Zużycie paliwa Kia Niro.

forum użytkowników Kia Niro
radier
Posty: 119
Rejestracja: 08 gru 2022, 15:43
model samochodu: Niro MY23 HEV L

Re: Zużycie paliwa Kia Niro.

Post autor: radier »

Układ z jakiegoś powodu przy prędkościach 120km/h+ nie jest w stanie (jadąc na 6 biegu) jednocześnie utrzymać prędkość i napędzać generator ładujący baterię. Być może zastosowanie skrzyni 7DCT by pomogło, aczkolwiek to pewnie nie jest takie proste.

Kiedyś swoje wrażenia z jazdy po drogach szybkiego ruchu opisałem w poście na grupie FB.

https://www.facebook.com/groups/1556918 ... 875732537/
Awatar użytkownika
Legal
Posty: 221
Rejestracja: 23 kwie 2023, 20:28
model samochodu: Kia Niro II 1.6 GDI 141 KM DCT HEV MY 23' wersja L+BCW KLG (Steel Grey)

Re: Zużycie paliwa Kia Niro.

Post autor: Legal »

Nie czytałem FB, ale z Twoich wpisów dotychczasowych wynika, jakobyś potwierdzał fakt opisany w Auto Świat. Czyli faktycznie wszystkie nasze Niro mają źle wyliczone przełożenie dla 6 biegu ?
Byłoby to nadzwyczaj dziwne, aby samochód na najwyższym biegu, na poziomej drodze, nawet przy pełnym obciążeniu nie utrzymywał prędkości przekraczającej 120km/h bez redukcji przełożenia.
Przecież przy 120km/h na 6 biegu obroty wynoszą zaledwie 2400 rpm, więc w celu zwiększenia mocy wystarczy, że sterownik zwiększy obroty na tym biegu, bo nadal od 2400 rpm wzrasta moment obrotowy. Jest więc wtedy więcej mocy dla napędu i generatora.

Kto ostatnio jeździł 140 km/h na tempomacie? Jak to wygląda w rzeczywistości ? Napiszcie.
Niro II HEV 2023 L+BCW KLG (Steel Grey)
Orin
Posty: 226
Rejestracja: 14 sty 2020, 00:23
model samochodu: Kia Niro HEV

Re: Zużycie paliwa Kia Niro.

Post autor: Orin »

Ale musimy brać pod uwagę różne uwarunkowania, np. jazda pod wiatr, w deszczu albo alternatywne 18" obręcze czy też aktywne odbiorniki prądu (mocny sprzęt audio, klimatyzacja).
Awatar użytkownika
Legal
Posty: 221
Rejestracja: 23 kwie 2023, 20:28
model samochodu: Kia Niro II 1.6 GDI 141 KM DCT HEV MY 23' wersja L+BCW KLG (Steel Grey)

Re: Zużycie paliwa Kia Niro.

Post autor: Legal »

Orin pisze: 13 cze 2023, 21:48 Ale musimy brać pod uwagę różne uwarunkowania, np. jazda pod wiatr, w deszczu albo alternatywne 18" obręcze czy też aktywne odbiorniki prądu (mocny sprzęt audio, klimatyzacja).
Zgoda. No to wykluczymy może jazdę pod wiatr, pod górę, deszcz i nadprogramowe audio. A zostawimy: felgi 18", klimatyzację, 4 osoby i średni bagaż.
Da radę pociągnąć 140 km/h ?
Niro II HEV 2023 L+BCW KLG (Steel Grey)
Awatar użytkownika
Legal
Posty: 221
Rejestracja: 23 kwie 2023, 20:28
model samochodu: Kia Niro II 1.6 GDI 141 KM DCT HEV MY 23' wersja L+BCW KLG (Steel Grey)

Re: Zużycie paliwa Kia Niro.

