Raport spalania KIA SORENTO HEV/PHEV 4gen.

forum użytkowników modelu Sorento
galloper
Posty: 398
Rejestracja: 04 mar 2021, 14:21
model samochodu: Sorento PHEV 2021

Re: Raport spalania KIA SORENTO HEV/PHEV 4gen.

Post autor: galloper »

Coś w tym jest! Że Szklarskiej do Jeleniej jest ze 20km a zasięgu spadło 4km a jeszcze bateria się naładowała na 3 km :D
inquis
Posty: 1223
Rejestracja: 05 paź 2021, 09:14
model samochodu: KIA SORENTO MY22 PHEV XL+PNS, SNOW PEARL WHITE

Re: Raport spalania KIA SORENTO HEV/PHEV 4gen.

Post autor: inquis »

nagdob pisze: 14 lut 2023, 11:09
inquis pisze: 14 lut 2023, 09:58 Bierzcie pod uwagę też dwie zmienne atmosferyczne, mianowicie wiatr, opady i temperaturę, które potrafią istotnie wpłynąć na poziom zużycia PB. Według moich obserwacji przy temperaturze powyżej 10 stopni spalanie w Sorce spada nawet o litr wobec takiej około i poniżej zera.
To BrzydkiemuWackowi spadnie w lecie do 4 - 7 l/100 km. ;) Ja zauważyłem, że bardzo istotny wpływ na spalanie mają nie tylko warunki zimowe, ale także opony zimowe, te dobrej jakości, bo one aż "lepią" się do podłoża. Jak zmieniłem opony na zimowe to spalanie mi wzrosło nawet o 1l/100km.
Pełna zgoda, nowe zimowe opony zwiększają spalanie; z moich obserwacji wynika, że jazda na tempomacie też dorzuca z pół litra. Tak więc reasumując - jazda w ciepłe suche dni, na letnich oponach, dobrym paliwie i bez tempomatu powinna być o 1/4 oszczędniejsza 8-)
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Raport spalania KIA SORENTO HEV/PHEV 4gen.

Post autor: nagdob »

inquis pisze: 15 lut 2023, 08:49
nagdob pisze: 14 lut 2023, 11:09
inquis pisze: 14 lut 2023, 09:58 Bierzcie pod uwagę też dwie zmienne atmosferyczne, mianowicie wiatr, opady i temperaturę, które potrafią istotnie wpłynąć na poziom zużycia PB. Według moich obserwacji przy temperaturze powyżej 10 stopni spalanie w Sorce spada nawet o litr wobec takiej około i poniżej zera.
To BrzydkiemuWackowi spadnie w lecie do 4 - 7 l/100 km. ;) Ja zauważyłem, że bardzo istotny wpływ na spalanie mają nie tylko warunki zimowe, ale także opony zimowe, te dobrej jakości, bo one aż "lepią" się do podłoża. Jak zmieniłem opony na zimowe to spalanie mi wzrosło nawet o 1l/100km.
Pełna zgoda, nowe zimowe opony zwiększają spalanie; z moich obserwacji wynika, że jazda na tempomacie też dorzuca z pół litra. Tak więc reasumując - jazda w ciepłe suche dni, na letnich oponach, dobrym paliwie i bez tempomatu powinna być o 1/4 oszczędniejsza 8-)
Żeby tylko nie zaczął produkować paliwa :D :lol: ;) :mrgreen:
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Soplus
Posty: 324
Rejestracja: 06 sie 2021, 13:45

Re: Raport spalania KIA SORENTO HEV/PHEV 4gen.

Post autor: Soplus »

A wiecie, ile Sorento pali jak na nowych zimówkach stoi w garażu w temperaturze 12 stopni C ? ;)
BrzydkiWacek
Posty: 223
Rejestracja: 29 paź 2021, 14:13
model samochodu: Kia Sorento HEV XL, PL AWD 2022

Re: Raport spalania KIA SORENTO HEV/PHEV 4gen.

