Opcje finansowania ....

forum użytkowników modelu Sorento
kamilpdk
Posty: 64
Rejestracja: 08 sty 2022, 15:31

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kamilpdk »

w 2014 vyla fajna promka 50/50 . dosłownie 0% . 2 równe raty . zero odsetek . szkoda ze teraz tak nie ma
nagdob
Posty: 1123
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: nagdob »

kejdzejejdzem pisze: 16 lut 2022, 20:49 Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach,
myślę że w obecnych czasach jak ktoś nie bierze na firmę a ma wystarczający cash to opłaca się wziąć za cash, jesteśmy cały czas na początku podwyżek stóp procentowych....
Ciężko tą kasę zainwestować tak aby w rok zarobiła te naście procent a takie pewnie będzie ostatecznie oprocentowanie tych kredytów w ciągu kilku miesięcy ( jak mniemam jest oprocentowanie zmienne ), więc najlepsza inwestycją obecnie może być ochrona przed płaceniem odstek czyli zakup za cash
Ale jest jeszcze coś takiego jak koszty w firmie. Jak ktoś potrzebuje dużych, to tylko niestety leasing i to jak najkrótszy. Co z tego, że kupisz za gotówkę, jak przez 60 miesięcy (5 lat) możesz odliczyć max. 150 tys. Czyli amortyzacja miesięczna to zaledwie 2500 zł. Średnio to.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
nagdob
Posty: 1123
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: nagdob »

Jak myślicie, do jakiej wartości może wzrosnąć WIBOR 3M do lipca? Teraz to 3,39%.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
sorento
Posty: 144
Rejestracja: 26 lip 2021, 21:51
model samochodu: Sorento

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: sorento »

Ja zrobilem inny ruch, obawiajac sie wzrostu Wiboru. Wzialem leasing ze stalym oprocentowaniem ale niedlugo po zlozeniu zamowienia na auto - a dodam ze jeszcze nawet nie mam vinu mimo ze niedlugo peknie 10mc od zamowienia :)

Nie kazdy leasing wyraza zgode na taki ruch - w tej sytuacji:
a) mialem juz pewnosc co do kwot oprocentowania w momencie podpisania umowy a nie w momencie kiedy auto przyjedzie
b) mialem koszt w firmie na pierwsza wplate od razu
c) raty zaczynaja sie w momencie kiedy auto sie pojawi

Ogolnie nadal mozna zrobic taki ruch, jesli ktos szuka leasingu - lecz wiadomo - z kazdym dniem oprocentowanie bedzie wyzsze - przynajmniej narazie :)
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kejdzejejdzem »

nagdob pisze: 17 lut 2022, 07:47
kejdzejejdzem pisze: 16 lut 2022, 20:49 Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach,
myślę że w obecnych czasach jak ktoś nie bierze na firmę a ma wystarczający cash to opłaca się wziąć za cash, jesteśmy cały czas na początku podwyżek stóp procentowych....
Ciężko tą kasę zainwestować tak aby w rok zarobiła te naście procent a takie pewnie będzie ostatecznie oprocentowanie tych kredytów w ciągu kilku miesięcy ( jak mniemam jest oprocentowanie zmienne ), więc najlepsza inwestycją obecnie może być ochrona przed płaceniem odstek czyli zakup za cash
Ale jest jeszcze coś takiego jak koszty w firmie. Jak ktoś potrzebuje dużych, to tylko niestety leasing i to jak najkrótszy. Co z tego, że kupisz za gotówkę, jak przez 60 miesięcy (5 lat) możesz odliczyć max. 150 tys. Czyli amortyzacja miesięczna to zaledwie 2500 zł. Średnio to.
Niby tak ale jak spłacisz w 2 lata samochód to będziesz brał kolejny aby tylko mieć koszty? A to że odliczysz sobie te 50 tys więcej czyli nie zapłacisz 10 k podatku to i tak ten " zysk " podatkowy oddasz mniej wiecej leasingodawcy
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kejdzejejdzem »

sorento pisze: 17 lut 2022, 10:47 Ja zrobilem inny ruch, obawiajac sie wzrostu Wiboru. Wzialem leasing ze stalym oprocentowaniem ale niedlugo po zlozeniu zamowienia na auto - a dodam ze jeszcze nawet nie mam vinu mimo ze niedlugo peknie 10mc od zamowienia :)

Nie kazdy leasing wyraza zgode na taki ruch - w tej sytuacji:
a) mialem juz pewnosc co do kwot oprocentowania w momencie podpisania umowy a nie w momencie kiedy auto przyjedzie
b) mialem koszt w firmie na pierwsza wplate od razu
c) raty zaczynaja sie w momencie kiedy auto sie pojawi

