Szarpnięcie skrzynią, skakanie po obrotach, brak 6 i 7 biegu, brak wstecznego

forum użytkowników modelu Optima
Parada
Posty: 117
Rejestracja: 15 sie 2017, 23:46
model samochodu: Optima SW 1.7
Lokalizacja: Maikammer

Szarpnięcie skrzynią, skakanie po obrotach, brak 6 i 7 biegu, brak wstecznego

Post autor: Parada »

Witam.
Pacjent 1.7 crdi GT line 2017r.
Jak w temacie.
Zaspałem na światłach, po strabieniu mnie ostrzej ruszyłem (ale nie na 100%). Gdy wskoczyła trójka (ok 60km/h) poczułem szarpnięcie jakby rozpędzony do 90 tir wpakował mi się w dupe. Od tamtej pory auto zaczęło mieszać biegami i obrotami jak powalone. Przy 50km/h wrzucał 7. Jak tylko dodałem gazu zrzucał na 3 pomimo odcinki (ponad 5 tys obrotów). Jak tylko lekko odpuszczałem gaz znów wrzucał 7 bieg. Pas awaryjny, wył - wł silnika - po temacie. Gaz, jedynka, dwójka, trójka - znów wrzucił piątkę i leciał do odcinki, bez wrzucania 6 i 7 biegu. Po zjeździe z autostrady, na parkingu odkryłem również brak wstecznego. Szarpało całym autem jakbym po uchodźcach przejeżdżał. Od razu aso poinformowane, wyszło że mam oddać auto na 3 dni - więc chyba znają temat ale nie chcieli nic przez tel powiedzieć. Ktoś z Was miał już taki przypadek?

Jakiś pomysł gdzie mogę na szybko udostępnić filmiki z zachowania się auta? To dorzucę video jak to wyglądało
Kia Optima SW GT Line 1,7Crdi 7DCT Pluto Brown + Pakiet Technologiczny + Panorama Dach(08/2017r)
ch-tr-expert13
Posty: 23
Rejestracja: 13 sie 2019, 14:49
model samochodu: Kia Optima SW 1.6T DCT

Re: Szarpnięcie skrzynią, skakanie po obrotach, brak 6 i 7 biegu, brak wstecznego

Post autor: ch-tr-expert13 »

Jak masz konto google to na youtube.com
Johny27
Posty: 56
Rejestracja: 21 wrz 2021, 20:48
model samochodu: Optima 1.7 crdi 141km rocznik 2017 sedan L

Re: Szarpnięcie skrzynią, skakanie po obrotach, brak 6 i 7 biegu, brak wstecznego

Post autor: Johny27 »

Napisz po naprawie co wymienili
Parada
Posty: 117
Rejestracja: 15 sie 2017, 23:46
model samochodu: Optima SW 1.7
Lokalizacja: Maikammer

Re: Szarpnięcie skrzynią, skakanie po obrotach, brak 6 i 7 biegu, brak wstecznego

Post autor: Parada »

https://youtu.be/XfuBQORrU7Y
Tak reagowało auto na lekkie dodanie gazu i odpuszczanie po chwili.

https://youtube.com/shorts/gmFDtXf_Fkg?feature=share

https://youtu.be/wsV1u8cjy7U

Sorry za gadanie po niemiecku, poirytowany nagrałem to z myślą pokazania mechanikowi w serwisie kii co się dzieje
Kia Optima SW GT Line 1,7Crdi 7DCT Pluto Brown + Pakiet Technologiczny + Panorama Dach(08/2017r)
mati939
Posty: 12
Rejestracja: 16 gru 2019, 00:30
model samochodu: Kia Optima

Re: Szarpnięcie skrzynią, skakanie po obrotach, brak 6 i 7 biegu, brak wstecznego

Post autor: mati939 »

U mnie było podobnie. Brak oleju w skrzyni (zgłaszałem 3 razy ze coś się dzieje nie tak ze skrzynia i niby był sprawdzany) oraz nowe sprzęgła
Avaxus
Posty: 50
Rejestracja: 27 lis 2021, 20:09
model samochodu: Kia optima gt line

Re: Szarpnięcie skrzynią, skakanie po obrotach, brak 6 i 7 biegu, brak wstecznego

Post autor: Avaxus »

Podepne sie. Czy tez tak macie ze na 1 biegu wam szarpie autem przy ruszaniu? Czy automat wasz ciagle trzyma na 2 biegu? U mnie na osiedlu jest hopka i na 2 moim zdaniem jest za wolno zeby jechac i musze lopatkami zbijac do 1.
mati939
Posty: 12
Rejestracja: 16 gru 2019, 00:30
model samochodu: Kia Optima

Re: Szarpnięcie skrzynią, skakanie po obrotach, brak 6 i 7 biegu, brak wstecznego

Post autor: mati939 »

Tak i przez to pada ta skrzynia bo cały czas jeździ na 2 biegu zamiast wbić 1 bieg.
Avaxus
Posty: 50
Rejestracja: 27 lis 2021, 20:09
model samochodu: Kia optima gt line

Re: Szarpnięcie skrzynią, skakanie po obrotach, brak 6 i 7 biegu, brak wstecznego

Post autor: Avaxus »

Nie ma opcji zrobic jakiejs korekty w sterowniku? Bylem wczoraj w aso powiedzieli mi ze nie widza zadnego problemu. Otrzymalem taki papierek ale nic z tego nie rozumiem jak by ktos mogl wytlumaczyc

https://ibb.co/rHFcrtJ
Awatar użytkownika
gisio
Posty: 529
Rejestracja: 21 wrz 2018, 18:01
model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szarpnięcie skrzynią, skakanie po obrotach, brak 6 i 7 biegu, brak wstecznego

Post autor: gisio »

Ten „papierek” świadczy o tym, że urządzenie diagnostyczne producenta nie wykryło nieprawidłowości w działaniu układu przeniesienia napędu. Zbijając biegi manetkami doprowadzasz do szybszego zużycia okładzin tarcz sprzęgłowych w skrzyni DCT co w dalszej eksploatacji kończy się przedwczesną wymianą sprzęgieł ciernych (kosztowna sprawa). Można ten efekt zminimalizować stosując adaptację siłowników do stopnia zużycia sprzęgieł ale są to kwestie regulacyjne nie objęte gwarancją.
Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Avaxus
Posty: 50
Rejestracja: 27 lis 2021, 20:09
model samochodu: Kia optima gt line

Re: Szarpnięcie skrzynią, skakanie po obrotach, brak 6 i 7 biegu, brak wstecznego

Post autor: Avaxus »

Czyli lepiej niech skrzynia dziala normalnie. O co chodzi z adaptacja silownikow ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”