Post autor: BrzydkiWacek »

Haha bardzo funny :P Prawie ;)

Ja się oduczyłem jeździć brawurowo już dawno temu - wyskoczył mi berbeć prosto pod koła i prawie go rozsmarowałem na asfalcie - brakło z kilka centymetrów. Wywaliłem wtedy CB radio do kosza na śmieci... i jeżdżę przepisowo ale nie zamulam:P Może stąd mam takie spalanie? ;)
Bardzo dużo zależy od temperatury, jak wcześniej wspomnieliście, tak samo jak od stylu jazdy - u mnie najkorzystniej wychodzi jazda w trybie smart i przyspieszanie dynamiczne ale bez szału i wycia silnika - i tak jestem z reguły pierwszy spod świateł, chyba że jakaś E36 +"bad look mod" obok stanie :P Może inaczej jak jadę autem to pasażerowie nie obijają się od drzwi auta na zakrętach i nie lecą do przodu kiedy hamuje lub do tyłu kiedy przyspieszam ;) Aha tutejszych korków nie należy porównywać do tych z Wawy czy Wrocka - tam toto jest masakra podobna do tej jak na DTŚce tunel w Katowicach zamkną... (BTW ostatnio spacerował tunelem jakiś kamikaze... ale tunelu nie zamknięto jeno komunikat ostrzegawczy był na tablicy)

Opony mam Hankook i jestem z nich bardzo zadowolony. W poprzednim aucie miałem Pirelli jakieś tam, ale były średnie - ale może dlatego że nie było napędu 4x4... nie wiem. Różnica w spalaniu(zimowe/letnie) była na poziomie pomijalnym - Citroen C5 Aircross Diesel 180KM. Zobaczymy jakie będzie spalanie w Sorce w lato i na letnich Continentalach(te fabryczne).

@Soplus
A nie przestawia Ci się licznik ze spalania w l/100km na l/h podczas postoju? U mnie nie zauważyłem tego ale zato w cytrynie się przestawiał.
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Raport spalania KIA SORENTO HEV/PHEV 4gen.

Post autor: nagdob »

BrzydkiWacek pisze: 15 lut 2023, 15:39 ... i jeżdżę przepisowo ale nie zamulam
... Różnica w spalaniu(zimowe/letnie) była na poziomie pomijalnym - ...
...
Jazda przepisowa zawsze zamula. Nie da się tak jeździć, po prostu. I oczywiście nie piszę tu o dużych prędkościach, tylko jeździe nie 50/h a np. 70/h.
Różnica w spalaniu? Kwestia opon - bardzo duuużę znaczenie.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
BrzydkiWacek
Posty: 223
Rejestracja: 29 paź 2021, 14:13
model samochodu: Kia Sorento HEV XL, PL AWD 2022

Re: Raport spalania KIA SORENTO HEV/PHEV 4gen.

Post autor: BrzydkiWacek »

nagdob pisze: 15 lut 2023, 20:46
BrzydkiWacek pisze: 15 lut 2023, 15:39 ... i jeżdżę przepisowo ale nie zamulam
... Różnica w spalaniu(zimowe/letnie) była na poziomie pomijalnym - ...
...
Jazda przepisowa zawsze zamula. Nie da się tak jeździć, po prostu. I oczywiście nie piszę tu o dużych prędkościach, tylko jeździe nie 50/h a np. 70/h.
Różnica w spalaniu? Kwestia opon - bardzo duuużę znaczenie.
Przepisowa to dla przykładu 50-60km/h a nie 50 i basta - tak się jeździć nie da... tym autem...
Zamula? Zależy co i gdzie. Jakoś w Niemczech są ograniczenia na wioskach do 30km/h (sprawdzone wielokrotnie i z reguły z mandatem na 10-15 euro za przekroczenie prędkości o 2-3km/h) i jakoś nikt nie narzeka i nikomu nic nie zamula... Tylko u Nas większość ma w poważaniu ograniczenia i przepisy i jeździ na zderzaku innym bo muszę innym pokazać mojego wielkiego ehem "Wacka" ;) :D
Gdyby tak każdy jeździł przepisowo to by nikt nie zamulał i ruch byłby bardzo płynny jak i mniej wypadków a przy okazji jazda byłaby i przyjemna i bezstresowa :) Sory za offtop.