Ogolnie nadal mozna zrobic taki ruch, jesli ktos szuka leasingu - lecz wiadomo - z kazdym dniem oprocentowanie bedzie wyzsze - przynajmniej narazie :)
A ile Ci wychodzi łączny koszt, bo mi proponowali 105,5 na stałym i 103,3 na zmiennym ale jako że chitrus jestem to skusiłem się na zmienne mimo że czułem w kosciach że będą podwyżki choć nie spodziewałem się aż takich
sorento
Posty: 144
Rejestracja: 26 lip 2021, 21:51
model samochodu: Sorento

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: sorento »

kejdzejejdzem pisze: 17 lut 2022, 21:48
sorento pisze: 17 lut 2022, 10:47 Ja zrobilem inny ruch, obawiajac sie wzrostu Wiboru. Wzialem leasing ze stalym oprocentowaniem ale niedlugo po zlozeniu zamowienia na auto - a dodam ze jeszcze nawet nie mam vinu mimo ze niedlugo peknie 10mc od zamowienia :)

Nie kazdy leasing wyraza zgode na taki ruch - w tej sytuacji:
a) mialem juz pewnosc co do kwot oprocentowania w momencie podpisania umowy a nie w momencie kiedy auto przyjedzie
b) mialem koszt w firmie na pierwsza wplate od razu
c) raty zaczynaja sie w momencie kiedy auto sie pojawi

Ogolnie nadal mozna zrobic taki ruch, jesli ktos szuka leasingu - lecz wiadomo - z kazdym dniem oprocentowanie bedzie wyzsze - przynajmniej narazie :)
A ile Ci wychodzi łączny koszt, bo mi proponowali 105,5 na stałym i 103,3 na zmiennym ale jako że chitrus jestem to skusiłem się na zmienne mimo że czułem w kosciach że będą podwyżki choć nie spodziewałem się aż takich
To juz ma wiele czynnikow - jaka kwota - kiedy brales - na jaki okres - jaka wplata itd. Trudno porownac 1:1
nagdob
Posty: 1123
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: nagdob »

kejdzejejdzem pisze: 17 lut 2022, 21:46
nagdob pisze: 17 lut 2022, 07:47
kejdzejejdzem pisze: 16 lut 2022, 20:49 ...
Ale jest jeszcze coś takiego jak koszty w firmie. Jak ktoś potrzebuje dużych, to tylko niestety leasing i to jak najkrótszy. Co z tego, że kupisz za gotówkę, jak przez 60 miesięcy (5 lat) możesz odliczyć max. 150 tys. Czyli amortyzacja miesięczna to zaledwie 2500 zł. Średnio to.
Niby tak ale jak spłacisz w 2 lata samochód to będziesz brał kolejny aby tylko mieć koszty? A to że odliczysz sobie te 50 tys więcej czyli nie zapłacisz 10 k podatku to i tak ten " zysk " podatkowy oddasz mniej wiecej leasingodawcy
Na dzień dzisiejszy np. przez okres 30 miesięcy (tj. cały okres leasingu i max 150 tys. zł) wychodzi mi, że leasingodawcy oddam niecałe 7%. A podatek wynosi 32% (bo to drugi próg oczywiście). Czyli i tak jesteś 25% do przodu.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Michał Krupiński
Posty: 17
Rejestracja: 26 lis 2021, 14:54
Kontakt:

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: Michał Krupiński »

nagdob pisze: 17 lut 2022, 10:18 Jak myślicie, do jakiej wartości może wzrosnąć WIBOR 3M do lipca? Teraz to 3,39%.
Pewnie w okolice 4-4,5%, ale to tylko prognozy. Wszystko zależy od inflacji. Za styczeń była wysoka, ale ciut niższa niż się spodziewano - za wcześnie, żeby uznać to za dobry sygnał, ale mogło być gorzej.
nagdob
Posty: 1123
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: nagdob »

Przy WIBOR 3M = 4,5% Nadpłacimy już prawie 8%, czyli już więcej niż rabat na auto niestety. Ale z punktu płacenia podatku dochodowego nie jest jeszcze tak źle, a rata z odsetkami wzrośnie o ok. 110 zł przy ponad 4300 zł miesięcznie. Czyli powiedzmy, że jeszcze do przyjęcia. Ale jak wibor wzrośnie do 10%, to za samochód nadpłacimy już prawie 14%, a rata wzrośnie o ok. 450 zł. Niby nie tragedia, ale to już znaczący wzrost. Mam nadzieję, że WIBOR 3M nie będzie wyższy niż 7% w lipcu, taką maksymalną wartość zakładam. Fakt, że idzie w górę liniowo mniej więcej o trzy setne 0,03 procenta dziennie, czyli po 150 dniach (liczę do lipca) może wynieść 4,5% więcej. Biorąc pod uwagę, że dzisiaj wynosi 3,43%, to w lipcu może być 7,73%. Ot taka mała analiza. I nie zależy od inflacji (może poniekąd) tylko od średnich wzrostów kredytów udzielanych przez banki, a te z kolei zależą od stopy referencyjnej ustalanej prze NBP. ;)
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sorento”