Aktualizacja Nawigacji

W tym dziale poruszamy wszelkie sprawy związane z CB-radiem, sprzętem audio, telefonami, nawigacją.
Vertigo414
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2019, 00:49
model samochodu: Optima 1.6 T-GDi GT Line + TECH
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: Vertigo414 »

wisniax pisze: 06 kwie 2022, 08:25 Funkcja odczytywania znaków była bardzo przydatna choćby po to żeby się upewnić czy wszystko się zgadza. Potrafi to uratować portfel szczególnie w terenie zabudowanym gdzie niby wiadomo ile można maksymalnie jechać ale co chwila są jakieś ograniczenia a zaraz potem stoi radar.
Niestety jeśli dane w bazie będę nieaktualne/błędne - portfela nie uratuje tłumaczenie, że nawigacja informowała o innym ograniczeniu niż faktycznie obowiązujące.
wisniax pisze: 06 kwie 2022, 08:25 Następną kwestią jest to , że za tę funkcję zapłaciłem dodatkowa kasę kupując auto i powinna działać jak należy.
Pełna zgoda. Funkcjonalność powinna być zachowana.
wisniax pisze: 06 kwie 2022, 08:25 A co lepsze wychodzę z założenia, że większość serwisów już o tym wie a na pewno powinna wiedzieć bo problem trwa już prawie od pół roku. Mimo tego oferują tę wybrakowana aktualizacje i udają, że nic się nie stało bo zaraz pojawi się aktualizacja i wszystko będzie dobrze.
Najwidoczniej nie bardzo ich to obchodzi...niestety.
Vertigo414
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2019, 00:49
model samochodu: Optima 1.6 T-GDi GT Line + TECH
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: Vertigo414 »

kon pisze: 06 kwie 2022, 11:33 Takiego argumentu możemy użyć do wszystkich "ulatwiaczy":
-monitora martwego pola
-systemów "forward collison"
-aktywnych tempomatów
-systemow utrzymania pasa ruchu
-kamer/czujników parkowania
-a nawet trzeciego lusterka wstecznego
Nieadekwatne porównanie. Informacje o ograniczeniach pochodzące z bazy danych mogą być nieaktualne lub błędne więc nie mogą być wiarygodną podstawą dla bezpieczeństwa.
Jak dla mnie to poziom "istotności" ograniczeń z bazy danych jest porównywalny z np. niedziałającym podświetleniem bagażnika.
kon pisze: 06 kwie 2022, 11:33 Nikt ci nie mówi, co jest dla ciebie lepsze. Ty wolisz nowsze mapy, a ja wolę identyfikację ograniczenia, bo korzystam z map Googla.
Więc w czym problem skoro tam masz ograniczenia (z bazy danych) :)
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: kon »

Ograniczenia z Googla nie współpracują z systemem pokładowym. A dopiero sprzęgnięcie informacji z kamery z danymi z mapy tworzy układ o wysokiej jakości i poziomie zaufania. I to działało. A osobno to tylko proteza.

No i najważniejsze - fakt, że ktoś korzysta z jakiegoś systemu to jeszcze nie znaczy że jest on dla niego niezbędny.
Z tempomatu też bardzo dużo korzystam i uważam to za wspaniałe ułatwienie. Ale to nie znaczy że nie potrafię bez niego jeździć ze stałą prędkością.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2022, 19:49 przez kon, łącznie zmieniany 1 raz.
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: MarcinIKS »

