Termin dostawy ---> Termin odbioru

forum użytkowników modelu Sorento
Milamber
Posty: 146
Rejestracja: 17 wrz 2019, 09:02
model samochodu: Optima 1.6 GT line SRF, TEC, Red.

Re: Termin dostawy ---> Termin odbioru

Post autor: Milamber »

tomekjulia pisze: 02 lip 2023, 11:32 Nie tacy mocarze tutaj byli i nic nie ugrali . Życzę wygranej . Swoją drogą kogo będziesz skarżył ??? Koncern KIA czy KIA Polska ???
Art 471 kodeksu cywilnego:
Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Nie wchodząc w jakieś zawiłe w tym momencie interpretacje prawne to dealer, z którym ma się umowę (zamówienie to też umowa) jako profesjonalista wie co sprzedaje, od kogo bierze towar itd. Przypomnę, że COVID to 02.2020 r. W 2020 były nawet wybory. W 2021 każdy już wiedział jak wygląda rynek. Więc jak oferowali produkt to powinni byli przewidzieć jak jest z jego dostępnością. Są profesjonalistami.

Sprawa ewidentnie do UOKiK i prawników.
rafaza
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2023, 11:10
model samochodu: KIA Sorento PHEV Prestige Line AWD White Pearl (bez panoramy)

Re: Termin dostawy ---> Termin odbioru

Post autor: rafaza »

Bez wchodzenia w zawiłości prawne można łatwo zbłądzić i niepotrzebnie narazić się na koszty sądowe. Art. 471 k.c. to odpowiedzialność kontraktowa, z umowy. Czyli zacząć trzeba od jej analizy i tego na co się z dealerem umawialiśmy. Jeśli umowa jest skąpa w treści i nie zawiera wprost zapisów o czyjejś odpowiedzialności, to wówczas owszem przechodzimy na kodeks cywilny i art. 471 k.c. No i tu zaczyna się zabawa z wykazaniem szkody, którą ponieśliśmy. Bo co niby nią mogłoby być? Zaliczka będzie do zwrotu bez gadania. Inna szkoda? Trzeba by wykazać jej wysokość np. kupiłeś też KIA Sorento, w Niemczech i zapłaciłeś za nią o 30.000 więcej niż proponował dealer - wówczas te 30 tyś jest szkodą, bo dołożyliśmy. Lub inna podobna sytuacja, gdzie rzeczywiście PONIEŚLIŚMY jakiś wydatek (szkodę).
Nie zapominajmy o kluczowym zapisie tego art. 471 - "chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi". I tu jest pole do popisu dla dealera, bo będzie twierdził, że nic od niego nie zależało. Dodatkowo nie można zapominać o tzw. sile wyższej (pandemia i wojna, zerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostawcami, podwykonawcami itd.).

Przykro mi, bo znajduję się w takiej samej sytuacji, ale oceniając na chłodno, jako radca prawny stwierdzam, że szanse są dwie - żadna i marna.
Minerals
Posty: 10
Rejestracja: 12 cze 2023, 20:44

Re: Termin dostawy ---> Termin odbioru

Post autor: Minerals »

Potwierdzam słowa przedmówcy. Poprosiłem o zdanie mojego przyjaciela który z takimi sprawami ma kontakt na codzień ijego kancelaria wygrywa batalie z największymi firmami w Pl. Krótko podsumował : Daj sobie spokój i kup coś innego. Dla mnie jest prawną wyrocznią i jak powiedział że poziom zaawansowania w sprawę, również finansowy, będzie niewspółmierny do osiągniętych efektów. Inna rzecz, że wypadałoby trochę Kia Polska nabruździć w opinii publicznej i podręczyć jakimś pozwem zbiorowym. Efekt niewiadomy, potrzebny byłaby duża solidarność poszkodowanych. Chociaż nie należy się spodziewać że wpłynie to na poziom sprzedaży. Reasumując jesteśmy jako przyszli użytkownicy kiwnieci i musimy się z tym pogodzić.
sorrykia
Posty: 11
Rejestracja: 06 gru 2022, 09:35

Re: Termin dostawy ---> Termin odbioru

Post autor: sorrykia »

W sądzie zawsze jest 50/50%.
Idealnie byłoby zebrać ekipę do pozwu zbiorowego w tej sprawie - wtedy efekt medialny miałby pełniejszy wydźwięk. Sprawa może dotyczyć wielu kwestii i być również badana pod kątem relacji KIA z KIA POLSKA i stanie faktycznym wprowadzenia Konsumentów w błąd.
Jeśli w jakimś najgorszym scenariuszu trzeba będzie pogodzić się z porażką w związku ze słabymi zapisami naszych umów /zamówień to jakże dobrą lekcją rynkową będzie np. kontrola UOKiK w związku z nagłośnieniem sprawy i odpowiednim jej pokierowaniem (np. https://www.money.pl/gospodarka/uokik-z ... 2512a.html ) co może wtedy przybliży nas do prawdy w tej ciekawej szachowej rozgrywce.
Co do strat to nie jest trudnym dowiedzenie, że auto które w momencie zamawiania kosztowało np 200 tys zł obecnie kosztuje 250 tys zł, wystarczy sprawdzić cenniki archiwalne, więc akurat ten wątek powinien być przedmiotem analizy potencjalnego pozwu.