W maździe mojej małżony ekonomicznie jest przy ~60km/h - wtedy latem ma 6,0-6,2l/100km a zimą niecałe 7l/100km ale jakby chciała jeździć przepisowo(na sztywno) to przy 50-55 komp wskazuje 5 albo 6 bieg i tak na zmianę - bez sensu zwiększając spalanie o jakiś 1 litr bo albo wyższe obroty na 5 albo za niskie na 6 tym biegu. (trasa ~20km dziennie z wioski do miasta i "nazad" i tak 5 razy w tygodniu) W Sorce jest podobnie albo jedziesz 45-50 ekonomicznie, albo 60-65 i spalanie podobne - ale przy 45 częściej się elektryk załącza i potrafi tak jechać nawet przez kilka km jeśli tylko nie jest pod górkę ;) Przy 50 na sztywno automat też żągluje biegami tak jakby prędkość ekonomiczna w aucie była dostosowana do innego kraju i jego przepisów ruchu drogowego... Sprawdźcie to sobie bo u mnie obrotomierza nie ma ale widzę po skokach spalania - chyba że to silnik dogrzewa kabinę :P
BrzydkiWacek
Posty: 223
Rejestracja: 29 paź 2021, 14:13
model samochodu: Kia Sorento HEV XL, PL AWD 2022

Re: Raport spalania KIA SORENTO HEV/PHEV 4gen.

Post autor: BrzydkiWacek »

Znalazłem fotki spalania z ostatniej wyprawy do Krakowa(Kazimierz) przez Olkusz - chyba z wtorku albo środy o ile pamiętam - słonecznie było;)
1. Dojazd do Krakowa z Dąbrowy Górniczej - w tym jazda w korkach Krakowskich (z 15 minut straciłem w nich pewnie), przepisowo (+-) ~10km/h bez "zamulania" i płynnie, w tym odcinek S52(od 94ki) i A4(tu nie dało się szybciej niż 110-120km/h) do zjazdu na Łagiewniki:
Obrazek

2. Dojazd do Krakowa - dane od tankowania:
Obrazek

3. Dojazd do Krakowa - dane skumulowane:
Obrazek

4. Powrót z Krakowa tą samą drogą(podobne korki w Krakowie, płynnie i bez szaleństw) - niestety po drodze zatrzymałem się na kawę w Macu w Olkuszu i poprzez wyłączenie silnika skasowałem dane z jazdy powrotnej... Zrobiłem fotkę w domu już danych skumulowanych(od zatankowania spadło do 6,6l/100km):
Obrazek

Wyniki sami oceńcie. Z tego ~2400km to tylko 2 x A1 Kat <-> Gdańsk podczas tygodnia zawiei i zamieci śnieżnych...
inquis
Posty: 1223
Rejestracja: 05 paź 2021, 09:14
model samochodu: KIA SORENTO MY22 PHEV XL+PNS, SNOW PEARL WHITE

Re: Raport spalania KIA SORENTO HEV/PHEV 4gen.

Post autor: inquis »

Bardzo dobry wynik. Intryguje mnie dlaczego na ostatniej fotce wygląd liczników w trybie eco jest w zasadzie identyczny jak te powyzej w trybie smart? U mnie różnią się znacznie.
BrzydkiWacek
Posty: 223
Rejestracja: 29 paź 2021, 14:13
model samochodu: Kia Sorento HEV XL, PL AWD 2022

Re: Raport spalania KIA SORENTO HEV/PHEV 4gen.

Post autor: BrzydkiWacek »

inquis pisze: 16 lut 2023, 23:04 Bardzo dobry wynik. Intryguje mnie dlaczego na ostatniej fotce wygląd liczników w trybie eco jest w zasadzie identyczny jak te powyzej w trybie smart? U mnie różnią się znacznie.
Podziękował :)
Dlatego zegary są takie same bo wyłączyłem opcję zmiany wyświetlania wskaźników w zależności od tego jaki tryb jazdy wybiorę - wkurzało mnie to, że za każdym razem patrzę w inne zegary... Nie lubię tak bo mi oczopląs grozi :P Domyślnie zmieniają się zegary są różne dla każdego z trybów plus ten z panoramą w tle(to chyba czwarty?). Tryb eco mi się włączył po odpaleniu auta gdy wyjeżdżałem z Maca... i zapomniałem przełączyć. Ogólnie chyba lepiej mi się jeździ w trybie smart...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sorento”