Jak ja kocham ten moralizatorski ton - powinieneś się orientować jakie jest ograniczenie a jak nie to nie powinieneś jeździć, blablabla. Jaki to ja jestem super szofer, nic mnie na drodze nie zaskoczy. Do czasu. No powinienem się orientować i co z tego? ABS i ESP też mam w samochodzie a powinienem zawsze dostosowywać prędkość do warunków na drodze, więc po co mi to. To chyba w ogóle trzeba nie jeździć po Polsce, żeby takie rzeczy pisać - nigdy nie zdarzyło się przegapić znaku, albo nie być pewnym ograniczenia, bo nagle na drodze jest 20 znaków jeden po drugim i do tego 40 reklam je zasłaniających? Albo przegapić skrzyżowanie, które znak odwołuje? Albo wyjechać za granicę, gdzie są inne zasady odwoływania ograniczeń i inne ograniczenia prędkości na drogach? Albo ... To nie ma niczego gwarantować w rozmowie z policjantem. To ma pomóc w sytuacji, gdy kierowca się pogubi, nie jest pewien lub chce się upewnić, że dobrze zrozumiał sytuację na drodze. I to tylko dodatkowa podpowiedź, ale czasem bardzo cenna, nawet na wagę życia i zdrowia w sytuacji, gdy wjedziemy np. w teren zabudowany i tego z jakiegoś powodu nie zauważymy. A o to wcale nie jest tak trudno, mogę pokazać kilka miejsc, gdzie mało kto ogarnia z jaką prędkością trzeba jechać (swoją drogą tam nawigacja z Optimy też głupoty pokazuje).
Vertigo414
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2019, 00:49
model samochodu: Optima 1.6 T-GDi GT Line + TECH
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: Vertigo414 »

kon pisze: 06 kwie 2022, 18:30 Ograniczenia z Googla nie współpracują z systemem pokładowym. A dopiero sprzęgnięcie informacji z kamery z danymi z mapy tworzy układ o wysokiej jakości i poziomie zaufania. I to działało. A osobno to tylko proteza.
To jeszcze raz, podsumowując:
Nawigacja Google informuje o ograniczeniach prędkości na podstawie bazy danych, co kuleje w najnowszej wersji nawigacji producenta.
System rozpoznawania znaków ograniczeń prędkości rozpoznaje znaki, czego nie oferuje nawigacja Google.
Podsumowując - mamy "przed oczami" pełen pakiet :)
A jak ktoś kiedyś powiedział (dyskusja o wyższości jednego oprogramowania do nawigacji nad drugim) - najbardziej szczegółowe i przede wszystkim wiarygodne informacje dostępne są na wyświetlaczu "przednia szyba" :)
Miłego wieczoru :)
Vertigo414
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2019, 00:49
model samochodu: Optima 1.6 T-GDi GT Line + TECH
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: Vertigo414 »

MarcinIKS pisze: 06 kwie 2022, 18:41 Jak ja kocham ten moralizatorski ton - powinieneś się orientować jakie jest ograniczenie a jak nie to nie powinieneś jeździć, blablabla. Jaki to ja jestem super szofer, nic mnie na drodze nie zaskoczy. Do czasu. No powinienem się orientować i co z tego?
To z tego, że (jak już pisałem wcześnie) w przypadku nieaktualnych/błędnych danych w bazie, kierowca zostanie "zaskoczony", jeśli tylko na tym bazuje.

MarcinIKS pisze: 06 kwie 2022, 18:41 ABS i ESP też mam w samochodzie a powinienem zawsze dostosowywać prędkość do warunków na drodze, więc po co mi to. To chyba w ogóle trzeba nie jeździć po Polsce, żeby takie rzeczy pisać
...bo Polska to takie szczególne miejsce, gdzie znaki drogowe wyskakują nagle z krzaków jak zwierzyna leśna, a do tego polegają nawierzchnię wodą i zamrażają - dlatego system rozpoznawania znaków ograniczeń jest równie istotny jak ABS i ESP.

MarcinIKS pisze: 06 kwie 2022, 18:41 - nigdy nie zdarzyło się przegapić znaku, albo nie być pewnym ograniczenia, bo nagle na drodze jest 20 znaków jeden po drugim i do tego 40 reklam je zasłaniających?
Argument bezzasadny - znaki ograniczeń prędkości ustawione przy drodze SĄ ROZPOZNAWANE, nie działa funkcja pobierania danych o ograniczeńach z bazy danych.