Post autor: Legal »

Oto przełożenia skrzyni DCT-6 w napędach HEV i PHEV dla Niro 2023

I 3.6
II 2.217
III 1.371
IV 0.953
V 0.711
VI 0.558
R 3.6

Trochę sam sobie odpowiadam ...
Formalnie biorąc (dla napędów jednosilnikowych) już bieg IV jest nadbiegiem, ale pamiętajmy, że momentu dostarczają tu dwa silniki.
Problem w tym, że benzynowy może dołożyć mocy bez ograniczeń (do końca baku) a elektryczny tylko do 1/4 pojemności. Maksymalnie jest to praktycznie od 3/4 do 1/4 pojemności baterii, czyli zaledwie 0,65 kWh.
Niro II HEV 2023 L+BCW KLG (Steel Grey)
Sinario
Posty: 28
Rejestracja: 14 kwie 2023, 21:54
model samochodu: Kia NIRO

Re: Zużycie paliwa Kia Niro.

Post autor: Sinario »

Update odnośnie spalania z trasy: S8 z Białego do Warszawy, 200KM, średnia prędkość 90 KM/h, po trasie między 120-150, spalanie 4.9/100
Awatar użytkownika
Legal
Posty: 221
Rejestracja: 23 kwie 2023, 20:28
model samochodu: Kia Niro II 1.6 GDI 141 KM DCT HEV MY 23' wersja L+BCW KLG (Steel Grey)

Re: Zużycie paliwa Kia Niro.

Post autor: Legal »

Masz bardzo dobry egzemplarz, świetne wyniki. Stawiałbym na 5,5/100 i to również byłoby nieźle.
Niro II HEV 2023 L+BCW KLG (Steel Grey)
Sinario
Posty: 28
Rejestracja: 14 kwie 2023, 21:54
model samochodu: Kia NIRO

Re: Zużycie paliwa Kia Niro.

Post autor: Sinario »

No właśnie dzisiaj na powrocie (trochę padało / zimniej więc może ma wpływ) już trochę gorszy wynik, ale też troszkę szybciej jechałem - tempomat zasadniczo na 130. 5.4 /100 na wjeździe do miasta, pewnie trochę spadło (nie sprawdziłem) zanim do domu zajechałem, bo po mieście wiadomo. No ale okolice 5.3-5.5 na trasie takiej. I tak uważam, że wynik jest mega dobry - taniej tym jeździć jak zbiorkomem ;)
Mordret
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2023, 14:24
model samochodu: Kia Niro 1.6GDI HEV 2023 BL + Premium
Przegryzione kable przez kuny: 2

Re: Zużycie paliwa Kia Niro.

Post autor: Mordret »

Ja właśnie wracam z trasy praktycznie w 100% autostradowej.

W jedną stronę musiałem się spieszyć więc praktycznie cały czas po 140kmh i bardzo to było odczuć na spalaniu, 7-8L co mnie bardzo bolało, wydaje mi się że ten silnik jest minimalnie za słaby na taką jazdę, co zresztą było jak się próbowało przyspieszać po lekkim przyhamowaniu.

Z kolei w drodze powrotnej kulałem się już max 120 i wtedy wynik faktycznie był bardzo przyjemny w okolicach 5-6L
Sinario
Posty: 28
Rejestracja: 14 kwie 2023, 21:54
model samochodu: Kia NIRO

Re: Zużycie paliwa Kia Niro.

Post autor: Sinario »

Faktem jest, że to nie jest auto autostradowe. Nic się na to nie poradzi :) Z kolei bardziej autostradowe auta będą paliły więcej w mieście i na krajówkach. Coś za coś niestety.

Ja i tak nastawiałem się na głównie miejsko - trasowo - krajówkowe auto, z autostradą raz na pół roku, więc dla mnie jest mega, ale dla niektórych pewnie różnie.

Niedługo będę jechał z białego na śląsk, więc będzie pełny przekrój na 540 kilometrach, to dam znać ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”