAPem - osoba fizyczna

Post autor: Roman1100 »

@sebaseba, jesteś pewny tego, co napisałeś wyżej? Oto fragmenty OWU w PZU:

§9
1. Za zapłatą dodatkowej składki ubezpieczeniowej umowa AC:
1) może zostać zawarta z zastosowaniem opcji Auto Wartość 100% zapewniającej zachowanie wartości pojazdu ustalonej na dzień zawarcia umowy AC, bez uwzględnienia naturalnej utraty wartości rynkowej pojazdu pod warunkiem, że do jej ustalenia ubezpieczający podał zgodne ze stanem faktycznym informacje o pojeździe, o które PZU pytał przy zawarciu umowy AC; jeżeli informacje te nie były zgodne ze stanem faktycznym, za wartość pojazdu uważa się wartość pojazdu właściwą na dzień zawarcia umowy AC zgodnie ze stanem faktycznym; wartości tej nie stosuje się w celu ustalenia, czy zachodzi przypadek szkody całkowitej;

§16
W razie kradzieży pojazdu PZU określa odszkodowanie w kwocie odpowiadającej wartości pojazdu w dniu dokonania kradzieży, a w przypadku zastosowania opcji Auto Wartość 100% – w kwocie odpowiadającej wartości pojazdu na dzień zawarcia umowy AC, o ile w czasie trwania umowy AC nie nastąpiła zmiana stanu technicznego pojazdu w odniesieniu do stanu z dnia zawarcia umowy AC Za zmianę stanu technicznego uważa się powstałe w okresie ubezpieczenia i nienaprawione uszkodzenia, nietechnologiczną naprawę lub zdekompletowanie pojazdu Jeżeli taka zmiana nastąpiła, PZU określa odszkodowanie w oparciu o wartość pojazdu uwzględniającą tę zmianę, ustaloną na dzień zawarcia umowy AC.

§18
4. W razie powstania szkody całkowitej wysokość odszkodowania ustala się w kwocie odpowiadającej wartości pojazdu w dniu ustalenia odszkodowania pomniejszonej o wartość rynkową pozostałości, a w przypadku zastosowania opcji Auto Wartość 100% – w kwocie odpowiadającej wartości pojazdu na dzień zawarcia umowy AC pomniejszonej o wartość rynkową pozostałości, o ile w czasie trwania umowy AC nie nastąpiła zmiana stanu technicznego pojazdu w odniesieniu do stanu z dnia zawarcia umowy AC Za zmianę stanu technicznego uważa się powstałe w okresie ubezpieczenia i nienaprawione uszkodzenia, nietechnologiczną naprawę lub zdekompletowanie pojazdu Jeżeli taka zmiana nastąpiła, PZU określa odszkodowanie w oparciu o wartość pojazdu uwzględniającą tę zmianę, ustaloną na dzień zawarcia umowy AC Wartość rynkowa pozostałości jest ustalana indywidualnie, w zależności od rozmiaru uszkodzeń i stopnia zużycia eksploatacyjnego pojazdu lub jego części (zespołów).


Jak dla mnie pogrubiony fragment oznacza, że podstawą do uznania szkody całkowitej będą koszty naprawy przewyższające 70% wartości rynkowej, natomiast nie wynika z tego, że w przypadku takiej szkody nie można odzyskać 100% wartości (fakturowej) auta. Chętnie usłyszałbym tutaj głos prawnika, bo moja polisa uwzględnia opcję Auto Wartość 100%.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2022, 12:10 przez Roman1100, łącznie zmieniany 2 razy.
sebaseba
Posty: 86
Rejestracja: 01 lis 2021, 20:08
model samochodu: Kia

Re: O co chodzi z tym GAPem - osoba fizyczna

Post autor: sebaseba »

z tego wszystkiego wynika ze ta opcja "wartosc auta 100%" nie jest oczywiscie podstawowym zakresem ubezpieczenia AC, wiec jest dodatkiem platnym dodatkowo i takim gapem wewnatrz ubezpieczenia AC, czyli jak masz normalne AC to nie dostaniesz 100% kwoty, bo nie masz tej opcji, nigdy o takiej opcji w salonie nie slyszalem i nikt mi jej nie proponowal a bylem w roznych markach, a na pewno wielu osob nawet nie wie ze mozna cos takiego bezposrednio wykupic w AC i zalezy pewnie w jakiej firmie i jaki jest tego koszt, opcja ciekawa rozwazenia, ale czemu nikt o niej nie mowi przy zakupie auta, chca zarobic na gap? sam nie slyszalem zeby samo AC dawalo mozliwosc wyplaty 100% kwoty przy wyplacie odszkodowania po X czasie jak auto stracilo na wartosci, ciekawy wpis, jak auto moje przyjdzie za rok poszukam na ten temat wiecej informacji :) w tym wypadku po prostu placisz co rok to w AC wartosc zeby ciagle bylo 100% w odszkodowaniu, a przy gap placisz raz i masz spokoj na X lat, ciekawe jak kwoto to sie rozchodzi
Roman1100
Posty: 78
Rejestracja: 08 gru 2021, 20:44
model samochodu: ProCeed GT MY2022

Re: O co chodzi z tym GAPem - osoba fizyczna

Post autor: Roman1100 »

sebaseba pisze: 21 mar 2022, 12:05 w tym wypadku po prostu placisz co rok to w AC wartosc zeby ciagle bylo 100% w odszkodowaniu, a przy gap placisz raz i masz spokoj na X lat, ciekawe jak kwoto to sie rozchodzi
Sam jestem ciekawy, spróbuję się dowiedzieć. Ja, jako osoba fizyczna, GAP-u nie wykupywałem, ponieważ skorzystałem z rocznego nieoprocentowanego kredytu 50/50 (RRSO 0%) i przyjąłem, że GAP w tym okresie dublowałby opcję AUTO Wartość 100%. Poza tym miałem z tyłu głowy, że przynajmniej przez rok od odbioru auta (początek bieżącego roku) jego wartość nie spadnie tak znacznie, jak to miało miejsce w poprzednich ("normalnych") latach, i w kolejnej umowie ubezpieczeniowej ponownie uwzględnię tę opcję. Biorąc pod uwagę, że dzisiaj musiałbym zapłacić za auto około 10 tys. PLN więcej, to moje przewidywania aż tak daleko nie mijają się z rzeczywistością.

Ile rocznie kosztuje Was GAP?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia ProCeed”