MarcinIKS pisze: 06 kwie 2022, 18:41 Albo przegapić skrzyżowanie, które znak odwołuje?
Może jestem dziwny ale nie zdarzyło mi się przegapić skrzyżowania - w znaczeniu, nie bycia świadomym przejechania przez skrzyżowanie.

MarcinIKS pisze: 06 kwie 2022, 18:41 Albo wyjechać za granicę, gdzie są inne zasady odwoływania ograniczeń i inne ograniczenia prędkości na drogach?
Bardzo dobry argument. Mogę podać przykład z własnego doświadczenia - kiedyś po przejechaniu przez granicę z Litwą, analogiczny system w samochodzie innego producenta (którym wtedy jeździłem) przestał kompletnie funkcjonować - brak danych o ograniczeniach z bazy ani ze znaków umieszczonych przy drodze. Normalnie szach i mat :D

MarcinIKS pisze: 06 kwie 2022, 18:41 Albo ... To nie ma niczego gwarantować w rozmowie z policjantem. To ma pomóc w sytuacji, gdy kierowca się pogubi, nie jest pewien lub chce się upewnić, że dobrze zrozumiał sytuację na drodze. I to tylko dodatkowa podpowiedź, ale czasem bardzo cenna, nawet na wagę życia i zdrowia w sytuacji, gdy wjedziemy np. w teren zabudowany i tego z jakiegoś powodu nie zauważymy.
Nie kwestionuję, że informacje o ograniczeniach są przydatne, nie widzę tylko powodu takiego demonizowaniu błędu w tej wersji oprogramowania. Moim zdaniem bardziej prawdopodobnym jest, że kierowca się pogubi gdy nie zna trasy i ma nieaktualne mapy, niż gdy nawigacja nie wyświetla ograniczeń prędkości dla wybranej drogi.
Ale z tą wagą życia i zdrowia to chyba przesada. Zgadzam się, że czasami znaki informujące o początku terenu zabudowanego są znacznie wcześniej niż zaczynają się jakiekolwiek zabudowania i można "trafić mandat" ale gdzie jest tu zagrożenie życia/zdrowia?
Co innego gdy np. ktoś "wleci 90km/h" w faktyczny teren zabudowany i potrąci pieszego, bo nie zauważył znaku, że to teren zabudowany. Naprawdę? A gdzie w tym "zdrowy rozsądek"?

MarcinIKS pisze: 06 kwie 2022, 18:41 A o to wcale nie jest tak trudno, mogę pokazać kilka miejsc, gdzie mało kto ogarnia z jaką prędkością trzeba jechać (swoją drogą tam nawigacja z Optimy też głupoty pokazuje).
Poproszę :)
Jako ciekawostkę polecam to miejsce, gdzie "teren zabudowany" zależy od kierunku jazdy ;)
https://www.google.pl/maps/@51.4242457, ... 312!8i6656
Miłego wieczoru :)
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: MarcinIKS »

Vertigo414 pisze: 06 kwie 2022, 23:09 To z tego, że (jak już pisałem wcześnie) w przypadku nieaktualnych/błędnych danych w bazie, kierowca zostanie "zaskoczony", jeśli tylko na tym bazuje.
Kto mówi o bazowaniu "tylko na tym"? To jest wspomagacz, dodatkowy system bezpieczeństwa. Nie bez powodu ograniczenia ma też prawie każda nawigacja dostępna na rynku, typu Yanosik, Googlemapsy czy Waze.
...bo Polska to takie szczególne miejsce, gdzie znaki drogowe wyskakują nagle z krzaków jak zwierzyna leśna, a do tego polegają nawierzchnię wodą i zamrażają - dlatego system rozpoznawania znaków ograniczeń jest równie istotny jak ABS i ESP.
Piękna demagogia ;) - ale tak, często znaki wyskakują lub po prostu zarastają. To taki sam system zwiększający bezpieczeństwo jak i ABS czy ESP - zresztą też będzie niedługo obowiązkowy.
Argument bezzasadny - znaki ograniczeń prędkości ustawione przy drodze SĄ ROZPOZNAWANE, nie działa funkcja pobierania danych o ograniczeńach z bazy danych.