Nie ma co składać broni zarówno w naszych interesach jak i interesach przyszłych Klientów tego fantastycznego dostawcy. Szambo które obecnie bije w tym temacie ciężko będzie wygasić hiper promocją, bo czemu miałby zmienić się pogląd na temat dostaw dla przyszłych odbiorców? Znowu 2 lata czekania bez gwarancji ceny i konfiguracji???
Już widzę kolejkę chętnych i listy ze staczami kolejkowymi :).

Dodam, że na rynku od czasu KIA Sorento pojawia się obecnie kilka bardzo ciekawych nowości - za rok ma być nowy VW TIGUAN ALLSPACE i pewnie cała grupa VAG podciągnie swoje modele, więc zrobi się ciaśniej w atrakcyjnych 7 osobowych suvach, nie wspominając o innych markach.

Przy obecnych cenach zakup KIA będzie wymagał dłuższego czasu namysłu niż w momencie sprzed 2 lat gdy auto wpisywało się w niszę pomiędzy auta typowe a te z odrobiną luksusu.
inquis
Posty: 1260
Rejestracja: 05 paź 2021, 09:14
model samochodu: KIA SORENTO MY22 PHEV XL+PNS, SNOW PEARL WHITE

Re: Termin dostawy ---> Termin odbioru

Post autor: inquis »

Do mediów możecie iść - tu duża szansa, że ciut KII napsujecie krwi, choć jak sądzę bez wpływu na rosnące słupki sprzedaży. UOKiK być może też się sprawą zainteresuje, choć po wysłuchaniu argumentów, że "wojna, pandemia, wina Korei" pewnie też umorzy. Sąd to strata czasu i pieniędzy.
rafaza
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2023, 11:10
model samochodu: KIA Sorento PHEV Prestige Line AWD White Pearl (bez panoramy)

Re: Termin dostawy ---> Termin odbioru

Post autor: rafaza »

Dziś dostałem info, że auto wyprodukowało się 19 czerwca a 30 czerwca zapakowali na statek. Przypłynie do Europy na 14 sierpnia. A zgłoszenie zmiany wersji było z 12 czerwca. Express!
barbuza
Posty: 10
Rejestracja: 19 lip 2023, 14:45

Re: Termin dostawy ---> Termin odbioru

Post autor: barbuza »

rafaza pisze: 16 cze 2023, 07:16 Dla zniecierpliwionych lub już zrezygnowanych polecam przejrzeć
superauto.pl

Opcje kredytowe nawet do 10 lat, poruszajcie suwakami. Może taki sposób dla niektórych okaże się rozwiązaniem.
W każdym razie ja takiej opcji również nie wykluczam.
Nie polecam, Sorento Prestige Line (z RSPA) miało być dostępne od ręki, szybko wpłaciłem 3000 rezerwacji, bo wiedziałem że ciężko trafić. Leasing podpisany tydzień temu i kontakt się urwał, nie odbierają, nie odpisują na maila kiedy w tym tygodniu do odbioru. Miałem na umowie leasingu dostawcę (Kia Częstochowa) więc do nich zadzwoniłem we wtorek. Zdziwili się, że superauto nie przekazało mi, że auta nie będzie do odbioru w tym tygodniu, tylko najwcześniej koniec sierpnia. Wkurzyłem się za takie oszustwo bo na ich stronie było "Od ręki", ale myślę poczekam ten miesiąc, żeby mieć RSPA. Piszę później sms do faceta z Kia Częstochowa, czy na pewno to jest takie wyposażenie, a on oddzwania i mówi, że przekazywał superauto, że nowe Prestige Line tego nie mają i mój Presitge Line, to Bieda Line. Wczoraj handlowiec z superauto miał do mnie zadzwonić i zaproponować rozwiązanie, zero kontaktu.
Na szczęście Santander zgodził się anulować leasing, jeśli się na to zdecyduje, więc szukam teraz innego Sorento... :/ Jeszcze tylko chargeback 3000 zł w poniedziałek, jeśli nie dostanę zwrotu... Ogólnie moim zdaniem omijać superauto.pl szerokim łukiem.
Ghotti
Posty: 76
Rejestracja: 14 mar 2021, 10:20
model samochodu: Grand Scenic

Re: Termin dostawy ---> Termin odbioru

Post autor: Ghotti »

Cześć, jak teraz wyglada zamówienie? W ogóle się da zamówić? W salonach są jakieś może gotowe do odbioru? Czy święty gral?
Soplus
Posty: 328
Rejestracja: 06 sie 2021, 13:45

Re: Termin dostawy ---> Termin odbioru

Post autor: Soplus »

Ghotti pisze: 03 sie 2023, 14:42 Cześć, jak teraz wyglada zamówienie? W ogóle się da zamówić? W salonach są jakieś może gotowe do odbioru? Czy święty gral?
Na otomoto coś tam niby jest dostępne w salonach.
perceval90
Posty: 10
Rejestracja: 22 cze 2023, 16:36
model samochodu: sorento hev 2023

Re: Termin dostawy ---> Termin odbioru

Post autor: perceval90 »

Ghotti pisze: 03 sie 2023, 14:42 Cześć, jak teraz wyglada zamówienie? W ogóle się da zamówić? W salonach są jakieś może gotowe do odbioru? Czy święty gral?
Zamówić się nie da, dopiero po lifcie, ale koło czerwca przyjechało sporo gotowych samochodów do odbioru lipiec/sierpień. Pytaj w salonie czy jeszcze są. Na OtoMoto sporo więc pewnie jeszcze są. A jak nie to dzwoń po różnych salonach, często mają gotowe od ręki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sorento”