Zbyt głośno w aucie

forum użytkowników modelu Ceed
Piter_2019
Posty: 48
Rejestracja: 12 wrz 2019, 06:08
model samochodu: CEED III GT

Re: Zbyt głośno w aucie

Post autor: Piter_2019 »

Włączenie trybu SPORT wyłącza hałas opon. Bez porządnego wygłuszenia nikt nie wygra z hałasem w blaszanych budżetowych autach...
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 605
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Zbyt głośno w aucie

Post autor: Tolinek »

Najpierw trzeba wyciszyć maksymalnie źròdło a są nim opony - bez względu na prędkość. W przeciwnym wypadku wygłuszanie to półśrodek prowadzący do ćwierć-rezultatu. Na kilku zagranicznych forach w wątkach tasiemcach o wygłuszanie ceed/xceed bardzo szybko znalazłem takich co się narobili i byli wkurwieni bo niczego im to nie zmieniło. A ładnie robili, ze zdjęciami po drodze. Systemowo wyklejali po trochu i sprawdzali co to dawało. Potem ci sami ludzie pisali w wątkach o gumach szukając cichej opony i gdy ją znaleźli w końcu byli zadowoleni. Kombi to jest pudło rezonansowe i domyślam się że dobrze je dociążyć butylem ale ciche opony to podstawa.
ryj3k
Posty: 69
Rejestracja: 12 kwie 2021, 11:25
model samochodu: CEED 1.5 TGDI DCT

Re: Zbyt głośno w aucie

Post autor: ryj3k »

Wyciszyłem praktycznie całe auto (nadkola, bagaznik, podloga, drzwi). Jest ciszej. Ale opony jak było słychać tak słychać dalej. ;) Dlatego na przyszły sezon szukam nowych opon. Jak to nie pomoże to pozostaje czekac na koniec leasingu i zmienic auto. :lol:
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 605
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Zbyt głośno w aucie

Post autor: Tolinek »

Z włoskiego forum 50 stronnicowy wątek:
https://www.kiaclub.it/threads/rumore-r ... 89/page-19

Najpierw, przez pierwsze 18 stron wątku wszyscy trzepią gruchę nad dynamatem a potem powoli
zaczynają kupować inne opony i schodzić z rozmiarem opon z 18" na 16".

To kolejny przykład na to jak łatwo wykleić wnętrze w porównaniu do tego jak trudno znaleźć ciche (i bezpieczne) opony.
PowerMario1978
Posty: 104
Rejestracja: 18 sty 2022, 12:35
model samochodu: Kia Ceed SW GTLine AEB 1.5 TGDI 6MT

Re: Zbyt głośno w aucie

Post autor: PowerMario1978 »

Jak już zostaną takie opony znalezione, które odmienią oblicze tego auta (co brzmi trochę jak szukanie świętego gralla :lol: ), to ja poproszę o info. Chętnie się w takie zaopatrzę 😉
ryj3k
Posty: 69
Rejestracja: 12 kwie 2021, 11:25
model samochodu: CEED 1.5 TGDI DCT

Re: Zbyt głośno w aucie

Post autor: ryj3k »

Ciche opony pewnie nie wyeliminują w 100 % problemu. Jak ktoś już pisał - problemem jest odizolowanie zawieszenia od nadwozia. Ale jeśli uda się przynajmniej trochę poprawić komfort jazdy to myślę, że warto spróbować.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 605
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Zbyt głośno w aucie

Post autor: Tolinek »

Oj Chopy, nie chodzi o znalezienie świętego grala tylko o systemowe podejście do tematu. Wygłuszenie jest super i jest dużym krokiem w kierunku komfortu, ale są tematy z którymi sobie poprostu nie poradzi. Hałas od twardych opon to jeden z nich. To wszystko są częstotliwości do 300 hz
i trzeba trzasnąć butyl naprawdę wszędzie żeby zredukować wibracje które poprostu mogły by się mniej nieść po zawieszeniu gdyby opona była nieco inna.

Zawężyłem sobie pole manewru i zdecyduję się chyba na jedne z poniższych dla rozmiaru 205/60/16:
- Pirelli cinturato P7C2 z uszczelniaczem
- GoodYear Efficient grip 2
- Nexen SU2
- Yokohama Advan 552

Muszę tylko jeszcze pojechać do sklepu i je wymacać.

W rozmiarze 225 brał bym to co sprawdził i polecił volver:
- dębicę UHP2
- Fuldę sport control 2
Niko123
Posty: 498
Rejestracja: 07 sty 2021, 21:27

Re: Zbyt głośno w aucie

Post autor: Niko123 »

Nexen su2 to inaczej nexen sport razem z nexen su1 sa ciche i generalnie super opony ale zimowe nexen to dopiero jest cisza.
Jak zmieniam letnie michalin pilot sport S na zimowe nexen to jak z fiata do mercedesa, taka różnica akustyczna
Appassionato
Posty: 106
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: Zbyt głośno w aucie

Post autor: Appassionato »

Niko123 pisze: 26 maja 2023, 16:24 Nexen su2 to inaczej nexen sport razem z nexen su1 sa ciche i generalnie super opony ale zimowe nexen to dopiero jest cisza.
Jak zmieniam letnie michalin pilot sport S na zimowe nexen to jak z fiata do mercedesa, taka różnica akustyczna
Istotną informacją będzie podanie dokładnego modelu zimowego nexena oraz rozmiaru, a nawet indeksu i nośności. Często ta sama opona w innym rozmiarze wypada zupełnie inaczej w testach jak i również na etykietach (chociaż akurat te niewiele wnoszą na przykładzie pomiaru dB).
Do tej pory jeździłem 20 letnią skodą, która była dodatkowo wyciszona. Na letnich były Dębice UHP2 225/40 r18 cisza absolutna jeśli chodzi o opony, natomiast nie polecam frigo hp2 w rozmiarze 215/55 r16 powyżej 70km/h głośne. Po zmianie auta nie sądziłem, że będę jeszcze dobrze wspominał zimowe dębice. Kiedy pierwszy raz wyjechałem ceedem z salonu byłem załamany hałasem dochodzącym z kół, a jak wjechałem w koleiny kiedy padało to się przestraszyłem dźwięku wody który był dla mnie obcy. Mam obecnie w KN założone letnie fabryczne hankook kinergy eco 2 205/55r16 H i już wiem, że nie założę ich za rok 😉
PowerMario1978
Posty: 104
Rejestracja: 18 sty 2022, 12:35
model samochodu: Kia Ceed SW GTLine AEB 1.5 TGDI 6MT

Re: Zbyt głośno w aucie

Post autor: PowerMario1978 »

Do redukcji hałasu można podejść z różnych stron.
KIA postanowiła podejść od strony softwarowej. Dzisiaj zrobiłem update firmwaru do najnowszej wersji i po updacie można włączyć relaksujące dźwięki natury lub do medytacji dla uspokojenia w razie gdyby użytkownik był zbyt wk..... hałasem z nadkoli :lol:
A swoją drogą to ciekawe czy nie dałoby się zrobić aktywnej redukcji hałasu. Takie jednostajne szumy powinny łatwo dać się wyeliminować puszczając je w przeciwfazie. Tylko potrzebny jest procesor sygnałowy, a tego updatem s/w nie da się załatwić :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”