Po pierwsze nie są - znaki teren zabudowany nie są czytane przez system w Optimie - ale to taki mały odsetek ograniczeń do 50km/h w PL ;) Po drugie system nie rozpoznaje skrzyżowań, które odwołują ograniczenia (w tym np. tych, które wcześniej PODNOSIŁY dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym). Dodatkowo system rozpoznawania znaków nie umie zinterpretować ograniczenia umieszczonego razem ze znakiem teren zabudowany (czyli ograniczenie obowiązujące w całym terenie zabudowanym). Nie czyta też znaków stref ruchu/zamieszkania, nie zinterpretuje poprawnie strefy ograniczonej prędkości. Ale to takie drobiazgi.
Może jestem dziwny ale nie zdarzyło mi się przegapić skrzyżowania - w znaczeniu, nie bycia świadomym przejechania przez skrzyżowanie.
To "skrzyżowanie" to może być po prostu wąska droga z prawej lub lewej, często nieoznakowana wcześniej. Ale gratuluję pewności siebie ;)
Bardzo dobry argument. Mogę podać przykład z własnego doświadczenia - kiedyś po przejechaniu przez granicę z Litwą, analogiczny system w samochodzie innego producenta (którym wtedy jeździłem) przestał kompletnie funkcjonować - brak danych o ograniczeniach z bazy ani ze znaków umieszczonych przy drodze. Normalnie szach i mat :D
Faktycznie mat - tylko mówimy o Optimie i są też inne kraje w Europie, gdzie to działa (np. Czechy z masą fotoradarów). To, że coś nie działa w jednym miejscu nie oznacza, że jest niepotrzebne.
Nie kwestionuję, że informacje o ograniczeniach są przydatne, nie widzę tylko powodu takiego demonizowaniu błędu w tej wersji oprogramowania. Moim zdaniem bardziej prawdopodobnym jest, że kierowca się pogubi gdy nie zna trasy i ma nieaktualne mapy, niż gdy nawigacja nie wyświetla ograniczeń prędkości dla wybranej drogi.
Ale z tą wagą życia i zdrowia to chyba przesada. Zgadzam się, że czasami znaki informujące o początku terenu zabudowanego są znacznie wcześniej niż zaczynają się jakiekolwiek zabudowania i można "trafić mandat" ale gdzie jest tu zagrożenie życia/zdrowia?
Co innego gdy np. ktoś "wleci 90km/h" w faktyczny teren zabudowany i potrąci pieszego, bo nie zauważył znaku, że to teren zabudowany. Naprawdę? A gdzie w tym "zdrowy rozsądek"?
No i właśnie - znak początku terenu zabudowanego - którego system rozpoznawania znaków w Optimie nie czyta!
Albo wystarczy sytuacja, gdzie w terenie zabudowanym najpierw jest podniesienie ograniczenia do 80km/h, a potem odwołanie nieoznakowanym pionowo skrzyżowaniem. W cywilizowanym świecie masz odwołanie takiego ograniczenia, w PL za dużo znaków trzeba by było postawić.
I znowu moralizowanie o zdrowym rozsądku - na drodze różne sytuacje się zdarzają, w których mimo najszczerszych chęci i zdrowego rozsądku można znak przegapić (po jakimś > 0,5mln km za kółkiem nic mnie już nie zdziwi) - to ma być dodatkowe zabezpieczenie, a nie system, który ma Ci mówić jak masz jechać. I jak jest, to ma działać zgodnie z założeniem, bo raz, że jest to system bezpieczeństwa, dwa - nie może działać inaczej przy każdej wersji softu, bo to nie jest auto biorące udział w betatestach.
Jako ciekawostkę polecam to miejsce, gdzie "teren zabudowany" zależy od kierunku jazdy ;)
https://www.google.pl/maps/@51.4242457, ... 312!8i6656
Miłego wieczoru :)
Takich dróg w mojej okolicy jest masa, np. droga z Chlebni do Kłódna https://www.google.pl/maps/@52.1452866,20.5997298,15.5z
Z jednej strony teren zabudowany, który nigdzie się nie kończy (czyli 50tka), z drugiej 40tka, krzyżówki, ograniczenie do 60km/h itp. niestety streetmap tu nie działa. A większość wali tą drogą 80-90km/h - zresztą droga w szczerym polu.
Miłego :)
Vertigo414
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2019, 00:49
model samochodu: Optima 1.6 T-GDi GT Line + TECH
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: Vertigo414 »

MarcinIKS pisze: 07 kwie 2022, 09:34 To taki sam system zwiększający bezpieczeństwo jak i ABS czy ESP - zresztą też będzie niedługo obowiązkowy.
Nie, "infotainment" to nie takim sam system.

MarcinIKS pisze: 07 kwie 2022, 09:34
Vertigo414 pisze: 06 kwie 2022, 23:09 Argument bezzasadny - znaki ograniczeń prędkości ustawione przy drodze SĄ ROZPOZNAWANE, nie działa funkcja pobierania danych o ograniczeńach z bazy danych.
Po pierwsze nie są - znaki teren zabudowany nie są czytane przez system w Optimie
Proszę nie mylić znaków zakazu (znaki ograniczeń prędkości - B33) ze znakiem informacyjnym o początku terenu zabudowanego - te o ile wiem, nigdy nie były rozpoznawane przez system a informacje pochodziły z bazy danych.

MarcinIKS pisze: 07 kwie 2022, 09:34
Vertigo414 pisze: 06 kwie 2022, 23:09 Może jestem dziwny ale nie zdarzyło mi się przegapić skrzyżowania - w znaczeniu, nie bycia świadomym przejechania przez skrzyżowanie.
To "skrzyżowanie" to może być po prostu wąska droga z prawej lub lewej, często nieoznakowana wcześniej. Ale gratuluję pewności siebie ;)
Dziękuję. Chociaż jeśli nie byłem tego świadomy to o tym nie wiem. Więc mogło się zdarzyć, że ograniczenie prędkości zostało zniesione przez skrzyżowanie, a ja za skrzyżowaniem jechałem zbyt wolno! Strach pomyśleć jakie stworzyłem przez to zagrożenie :shock:

MarcinIKS pisze: 07 kwie 2022, 09:34 I znowu moralizowanie o zdrowym rozsądku - na drodze różne sytuacje się zdarzają, w których mimo najszczerszych chęci i zdrowego rozsądku można znak przegapić (po jakimś > 0,5mln km za kółkiem nic mnie już nie zdziwi)
Znak można przegapić ale np. widok idących pieszych powinien dać do myślenia, że jazda 90km/h w tym miejscu nie jest dobrym pomysłem (moralizowanie o zdrowym rozsądku).
Skoro nic Cię już nie zdziwi, to po co informacje o ograniczeniach prędkości na ekranie? :)
grzesiu_j
Posty: 53
Rejestracja: 28 lip 2021, 07:39
model samochodu: Kia Optima 1,7 DCT

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: grzesiu_j »

OHO, pierwsza jaskółka !!

Na stronie update.kia pojawiło się nowe powiadomienie o bezprzewodowej aktualizacji nowszych modeli, niestety nie dla naszych starych trabantów :/
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: MarcinIKS »

.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2022, 14:47 przez MarcinIKS, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt Audio, CB-radio, GPS, GSM”